Jump to content



Διαθεσιμότητα 58χχ στο πλαίσιο;


9000+rpm

Recommended Posts

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Για την συγκεκριμενη τους πηρα τηλεφωνο αργα το απογευμα σε πιο καταστημα ειναι να παω να την παρω και που ειπαν πως δεν υπαρχει αμεσα διαθεσιμη και πως ειναι λαθος στο site..Τωρα εγω να πιστεψω το site και να την παραγγειλω, η αυτον που μιλησα στο τηλεφωνο?

Link to comment
Share on other sites

To καταστημα Καλαμαριας στην Θεσσαλονικη μεχρι και προχθες το απογευμα ειχε 6 5870 της Sapphire.

Οποτε πηγαινε σε ενα καταστημα της αρεσκειας σου, πες τους να δουν αν υπαρχει καποια διαθεσιμη σε αλλο καταστημα και παρηγγειλε την. Την Παρασκευη λογικα θα την εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου προτεινω να μεινεις με την 4890 ενα μηνα ακομα, μη μου πεις οτι ξαφνικα δε σε καλυπτει, και να παρεις αργοτερα την 58χχ αφου θα εχει βγει καποιο game dx11 και αφου πεσουν λιγο οι τιμες λογω ανταγωνισμου :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου προτεινω να μεινεις με την 4890 ενα μηνα ακομα, μη μου πεις οτι ξαφνικα δε σε καλυπτει, και να παρεις αργοτερα την 58χχ αφου θα εχει βγει καποιο game dx11 και αφου πεσουν λιγο οι τιμες λογω ανταγωνισμου :sarcastic:

Λιγο δυσκολο αυτο καθοτι ηδη την εχω πουλησει την 4890 και εμεινα χωρις καρτα!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ...σε καταλαβαινω τοτες... οπως βλεπεις και γω με την onboard ειμαι αλλα κανω υπομονη.. Με τη νεα χρονια λεω να παρω.. Κατι μου λεει οτι αξιζει να περιμενω ενα μηνα.. Και λιγη αποτοξινωση δε βλαπτει ε..

Link to comment
Share on other sites

καλα εμενα με κοροιδευαν 1.5 μηνα με την διαθεσιμοτητα και ολο αναβολες σε ημερομηνιες.Πηγα και στο καταστημα και το παλικαρι εκει μου λεει περιμενουμε μετα απο 20/12 και αν .Του λεω γιορτες ο κοσμος που θα ζηταει τι θα κανετε...μου λεει αγνωστο..

Link to comment
Share on other sites

Είχα παραγγείλει τη κάρτα γύρω στις 5 οκτώβρη με άμεση παράδοση μάλιστα και άκου τώρα:

η 11/10 έγινε 21/10 κατόπιν 26/10 και μετά πήγαμε στις 4/11,16/11,20/11 και 25/11.Κάθε φορά που έφθανε η ημερομηνία παραλαβής υποτίθεται εγώ έπαιρνα τηλέφωνο και μου έλεγαν νέα ημερομηνία παραλαβής.

Στό τέλος δεν άντεξα και τη βρήκα από ένα παλικάρι σε αυτό το forum σφραγισμένη με απόδειξη.

Πάντως σε αυτό το θέμα δε ξέρω αν κοροιδεύουν το σίγουρο είναι ότι κάτι δε γίνεται σωστά και η γενική εικόνα του πλαισίου δεν είναι στα καλύτερα της με όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Οντως με τις σειρα 58χχ υπαρχει μεγαλο προβλημα διαθεσιμοτητας και οχι μονο πλαισιο αλλα παντου αυτη τη στιγμη και δεν μπορω να καταλαβω το λογω...Ειδα οτι στο eshop εχει ετοιμοπαραδοτες αλλα να μου λειπει...

Link to comment
Share on other sites

Οντως με τις σειρα 58χχ υπαρχει μεγαλο προβλημα διαθεσιμοτητας και οχι μονο πλαισιο αλλα παντου αυτη τη στιγμη και δεν μπορω να καταλαβω το λογω...Ειδα οτι στο eshop εχει ετοιμοπαραδοτες αλλα να μου λειπει...

Χιλιοσυζητημένο θέμα σε όλα τα fora.

Αφενός γιατί η παραγωγική ικανότητα της AMD είναι περιορισμένη(γνωστό εδώ και χρόνια) και αφετέρου δεν πρέπει να είχαν υπολογίσει στην αργοπορία της NVidia να παρουσιάσει κάποιο αντίπαλο δέος.

Με αυτές τις παραμέτρους είναι λογικό να υπάρχει τέτοιο "θέμα" στην αναλογία προσφορά/ ζήτησης.

Πάντως θέμα υπάρχει και με την παραγωγική ικανότητα της TSMC όπου κατασκευάζει τα 40nm chips.

Κάτι τέτοιο μπορεί να επηρεάσει και το fermi της nvidia όταν με το καλό βγει...

Το τελευταίο για την TSMC είναι από διάφορα forum που έχει τύχει να διαβάσω...

Link to comment
Share on other sites

Ποια παραγωγική ικανότητα της AMD είναι περιορισμένη???Αυτό που το άκουσες?

Τέσπα, έχει πρόβλημα το εργοστάσιο TSMC που παράγει waffers των 40 nm, τόσο για την ΑTi, όσο και για την nVidia. Εκεί οφείλεται το shortage στις κάρτες της ATi.

Link to comment
Share on other sites

Ποια παραγωγική ικανότητα της AMD είναι περιορισμένη???Αυτό που το άκουσες?

Τέσπα, έχει πρόβλημα το εργοστάσιο TSMC που παράγει waffers των 40 nm, τόσο για την ΑTi, όσο και για την nVidia. Εκεί οφείλεται το shortage στις κάρτες της ATi.

Για την TSMC μάλλον το γράφαμε και οι 2 την ίδια στιγμή :T:

Γενικά θυμάμαι από τις εποχές των Athlon οτί είχαν κάποια ζόρια στην AMD.

Link to comment
Share on other sites

Όταν όμως θα είναι έτοιμη η TSMC να παράγει μαζικά 40nm waffers θα έχει βγάλει και το Fermi η nvidia. Νομίζω τελικά πως η καθυστέρηση προέκυψε σε όφελός της καθώς η ATi δεν μπορεί να εκμεταλευτεί το γεγονός ότι σε DX11 είναι μόνη της στην αγορά καθώς η TSMC δεν μπορεί να καλύψει την ζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Από Γενάρη θα ξεκινήσει κανονικά η παραγωγή των 40 nm, σύμφωνα με δηλώσεις της TSMC, αλλά για την nVidia δε το βλέπω να υπάρχει πριν τις αρχές-μέσα Φλεβάρη!

So? Το πλεονέκτημα της ATi που τόσο καιρό έχει στην διάθεσή της, θα έχει εξανεμιστεί μέχρι τότε καθώς το Fermi θα είναι προ των πυλών.

Άλλωστε λίγο να αργήσει η TSMC με την τελειοποίηση των 40nm (2-3 βδομάδες π.χ.) πάει, βγήκε το Fermi. Νομίζω ότι θα γίνουν σε κοντινές ημερομηνίες όλα... Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.