Jump to content



Πρόταση καινούριο PC


kkalop

Recommended Posts

Θα ήθελα ένα νέο οικονομικό σχετικά PC χωρίς περιφερειακά με βασικά κριτήρια να κάνει όλες τις δουλειές γραφείου αεράτα και να μην έχει πρόβλημα με τα τωρινά παιχνίδια, να είναι αθόρυβο και σχετικά μικρό (κομψό ώστε να μπαίνει και στο σαλόνι σαν HTPC).

Μέχρι τώρα είμαι στα εξής χαρακτηριστικά :

Σύνολο : 810€

1. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος το συγκεκριμένο κουτάκι και πως του φαίνεται από χώρους. Αν δηλαδή θα χωρέσει κυρίως την κάρτα γραφικών που έβαλα.

2. Αν έχετε να προτείνετε κάτι ώστε να πέσει η τιμή 50-100€ ευπρόσδεκτο :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

για να πεσει η τιμη κ επειδη δεν σου χρειαζεται για την χρηση που αναφερεις βαλε αλλη μητρικη πιο φτηνη , εκτος κ αν σε ενδιαφερει το overclock που δεν το αναφερεις .

με αυτην θα εισαι οκ . GIGABYTE GA-P55M-UD2 .

απ' την αλλη αν θες να πεσει κ αλλο η τιμη βαζεις εναν amd κ εισαι ακομα πιο οκ .

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμένο cube κουτί της Thermaltake είναι μάλλον πατάτα: πίσω έχει 2 60άρηδες ανεμιστήρες και θέση για 92άρη...

http://www.techpowerup.com/reviews/Thermaltake/Lanbox_Lite/3.html

Δε μου φέρνει και πολύ σε ήσυχο με τέτοιους ανεμιστήρες, ή μπορεί μεν να είναι ήσυχο αν τους "ψαλιδίσεις" τελείως, αλλά μετά από θερμοκρασίες τι γίνεται?

Πολύ πιο άρτια πρόταση θεωρώ το NOX Cube:

http://www.checkmate.gr/products.php?pid=10018

ειδικά άμα του σκάσεις και μερικές τρυπίτσες ακόμη στο πλέξι... :devil:

Εναλλακτικά,

http://technoshop.gr/product_info.php?products_id=8665

Δε διαθέτει "παράθυρα", αλλά έχει τρύπες εξαερισμού έτοιμες.

Περί μητρικής και επεξεργαστή με κάλυψε ο p_under, αν μάλιστα μεταβείς σε πλατφόρμα ΑΜ2+ ή ΑΜ3 εξοικονομείς τουλάχιστον 50€.

Τελευταία μου ένσταση αποτελεί η επιλογή της κάρτας γραφικών: μπορεί μεν να είναι μάλλον φτηνή στις μέρες μας, αλλά μία 4870 ούτε ιδιαιτέρως ήσυχη είναι (αν ήταν κάποια Vapor-X το συζητούσα), ούτε ιδιαιτέρως ισχυρή... Στη θέση σου θα έριχνα άλλα 70€ και θα προτιμούσα μία 5850, η οποία ως γνωστόν σε idle είναι πολύ ήσυχη και δεν "καίει" και τίποτα, ενώ οι αρετές της στο gaming είναι επίσης δεδομένες.

Οι μνήμες θα εξαρτηθούν από τη μητρική, δεν έχω κάτι να προτείνω. Όσον αφορά το τροφοδοτικό σε πρώτη φάση μια χαρά μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μην πάρεις το Toughpower Qfan. 77 ευρώ για 500άρι είναι πολλά λεφτά για το συγκεκριμένο.

Καταρχήν υπάρχει το καλύτερο και φτηνότερο Heroichi 500w το οποίο προτείνεται ανεπιφύλακτα. Trust me, i know! ;)

Τα specs του eshop είναι λάθος (π.χ. έχει δύο 12άρες με 25 & 20 Amperes), εδώ θα βρεις τα σωστά.

Eναλλακτικά αν θες να δώσεις αυτό το ποσόν για τροφοδοτικό υπάρχει το σαφέστατα καλύτερο Enermax 525 Pro82.

Και τα δύο που σου προτείνω είναι καλύτερα από το Qfan και ιδιαιτέρως αθόρυβα.

Link to comment
Share on other sites

γενικα μεινε μακρια απο τα thermaltake τροφοδοτικα! καλυτερα να παρεις το Enermax 525 Pro82

Το Qfan είναι CWT πάνω στην πλατφόρμα PSH, ίδιο με διάφορα Corsair, κ.α. Σε πληροφορώ ότι πολλά Corsair που τα εκθειάζουν μερικοί, και τα Toughpower είναι ίδια. Απλά πλέον η πλατφόρμα έχει παλιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !

- Με τη μητρική με πείσατε και θα ρίξω λίγο το κόστος με την ASUS P7P55-M παραμένοντας σε ASUS.

- Για το τροφοδοτικό να πω πως το συγκεκριμένο το έχω δει να δουλεύει και παρόλο που είχα αρνητική στάση κι εγώ για τα Thermaltake, άλλαξα γνώμη. Να τονίσω ότι είναι το μόνο από όσα προτείνετε που έχει 5 χρόνια εγγύηση !!! ...οπότε παραμένει

- Για το κουτάκι επίσης με πείσατε εύκολα καθώς δεν πολυπάω την πλαστικούρα των ΤΤ και σκέφτομαι να πάω σε κάτι τέτοιο Lian Li PC-V351 Aluminum Black. Ωστόσο εξακολουθώ να αναρωτιέμαι αν θα υπάρχει πρόβλημα με GPU οπότε αν κάποιος έχει αντίστοιχου μεγέθους κουτί θα με ενδιέφερε η άποψή του !!!

- Για κάρτα γραφικών ανεβαίνω λίγο σε 4890 αλλά πιο πάνω δε γίνεται λόγω χρημάτων.

Αφαιρώ τελικά το σκληρό δίσκο και έχω τελικό κόστος στα 730€

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τελικά ο Αγ. Βασίλης μας το έφερε το μηχανάκι και έμεινα πολύ ευχαριστημένος με τις επιλογές !!!

Το κουτάκι παίδες είναι όλα τα λεφτά , ποιοτικό , ευρύχωρο και δεν έχει κανένα πρόβλημα με θερμοκρασίες ενώ ταυτόχρονα είναι πολύ σημαζεμένο.

Επίσης πολύ αθόρυβο είναι και το COOLERMASTER RS-500-AMBA-D3 SILENT PRO 500W που πήρα τελικά.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

:jump1:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.