Jump to content



ATI Eyefinity Thread


Recommended Posts

Θέμα τύχης ειναι το αν θα κάνει τα προβλήματα... Εγω στην αρχή δε τα είχα, μετα που άλλαξα drivers εμφανιστήκανε. Συνηθως με ενα reset στον adaptora, διορθώνεται για αρκετή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Από πού?
amazon.uk , 26 € συνολο.
Θέμα τύχης ειναι το αν θα κάνει τα προβλήματα... Εγω στην αρχή δε τα είχα, μετα που άλλαξα drivers εμφανιστήκανε. Συνηθως με ενα reset στον adaptora, διορθώνεται για αρκετή ώρα.

οταν λες reset στον ανταπτορα, δηλ;

Τωρα εχω τους 10.10

Έγινε επεξεργασία από anarxos
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα κανει απειρες φορες. Σε μενα δεν πετυχε ποτε. Δοκισες να συνδεσεις το usb σε θυρα κουτιου μπροστα;

ρε παιδια..εγω ειμαι με εναν της ντελλ... βλεπετε πανω για φωτος.. και δεν μου εχει κανει κανενα προβλημα... μηπως ειμαι τυχερος?

ο χρονος θα το δείξει :T:

Έγινε επεξεργασία από anarxos
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα κανει απειρες φορες. Σε μενα δεν πετυχε ποτε. Δοκισες να συνδεσεις το usb σε θυρα κουτιου μπροστα;

Του έχω βάλει κι ένα διπλό καλωδιάκι USB ώστε να παιρνει εχτρα ρεύμα, αλλά μαλλον είτε θελει ακόμα πιο πολύ είτε θέλει τιποτα άλλο. Κάπου είχα διαβάσει οτι με φλασαρισμα στη vga με κάποιο bios που δίνει εξτρα ρευμα μπορει να διορθωθεί, αλλα όπως ειπα ειναι τελειως random και μπορει να σου κάτσει και μπορεί όχι.

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα που λες το εχουν αρκετοι "να αναβοσβηνει η οθονη με το dp" MONO σε 5870. Η ΑΤΙ εβγαλε το παρακατω bios στο οποιο εχουν ανεβασει την ταση στο dp.

Χρειαζεται να περασεις το τελευταιο bios στην καρτα σου...

techPowerUp! :: VGA Bios Collection: ATI HD 5870 1024 MB

Πως θα φλασαρεις την καρτα σου

Overclockers UK Forums - View Single Post - ATI 5870 flash to bypass 900/1300 limit

Δες εδω για σχετικες πληροφοριες

Widescreen Gaming Forum • View topic - My Monitor keeps going out ? ? ?

Του έχω βάλει κι ένα διπλό καλωδιάκι USB ώστε να παιρνει εχτρα ρεύμα, αλλά μαλλον είτε θελει ακόμα πιο πολύ είτε θέλει τιποτα άλλο. Κάπου είχα διαβάσει οτι με φλασαρισμα στη vga με κάποιο bios που δίνει εξτρα ρευμα μπορει να διορθωθεί, αλλα όπως ειπα ειναι τελειως random και μπορει να σου κάτσει και μπορεί όχι.

το βιος που λες το δινει παραπανω ο csaris.

Και εδω δινουν πιθανες λυσεις

GPU44DisplayFlickerFlashorBlinks

Link to comment
Share on other sites

το έβαλα , να δούμε τι λύκος μαύρος θα βγει.

Γιατί το έβαλες? Αφού λες ότι δεν σου παρουσιάζει κανένα πρόβλημα.

Επίσης, αυτό που αγόρασες δεν έχει USB τροφοδοσία. Πώς παίρνει ρεύμα? Από το DP? Και πώς κάνεις reset αν χρειαστεί?

Link to comment
Share on other sites

Να σου απαντησω.

1) Ειναι νεωτερο.

2) Δινει λιγο επιπλεον ρευμα σε Clock State 2 και 4 , τα οποια ισως βοηθησουν.

