Jump to content



ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΑΣΥΝΕΝΝΩΗΣΙΑ


Arxagelos

Recommended Posts

Εχθές έκανα μια παραγγελία για έναν φίλο μου 375€ στις 12:17 ξημερώματα Παρασκευής απο το internet. Τελικά αποφάσισα αντί για τον ADATA SSD να πάρω τον Intel postville.

Τους παίρνω εχθές το πρωί τηλέφωνο κατα τις 9:05 και συνομιλώ με μια κοπέλα τις εξηγώ οτι θέλω να αλλάξω ένα προϊόν απο την παραγγελία και της δίνω και τον κωδικό του προϊόντος που θέλω. Περιττό να σας πω οτι βαριόταν που ζούσε ή είχε περίοδο ή είχε ξενυχτήσει στα μπουζούκια η κοπελιά,

Τελικά όλα καλα μου λεει έγινε η αλλαγή και θα τα ετοιμάσουμε να φύγουν. (Η μλκ δεν συγκράτησα το όνομα της)

Πως τυχαίνει και μπαίνω στο e-mail μου και βλέπω το αυτοματοποιημένο μήνυμα και τρώω σκάλωμα με τις ώρες αποστολής και νόμιζα οτι το στείλαν 12:00 το μεσημέρι(αλλα έγραφε την ώρα που έκανα παραγγελία). Έτσι νόμιζα οτι δεν έγινε η αλλαγή γιατί έγραφε ακόμα τον adata.

Τους παίρνω αμέσως τηλέφωνο κατα τις 19:00 εχθές το απόγευμα, ο ένα με έδινε στον άλλον, άλλαξα 4 συνομιλητές μέχρι να βρω άκρη. Τελικά το δικό μου λάθος βγήκε σε καλό γιατί η πρωινή κοπέλα δεν άλλαξε τελικά την παραγγελία. Το γιατί δεν το ξέρω μιας και μου το διαβεβαίωσε. Με την τελευταία Κυρία που μίλησα κράτησα το όνομα της για παν ενδεχόμενο.

Άντε τώρα να έρθουν στο νησί τα πράγματα να τα άνοιγα και να έβλεπα τον ADATA!!!

Ηθικό δίδαγμα πάντα να κρατάτε το όνομα του πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδία μετά απο τα πάνω γραφόμενα σήμερα μου ήρθε email απο το πλαισιο...

Ημερομηνία Παραγγελίας: 28/11/2009 1:52:41 πμ

Τελευταία Ενημέρωση: 28/11/2009 1:52:41 πμ

Μεταφορέας : ΓΕΝΙΚΗ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ

Ημερομηνία παράδοσης : 30/11/2009

Ώρα παράδοσης : 09:00 - 17:00

Σημείωση: Η ημερομηνία και η ώρα παραδόσης είναι εκτιμώμενες κατά τη στιγμή αποστολής του παρόντος μηνύματος. Ο μεταφορέας μπορεί να αλλάξει χωρίς προειδοποίηση.

-----------------------------------------------

Στοιχεία Παραγγελίας

Ποσότητα Τιμή

**********************************

Adata 80GB X25-M SSD By Intel 2.5" 1 199.00 €

****************************

************

****************

:tomato::tomato::tomato:

Περιμένω να δω τι θα μου έρθει τελικά και ας ευχηθώ να είναι ο Intel γιατί θα πέσει κράξιμο!!! Πάλι καλά έχω το όνομα της 2ης Κυρίας που μίλησα εχθές και με επαναδιαβεβαίωσε οτι έγινε η αλλαγή!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα GoriLLakoS αν απο την μεταφορική το ποσό που θα μου έρθει θα είναι 379€ και όχι 389€, 10€ παραπάνω που έχει ο Intel δεν το παραλαμβάνω καθόλου θα το στείλω πίσω.

Το θέμα είναι οτι με την Κα που μίλησα τελευταία μου είπε τα πράγματα έχουν δρομολογηθεί θα πρέπει να καταργήσουμε την προϊγούμενη παραγγελία και να κάνουμε νέα με την αλλαγή αλλά μου λέει θα φύγουν την Τρίτη και θα τα έχετε απο βδομαδα.

Κανένα πρόβλημα της λέω αρκεί να γίνει η αλλαγή.

