Jump to content



Ενισχυτής 5.1 / 7.1


Dolly

Recommended Posts

Για να μην επαναφέρω το θέμα που καταπιανόταν με στήσιμο ολόκληρου Home Theater, θα κάνω ένα νέο σχετικά με κομμάτια για να φτιάξει κανείς ένα ποιοτικό 5.1 για το σαλόνι του.

Σκέφτομαι τώρα τα Χριστούγεννα να πάρω το 1ο κομμάτι στο εγχείρημα, τον ενισχυτή.

Θα αγοραστούν ΙΣΩΣ και 2 κολώνες ηχεία για μπροστά, και θα περιμένει το ηχείο για φωνή, sub, και τα 2 πίσω.

Ο στόχος είναι σιγά σιγά (όπως μου είχε προταθεί και τότε) να χτίσω κάτι ποιοτικό που θα μου μείνει μέχρι να αποφασίσω να επενδύσω μισό αυτοκίνητο πόλης για να το αλλάξω. (τρόπων τινά).

Ο ενισχυτής θα είναι κατά κύριο λόγο για ταινίες, για μουσική (ράδιο και MP3 ως επί το πλείστων), και μετά για τηλεόραση.

Θα συνδεθεί με την 42άρα μου, και με το blue-ray μου

Το όριο που έχω θέσει είναι τα 450-500 ευρώ για ενισχυτή μόνο. Προφανώς αν κάνω την δουλειά μου με 300 δεν θα παραπονεθώ, αλλά γενικά ότι πληρώνεις παίρνεις οπότε δεν υπνοβατώ.

Μού έχει γυαλίσει το παιδί αυτό και θα ήθελα να ακούσω γνώμες, και το βασικότερο αντιπροτάσεις και σχόλια σχετικά με το ενχείριμα, και τα βήματα που είναι καλό να κάνω.

Ακόμα αν κάποιος μπορεί θα εκτιμούσα πολύ ιδέες σε 2 ηχεία κολώνες για να το συνοδέψω σε «φθηνή» και «όχι τόσο φθηνή» εκδοχή.

Η «φθηνή» θα ήταν ~150 ευρώ

Η «όχι τόσο φθηνή» στα ~300-350 ευρώ.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Από μένα η σωστή σειρά κατάταξης για a/v ενισχυτές είναι:

Denon

Marantz - Pioneer

Yamaha

Harman Carbon - Onkyo

Sony...

Ψάξε με αυτή την σειρά...

Κάνε οποσδήποτε και μια βόλτα από Saturn/Mediamarkt, θα βρείς κομμάτια βιτρίνας σε πολύ καλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Το βήμα ενισχυτης->ηχεία δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει (εκτός αν έχεις ήδη ηχεία).

Στην κατηγορία που ψάχνεις και εφόσον δεν σε ενδιαφερει το 7.1 και τα νεα κολπα τύπου ''καναλια ύψους'' (βλ. DPLIIz, Audyssey DSX), όποιο μοντέλο ενισχυτη και να πάρεις το ίδιο θα σου κάνει πάνω κάτω.

Θα σου πρότεινα να ξεκινησεις από ενα καλό (aka σιγουρα στην ''οχι και το φθηνή λύση'' και παραπανω αν μπορεις) ζευγάρι ηχεια για μπροστα + κεντρικο (μην το αφηνεις για μετα - πρεπει να ειναι ματσαρισμενο με τα κυριως έτσι κι αλλιως) και από εκει πέρα το προχωρας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με συγχωρείτε δεν το είπα στην αρχή, έχω ένα παλιό σετ ηχείων τα οποία τα κοιτάω, και για να τα παίξω χρειάζομαι τον ενισχυτή.

Δεν είναι φοβερά ποιοτικά αλλά για τώρα θα κάνουν την δουλειά τους, οπότε πρέπει να πάρω ενισχυτή και για αυτό είπα να πάρω κάτι σχετικά καλό.

Αν με πάρει τώρα θα πάρω ΚΑΙ καλά ηχεία, αλλά έχω για τώρα ένα σετ.

Link to comment
Share on other sites

Mε 350euro για ενισχυτή ΚΑΙ ηχεία είναι απλά no go...

Βρες έναν καλό ενισχυτή γιατί θα τον έχεις για πολλά χρόνια και μετά ανάλογα το budget πορεύσου.

Μπορεί και να εκπλαγείς από τον ήχο των πλαιών ηχείων με τον νέο ενισχυτή πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Το όριο που έχω θέσει είναι τα 450-500 ευρώ για ενισχυτή μόνο.

Ευχαριστώ πολύ.

Ποία 350 και για τα 2? :)

Αν με παίρνει ΑΦΟΥ πάρω τον ενισχυτή, τότε θα δω για ηχεία.

Θα κοιτάξω σε ανάλογα λεφτά και Denon Marantz

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω πως ζηταει να παρει και ενισχυτη και ηχεια με 350.....αφου λεει οτι γλυκοκοιταζει τον yamaha 663 που απο μονος του ειναι παραπανω..... Απλα λεει ενω ρωταει για ενισχυτη, προεραιτικα αν θελουμ ενα προτεινουμε και καποια ηχεια σε 2 κατηγοριες τιμης... Σωστα?