3) Εκανα μια δοκιμη, εαν δεν πετυχει θα κανω επαναφορα στο προηγουμενο.

Δεν εχει usb , παιρνει ρευμα απο dp

The active single-link adaptor, as the name implies, actively converts a DisplayPort signal to a single-link DVI/HDMI signal. The difference from the dual-link adaptor comes down to power consumption and complexity: to drive a single-link DVI port, you only need half as many TMDS transmitters as is necessary for a dual-link port. With simpler hardware the active single-link adaptors can also be run on the meager amount of power supplied with a DisplayPort connection (3.3v@500mA), meaning a secondary USB plug to draw power from a USB port is no longer necessary.

DisplayPort: Active Single-Link DVI Adaptors Available Soon - AnandTech :: Your Source for Hardware Analysis and News

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα παιδες.

Διαβαζω εδω και αρκετο καιρο το section αυτο σχετικα με το eyefinity και δεν θα σας κρυψω το οτι εχω ψηθει να προχωρησω σε αγορες για να το αποκτησω.

Εχω την samsung t260(monitor + tv) και καρτα γραφικων sapphire 5870 1 Gb. Σκεφτομαι να αγορασω αλλες 2 οθονες ιδιες ωστε να υπαρχει 'ομοιομορφια' σαν οθονες καθως και σαν χρωματα των οθονων , επιδοσεις κτλ.το πλαισιο ομως μου φαινεται λιγο μεγαλο καθως , νομιζω οτι θα εχει πολυ μεγαλο 'κενο' στην συνολικη εικονα .

Η ερωτησεις μου λοιπον προς εσας ειναι :

α)αξιζει να προχωρησω σε αγορα αλλων 2 οθονων τ260?αν οχι, εχετε να προτεινετε κατι αλλο?

β)με την υπαρχον καρτα γραφικων(sapphire 5870 1 Gb μπορω να κανω δουλεια? η πρεπει να παρω καλυτερα την 5870 με τα 2 Gb???

γ)αυτο το θεμα με τους ανταπτορες υπαρχει περιπτωση να το γλυτωσω??

καθε βοηθεια - συμβουλη καλοδεχουμενη. Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

1. το κεντρικό Monitor θα μπει πιο πίσω και τα πλαϊνά πιο μπροστά για να έχεις ένα ΚΑΔΡΟ στην ουσια και οχι 2 σε μήκος... στα games δεν θα καταλαβαίνεις οτι το κεντρικό είναι πιο πισω.

2. Μια χαρά είναι η 5870 1gb (αρκει να κανεις και εσυ καποιες εκπτωσεις σε φιλτρα και σε text σε βαρια games) . Αργότερα όταν εχεις φράγκα την δίνεις και αγοράζεις ενα Cayman XT 6970.

3. OXI θες adaptora εκτος και αν παρεις ενα monitor με display port.

εχω κανει ενα πολυ ωραιο θέμα, ριξε μια ματια στην πρωτη σελλιδα του!

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα φιλε sebastian εχεις 3 samsung F2380.πως κατεληξες σε αυτες τις οθονες???υπαρχει δλδ κατι συγκεκριμενο που θα επρεπε να προσεξω οσον αφορα την επιλογη των οθονων??

Προτίμησα αυτά τα Monitor, γιατί έχουν απίστευτο ΧΡΩΜΑ & ΜΑΥΡΟ & ΓΩΝΙΕΣ ΘΕΑΣΗΣ (PVA) , επίσης έχουν πολύ μικρο κάδρο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5770 zaphire 2 monitor 24" 1920*1200 με dvi και 1 monitor με display port χωρίς adaptor 24" 1920*1200

εχει βγει νεο bios για την καρτα σου ? Το εχεις κοιταξει ?

Πολλες 5870 sapphire ειχαν αυτο το προβλημα, δεν εδινε σωστη ταση στο display port και δημιουργούσε prob

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.