Γιαυτό και το νέο email έχει Ημερομηνία παραγγελίας 28/11, γιατί εννοείται έκανε καινούργια. :tomato: αλλά πάλι στο email γράφει adata!!! :hm:

Αντε περιμένω Δευτέρα να δω τι θα μου έρθει. :rubik:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς δεν καταλαβαίνω γιατί έγινε θέμα.........Ας έρθει πρώτα ο δίσκος και μετά αν όντως έγινε κάτι που δεν έπρεπε ανοίγεις το θέμα...Μην το παρακάνουμε.Λίγη εγκράτεια δεν βλάπτει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς δεν καταλαβαίνω γιατί έγινε θέμα.........Ας έρθει πρώτα ο δίσκος και μετά αν όντως έγινε κάτι που δεν έπρεπε ανοίγεις το θέμα...Μην το παρακάνουμε.Λίγη εγκράτεια δεν βλάπτει.

Από τη μια.

Από την άλλη, όλοι αντιλαμβανόμεθα φαντάζομε ότι αυτά τα πολυσέλιδα θέματα με ευτυχή κατάληξη είναι δωρεάν διαφήμιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς δεν καταλαβαίνω γιατί έγινε θέμα.........Ας έρθει πρώτα ο δίσκος και μετά αν όντως έγινε κάτι που δεν έπρεπε ανοίγεις το θέμα...Μην το παρακάνουμε.Λίγη εγκράτεια δεν βλάπτει.

Αν δεν καταλαβαίνεις διάβασε καλύτερα τα πρώτα 2 ποστ. :baby:

Link to comment
Share on other sites

Θαρρώ ότι και ο crio και ο ΓιαγκΤ έχουν δίκαιο.

Ανοίγεις το θέμα γιατί; Για να μας πεις να κρατάμε το όνομα του πωλητή;

Ή μήπως νομίζεις ότι έτσι θα γίνει πιο γρήγορα/σωστά η δουλειά σου;

Στο κάτω κάτω εσύ ήσουν αυτός που έκανε λάθος παραγγελία.

Περίμενε πρώτα να δεις τι θα γίνει και μετά κάνεις το θέμα....

Φιλικά,

Σοφοκλής.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κατάλαβες οτι έκανα λάθος παραγγελία? keep reading....:tomato:

Για να μην κολλάς στο όνομα του συνομιλητή που λέω, να σου αναφέρω οτι εχθές ποσταρα την εμπειρία μου σε αυτήν την ενότητα http://www.thelab.gr/showthread.php?t=70971&page=2 ποστ #47 νομίζοντας οτι το θέμα έχει λήξει. Απο κει πήρα το ποστ και έκανα καινούργια ενότητα. Τώρα άμα σε ενοχλεί το τελευταίο σχόλιο και δεν σου κολλάει να το σβήσω μπας και δεις το πρόβλημα που εστιάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν προκειται να συνενοηθούμε...όχι δεν κατάλαβα αυτό, αλλά εσύ επέλεξες να αλλάξεις την παραγγελία! Όμως αυτό είναι το λιγότερο, γι'αυτό έγραψα και στο κάτω-κάτω. Μην "πιαστείς" από αυτό, απλά το αναφέρω.

Το σημαντικό είναι ότι ανοίγεις ένα thread για να μας πεις τι;;

Περιττό να σας πω οτι βαριόταν που ζούσε ή είχε περίοδο ή είχε ξενυχτήσει στα μπουζούκια η κοπελιά.

Ηθικό δίδαγμα πάντα να κρατάτε το όνομα του πωλητή.

Δεν είναι κόντρα Βασίλη....αλλά δεν καταλαβαίνω το νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είσαι λίγο απότομος...μόνο αυτό με χάλασε.

Ούτε εγώ θα άνοιγα νέο θέμα γι'άυτον τον λόγο(και πιθανόν και πολλοί άλλοι), αλλά ο καθένας μας είναι διαφορετικός και έτσι ο Arxagelos ξεκίνησε νέο θέμα(και πιθανόν και πολλοί άλλοι θα το έκαναν) και γι'άυτο έιναι τα forum. Αλλιώς να φτιάξουμε όλοι απο ένα blog και να απενεργοποιήσουμε τις απαντήσεις .

Όσον αφορά το Πλάισιο, άμα μετά απο συνενόηση στείλει άλλον SSD αντί γι'αυτό που πρέπει, υπάρχει fault.

