Jump to content



GPU-Z πρόβλημα


Xzibit

Recommended Posts

Έχω ένα πρόβλημα με το utility GPU-Z στις πληροφορίες της κάρτας γραφικών μου που είναι Nvidia GTX280.

Το πρόβλημα είναι στο bus interface του PCI-Express που αναφέρει 16x 1.1. ενώ έπρεπε 16x 2.0.

Η μητρική μου είναι Gigabyte P35C-DS3R και ξέρω ότι υποστηρίζει 16x 1.1. αλλά κανονικά έπρεπε να γράφει ότι η κάρτα γραφικών υποστηρίζει 2.0 και ας τρέχει τώρα σε 1.1.

Ένα παρόμοιο θέμα έχει και ένας χρήστης από το forum της εταιρίας του προγράμματος.

Το διάβασα αλλά δεν βρήκα λύση.

http://forums.techpowerup.com/showthread.php?t=109046

Link to comment
Share on other sites

έχεις το τελευταίο Gpu-Z?

αυτό εκτός απο την απορία που σου δημιουργεί, σε επιρεάζει κάπου, ή απλά θές να λέει 2.0? (δεν ρωτάω με ύφος, απλά θέλω να καταλάβω αν απλά προβληματίζεσε γιατί δεν λέει 2.0 αλλά δεν έχεις θέμα με κάτι άλλο).

Link to comment
Share on other sites

1) Έχω το 0.3.8 screenshot δεν ξέρω πως να βάλω.

2) Δεν με επηρεάζει κάπου απλά θέλω να λέει ότι υποστηρίζει 2.0

3) Έχω το F12E.

Μήπως πρέπει να βάλω το F12;

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/BIOS_Model.aspx?ProductID=2551#anchor_os

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως F12E δεν είδα πουθενά, μόνο F10 & F12... Are u sure? Mήπως είχες βάλει κανα beta bios και το άφησες πάνω; Nομιζω ότι το F12e ήταν beta. Αν ναι καλό θα είναι να το αναβαθμίσεις.

Τι board revision έχεις;

Link to comment
Share on other sites

F12Ε υπήρχε πριν βγει το F12 ήταν Beta και το είχα βάλει για να δει σωστά τον επεξεργαστή.

Είχα ρωτήσει την Gigabyte πριν το βάλω και μου είχε πει ότι είναι ok.

Το revision είναι 1.1.

Επομένως πρέπει να βάλω το F12 πάνω από το F12E για να λυθεί το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

F12Ε υπήρχε πριν βγει το F12 ήταν Beta και το είχα βάλει για να δει σωστά τον επεξεργαστή.

Είχα ρωτήσει την Gigabyte πριν το βάλω και μου είχε πει ότι είναι ok.

Το revision είναι 1.1.

Επομένως πρέπει να βάλω το F12 πάνω από το F12E για να λυθεί το πρόβλημα;

Δεν ξέρω αν θα λυθεί το πρόβλημα αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινάει κανείς. Το τι σου λέει η gigabyte λίγη σημασία έχει, όταν κάτι είναι beta, είναι beta με ότι αυτό συνεπάγεται. Γενικά latest bios καλό είναι να έχεις στο μηχάνημα.

Καλό είναι να το περάσεις το F12 και να δεις τι γίνεται. Στην τελική αν δεν λύσει το πρόβλημα και δεν σου αρέσει ή δεν κάνεις καλό ο/c με αυτό, ξαναβάζεις το προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα πριν λίγο το F12 αλλά δεν λύθηκε το πρόβλημα με το GPU-Z.

Πάντως θα το κρατήσω δεν έχω λόγο να το αλλάξω.

Στο link που έδωσα αν δεις την πρώτη εικόνα του χρήστη gdb γράφει αυτά που λέει και σε μένα.

Και σε άλλη εικόνα του moderator erocker θα δεις ότι υποστηρίζει 2.0 και τρέχει σε 1.1.

Link to comment
Share on other sites

Και σε άλλη εικόνα του moderator erocker θα δεις ότι υποστηρίζει 2.0 και τρέχει σε 1.1.

Ναι αλλά ο erocker έχει άλλο board με άλλο chipset. Να σου πω, τι λειτουργικό έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι έχει άλλο board με άλλο chipset απλά ανέφερα παράδειγμα τι πρέπει να λέει το GPU-Z.

Μήπως παίζει ρόλο το revision της μητρικής μου επειδή είναι 1.1;

Το λειτουργικό μου είναι Windows Vista.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική μου είναι Gigabyte P35C-DS3R και ξέρω ότι υποστηρίζει 16x 1.1. αλλά κανονικά έπρεπε να γράφει ότι η κάρτα γραφικών υποστηρίζει 2.0 και ας τρέχει τώρα σε 1.1.

Manoli, αυτό που λεέι ο xzibit ισχύει. Είμαι κάτοχος P35 board και επιβεβαιώνω.

Τώρα γιατί συμβαίνει, δε ξέρω. Αφού λες ότι η κάρτα αποδίδει όπως προβλέπεται, μην παρασχοληθείς κατά τη γνώμη μου. Κάτι διαβάζει λάθος το gpu-z πιστεύω.

Στο κάνει με όλες τις εκδόσεις του ;

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι δυνατων αφου βρισκετε σε χ16 1.1 συνδεμενη ρε συ να δειχνει χ16 2.0?:hmm: Εμενα λεει σκετο χ16 στο gpu-z και με την 9800GTX που ειχα πριν το ιδιο ελεγε!Μηπως εχεις βαλει κανα αλλο bios στο board και σε λεει χ16 2.0?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Έχεται δίκιο παιδιά:T:. Και εμένα το ίδιο λέει. Εχω την εντύπωση πως παλιότερα είχα δει να γράφει Χ2.0(αναφερόμενο στην κάρτα φυσικά). Δεν το κοιτάω και συνέχεια. Πάντως με την τελευταία έκδοση είναι έτσι :

http://i46.tinypic.com/1zbgoj6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.