Jump to content



4770 ή 5750?


Azzerki

Recommended Posts

Φίλε candyman οι διαφορές δεν είναι μεγάλες και σίγουρα οι νεότεροι drivers θα δώσουν ένα +10% ίσως και παραπάνω στην 5770 που είναι ολοκαίνουρια κάρτα!

Αυτό σίγουρα το γνωρίζεις και εσύ!

Οι driver που έχουν χρησιμοποιηθεί στην σύγκριση που δείχνεις δεν είναι και οι καλύτεροι....

Η κάρτα (5770) έχει πολύ χαμηλή idle κατανάλωση και αυτό είναι το σημαντικότερο χαρακτηριστικό! Οι κάρτες γραφικών περνούν το 80%+ της ζωής τους σε αυτή την κατάσταση! Η διαφορά λοιπόν είναι πολύ μεγάλη! Η 5770 έχει κάτω από 20watt idle κατανάλωση, αν θυμάμαι καλά 18watt.....

Οι θερμοκραίες που έχει η 260 δεν είναι πολύ μεγάλες γιατί απλά φορά καλό cooler! Η απαγωγή όμως θερμότητας στο κουτί είναι σημαντικά περισσότερη!

DX11, CUDA και physics κ.λ.π. δεν μου λένε κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε καμια περιπτωση δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου,και σε

ευχαριστω πολυ που ασχολισε μαζι μου.Λεω να μεινω στην 5770 που παραγγειλα.ΚΑτα

τα αλλα πιστευεις οτι ειναι καλη αγορα?Αν συνυπολογησουμε και το αλλο σχετικα παλιο

μου συστημα?Πιστευω να δω αισ8ητη διαφορα απο την Χ1950 που εχω τωρα...+30-40

fps E?

Link to comment
Share on other sites

@adpanos: Δεν αντιλέγω. Η 5770 είναι μια καλή κάρτα στα λεφτά της γενικά και με νέο πυρήνα (με ότι αυτό συνεπάγεται). Απο κει και πέρα οι επιμέρους προτιμήσεις καθορίζουν και τις επιλογές. Εγώ δεν θα την έπαιρνα, εσύ θα την έπαιρνες, και πάει λέγοντας. Δεν θα μπω στην διαδικασία να συγκρίνουμε θερμοκρασίες, coolers, υλοποιήσεις, benchmarks και τιμές γιατί δεν θεωρώ πως υπάρχει νόημα. Πάντως δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν να πάρει ειδικά nvidia, αν είδες αρχικά ati πρότεινα.

@Azzerki: Δεν σου την "λέω" φίλε, απλά ο γραπτός λόγος έχει ιδιαιτερότητες. Απόψεις εκφράζουμε...

Η κάρτα όπως είπα και παραπάνω είναι μια καλή επιλογή. Όσο για τις διαφορές από την 1950 θα είναι χαώδεις είτε έπαιρνες την 260 είτε με την 5770 που αποφάσισες εν τέλει να παραγγείλεις.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις διαφορές από την 1950 θα είναι χαώδεις είτε έπαιρνες την 260 είτε με την 5770 που αποφάσισες εν τέλει να παραγγείλεις.

θα ναι +40 fps average λες?Πχ στο borderlands που αρχισα τωρα με medium και 1680*1050 δεν περναω τα 25..

Link to comment
Share on other sites

θα ναι +40 fps average λες?Πχ στο borderlands που αρχισα τωρα με medium και 1680*1050 δεν περναω τα 25..

