Jump to content



ΕΚΤΥΠΩΤΗΣ CANON


Recommended Posts

Επειδή μέσα στα πλαίσια του μέτρου ( 100 εκ) βρήκα τον CANON i965 και τον παρήγγειλα στο πλαίσιο, αν κάποιος γνωρίζει κάτι εναντίον του ας μου το πει πριν είναι αργά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Επειδή μέσα στα πλαίσια του μέτρου ( 100 εκ) βρήκα τον CANON i965 και τον παρήγγειλα στο πλαίσιο, αν κάποιος γνωρίζει κάτι εναντίον του ας μου το πει πριν είναι αργά.

Ένα που ξέρω είναι ότι καταναλώνει λίγο περισσότερο μελάνι από τους υπόλοιπους (βγάζει σχετικά λιγότερες σελίδες, ανάλογα με το τι θα εκτυπώσεις φυσικά), αλλά τίποτα το τρομερό (5-10% απώλεια το πολύ).

Επίσης, γιατί ακριβώς τον θες; Είναι σχετικά ακριβός εκτυπωτής για απλό Home PC.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace [15-11-2003 και 16:58]

Ένα που ξέρω είναι ότι καταναλώνει λίγο περισσότερο μελάνι από τους υπόλοιπους (βγάζει σχετικά λιγότερες σελίδες, ανάλογα με το τι θα εκτυπώσεις φυσικά), αλλά τίποτα το τρομερό (5-10% απώλεια το πολύ).

Επίσης, γιατί ακριβώς τον θες; Είναι σχετικά ακριβός εκτυπωτής για απλό Home PC.

Πριν αρκετό καιρό αγοράσαμε με έναν φύλο μου από μια G3. Τότε εκφράστηκε από κοινού η ανάγκη για φωτογραφικό εκτυπωτή, αλλά δεν υπήρχε χρόνος. Τώρα αυτός τον χρειάζεται για κάτι διαφημιστικά σε μια πύλη ( http://www.easyacht.gr/ ) που ανοίγει, και του προτείνανε αυτόν. Με ρώτησε, και του είπα πάρε μου. Είχαν έναν που πήρε, και παρήγγειλε τον δικό μου. Πρέπει να είναι πολύ μάπα για να πάρω τον λόγο μου πίσω. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Αρκετές φορές όταν απαντάμε, η πράξη αυτή καθαυτή είναι αυτόνομη. Χρίζει λοιπόν διαφορετικής απάντησης.

Είσαι παρορμητικά επιθετικός άνθρωπος κυρά Γκρέης. Σε αυτό συμπεριλαμβάνω και τις επιθέσεις καλής θέλησης. Είσαι ευφυής και μαθαίνεις γρήγορα από τα σφάλματα σου. Τα «σαρκαστικά» που σου γράφω δεν θα είχαν τόση αξία αν: πρώτον δεν είχες την εξυπνάδα να τα καταλάβεις, δεύτερον την παρορμητική επιθετικότητα για να θυμώσεις. Αντιμετώπισε τα λοιπόν σαν πνευματικές ασκήσεις, αν απαντήσεις με κάτι έξυπνο, η σαν ασκήσεις εγκράτειας αν δεν απαντήσεις καθόλου. Μην μου ζητήσεις μόνο να τα κόψω, γιατί παρά την εκφρασμένη περί του αντιθέτου άποψη ορισμένων, πιστεύω ότι ωφελούν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ [16-11-2003 και 00:24]

Αντιμετώπισε τα λοιπόν σαν πνευματικές ασκήσεις, αν απαντήσεις με κάτι έξυπνο, η σαν ασκήσεις εγκράτειας αν δεν απαντήσεις καθόλου. Μην μου ζητήσεις μόνο να τα κόψω, γιατί παρά την εκφρασμένη περί του αντιθέτου άποψη ορισμένων, πιστεύω ότι ωφελούν.

Δεν λέω, γιά κάποιους/κάποιες ίσως ωφελούσαν. Αλλά εγώ περνάω 'πνευματική άσκηση' 16 ώρες το 24ώρο στην καλύτερη περίπτωση. Όποτε είναι σχετικά ανώφελο να το προσπαθείς αυτό μαζί μου. Έχω ήδη αρκετά πράγματα να με 'εκπαιδεύουν'.

...και αν δεν απαντήσω, δεν είναι θέμα εγκράτειας, είναι αδιαφορίας. Εγκράτεια έχω πολύ περισσότερη από ότι χρειάζομαι. Και ναί, είμαι άκρως επιθετική αν το θέτεις έτσι...

What a strange animal, when it's attacked it defends itself! - Marcus Aurelius

Kαι ο εκτυπωτής είναι καλός, δεν θα σε απογοητεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Mην μου ζητήσεις μόνο να τα κόψω, γιατί παρά την εκφρασμένη περί του αντιθέτου άποψη ορισμένων, πιστεύω ότι ωφελούν.

Κάθε συζήτηση που μπορεί να οδηγήσει σε μια "ανάκαλυψη", σε έναν επικοδομητικό διάλογο ή να φέρει μια λύση είναι πέρα για πέρα αποδεκτή από μέρους μας. Τις αμπελοφιλοσοφίες και τις κουβέντες που έχουν τάση να φέρουν σε θέση άμυνας/επίθεσης τους άλλους χωρίς λόγο δεν αντέχω. Το σχόλιο μου στην προηγούμενη σου καταχώρηση αναφερόταν αποκλειστικά και μόνο στα συγκεκριμένα σου σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

bleo8onhs Χαίρομαι να σε διαβάζω ρε ΓιαγκΤ!

