Jump to content



Αγορά πρώτης DSLR μηχανής


Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Παίζει να έχω έναν φακό, αλλά δεν νομίζω να τον χρησιμοποιήσω οπότε είμαι καλά.

ΜΙας και έχεις την d5000, είναι εύκολη στην χρήση σε manual καταστάσεις?

Εδιτ: Προσωπικά το βρήκα βολικό, αλλά έτσι και αλλιώς όλα φαίνονται στην κύρια οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 90άρα, αλλά πριν ήμουν με 50άρα και το είχα συνηθίσει.

Εμένα μου φαντάζει αδιανόητο να μην το έχω, και βοηθάει σε πολλά πράγματα, όπως και το 2ο command dial (το οποίο δεν είχα στην 50άαρα).

Αλλά όπως είπα είναι συνήθειο φαντάζομε...

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να έχω έναν φακό, αλλά δεν νομίζω να τον χρησιμοποιήσω οπότε είμαι καλά.

ΜΙας και έχεις την d5000, είναι εύκολη στην χρήση σε manual καταστάσεις?

Εδιτ: Προσωπικά το βρήκα βολικό, αλλά έτσι και αλλιώς όλα φαίνονται στην κύρια οθόνη.

ναι και εχει 2 modes για απεικονιση των ρυθμισεων.

Ειναι πολυ ευκολη.-

πραγματικα δεν το περιμενα το ποσο γρηγορα συνηθίζεις τα μενου/ρυθμισεις της.

Link to comment
Share on other sites

Και σε σχέση με τη μικρή d3000 (για εκπαιδευτικούς λόγους), γιατί μάλλον τείνω στην d5000. Εκτός και αν έχετε άλλη μηχανή υπόψιν!

Ομορφη και καλη η d3000 αλλα δεν εχει "λογο υπαρξης" οταν μπορεις με λιγοτερα χρηματα να παρεις την d60 με μονες διαφορες την +0.5"οθονη ,το guide mode και τα περισσοτερα focus points.

οσο για το αλλο....

"υπαρχουν αλλες DSLR εκτος NIKON?"

Link to comment
Share on other sites

Ένα έρημο επιχείρημα θέλω να ακούσω κατά της canon. Εκτίθεστε ορισμένοι, άλλα θα μου πεις εδώ δεν είναι forum φωτογραφίας.

Έχω canon, ο πατέρας μου είχε canon από την εποχή της ΑΕ-1 και γενικά μας αρέσει σαν εταιρία. Κάνεις μας δε θα δίσταζε να πάρει nikon, αν κρίναμε πως μας καλύπτει καλύτερα, αν δεν είχαμε πάρει τόσους φακούς.

Αρκετά πια με τον fanboyσμό.

Link to comment
Share on other sites

Ένα έρημο επιχείρημα θέλω να ακούσω κατά της canon.

υπαρχει η Nikon.:hehe:

srsly τωρα επειδη το εψαξα πολυ το θεμα (εκτος φορουμ κυριως,αν και ρωτησα αρκετα παιδια απο δω)

Στα θεματα που εμενα "απασχολουσαν" σαν υποψηφιο αγοραστη(ποιοτητα σωματος,grip,features κλπ)η Nikon απλα δεν ειχε συναγωνισμο.

Και το θεμα ειναι οτι τις δοκιμασα για αρκετη ωρα ΠΡΙΝ την αγορα.

Λες να εγινα fanboys σε ενα μηνα χρησης?

τοσα χρονια "μιλαμε" εδω και στο animu.gr σου φανηκα να υποστηριζω τυφλα κατι ?(εκτος σινεμα//μουσικης που εκει απλα δεν γινεται και αλλιως)

Ζυγισα τις επιλογες μου και αποφασισα.

Και ναι στο price tag ~700 δεν παιρνεις κατι αλλο.

αναφερεις οτι ο πατερας σου ειχε canon.

το ολο θεμα θυμιζει "αμαξι" που οσο να ναι στην Ελλαδα ευδοκιμει το "αγοραζω απο μια εταιρια ~>lifetime" επειεδη το ειπε ο μπαμπας/ειχε ο μπαμπας/ξερει ο μπαμπας. (πραγματικα no offence εδω)

Εμενα ειχε μια leica η οποια του χαλασε στο τριμηνο,τι να λεει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πάρεις την D90 θα το μετανιώνεις κάθε στιγμή που θα σκέφτεσαι ότι με λίγα χρήματα παραπάνω θα μπορούσες να έχεις κάτι top για την κατηγορία. Αφού μπορείς πάρτην.