Αυτό θα το δείς στην πράξη. Έχει σημασία και το υπόλοιπο pc άλλωστε. Πάντως η κάρτα παίζει να είναι 3-4 φορές ταχύτερη από την 1950.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου ηρθε σημερα ηκαρτα αλλα τελικα φεραν αλλη και οχι αυτη της φωτο δηλαδη αυτη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510730 και οχι αυτη http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200005955 (απο το pc1 εγινε η παραγγελεια απλα παραθετω της φωτο)

.Ξερει κανεις τι παιζει?Λετε να εχει χειροτερη ψυξη? να παρω τηλ για φασαρια?:devil:

edit:οπως βλεπω και εδω ειnai new edition...http://www.sapphiretech.com/presentation/product/?cid=1&psn=000101&gid=3&sgid=643

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή γιατί το προϊόν δεν ανταποκρίνεται στην φωτογραφία του site (δηλαδή απόπειρα εξαπάτησης καταναλωτή και τα λοιπά) και απαιτείς την σωστή. Αν δεν την έχουν ζητάς επιστροφή χρημάτων εκτός αν θες να πάρεις κάτι άλλο απο το εν λόγω μαγαζί.

Υ.Γ. Εμ δεν ήθελες nvidia! :p Kαι που να δεις τι καλά που παίζουν οι Catalyst 9.11 !!! :p

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή γιατί το προϊόν δεν ανταποκρίνεται στην φωτογραφία του site (δηλαδή απόπειρα εξαπάτησης καταναλωτή και τα λοιπά) και απαιτείς την σωστή. Αν δεν την έχουν ζητάς επιστροφή χρημάτων εκτός αν θες να πάρεις κάτι άλλο απο το εν λόγω μαγαζί.

Υ.Γ. Εμ δεν ήθελες nvidia! :p Kαι που να δεις τι καλά που παίζουν οι Catalyst 9.11 !!! :p

Φιλε μου απο οτι διαβασα στην Sapphare einai ακριβως η ιδαια καρτα .Aλλα απο εδω και περα η sappharie θα βγζει την δικια της υλοποιηση.Δεν πιστευω να αξιζει να την παω πισω..ε?Ιδιες καρτες ειναι στην ουσια

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ηχο στην tv.Και εγκαταστησα τουσ drivers του cd ξερει κανεις τι μπορει να

συμβαινει?

Drivers πάντα από το site του κατασκευαστή του gpu, και ποτέ από το cd γιατί 99% είναι παλιοί και πολλές φορές modified.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο ψαξιμο επειδη οι 9.11 δεν μου γινονταν install βρηκα ενα fix και τους

εγκατεστησα.Αυτο το fix διορθωνει οταν κολλαει και δεν κανει τιποτα στο install Για οποιον το χρειαστει http://support.microsoft.com/kb/961894 .

Exω 2 ερωτησεις

1.Πως γινεται να ειναι ενεργος ο ηχος ταυτοχρονα απο tv και ηχεια Pc?

2.Στο borderlands που παιζω ta fps σε οτι να ρυ8μησω την ποιοτητα τον γραφικων(low high) και οτι αναλυση και να βαλω μενουν στα8ερα στα γυρω 60..

Link to comment
Share on other sites

2.Στο borderlands που παιζω ta fps σε οτι να ρυ8μησω την ποιοτητα τον γραφικων(low high) και οτι αναλυση και να βαλω μενουν στα8ερα στα γυρω 60..

Μήπως έχει v-sync on by default?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει v-sync on by default?

Αυτο για το v-sync το σκεφτηκα και εγω μιας και το monitor μου ειναι oντως 60hrz.ΑΛλα δεν μπορω να βρω που8ενα

την επιλογη v-sync ,μου φενεται λιγο δυσκολο να μην την εχει ως επιλογη..Οσο για το πρωτο ερωτημα μου εχεις

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για το v-sync το σκεφτηκα και εγω μιας και το monitor μου ειναι oντως 60hrz.ΑΛλα δεν μπορω να βρω που8ενα

την επιλογη v-sync ,μου φενεται λιγο δυσκολο να μην την εχει ως επιλογη..Οσο για το πρωτο ερωτημα μου εχεις

καμια ιδεα?

Ανοίγεις το Catalyst Control Center. Από την επιλογή Graphics (επάνω αριστερά) -> 3D -> ALL -> Wait for Vertical refresh. Από εκεί ορίζεις το v-sync αλλά θα πρέπει να δεις και στο game αν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.