Jump to content



WD Scorpio Blue


Jaco

Recommended Posts

Λοιπόν, έκατσα λίγο και έπαιξα με έναν usb φορητό δίσκο που πήρα σε τιμή ευκαιρίας και συγκεκριμένα τον WD Elements (500GB)...

Παρόλο που η σειρά Elements είναι η φθηνότερη, ελεεινότερη και ποταπή σειρά της WD όσων αφορά τους φορητούς usb δίσκους (βάση της τιμής τους σε σχέση με τις υπόλοιπες σειρές της WD), κρύβει μέσα της ένα διαμάντι και αυτό δεν είναι άλλο από το δίσκο Scorpio Blue WD5000BEVT... Για να μην τα πολυ-λέω ο δίσκος αυτός είναι στις 5400rpm και για τις στροφές του και σε σχέση με τον ανταγωνισμό, θερίζει... Εδώ, εδώ και εδώ και γενικά από το google θα βρείτε reviews του δίσκου... Το ρεζουμέ είναι ότι ο δίσκος αυτός είναι καλύτερος σε επιδόσεις από κάποιον 7000.2 στις 2.5" και πολύ κοντά σε έναν desktop 7200rpm, παρόλο που είναι στις 5400... Για τους ssd-άκηδες αυτό μπορεί να φαίνεται αστείο, αλλά μιλάμε για 500GB στις 2.5"...

Τα specs γενικά του Scorpio είναι...:

500GB, 5400rpm, 8MB buffer, 12ms seek time, 2 (!!) platters 2.5" και όλα αυτά σε 117gr...

Επομένως, με πολύ λίγα λεφτά παίρνετε έναν δίσκο διαμάντι, ο οποίος μπορεί να αλλάξει τον παλιό σας δίσκο στο laptop, καθώς θα είναι κατά πολύ γρηγορότερος ή μπορείτε (όπως σκέφτομαι να κάνω) να χρησιμοποιήσετε 2-3 τέτοιους σε έναν home server, για μικρή κατανάλωση, μικρό χώρο και πολύ καλή ταχύτητα...

Αυτή τη στιγμή κυκλοφορούν πολύ καλές ευκαιρίες στην ελληνική αγορά και δίνουν τους usb δίσκους σε πολύ καλές τιμές (της τάξης των ~50€), αν σκεφτεί κανείς ότι η τιμή μόνο του δίσκου είναι 120$ στην αμερική, άρα περίπου 120€ εδώ, τότε μιλάμε για την ευκαιρία... (Εδιτ: η τιμή του δίσκου μόνου του, στο skroutz ξεκινάει από 67€, άρα δεν ισχύει η τιμή που αναγράφει στο site της η WD)...

Κοινώς όπου βρείτε element 500GB, σε ευκαιρία τσακίστε τους... θα πάρετε το καλύτερο εργαλείο στις 2.5" με πολύ λίγα λεφτά...

Επίσης το case, αν χρησιμοποιήσετε τον δίσκο σε κάποιο laptop ή desktop, μπορείτε να βάλετε κάποιον άλλο δίσκο, καθώς αν και πλαστικό εσωτερικά είναι περιποιημένο και ποιοτικό, δηλαδή έχει παντού λάστιχα για τους κραδασμούς, γρήγορο usb controller (~34MB/sec) και έχει πολύ καλή (βασικά πλήρη) ηλεκτρομαγνητική θωράκιση στον controller και τον δίσκο...

wd_atto_overlap.jpg

Best Buy, χαλαρά...

Edit...: Υπόψη, ότι αν βγάλετε τον δίσκο από το κουτί του, τότε υπάρχει περίπτωση να χάνετε και την εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

Ε, μα... ούτε εγώ δεν το περίμενα αυτό...

Εντάξει, ναι μεν είναι γνωστό ότι λόγο κόστους γραμμής παραγωγής, βγάζουν μεγάλες παρτίδες από λίγα διαφορετικά είδη, αλλά που να περιμένεις ότι σε έναν usb δίσκο των 50€, θα βάζουν δίσκους των 120€...

Μας κακομαθαίνουν... :p

Link to comment
Share on other sites

απλα ειναι ο μονος 500αρης 2.5" της western οποτε δεν εχουν αλλη επιλογη...

