Jump to content



Αγορά πρώτης DSLR μηχανής


Recommended Posts

Είμαι σε φάση που ψάχνομαι για αγορά μηχανής all around, για αρχή με έναν καλό φακό γιατί δεν προτίθεμαι για αγορές νεών σύντομα.

Ανάμεσα σε Nikon D3000/D5000/D90 ποια πιστεύετε ότι θα καλύψει έναν ερασιτέχνη? Και αν έχετε άλλη πρόταση σε εταιρεία μέχρι τα λεφτά της D90 ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Περίμενα τέτοιες απαντήσεις! Αν πάμε στα 500-600€ με φακό που παίζουν και οι άλλες 2?

Και ποια είναι τα υπέρ και τα κάτω, της D90 σε σχέση με τον ανταγωνισμό, πέρα από το νέο αισθητήρα και φυσικά τα mp (που δεν παίζουν ρόλο).

Link to comment
Share on other sites

Τά υπέρ καί τά κατά δέν θά στά πώ εγώ,δέν είμαι ό δάσκαλος πού θά στά εμπεδώσει νά τά καταλάβεις γιατί δέν τά κατέχω καί εγώ καλά,αλλά άμα ψαχτείς λίγο υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα.Θά σού πώ όμως κάτι από προσωπική εμπειρία.Εάν είσαι αποφασισμένος νά ασχοληθείς σοβαρά μέ τήν φωτογραφία,καί θές νά ψαχτείς μαζί της,καί εάν διαθέτεις τά χρήματα καί θές νά τά δώσεις,πάρτην τήν D90 θά τήν κρατήσεις περισότερο καιρό.

Εάν θές απλώς νά δοκιμάσεις κάτι καινούργιο πού δέν είσαι σίγουρος πού θά καταλήξεις,όποια καί νά πάρεις τό ίδιο είναι,πάρε τήν πιό φτηνή μεταχειρισμένη καί ξεκινάς μέ λίγα χρήματα,εάν δείς ότι σέ τραβάει......Κάι κάτι άλλο τέλεια μηχανή κάτω από 1000 ευρώ δέν υπάρχει,εσύ πρέπει νά θέσεις από τώρα ποιά είναι τά όρια σού καί πού νομίζεις ότι κλείνεις περισότερο,σέ ενδιαφέρουν πιό πολύ τά τοπία;πορτρέτο;σπόρ;

είναι απαντήσεις πού πρέπει νά τίς δώσεις τώρα στόν εαυτό σου,γιά νά αγοράσεις τώρα ότι πιό κοντά γίνεται στίς ανάγκες σου στά χρήματα πού διθέτεις;)

Link to comment
Share on other sites

Και είναι και υπαντήσεις που για να τις δώσεις πρέπει να ασχοληθείς, οπότε πας λίγο σε φαύλο κύκλο.

Αν είσαι εν μέρει συνειδητοποιημένος για αυτό που πας να κάνεις η D90 είναι τοπ επιλογή, αν θέλεις να ψαχτείς και να δεις αν σου αρέσει θα έλεγα κάτι σε d40 μεριά γιατί αν το μετανιώσεις θα έχεις δώσει 1/3 των χρημάτων.

Πάντως από αυτές που λες η D90 παίρνει την ψήφο μου.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το ρίσκο να πάρεις την d90

αν σε κερδίσει η φωτογραφία θα πάρεις τόσα άλλα μετά που η d90 θα μοιάζει φτηνή.

αν δεν την χρειαστείς

πληρώσεις το αντίτιμο του να την πουλήσεις used

θεωρώ πολύ πιθανότερο πάντως το σενάριο

αγοράζοντας μια μικρότερη σύντομα να θελήσεις upgrade σε κάτι ακριβότερο και πληρέστερο, παρά να θελήσεις να το παρατήσεις ή να πουλήσεις για να πας σε κάτι απλούστερο.

μοναδικοί αποτρεπτικοί παράγοντες για την αγορά DSLR είναι

ο "βαριέμαι τις ρυθμίσεις"

και "που θα πάω με αυτή την Γκουμούτσα ρε γαμώτο"

να θυμάσαι βέβαια οτι τρώγοντας έρχεται η όρεξη....