Για ενισχυτη, αφου εχεις bluray κοιτα να παρεις εναν με hdmi 1.3 και υποστηριξη των νεων codecs....οποτε θεωρω τους yamaha 465/denon 1610 το πατωμα σου στα ~350 ευρω. Αποκει και περα ο 663 που κοιτας κακος δεν ειναι αλλα η τιμη δεν ειναι καλη για ενισχυτη 1.5 ετους που εχει καταργηθει...

Οσον αφορα μαρκες, εγω θα τις εβαζα με την εξης σειρα :

Denon

Yamaha

Onkyo

Βαζω αυτους τους 3 μονο επειδη ειναι στο επιπεδο τιμης που πρεπει να κινηθεις. Marantz/Harman καλοι ειναι αλλα ειδικα εντος Ελλαδας στα λεφτα των παραπανω δεν προσφερουν τα αναμενομενα. Και Pioneer/Sony τους βαζω ενα σκαλι πιο κατω, τους Sony ισως και 2...

Αν αγοραζα σημερα, και στα λεφτα που βλεπεις τον 663, θα επαιρνα τον Denon 1910 παντως.

Υποψην δεν ειμαι κανενας ειδημονας, και απο τα χερια μοθ εχουν περασει μονο 2 ενισχυτες, ενας Yamaha 361 και ενας Harman 255 (τον οποιο τον εχω ακομα). Η εμπειρια μου απο αυτους ειναι οτι ο yamaha οντως ηταν αξιοπρεπεστατος στην τιμη του, και ο harman πολυ καλος ηχος αλλα με εχει ξεσκισει στα bugs, και η τιμη του στην Ελλαδα τραγικη.....γι'αυτο σου προτεινω τον Denon που οι τιμες τους εχουν λογικευτει πλεον (παλια το παιζανε πιο premium και οι yamaha ειχαν καλυτερο value4money) και υποστηριζει τα παντα, και θα εχεις εγγυηση τοπικης αντιπροσωπιας...

Παντως αν τελικα συμψιφιστει το budget ηχειων-ενισχυτη, ευκολα θα προτεινα τον Denon 1610.....υποστηριζει τα παντα, ειναι 5.1 που ουτως η αλλως τοσο εχουμε σχεδον ολοι αλλα παρεχει τη δυνατοτητα 7.1 με powered ηχεια, και απο δυναμη ειναι λιγος, αλλα η προσωπικη μου εμπειρια ειναι οτι αν δε μενεις στις κουκουβαουνες, οι γειτονες δε θα σε αφησουν να ξεπερασεις τα ορια ουτε και του μικρου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι, αυτά τι σας λένε για 400 ευρώ που τα παίρνεις με το "παζάρι" ?

Είναι γενικά "καλά" (για τα 400 ευρω πάντα) ηχεία, και σε αυτά τα λεφτά είναι κάτι άλλο που μαμάει ας πούμε ?

Για Ενισχυτή ο Denon 1910 δείχνει να είναι μονόδρομος στα 450 γιούρια.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα άκουσα πρόσφατα και δεν έμεινα ικανοποημένος... Την ίδια στιγμή που άκουσα και αυτά δίπλα-δίπλα και έμεινα με ανοιχτό το στόμα... Και είναι πιό οικονομικά τα δεύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος είναι ένα πολύ περίεργο και υποκειμενικό θέμα.

Καταρχήν μπλέκεις με ταιριάσματα, ποιά ηχεία με ποιόν ενισχυτή δένουν.

Μετά μπλέκεις με τον «ήχο» του καθενώς, γλυκά ηχεία με σκληρό ενισχυτή, σκληρά ηχεία με μουσικό ενισχυτή κλπ κλπ κλπ.

Μετά μπλέκεις με το είδος της μουσικής που θα ακουστεί.

Μετά μπλέκεις με την ποιότητα του μέσου από όπου θα αναπαράχθεί η μουσική.

Μετά μπλέκεις με το στήσιμο του χώρου που θα γίνει η ακρόαση.

Μετά μπλέκεις με το «αυτί» και την μουσική παιδεία του ακροατή.

Πιάσε το αυγό και κούρευτο δηλαδή. :blink:

Και φυσικά δεν υπάρχει το χχχχ ευρώ κάνουν τα ηχεία άρα είναι καλά.

Μπορεί να ακούσεις ηχεία των χ χιλιάδων ευρώ και να γρατζουνάνε με χάλια ενισχυτές ή κακό μέσο... :suicide:

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι σε παρομοια αναζητηση

θελωντας με περιορισμενο budget να ξεκινησω ενα entry level 5.1 συστηματακι allround χρησης

βρισκω πολυ δελεαστικο τον παρακατω συνδυασμο

δυο κεντρικα ηχεια sony SSF6000 στα 195 €

(τρελλο value για τα spec τους)

κι εναν Yamaha RX V365 στα 240€

τυχαινει να εχουμε κανενα κατοχο στην παρεα για πιο ολοκληρωμενη αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Τα SSF6000 τα έχω και είμαι αρκετά ικανοποιημένος .Δεν είναι κάτι το εξαιρετικό, είναι όντως best value for money και το χαρακτηριστικό τους είναι τα ισχυρά μπάσα.