Ο 500BEVT πραγματικα ειναι διαμαντι αφου εχει τα μεγαλυτερα platters σε δισκους 2.5" (2x250) οποτε τι να σου πουν και τα 7200rpm αμα εχεις 166αρια platters...

Φυσικα εξαντληθηκε στην τιμη των 49 ευρω ηδη....εγω προλαβα εναν και πηρ ακαι 3 για φιλους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκρούτζαρα λίγο, η τιμή του δίσκου μόνο, ξεκινάει από 67€, άρα μάλλον τα 120$ που γράφει η wd στο site της δεν ισχύει και είναι χαμηλότερη...

Παρόλ' αυτά και σε αυτή την τιμή, ο δίσκος παραμένει ευκαιρία για όσους έχουν laptop, γιατί με μικρό budget παίρνουν εργαλείο... Όμως, πιο δελεαστική μου φαίνεται η χρήση τους σε home ή file server, για λόγους μεγέθους, κατανάλωσης και ταχύτητας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άνοιξα έναν Passport 320GB επειδή κάηκε ο usb controller του και μέσα βρήκα έναν 3200BEVT. Έλεγξα το SN του στο site της WD και έχει κανονικά εγγύηση.

Έχω στην άκρη έναν 5000BEVT και στο επόμενο format λέω να τον βάλω στη θέση του 5000AAKS καθώς πραγματικά δεν ακούγεται.

Ωραίος jaco, μια χαρά σου 'κατσε. :T:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχω έναν wd 320 στις 2.5", αλλά όχι passport, τον είχα πάρει μόνο του και τον έβαλα σε μια θήκη trancend... κάποια στιγμή θα κάνω ένα round up από όλα τα usb sticks, usb δίσκους (και με τον controller και απ' ευθείας σε sata), για να δω τις διαφορές τους...

Αν και ξέρω τι θα δω, θέλω να κρατήσω ένα αρχείο... θεωρητικά ότι έχει flash (usb sticks, ssd) είναι ιδανικά για web server καταστάσεις, δηλαδή πολλά iops σε μικρά block sizes με ελάχιστο random access time και τα μαγνητικά μέσα ακριβώς το αντίθετο, δηλαδή λίγα iops σε μικρά block sizes και μεγάλο transfer rate στα μεγάλα block sizes, με μικρό random access...

Link to comment
Share on other sites

εχει ξεκοιλιασει καποιος κανεναν Passport για να τρεξει κανα bench να δουμε διαφορες με τον Element?

Έχω έναν 160άρη Passport και έναν που ήταν 320, αλλά επειδή κάηκε ο controller της δικής του θήκης τον έχω βάλει σε αυτή.

84602154-260x260-0-0_Raidsonic+IcyBox+External+Case+for+2+5+SATA+HDD.jpg

Στο PC μου πρέπει να 'χω κάποια αποτελέσματα από HDTach

Link to comment
Share on other sites

Αν και ξέρω τι θα δω, θέλω να κρατήσω ένα αρχείο... θεωρητικά ότι έχει flash (usb sticks, ssd) είναι ιδανικά για web server καταστάσεις, δηλαδή πολλά iops σε μικρά block sizes με ελάχιστο random access time...
Έχεις corsair voyager GT 4 ή 8 GB από τα παλιά ? Αυτά είχαν 2 κανάλια με slc και μόνο σε τέτοιες υλοποιήσεις θα δείς αυτά που λές. Τα υπόλοιπα να μεν έχουν μικρό acceess time αλλά "μπουκώνουν" και θα απογοητευτείς από τα IOPS σε μικρά block sizes ...
Link to comment
Share on other sites

εχει ξεκοιλιασει καποιος κανεναν Passport για να τρεξει κανα bench να δουμε διαφορες με τον Element?

ειδικα μετα απο ξεκοιλιασμα δεν υπαρχει διαφορα , τι να δεις? ολοι BEVT της καταλληλης χωρητικοτητας φορανε...

Υποθετικα θα μπορουσε μεσα στο κουτι να εχει καλυτερο usb controller ο passport αλλα και αυτο σχεδον απιθανο το θεωρω. Η μονη διαφορα ειναι στην εμφανιση, στη συσκευασια και σε software (o passport εχει κατι κρυπτογραφικες βλακειες για ασφαλεια που θα σβησεις ουτως η αλλως για να μη σου τρωνε χωρο)

Link to comment
Share on other sites

ειδικα μετα απο ξεκοιλιασμα δεν υπαρχει διαφορα , τι να δεις? ολοι BEVT της καταλληλης χωρητικοτητας φορανε...

