Jump to content



4850@50Ε ή 5770@100Ε?


goku_dbz

Recommended Posts

Θα αγοραστει οπωσδηποτε μια απο τις 2 και η αποφαση πρεπει να παρθει σημερα! η αναλυση ειναι 1680*1050...τα λοιπα: athlon II 240 2,8ghz, 2gb ddr3, 500w psu.....

ειναι και οι 2 μεταχειρισμενες με εγγυηση,κουτι,παρελκομενα(το αναφερω απλα για να φευγουν και αυτοι οι παραγοντες απο την εξισωση)

υγ: o/c προσπαθησα να μεταπεισω αλλα δεν θα παιξει (ουτε σε cpu ουτε σε gpu)

edit:ξεχασα να αναφερω, η 4850 ειναι μια gigabyte 512mb, η 5770 asus 1gb!

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο...η 4850 ειναι η εκδοση sinlge slot (με το λεπτο cooler) ξερει κανεις τι παιζει με θερμοκρασιες/επιπεδα θορυβου?

ειναι πολυ ζεστη καρτα με αυτο το cooler κ αν το βαλεις στο 100 % ακους το τρενο που ερχεται απο το pc σου , tested here . οσο αναφορα το overclocking η 4850 θα σε παιδεψει πολυ αν το αποφασισεις γτ χρειαζεται να βρεις το καταλληλο μερος πανω στην καρτα για να δωσεις το ρευμα που θες για να την πας παραπανω . + πολυμετρα κ τετοια , ενω η 5770 θα κλοκαριστε σε 10 λεπτακια με το msi afterburner .

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι την 5770 yanni; Eίναι και ταχύτερη και νεότερη. Για το κόστος το είπες;

Προφανώς, 50€ είναι εξαιρετική τιμή. Επιπλέον στα 1680Χ1050 δεν νομίζω ότι έχει ανάγκη για κάτι περισσότερο, εξάλλου με έναν ταπεινό Άθλονα θα την συνδυάσει χωρίς overclocking και με μόνο 2GBs. Οι επιπλέον επιδόσεις της 5770 δεν νομίζω να αξιοποιηθούν αν και είναι ποιο future proof κάρτα. Το 500άρι PSU είναι και υπέραρκετό για την 4850, οπότε νομίζω ότι δένει ικανοποιητικά με το υπόλοιπο σύνολο.

Όσον αφορά το θόρυβο, δεν ξέρω κατά πόσο η 5770 θα είναι ποιο αθόρυβη σε 3D από ότι η 4850, οπότε δεν έχω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

εξελιξεις...η μαλλον ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ

βρηκαμε αλλη 4850 στα 35Ε!!! ειναι παλι gigabyte (εγινε κατι με τις gigabyte και δεν το ξερω???)

υγ: δεν σας λεω απο που:p μεχρι να παρουμε την αποφαση μας!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, 50€ είναι εξαιρετική τιμή. Επιπλέον στα 1680Χ1050 δεν νομίζω ότι έχει ανάγκη για κάτι περισσότερο, εξάλλου με έναν ταπεινό Άθλονα θα την συνδυάσει χωρίς overclocking και με μόνο 2GBs. Οι επιπλέον επιδόσεις της 5770 δεν νομίζω να αξιοποιηθούν αν και είναι ποιο future proof κάρτα. Το 500άρι PSU είναι και υπέραρκετό για την 4850, οπότε νομίζω ότι δένει ικανοποιητικά με το υπόλοιπο σύνολο.

Όσον αφορά το θόρυβο, δεν ξέρω κατά πόσο η 5770 θα είναι ποιο αθόρυβη σε 3D από ότι η 4850, οπότε δεν έχω άποψη.

δεν εχω δοκιμασει 57χ0 αλλα η single slot 4850 κανει σαν τρενο κ δεν εχει κ τοσο αποδοτικη ψηξη . ξεχασα στα + να αναφερω την καταναλωση .

εξελιξεις...η μαλλον ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ

βρηκαμε αλλη 4850 στα 35Ε!!! ειναι παλι gigabyte (εγινε κατι με τις gigabyte και δεν το ξερω???)

υγ: δεν σας λεω απο που:p μεχρι να παρουμε την αποφαση μας!

τσαμπα πραμα που λεμε κ εμεις κατω απο το αβλακι, χτυπα την αλλα προσεξε να παιζει σωστα μην εχει φαει ενα τονο ρευμα κ αλλα μονταρισματα.

Link to comment
Share on other sites

1 χειμωνα εγιναν οι μετρησεις κ με φαν 100% ειχε 35 σε idle αν θυμαμαι καλα , αν το ειχες στο auto δουλευε στο 20% νομιζω κ αν εβλεπες καμια ταινιουλα επιανε κατι 50αρια, load δεν θυμαμαι μιας κ αλλαξε η ψυjη αμεσα

2 το φαν κανει ολο τον θορυβο , αν το εχεις στην μεση δεν σε ενοχλε αρκετα ( αν κ αυτο ειναι αρκετα υποκειμενικο )

2 ναι γινεται με τους καινουργιους drivers .

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο μιας και μιλαμε για λιγο θερμη καρτα...

σε idle ριχνει κανονικα τα ρολογια της? (επειδη καπου ειχα βρει παλαιοτερα ενα θεμα σε ξενο φορουμ με καποιες 4850 που δεν αλλαζαν 2D/3D)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.