Όμως τα έχω για την κρεβατοκάμαρα δεν θα έμπαιναν σαλόνι.

Link to comment
Share on other sites

Τα SSF6000 τα έχω και είμαι αρκετά ικανοποιημένος .Δεν είναι κάτι το εξαιρετικό, είναι όντως best value for money και το χαρακτηριστικό τους είναι τα ισχυρά μπάσα.

Όμως τα έχω για την κρεβατοκάμαρα δεν θα έμπαιναν σαλόνι.

σ'ευχαριστω φιλε μου.

με τι τα οδηγεις και με τι αλλο τα εχεις συνδυασει

εαν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Για ενισχυτη Γιωργο δωσε 100 παραπανω και πηγαινε στον 465...τα αξιζει τα λεφτακια του, υποστηριζει και τα HD codecs και γινεται και 7.1 αμα συνδεσεις powered ηχεια...Δηλαδη αποτελει πολυ καλυτερη βαση. Αν βρεις κανενα μεταχειρησμενο 363/361/359 στα ~150 τοτε ναι παρτον, αλλα μη δωσεις 250 για τον 365...

Για ηχεια δε μπορω να πω κατι για τα sony, αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι τα specs δεν παιζουν μπαλα στα ηχεια....απλα ακου και κρινε. Το δευτερο που ξερω ειναι οτι η μαρκα sony σε ηχεια που να θεωρουνται της προκοπης δεν παιζει....αλλα αυτο μπορει να το λενε και "ρατσιστικα" οι hi-end-αδες....αλλα το πρωτο για τα specs ισχυει..... Απλα ακουσε τα, ακου και λιγο ακριβοτερα και αμα σε καλυπτουν παρε τα. Και γενικα στο χωρο των ηχειων ειμαι πολυ υπερ των μεταχειρησμενων....φθορα με το χρονο ειναι σχεδον ανυπαρκτη, και με δεδομενο budget παιρνεις κατι πολυ καλυτερο... Και στις 2 αγορες μου, τη μια φορα πηρα Demo καταστηματος, την αλλη μεταχειρησμενα 2 ακομα ιδια για να κανω το 5.1 , 7.1. Τελικα συνολικα εδωσα 650 ευρω για κατι που θα κοστιζε λιγο κατω απο 2000....και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Link to comment
Share on other sites

εάν έχετε κάποιον φίλο στην Αγγλία αυτό που θα σας πρότεινα για ενισχυτή είναι ο εξής

http://www.richersounds.com/product/av-receivers/sony/strdh500/sony-strdh500

και δύο floostanders για αρχή:

http://www.richersounds.com/product/floorstanders/eltax/concept-400/elta-concept-400-blk

Για centre:

http://www.richersounds.com/product/centres/mordaunt-short/alumni-5/mord-alumni5-blk

και για sub:

http://www.richersounds.com/product/subwoofers/tannoy/sfx-sub/tann-sfx-sub-blk

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω φιλε μου.

με τι τα οδηγεις και με τι αλλο τα εχεις συνδυασει

εαν επιτρεπεται?

Τα δοκίμασα με έναν Marantz SR-6004 αλλά τελικά τα συνέδεσα στον sony sdr dg-720 γιατί δεν χρειαζόμουν την ιπποδύναμη στην κρεβατοκάμαρα.

Για βραδυνά divxακια δημιουργούν μια καλή ατμόσφαιρα κυρίως λόγω του μπάσου που παράγουν όπως είπα.Βγάζουν ζεστό ήχο, χάνουν φυσικά σε λεπτομέρεια.

Σε μεγάλο χώρο που τα δοκίμασα δεν με γέμιζαν αλλά να σου πως την αλήθεια δεν προορίζονταν για αυτόν το χώρο και έτσι δεν το εψαξα παραπάνω.

Και επειδή τα χρησιμοποιώ για μουσικούλα και divx δεν τα έχω παίξει με άλλα ηχεία να σου πω πόσο θα ταίριαζαν...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα για ποσα m2 μιλαμε??? :hehe:

Στο κλιμα της κουβεντας θα σου προτεινα αντιστοιχα πραγματα:

Για τον ενισχυτη θα συμφωνησω: Denon 1910!

Για ηχεια ακου τα dali concept 6 και τα Crystal audio TX-T2. Και τα Roister ειναι πολυ καλα σε αυτα τα λεφτα οποτε ακουσε τα και αυτα, μπορει να σου αρεσουν περισσοτερο.

Προσωπικα θα πηγαινα για τα dali αλλα "ο ηχος ειναι πολυ υποκειμενικο πραγμα" οπως ειπε και ο dpolal πιο πανω οποτε ακουσε τα πριν παρεις οτιδηποτε!!

Edit: Τα roister τα βρισκεις και φθηνοτερα: http://www.skroutz.gr/c/9/hxeia-hi-fi.html?keyphrase=roister+25

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.