Υποθετικα θα μπορουσε μεσα στο κουτι να εχει καλυτερο usb controller ο passport αλλα και αυτο σχεδον απιθανο το θεωρω. Η μονη διαφορα ειναι στην εμφανιση, στη συσκευασια και σε software (o passport εχει κατι κρυπτογραφικες βλακειες για ασφαλεια που θα σβησεις ουτως η αλλως για να μη σου τρωνε χωρο)

εννοω να συνδεθει σε SATA οχι μεσω USB.....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις corsair voyager GT 4 ή 8 GB από τα παλιά ? Αυτά είχαν 2 κανάλια με slc και μόνο σε τέτοιες υλοποιήσεις θα δείς αυτά που λές. Τα υπόλοιπα να μεν έχουν μικρό acceess time αλλά "μπουκώνουν" και θα απογοητευτείς από τα IOPS σε μικρά block sizes ...

Νομίζω ότι την σύγχυση αυτή την έχουν αρκετοί, γιατί δεν είναι γνωστό (και δεν χρειάζεται κιόλας), για το πως ακριβώς λειτουργεί το usb και ποιοι είναι οι περιορισμοί του... Γενικά επειδή το high usb 2.0 δουλεύει με data clocks των >250ΜΗz (τα υπόλοιπα σε πολύ πιο αργά clocks), επιτυγχάνει polling rate των 125μsec, που σημαίνει ότι μπορούν να φεύγουν μέχρι και 8ΚΒ/125μsec...

Οι περιορισμοί όσων αφορά το πρωτόκολλο λοιπόν, είναι ότι ανάμεσα στα πακέτα, πρέπει να υπάρχουν control data, όπως ACK, σφάλματα, εντολές r/w, εντολές διευθυνσιοδότησης κλπ... οπότε η ταχύτητα μειώνεται κατά τι... όμως δεν είναι αυτός ο περιορισμός (του πρωτοκόλλου) που επηρεάζει αρνητικά την ταχύτητα, αλλά του hardware...

Οι μνήμες flash είναι πολύ γρήγορες... πολύ πιο γρήγορες ακόμα και από τους controllers που πάνε να τις διαβάσουν... αν προσθέσεις και το overhead από άλλο ένα πρωτόκολλο και interface, ανάμεσα στην μνήμη και τον controller και αν ο controller λόγο κόστους δεν είναι ο γρηγορότερος, τότε καταντάει οι μνήμες να δουλεύουν στο ρελαντί και ο controller να σφίγγεται για να δώσει στην έξοδο τα δεδομένα... τέλος φυσικά υπάρχει και ο περιορισμός του host και από hw (ο οποίος δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα πια) και από sw, δηλαδή το λειτουργικό, το οποίο επειδή είναι interrupt driven και λογικά τα irq του usb έχουν χαμηλό βαθμό εξυπηρέτησης, σε σχέση με τα άλλα... επίσης το ρολόι του λειτουργικού, χτυπάει σχετικά αργά για τις εφαρμογές και τους drivers, πάλι όμως δεν είναι αυτός ο περιορισμός αν σκεφτεί κανείς ότι ένα usb flash disk πιάνει μόνο ~30MB/sec...

Επομένως αν δούμε ξεχωριστά τις κατηγορίες iops, sequential transfer rate και random transfer rate, έχοντας υπόψη τους περιορισμούς του usb ως αρχιτεκτονική, των μνημών flash, των σκληρών δίσκων και των usb controllers, τότε τα flash disks θα έχουν τραγικά περισσότερα iops από τους δίσκους, καθώς ο περιορισμός της ταχύτητας του usb bus, είναι πολύ μικρός σε σχέση με την ταχύτητα που κάνει addressing ο controller μια μνήμη, αλλά από την άλλη το random addressing σε έναν μηχανικό δίσκο είναι αιώνες μπροστά στην ταχύτητα του usb bus... από την άλλη σε sequential καταστάσεις, και τα δυο περιορίζονται από το usb bus...

Θα κάνω και μετρήσεις που θα τα αποδεικνύουν και πρακτικά την θεωρία...