Τα υπόλοιπα που ανέφερες τα αγοράζεις οποιαδήποτε στιγμή. Σκέψου το σοβαρά πριν κάνεις το "λάθος"

Link to comment
Share on other sites

Στα θεματα που εμενα "απασχολουσαν" σαν υποψηφιο αγοραστη(ποιοτητα σωματος,grip,features κλπ)η Nikon απλα δεν ειχε συναγωνισμο.

Αναφέρεις πρώτα ποιότητα σώματος, μετά grip και τελευταία τα χαρακτηριστικά.

Υπάρχει κόσμος που θα έπαιρνε και ξύλινο(σχήμα λόγου) σώμα αν προσέφερε κορυφαία χαρακτηριστικά.

Γενικά πάντως ο καθένας βλέπει τις ανάγκες του και κρίνει.

Και επειδή το έσκισα στα ΟΤ, να πω και εγώ ότι ή D90 είναι εκτός συναγωνισμού, αμερόληπτα και αντικειμενικά.

Ειρήνη και αγάπη :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεις πρώτα ποιότητα σώματος, μετά grip και τελευταία τα χαρακτηριστικά.

Υπάρχει κόσμος που θα έπαιρνε και ξύλινο(σχήμα λόγου) σώμα αν προσέφερε κορυφαία χαρακτηριστικά.

Γενικά πάντως ο καθένας βλέπει τις ανάγκες του και κρίνει.

Και επειδή το έσκισα στα ΟΤ, να πω και εγώ ότι ή D90 είναι εκτός συναγωνισμού, αμερόληπτα και αντικειμενικά.

Ειρήνη και αγάπη :flower:

βρε τυχαια μπηκαν οχι αριθμητικα.

Ναι οντως αν υπαρχει χρημα ΤΩΡΑ να παει σε D90 (αν και ειναι λιγοτερο noob friendly)

αλλιως d5000 (+τα ρεστα σε μπιχλιμπιδια αν κριθει απαραιτητο)

Ειρηνη αγαπη και pipirupirupipirupi.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι θα ξενιουμπέψει ούτως ή άλλως, απλά με την D90 ίσως του πάρει λίγο περισσότερο, αλλά στο τέλος και θα ξέρει και θα έχει ήδη μια καλή μηχανή.

PS Όσο για την Dokuro-chan είσαι ελεϊνός :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω ένα σχόλιο για τον fanboy-σμό που αναφέρθηκε πιο πάνω, και όχι άδικά πιθανός αν κάποιος δεν κατάλαβε το ύφος του ποστ μου.

Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ θέμα μεταξύ Nikon/Canon.

Έχω Nikon εδώ και 5 χρόνια και με έχει βολέψει πολύ και για μένα έχει καλά αποτελέσματα και μου δίνει αυτά που θέλω, για αυτό, και με αυτή την βάση την συστήνω. Δεν έχω πει ποτέ πως δεν υπάρχουν αντίστοιχα καλές ή κακές υλοποιήσεις από την Canon απλά είναι θέμα γούστου. Αν δεν είχα 3 φακούς Nikon μπορεί να δοκίμαζα και Canon, αλλά δεδομένης της ενασχόλησης μου (ερασιτεχνικά) και του budget μου για την φωτογραφία (περιορισμένο) κάτι τέτοιο θα ήταν μη πρακτικό και ασύμφορο.

Για αυτά που ξέρω γράφω, και αυτά τυχαίνει να είναι Nikon, πραγματικά αν κάποιος του προτείνω Nikon και πάρει Canon, θα κοιμηθώ το βράδυ.

Γιατί στο κάτω κάτω, ως γνωστόν οι απόψεις είναι σαν τις οπισθοτριπήδες, όλοι έχουν και από μία.

Link to comment
Share on other sites

H D60 απ'οτι βλεπω εχει πεσει στα 290 μαζι με τον 18-55.

http://www.skroutz.gr/s/45788/Nikon-D60-Kits.html

Δεν ειναι πολυ καλη ευκαιρια?

Βεβαια ο φιλος στοχευει πιο ψηλα αλλα το λεω και για μενα που ψαχνομαι γενικα τωρα τελευταια :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.