Jump to content



ATI Eyefinity Thread


Recommended Posts

να ξενερωσω πολυ?????

Να ρωτησω , επειδη ειναι λιγο παιδεμα που εχω 1 U24 και 2 u23 εχει κανεις κανα κολπο να κανει η 24αρα τιποτα scaling? Εαν οχι αξιζουν τα λεφτα για αλλη μια 23αρα?

Βρε ολοι για διακοπες φυγατε απο τωρα???

Ουτε 3G? :):):):)

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας ειμαι καινουργιος στην παρεας σας και στο eyefinity..

λοιπον εχω ενα προβλημα και δεν ξερω τη φταει..

εχω 3 χ 24`` οθονες, εχω καταφερει να καταλβω τη παιζει γενικα αλλα

λειτουργο το eyfinity μονο στην ποιο χαμηλη αλαλυση και να ειναι ανοιχτες και οι τρεις οθονες.

οταν παω να ανεβασω την αναλυση στην μεσαια αναλυση η στην μεγαλη 5760χ1080 η οθονη που ειναι ενωμενη με το μινιdisplay port μου σβηνει και επενερχεται μονο οταν κατεβασω παλι την αναλυση..

τωρα ο ανταπτορας που εχω δεν ειμαι σιγουρος εαν ειναι active παντος δεν εχει usb εχτρα καλωδιο με ρευμα..

να φταει ο ανταπτορας η παιζει κατι με το Βιos???:...:

Ευχαρηστω...........

Link to comment
Share on other sites

ποια vga εχεις και ποιον ανταπτορα?

πες μας λιγο και τις συνδεσεις στα monitor,διαθέτει κάποιο υποδοχη dp? Η αναγκαστικα εχεις πολλους ανταπτορες?

Έγινε επεξεργασία από nikpoth
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Με αφορμη το MW3 και το προβληματικο FOV ξαναγυρισα τις οθονες landscape.

Με την βοηθεια του Widescreen Fixer το παιχνιδι εγινε ανθρωπινο στο παιξιμο του.

Με το BF3 ομως τα πραγματα ειναι μεχρι στιγμης δυσκολα για τα 5760x1080 με προβληματα στo HUD και οχι μονο.

Στην αναλυση 5760x1080 στο eyefinity απλα δεν εμφανιζει τιποτε (blank screen).

Ριχνοντας την αναλυση στα 4800x900 τα πραγματα ερχονται καπως στα ισια τους εκτος του minimap και του health status οπου εμφανιζονται στα ακρα των οθονων με αποτελεσμα να μην ειναι δυνατη η οπτικη τους.

Την λυση εδω μας δινει το αρχειο PROF_SAVE_profile εδω C:\Users\xxxx\Documents\Battlefield 3\settings με την αλλαγη της παραμετρου GstRender.ScreenSafeAreaWidth σε 0.320000

Εστω και ετσι εχουμε eyefinity στο BF3 περιμενοντας την οριστικη λυση απο την EA/DICE.

bf3fix.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το 1996 πήρα την πρώτη μου κάρτα γραφικών μία ati all in wonder μετά τα υπόλοιπα χρόνια αναλώθηκα με 3dfx voodoo 2, mx2, mx4, 6600gt, 7600gt, 7800gtx sli, 7950gtx quad sli, 8800gtx sli, gtx260, gtx295, gtx470 sli ήρθε η ώρα μετά από 15χρόνια να δώ το άπειρο με τα μάτια μου... :tomato:

η φώτο αναδικνύει και το καλλιγραμμο κατοικίδιο λίγο πριν το κεμπάπ :whip:

......:hang3:......

P1039_30-10-11.jpg

αργότερα θα παρουσιαστεί και το σύστημα γιατί περιμένω κάτι κομματάκια ακόμη και το κουτί γιατί είναι όλα κάπως χύμα ανακατεμένα με τις κούτες της μετακόμισης...

Link to comment
Share on other sites

Το 1996 πήρα την πρώτη μου κάρτα γραφικών μία ati all in wonder μετά τα υπόλοιπα χρόνια αναλώθηκα με 3dfx voodoo 2, mx2, mx4, 6600gt, 7600gt, 7800gtx sli, 7950gtx quad sli, 8800gtx sli, gtx260, gtx295, gtx470 sli ήρθε η ώρα μετά από 15χρόνια να δώ το άπειρο με τα μάτια μου... :tomato:

η φώτο αναδικνύει και το καλλιγραμμο κατοικίδιο λίγο πριν το κεμπάπ :whip:

......:hang3:......

P1039_30-10-11.jpg

αργότερα θα παρουσιαστεί και το σύστημα γιατί περιμένω κάτι κομματάκια ακόμη και το κουτί γιατί είναι όλα κάπως χύμα ανακατεμένα με τις κούτες της μετακόμισης...