Link to comment
Share on other sites

Τά υπέρ καί τά κατά δέν θά στά πώ εγώ,δέν είμαι ό δάσκαλος πού θά στά εμπεδώσει νά τά καταλάβεις γιατί δέν τά κατέχω καί εγώ καλά,αλλά άμα ψαχτείς λίγο υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα.Θά σού πώ όμως κάτι από προσωπική εμπειρία.Εάν είσαι αποφασισμένος νά ασχοληθείς σοβαρά μέ τήν φωτογραφία,καί θές νά ψαχτείς μαζί της,καί εάν διαθέτεις τά χρήματα καί θές νά τά δώσεις,πάρτην τήν D90 θά τήν κρατήσεις περισότερο καιρό.

Εάν θές απλώς νά δοκιμάσεις κάτι καινούργιο πού δέν είσαι σίγουρος πού θά καταλήξεις,όποια καί νά πάρεις τό ίδιο είναι,πάρε τήν πιό φτηνή μεταχειρισμένη καί ξεκινάς μέ λίγα χρήματα,εάν δείς ότι σέ τραβάει......Κάι κάτι άλλο τέλεια μηχανή κάτω από 1000 ευρώ δέν υπάρχει,εσύ πρέπει νά θέσεις από τώρα ποιά είναι τά όρια σού καί πού νομίζεις ότι κλείνεις περισότερο,σέ ενδιαφέρουν πιό πολύ τά τοπία;πορτρέτο;σπόρ;

είναι απαντήσεις πού πρέπει νά τίς δώσεις τώρα στόν εαυτό σου,γιά νά αγοράσεις τώρα ότι πιό κοντά γίνεται στίς ανάγκες σου στά χρήματα πού διθέτεις;)

κανω quote αυτο το ποστ μιας και ειναι και το πλεον σημαντικο..:p

To oλο ζητημα ειναι εσυ ποσα θες να δωσεις και ποσο θες να ασχοληθεις.

Η nikon D5000 ειναι καλη λυση.Ισως παραειναι καλη.Και με τον 18-55 Vr μπορεις να μεινεις καμποσο καιρο.(για αρχη δεν βρισκω λογο να παρεις αλλο φακο 18-ΧΧ(Χ) )

Αν σε ενδιαφερει κατι απο την canon ..μαλλον το μοντελο που πρεπει να κοιταξεις ειναι η 500αρα.(canon 500d)

Λιγο πολυ με καποια "+" και "-" τα ιδια ισχυουν και εδω.

Bεβαια τα extra λεφτα που ζηταει μπορεις καλλιστα να τα ριξεις -παιρνοντας nikon- σε 1-2 καλα φιλτρακια ή να παρεις τον 50 φ1.8 μτχ (η καινουριο με λιγα ακομα εχτρα λεφτα).

Τον φακο (50mm f1.8) δεν ειναι αναγκη να το παρεις αμεσως.Παλιοτερα τον αγοραζαν για την ευκρινεια του ,μιας και τοτε του κιτ ηταν απλα αντι για πλαστικο καπακι.Τωρα μονο αν θες την εχτρα φωτεινοτητα που μπορει να σου προσφερει, αν και το Vr στον αρχικο φακο θα σε σωσει σε καμποσες περιπτωσεις.(οχι σε ολες αλλα μαλλον στις περισσοτερες)

Παραμενει βεβαια απο τους πιο οξυς φακους που μπορεις να αγορασεις.

Για αρχη -στη θεση σου- θα απεφευγα καποιο μεγαλυτερο μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

εγω στεκομαι στο ποστ του Darksaga γιατι ειναι απο τα πιο σημαντικα.λενε ολη την ουσια

Δεν εχεις ιδεα ; Παρε μια φθηνουνα (150-200)να μαθεις να παιζεις με τις ρυθμισεις και οταν θελησεις κατι παραπανω γιατι θα εχεις φτασει σε σημειο να ξερεις τι ειναι το καθε κουμπι και τι θα χρειαζεσαι απο την μηχανη για καλυτερη δυνατη φωτογραφιση , παιρνεις μια καλυτερη.

απο το να σκασεις 700-800 (δε ξερω ποσο εχει) για μια d90 χωρις φακο , δωσε το 1/5 της συνολικης τιμης για αρχη και μετα βλεπεις.