Be Positive :magic:

Link to comment
Share on other sites

Οκ κοίτα που εστιάζω εγώ το πρόβλημα....πάμε απο την αρχή.

1.Κανω παραγγελία 12:17 ξημερώματα Παρασκευής.

2. Αλλάζω γνώμη και αντι για Adata λεω δεν μαμιέται 10€ παραπάνω θα παρω τον Intel που έχει και 1 χρόνο παραπάνω εγγύηση.

3. 09:05 Παρασκευή μιλάω με το Πλαισιο και ζητάω να αλλάξει 1 απο τα 5 προϊόντα και δινω αναλυτικά και τον κωδικό απο το επιθυμητό προϊόν που θέλω. (Η παραγγελία ήταν σε επεξεργασία μεχρι εκείνη την ώρα). Με διαβεβαιώνει η κοπέλα οτι έγινε η αλλαγή.

4. Μπερδεύομαι με το email το απόγευμα και νομίζω οτι μου στειλανε καινούργιο και δεν έγραφε τον intel μεσα.

5. Τους ξαναπαίρνω τηλέφωνο στις 19:00, με τα πολλά πολλά η 4 Κυρία στη σειρά που μίλησα μου λέει πλέον οτι η παραγγελία έχει δρομολογηθεί και δεν μπορεί να γίνει αλλαγή πρέπει να ακυρωθεί και να γίνει καινούργια. :whip:

6. Κάνουμε καινούργια και της δίνω 2η φορά τον κωδικό του Intel.

7. Με διαβεβαιώνει οτι όλα καλά και τα πράγματα θα φύγουν την τρίτη για δω.(Και της λέω τα ίδια μου είπε και η άλλη το πρωι να μείνω ήσυχος? ΝΑΙ ΝΑΙ μου λέει δεν τίθεται θέμα.

8.Σήμερα μπαίνω στο email και βλέπω καινούργια παραγγελία αλλά πάλι με τον Adata μέσα!

Κουρτίνα 1. Ακόμα και σωστά να έρθει ο δίσκος θα είναι λάθος τα email και παραπληροφόρηση.

Κουρτίνα 2.Αν έρθει λάθος ο δίσκος δεν νομίζω οτι χρειάζεται να έχεις ανεπτυγμένο iq για να καταλάβεις οτι κάποιος/α δεν έχει κάνει καλά την δουλειά της/του και οτι υπάρχει πλήρη ασυνεννοησία απο το τμήμα πωλήσεων μέχρι την αποθήκη και τις αποστολές.

Κουρτίνα 3. Zong!

:beer:

Να σημειώσω οτι είμαι σε νησί και αμα έρθει λάθος άντε στείλτο πίσω, περίμενε να το παραλάβουν και να σου στείλουν καινούργιο(αν και δενμε πειράζει η αναμονή). Και μέχρι να παει και να έρθει να σου πούνε εξαντλήθηκε περίμενε για νεα παραλαβή!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κουρτίνα 1. Ακόμα και σωστά να έρθει ο δίσκος θα είναι λάθος τα email και παραπληροφόρηση.

Κουρτίνα 2.Αν έρθει λάθος ο δίσκος δεν νομίζω οτι χρειάζεται να έχεις ανεπτυγμένο iq για να καταλάβεις οτι κάποιος/α δεν έχει κάνει καλά την δουλειά της/του και οτι υπάρχει πλήρη ασυνεννοησία απο το τμήμα πωλήσεων μέχρι την αποθήκη και τις αποστολές.

Άρα πλέον με τα λεγόμενα σου ότι και να κάνει το πλαίσιο είναι δακτυλοδικτούμενο και λάθος...Ε?

Ρε συ,εγώ σου ξαναλέω,περίμενε να έρθει πρώτα και μετά αν όντως σου έρθει ο adata και όχι ο intel τότε μίλα.Μην βιαζόμαστε να κλαφτούμε και κατηγορήσουμε πριν καλά καλά γίνει κάτι.

Περιττό να σας πω οτι βαριόταν που ζούσε ή είχε περίοδο ή είχε ξενυχτήσει στα μπουζούκια η κοπελιά.

Ακόμα,σχόλια σαν και αυτό δεν νομίζω ούτε ότι δίνουν κάτι στο θέμα ούτε σε τιμούν.

πλεον το ανθρωπινο λαθος απαγορευεται δια κραξιματος στα φορα..

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.