Jump to content



Αγορά πρώτης DSLR μηχανής


Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Κοιτά γενικά η 90άρα είναι αρκετά κλικ πιο πάνω απο την 80άρα στις λεπτομέριες.

Για να μην σου ποστάρω κάνα wall of text, θα σου έλεγα να δεις το σιτε του Thom Hogan που είναι Νικονάκιας, αλλά ίσως ο πιο αντικειμενικός που έχω δει (εν αντιθέση με κάτι τύπους σαν τον Ken..)

Link to comment
Share on other sites

Δε πάω για επαγγελματίας, απλά θέλω κάτι παραπάνω από αυτό που έχω με τα πλεονεκτήματα που δίνει η DSLR. Η έλλειψη μοτέρ δεν νομίζω ότι είναι σοβαρό, μιας και υπάρχουν αρκετοί φακοί που έχουν ενσωματωμένο, right?

Πάρε την D90 αν μπορείς. Μην κάνεις το λάθος να πας στις φτηνές λύσεις. Το μοτέρ είναι σοβαρή έλλειψη καθώς η μη ύπαρξή του είναι περιορισμός καθώς επίσης στην ταχύτητα του AF θα εξαρτάσαι από το πόσο κακό ή καλό μοτέρ έχει ο φακός.

Δεν καταλαβαίνω την λογική του "Ξεκίνα από κάτι φτηνό και ανεβαίνεις μετά". Αυτό συνεπάγεται απώλεια χρημάτων στις ενδιάμεσες αλλαγές που μπορείς να γλιτώσεις δίνοντας κάτι παραπάνω από την αρχή .

Την δοκιμή σου με "μικρά" μοντέλα την έκανες με την Sony, ώρα για κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η D5000 αξιζει οντως τα παραπανω 100+ ευρω σε σχεση με την D3000?

Διοτι εχω καταληξει στην 3000 μαζι με τον 18-105 αφου ειναι και φιλικη στον αρχαριο αλλα το ψαχνω ακομα. Παντως απ'οτι βλεπω στα ψηλα iso δεν τα παει και παρα πολυ καλα.

Γενικα τελεια μηχανη δεν υπαρχει -απ'οτι εχω καταλαβει- και αν το ψαχνεις περα απο ενα σημειο στο τελος δεν παιρνεις τιποτε και ησυχαζεις..!

Link to comment
Share on other sites

Τελεια μηχανη υπαρχει..απλα δεν την εχεις βρει ακομα.

Ναι η D5000 αξιζει τα 100Ε παραπανω.

Εχει αλλο αισθητηρα ο οποιος της δινει ενα πλεονεκτημα στα ψηλα iso εναντι της d3000,εχει bracketting ,εχει και video για να γουσταρεις...και γενικα ειναι αρκετα καλη λυση για πρωτη μηχανη με τον 18-55mm f3.5-5.6 Vr..

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι τα χρηματα ομως διοτι ηδη εχω ανεβει σε προυπολογισμο -στην αρχη ελεγα να παρω την compact G11 (390 απο e-bay)- αφου κατα πασα πιθανοτητα θα παω στον 18-105 για ενα πρωτο all-around φακο και ειναι αλλα 220 ευρω...

Αν μου περισσεψουν θα προσπαθησω να παω για την 5000

Link to comment
Share on other sites

αν είναι να έχεις και compact πάρε μία των 80 ευρώ για τις έκτακτες περιπτώσεις... σιγά μην φας για την compact από το budget της dslr...

Mια ψοφια compact εχω ηδη (Pentax optio Z10) απλα σκεφτομουν την G11 σαν μια πιο φτηνη λυση αλλα τελικα θα παω σε dslr που ηταν και ο αρχικος μου στοχος.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας την G10 μπορω να πω οτι ειναι μια μαματη Compact.

Σε λιγες μερες παω σε Canon 400D + 18-200 sigma (ισως) και αργοτερα καποιον φακο macro :inlove:

OI Slr ειναι αλλη φαση καλυτερα παρε D5000

Link to comment
Share on other sites

προσωπικη αποψη αν δεν σου περισσεψουν πηγαινε στην d5000 με τον 18-55 Vr.

Mπορει να σου προσφερει λιγο παραπανω εστιακο ευρος (μηκος..μιας και οι δυο απο 18μμ ξεκινανε) αλλα (για μενα) δεν αξιζει να πας στην d3000 για χαρη του.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικη αποψη αν δεν σου περισσεψουν πηγαινε στην d5000 με τον 18-55 Vr.

Mπορει να σου προσφερει λιγο παραπανω εστιακο ευρος (μηκος..μιας και οι δυο απο 18μμ ξεκινανε) αλλα (για μενα) δεν αξιζει να πας στην d3000 για χαρη του.

Αυτο σκεφτομαι αλλα τον θελω ρε γμτ τον 18-105.

Ειχα δουλεψει λιγο το καλοκαιρι με 18-55 μιας φιλης και το zoom του μου φανηκε λιγο με το που την επιασα στα χερια μου...

Κολαση η επιλογη!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτομαι αλλα τον θελω ρε γμτ τον 18-105.

Ειχα δουλεψει λιγο το καλοκαιρι με 18-55 μιας φιλης και το zoom του μου φανηκε λιγο με την μια...

Κολαση η επιλογη!

Ασταναπανε.

Και γω για D60 πηγαινα και κατεληξα με D5000 (προ εκπτωσεως)

Ειναι να μην μπεις στο τριπακι αγορας DSLR:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ασταναπανε.

Και γω για D60 πηγαινα και κατεληξα με D5000 (προ εκπτωσεως)

Ειναι να μην μπεις στο τριπακι αγορας DSLR:hehe:

Εχω τρελαθει μιλαμε ψαχνω 2 μηνες:jump::p

Και στο τελος θα τα σκασω χροντρα απ'οτι βλεπω...Μαμωτο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.