Αλλα οπως λεει και ο dubber

αν θες να βγαζεις φωτογραφιες , παρε nikon :p

Link to comment
Share on other sites

εγω στεκομαι στο ποστ του Darksaga γιατι ειναι απο τα πιο σημαντικα.λενε ολη την ουσια

Δεν εχεις ιδεα ; Παρε μια φθηνουνα (150-200)να μαθεις να παιζεις με τις ρυθμισεις και οταν θελησεις κατι παραπανω γιατι θα εχεις φτασει σε σημειο να ξερεις τι ειναι το καθε κουμπι και τι θα χρειαζεσαι απο την μηχανη για καλυτερη δυνατη φωτογραφιση , παιρνεις μια καλυτερη.

απο το να σκασεις 700-800 (δε ξερω ποσο εχει) για μια d90 χωρις φακο , δωσε το 1/5 της συνολικης τιμης για αρχη και μετα βλεπεις.

Αλλα οπως λεει και ο dubber

αν θες να βγαζεις φωτογραφιες , παρε nikon :p

αν δεν απατωμαι σε αυτο το σταδιο ειναι.....δλδ απο αυτο θελει να φυγει.

Εχει μια compact και θελει πλεον κατι καλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

προτίμησε την d90.

Σε χρόνο dt Θα μαθεις ολες τις ρυθμισεις και στο μεγαλο θετικο ειναι η πανω οθονουλα.

Μου λύνει τα χερια καθε φορα :)

Οποτε τυχαινει και βλεπω την 500d της canon χαιρομαι που δεν πηρα την "πλαστικουρα"

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια compact από τις ακριβές, με καλό all around φακό, αλλά τα limitations της (σαν κατασκευή) δε μου επιτρέπουν να πάω σε κάτι καλύτερο (από φωτογραφικής άποψης). Η τωρινή μηχανή είναι η Sony DSC-H9.

Ειπώθηκε το ζήτημα με τις ρυθμίσεις, αντιθέτως δε βαριέμαι το πρωτιμώ, αλλά μάλλον το Live View που έχει η Sony δε με αφήνει να καταλάβω πλήρως τις ρυθμίσεις, κάτι το οποίο θα δείς μονάχα επί της πράξεις όταν συγκρίνεις την ίδια ακριβώς φωτογραφία με άλλους συνδυασμούς. Απλά δεν το έχω κάνει, γιατί ως αρχάριο με έχει βολέψει.

Τώρα το θέμα της μηχανής, η D90 είναι στο όριο που σκέφτομαι να επενδύσω, απλά λέω να κοιτάξω κάτι πιο οικονομικό (πx D5000) για να πάρω και κάποια extra αξεσουάρ (μπαταρία, λάμπα, σωστό τρίποδο, κτλ).Γι'αυτό και ζήτησα διαφορές, τόσο στον εξοπλισμό που δίνει, όσο και στην απόδοση της σαν μηχανή.

Δεν αναιρώ την πρόταση πως αν με τραβήξει αρκετά η D90 θα μοιάζει με ένα συμβολικό ποσό, αλλά όντας φοιτητής (και θα είμαι ακόμα για 1-2 χρόνια) θα πρέπει να αρκεστώ σε αυτό. Ήδη έχω δώσει τα μισά της D90 για τη Sony, και την αλλάζω δίχως να έχουν περάσει καλά καλά 2 χρόνια.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

σκέψου το αλλιώς

δεν αξίζει να δώσεις 100-200 € παραπάνω για κάτι το οποίο ειναι σίγουρα καλύτερο?

Τα τριποδα και οι λαμπες έρχονται και παρέρχονται, το καλό σώμα μένει.

Όντας φοιτητής σε καταλαβαίνω , κοντά στο 5μηνο μάζευα.:)

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα ότι είναι, απλά έκανα τι βλακεία τότε και δεν τα έδωσα! Αλλά και πάλι και ο υπόλοιπος εξοπλισμός είναι που βοηθάει! Θα το επιχειρήσω, αλλά θέλω να ακούσω λίγο τις τρελές διαφορές, αν έχετε να μου απαντήσετε. Γενικά δεν με πείθει ότι είναι πιο ακριβό είναι και καλύτερο, όπως και το γεγονώς ότι είναι πιο νέα κτλ.