Η καλυτεροτερη φωτογραφια της δεκαετιας.

Link to comment
Share on other sites

Το 1996 πήρα την πρώτη μου κάρτα γραφικών μία ati all in wonder μετά τα υπόλοιπα χρόνια αναλώθηκα με 3dfx voodoo 2, mx2, mx4, 6600gt, 7600gt, 7800gtx sli, 7950gtx quad sli, 8800gtx sli, gtx260, gtx295, gtx470 sli ήρθε η ώρα μετά από 15χρόνια να δώ το άπειρο με τα μάτια μου... :tomato:

η φώτο αναδικνύει και το καλλιγραμμο κατοικίδιο λίγο πριν το κεμπάπ :whip:

......:hang3:......

P1039_30-10-11.jpg

αργότερα θα παρουσιαστεί και το σύστημα γιατί περιμένω κάτι κομματάκια ακόμη και το κουτί γιατί είναι όλα κάπως χύμα ανακατεμένα με τις κούτες της μετακόμισης...

I have the weirdest bonner right now...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Γεια σε όλους.

Δοκιμάζω τις τελευταιες μέρες να κάνω eyefinity με 5χ1 οθόνες σε portrait και 2 ati 6990 σε crossfire αλλά το σύστημα κολλάει συνέχεια το μόνο παιχνίδι που λειτουργει καλά είναι το need for speed the run.

Όταν χρησιμοποιώ την μία μόνο κάρτα όλα είναι τέλεια... επίσης ο συνδιασμός crossfire και 3 οθονών λειτουργεί και αυτός χωρίς προβλήματα.

Μετά από πολλές δοκιμές με πολλά φορματ και εγκατάσταση drivers κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το 5x1 portrait μάλλον δεν υποστηρίζεται ακόμα επαρκώς για crossfire με τις 2πύρηνες ati..

Επίσης με τους τελευταίους οδηγούς της ati όταν πηγαίνω για ενεργοποίηση του crossfire μου εμφανίζει επιλογές για 2 ή 3 gpu. Μέσα από τα παιχνίδια όμως βλέπω δραστηρίότητα και στους 4 πυρήνες. :hmm:

Γνωρίζει κανείς κάτι πάνω σε αυτό το θέμα, σκέφτομαι αν δεν βρω λύση συντομα να δώσω την μία 6990 και να πάρω μία 6970 με 2gb για να κανω trifire... Ανταλαγή κανείς...:):)

Ευχαριστώ!!:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

Δοκιμάζω τις τελευταιες μέρες να κάνω eyefinity με 5χ1 οθόνες σε portrait και 2 ati 6990 σε crossfire αλλά το σύστημα κολλάει συνέχεια το μόνο παιχνίδι που λειτουργει καλά είναι το need for speed the run.

Όταν χρησιμοποιώ την μία μόνο κάρτα όλα είναι τέλεια... επίσης ο συνδιασμός crossfire και 3 οθονών λειτουργεί και αυτός χωρίς προβλήματα.

Μετά από πολλές δοκιμές με πολλά φορματ και εγκατάσταση drivers κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το 5x1 portrait μάλλον δεν υποστηρίζεται ακόμα επαρκώς για crossfire με τις 2πύρηνες ati..

Επίσης με τους τελευταίους οδηγούς της ati όταν πηγαίνω για ενεργοποίηση του crossfire μου εμφανίζει επιλογές για 2 ή 3 gpu. Μέσα από τα παιχνίδια όμως βλέπω δραστηρίότητα και στους 4 πυρήνες. :hmm:

Γνωρίζει κανείς κάτι πάνω σε αυτό το θέμα, σκέφτομαι αν δεν βρω λύση συντομα να δώσω την μία 6990 και να πάρω μία 6970 με 2gb για να κανω trifire... Ανταλαγή κανείς...:):)

Ευχαριστώ!!:)

μηπως κανεις κατι λαθος??

ξερω ενα παλικαρι που εχει κανει eyefinity με 6 οθονες και δυο 6990 και ειναι GG

επισης αυτο το "5χ1" που λες δεν μπορω να το καταλαβω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

Δοκιμάζω τις τελευταιες μέρες να κάνω eyefinity με 5χ1 οθόνες σε portrait και 2 ati 6990 σε crossfire αλλά το σύστημα κολλάει συνέχεια το μόνο παιχνίδι που λειτουργει καλά είναι το need for speed the run.

Όταν χρησιμοποιώ την μία μόνο κάρτα όλα είναι τέλεια... επίσης ο συνδιασμός crossfire και 3 οθονών λειτουργεί και αυτός χωρίς προβλήματα.