Link to comment
Share on other sites

Jaco thanx, θα το ψάξω περισσότερο, αλλά από ότι θυμάμαι από κάποιες μετρήσεις ΙΟΡS από ένα τέτοιο (SLC VoyagerGT 4GB (30/22 MB/s R/W)) USB που έπεσε στα χέρια μου είναι μέρα/νύχτα μπροστά στο απλό Voyager 4GB (33/15 MB/s R/W) που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Τα iops δεν αντικατοπτρίζουν απαραίτητα το transfer rate... υπάρχει και η αρχιτεκτονική, το filesystem και το interface στην μέση, αλλά στην περίπτωση μας τα iops είναι ανάλογα του transfer rate...

Δυο γρήγορα benches από ένα usb stick των 5€ (προσφορά από ράφι του πλαισίου πέρυσι, που τα έδιναν με το κιλό) και έναν usb δίσκο (τον Scorpio Blue)...

USB Stick

hdtunerandomaccessjetfl.jpg

USB Hard Disk

hdtunerandomaccesswd500.jpg

Δηλαδή για 512 bytes block size η διαφορά είναι της τάξης του 2645%...!!!

Επίσης επειδή το συγκεκριμένο τεστ μετράει random iops, ακόμα και σε μεγαλύτερα block sizes, το πολύ γρήγορο indexing της flash υπερνικά το μεγαλύτερο through output του μαγνητικού δίσκου, το οποίο είναι το a vantage του, αλλά σε sequential r/w...

Edit: Στο usb stick φαίνεται ένα iop στον Θεό, κάπου στα 160ms... αυτό είναι το sleep που κάνουν οι usb controllers κάθε μερικά ms, οπότε παίρνει κάποιο χρόνο για να ξυπνήσουν, δεν είναι δυσλειτουργία... φυσικά ο usb controller του stick είναι της πλάκας, αλλά παρόλ' αυτά η διαφορά είναι δραματική...

Link to comment
Share on other sites

εννοω να συνδεθει σε SATA οχι μεσω USB.....

καταλαβα τι εννοεις....και σε αυτο σου απαντησα....αφου ο εσωτερικος δισκος ειναι παντα western BEVT τι διαφορα να δεις, ειτε προηλθε απο κουτακι elements ειτε απο passport elite...?

Απλα προσεθεσα οτι μαζι με το κουτακι ΙΣΩΣ (λεμε τωρα) υπηρχε μικρη διαφορα λογω του usb controller...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι προσφορά, αλλά αυτή τη στιγμή το πλαίσιο δίνει τον usb elements 500, που έχει τον scorpio, πιο φθηνά από την χαμηλότερη τιμή του σκέτου δίσκου... 65€ αντί 67€... <--- Άκυρο ο 3.5" έχει τόσο όχι ο 2.5"

Γενικά παρακολουθώ τις τιμές για καμιά προσφορά, γιατί περιμένει λαός από φίλους, που δεν πρόλαβαν...

Link to comment
Share on other sites

Με λένε Jaco και το πνέυμα μου θα έιναι για πάντα ανήσυχο :hehe:

Απλά θέλω να συμπληρώσω όσον αφορά τις σειρές της WD, η elements όπως λές έιναι η ελεεινότερη και πιο ποταπή σειρά της WD διότι δεν έχουν τίποτα απαραμόνο την τιμή. Είναι προϊόν Price Killing Free απο την WD και δεν θα δείς πουθενά να κάνουν ιδιαίτερο marketing επάνω σε αυτόυς. Απο την άλλη οι PassPort και οι λοιποί,είναι πιο όμορφοι, πιο μικροί και καλυτερης ποιότητας(εξωτερικά) απο τους Elements. Όλοι μέσα τους ίδιους δίσκους έχουν καθώς η WD έχει δικό της εργοστάσιο και δουλέυει με μάζα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι προσφορά, αλλά αυτή τη στιγμή το πλαίσιο δίνει τον usb elements 500, που έχει τον scorpio, πιο φθηνά από την χαμηλότερη τιμή του σκέτου δίσκου... 65€ αντί 67€...

Γενικά παρακολουθώ τις τιμές για καμιά προσφορά, γιατί περιμένει λαός από φίλους, που δεν πρόλαβαν...

ο 500αρης κανει 83 euro χθες τον αγορασα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.