Με τις σημερινές προόδους της τεχνολογίας, πρέπει να βρίσκεις την χρυσή τομή στο κόστος και στο όφελος.

Link to comment
Share on other sites

ψηφίζω d5000 με 18-55vr και ένα sb600 κ ένα 3ποδάκι μέχρι να δεις τι extra φακούς θα χρειαστείς

τουλάχιστον από θέμα αισθητήρα νομίζω δε θα δεις διαφορές από το να έπαιρνες D90 και εφώσον το budget είναι κάπου εκεί, καλύτερα να πας σε πιο πολλά αξεσουάρ θα έλεγα...

Link to comment
Share on other sites

ο,τι σώμα και να πάρεις αν έχεις απο τώρα στο νου σου για τρίποδα λάμπες φλας

δεν θα σου φτάσει

περισσότερο δημιουργικός θα είσαι με μέτριο σώμα και περιφερειακά

παρά με ένα καλό/ξερό σώμα.

Link to comment
Share on other sites

H πλακα ειναι οτι η δ5000 ειναι κατι καλυτερο απο την d60...που υποτιθεται οτι αντικα8ιστα.

Στην ουσια τα μικρα μοντελα δ3000 και δ5000 εχουν αντικαταστησει της d40x και δ60..αλλα περισσοτερα κοινα στοιχεια εχει με την d90 παρα με την d60.(η 5000 αυτα)

Το μονο που θα υπολειπεται στην ουσια ειναι το πενταπρισμα και ο οχι πληρως μεταλλικος σκελετος.Κατα τα αλλα ιδιος επεξεργαστης ιδιος αισθητηρας ιδιο συστημα εστιασης..

ψηφιζω voudas way..σωστο τριποδακι και φλας..ειναι παντα μια καλη προικα που σου μενει για παντα.

και εντελως συμπτωματικα που εχει διαφυγει της προσοχης...review apo dpreview

Link to comment
Share on other sites

H πλακα ειναι οτι η δ5000 ειναι κατι καλυτερο απο την d60...που υποτιθεται οτι αντικα8ιστα.

Στην ουσια τα μικρα μοντελα δ3000 και δ5000 εχουν αντικαταστησει της d40x και δ60..αλλα περισσοτερα κοινα στοιχεια εχει με την d90 παρα με την d60.(η 5000 αυτα)

Το μονο που θα υπολειπεται στην ουσια ειναι το πενταπρισμα και ο οχι πληρως μεταλλικος σκελετος.Κατα τα αλλα ιδιος επεξεργαστης ιδιος αισθητηρας ιδιο συστημα εστιασης..

ψηφιζω voudas way..σωστο τριποδακι και φλας..ειναι παντα μια καλη προικα που σου μενει για παντα.

και εντελως συμπτωματικα που εχει διαφυγει της προσοχης...review apo dpreview

true dat.

happy owner κανα μηνα τωρα .

Η μονη της "ελλειψη" ειναι η μη υπαρξη μοτερ στο σωμα σε σχεση με την 90αρα.

κατα τ'αλλα επειδη "επαιξα" με ολες τις αντιστοιχες προτασεις μεχρι τα χρηματα που λες (+ nikon d3000/d60) η ποιοτητα κατασκευης+χρηστικοτητα δεν συγκρινονται απλα.

Ημουν στο ακριβως ιδιο διλλημα με εσενα,και ενα μηνα μετα δεν αλλαξε τιποτα;)

Αν πας σε fnac/public εχουν μερικες για δοκιμη παντως.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά άνοιξα το θέμα, μιας και χθές ήμουν στο public και χάζευα την d90 για πάνω από μισή ώρα. Βέβαια, η οθονούλα που έχει και μπροστινή ροδέλα είναι αρκετά βολική στην αλλαγή των ρυθμίσεων σε σχέση με την d5000!

Δε πάω για επαγγελματίας, απλά θέλω κάτι παραπάνω από αυτό που έχω με τα πλεονεκτήματα που δίνει η DSLR. Η έλλειψη μοτέρ δεν νομίζω ότι είναι σοβαρό, μιας και υπάρχουν αρκετοί φακοί που έχουν ενσωματωμένο, right?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.