Μετά από πολλές δοκιμές με πολλά φορματ και εγκατάσταση drivers κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το 5x1 portrait μάλλον δεν υποστηρίζεται ακόμα επαρκώς για crossfire με τις 2πύρηνες ati..

Επίσης με τους τελευταίους οδηγούς της ati όταν πηγαίνω για ενεργοποίηση του crossfire μου εμφανίζει επιλογές για 2 ή 3 gpu. Μέσα από τα παιχνίδια όμως βλέπω δραστηρίότητα και στους 4 πυρήνες. :hmm:

Γνωρίζει κανείς κάτι πάνω σε αυτό το θέμα, σκέφτομαι αν δεν βρω λύση συντομα να δώσω την μία 6990 και να πάρω μία 6970 με 2gb για να κανω trifire... Ανταλαγή κανείς...:):)

Ευχαριστώ!!:)

Man κρατα τη μια 6990 και παιξε σε 3 μονιτορ.

Ειναι ο πιο καλος συνδυασμος 2 πυρηνες και 3 μονιτορ.:fun:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

Δοκιμάζω τις τελευταιες μέρες να κάνω eyefinity με 5χ1 οθόνες σε portrait και 2 ati 6990 σε crossfire αλλά το σύστημα κολλάει συνέχεια το μόνο παιχνίδι που λειτουργει καλά είναι το need for speed the run.

Όταν χρησιμοποιώ την μία μόνο κάρτα όλα είναι τέλεια... επίσης ο συνδιασμός crossfire και 3 οθονών λειτουργεί και αυτός χωρίς προβλήματα.

Μετά από πολλές δοκιμές με πολλά φορματ και εγκατάσταση drivers κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το 5x1 portrait μάλλον δεν υποστηρίζεται ακόμα επαρκώς για crossfire με τις 2πύρηνες ati..

Επίσης με τους τελευταίους οδηγούς της ati όταν πηγαίνω για ενεργοποίηση του crossfire μου εμφανίζει επιλογές για 2 ή 3 gpu. Μέσα από τα παιχνίδια όμως βλέπω δραστηρίότητα και στους 4 πυρήνες. :hmm:

Γνωρίζει κανείς κάτι πάνω σε αυτό το θέμα, σκέφτομαι αν δεν βρω λύση συντομα να δώσω την μία 6990 και να πάρω μία 6970 με 2gb για να κανω trifire... Ανταλαγή κανείς...:):)

Ευχαριστώ!!:)

Αρα για να καταλαβω

2x6990 και τρεις οθονες εισαι οκ.

1x6990 και πεντε οθονες εισαι παλι οκ.

2x6990 και πεντε οθονες προβλημα.

Καλα καταλαβα ; :D

Link to comment
Share on other sites

Αρα για να καταλαβω

2x6990 και τρεις οθονες εισαι οκ.

1x6990 και πεντε οθονες εισαι παλι οκ.

2x6990 και πεντε οθονες προβλημα.

Καλα καταλαβα ; :D

Ακριβώς είσαι μέσα.:T:

Το θέμα είναι ότι οι 5 portrait δίνουν φοβερή αίσθηση δεν μπορεις να γυρίοεις στις 3... Δεν μιλάω για το multitasking το οποίο με έχει αφήσει άφωνο... Επίσης σε portrait είναι πολύ καλύτερη η πλοήγηση στο internet...

Οπότε μία 6990 και 5 οθόνες έστω και με λίγο πιο συγκρατημένες ρυθμίσεις στα γραφικά είναι για μένα πολύ καλύτερα.:)

Λόγω τεράστιας ανάλυσης 6296x1920 (5x 1200x1920) η 6990 είναι στα 99% και στους δύο πυρήνες τις περισσότερες φορές.:fie:

Λέω να δοκιμάσω μία 6990 με μία 6970 να δώ μήπως παίζει έτσι...:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ διαβάζοντας αρκετή ώρα στο δύκτιο σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω ανακάλυψα αυτό.

From TechReport: "One of those improvements is the ability to combine CrossFire multi-GPU setups with multi-monitor Eyefinity display surfaces. The appeal here is obvious, since pushing 24 megapixels with a single 5870 GPU is possible and sometimes quite workable, but not for every game. Generating that many pixels at the right quality levels would tax any single graphics chip. Making CrossFire work on this scale presents some challenges, however, as AMD readily admits. The core issue is the fact that the dedicated CrossFire interconnect used for passing completed frames between cards has "only" enough bandwidth to sustain a 2560x1600 display resolution. Even three 1080p displays will exceed its capacity."

Another huge design flaw just like the mixed Displayport/DVI-D Eyefinity screen tear design flaw. AMD has some very poor design decisions which will keep me away from them until they get their act together. nVidia has the right way to design multi-GPU communications, parallel so that all cards can talk directly with each other::whip::o:wall:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.