Vagouridis Πρεπει να γα*#&&^!ς στην εκθεση ΓιαγκΤ Αντιθετα εγω ειμουν σκραπας και φαινεται....επιης ακομη ενας που χαιρεται που σε διαβαζει....!!!!

---------------------

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Εσείς όμως κάνετε έργα που δεν χρειάζονται λόγια. Μιλάνε μόνα τους.

ΥΓ στο θέμα σχεδόν αρίστευα, αλλά είμαι τραγικά ανορθόγραφος και κακογράφος, οπότε μόλις πέρναγα την βάση.

---------------------------------------------------------------------------------

Grace Δεν λέω, γιά κάποιους/κάποιες ίσως ωφελούσαν. Αλλά εγώ περνάω 'πνευματική άσκηση' 16 ώρες το 24ώρο στην καλύτερη περίπτωση. Όποτε είναι σχετικά ανώφελο να το προσπαθείς αυτό μαζί μου. Έχω ήδη αρκετά πράγματα να με 'εκπαιδεύουν'.

...και αν δεν απαντήσω, δεν είναι θέμα εγκράτειας, είναι αδιαφορίας. Εγκράτεια έχω πολύ περισσότερη από ότι χρειάζομαι. Και ναί, είμαι άκρως επιθετική αν το θέτεις έτσι...

What a strange animal, when it's attacked it defends itself! - Marcus Aurelius

Kαι ο εκτυπωτής είναι καλός, δεν θα σε απογοητεύσει.

--------------------

Αν πράγματι δουλεύεις όλο το χρόνο 16 ώρες την ημέρα τότε αυτό είναι το μεγαλύτερο κακό. Δεν μου πέφτει λόγος αλλά κανένας και τίποτα δεν αξίζουν τον ελεύθερο χρόνο μας.

Ο Μάρκος Αυρήλιος ως λάτρης των αρχαίων στωικών, στωικός και ο ίδιος έγραψε τα έργα του στα Ελληνικά. Εσύ το έγραψες στα ξένα και αναγκάσθηκα να ψάξω για μεταφραστή. Καμιά φορά είναι δυσδιάκριτα τα όρια επιτιθεμένου αμυνομένου.

-----------------------------------------------------------------------------

Κάθε συζήτηση που μπορεί να οδηγήσει σε μια "ανάκαλυψη", σε έναν επικοδομητικό διάλογο ή να φέρει μια λύση είναι πέρα για πέρα αποδεκτή από μέρους μας. Τις αμπελοφιλοσοφίες και τις κουβέντες που έχουν τάση να φέρουν σε θέση άμυνας/επίθεσης τους άλλους χωρίς λόγο δεν αντέχω. Το σχόλιο μου στην προηγούμενη σου καταχώρηση αναφερόταν αποκλειστικά και μόνο στα συγκεκριμένα σου σχόλια.

--------------------------------------

Όταν λίγο πριν στο ίδιο θέμα ήρθε κάποιος άλλος σε θέση άμυνας / επίθεσης για ένα απλό λάθος αλλά ακόμα και για τις γραμματικές του γνώσεις δεν ενοχλήθηκες καθόλου. Περίμενες να εξαντλήσεις τις δικαιοδοσίες σου όταν έκανα ακριβώς το ίδιο, και μάλιστα όταν το θέμα είχε λήξη. Αν αυτό δεν είναι δυο μέτρα και δυο σταθμά τότε τι είναι. Όταν δε, τόλμησα να εκφράσω την αντίρρηση μου, ξιφούλκησες με προσβολές. Σου προτείνω να αναρτήσεις έναν κατάλογο στην πρώτη σελίδα με αυτά που δεν αντέχεις. Έτσι θα στιχηθουμε όλοι, και δεν θα σε δυσαρεστούμε. Να αλλάξεις όμως και το σήμα σας. Να γράψεις: Εδώ η Δημοκρατία απέδρασε νύχτα για γλιτώσει τον διασυρμό.

ΥΓ Δεν θα απαντήσω άλλο. Νομίζω ότι το θέμα εξαντλήθηκε. ’λλωστε ποιον ενδιαφέρουν οι σοφίες της αμπέλου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Όταν λίγο πριν στο ίδιο θέμα ήρθε κάποιος άλλος σε θέση άμυνας / επίθεσης για ένα απλό λάθος αλλά ακόμα και για τις γραμματικές του γνώσεις δεν ενοχλήθηκες καθόλου. Περίμενες να εξαντλήσεις τις δικαιοδοσίες σου όταν έκανα ακριβώς το ίδιο, και μάλιστα όταν το θέμα είχε λήξη. Αν αυτό δεν είναι δυο μέτρα και δυο σταθμά τότε τι είναι. Όταν δε, τόλμησα να εκφράσω την αντίρρηση μου, ξιφούλκησες με προσβολές. Σου προτείνω να αναρτήσεις έναν κατάλογο στην πρώτη σελίδα με αυτά που δεν αντέχεις. Έτσι θα στιχηθουμε όλοι, και δεν θα σε δυσαρεστούμε. Να αλλάξεις όμως και το σήμα σας. Να γράψεις: Εδώ η Δημοκρατία απέδρασε νύχτα για γλιτώσει τον διασυρμό.

ΥΓ Δεν θα απαντήσω άλλο. Νομίζω ότι το θέμα εξαντλήθηκε. ’λλωστε ποιον ενδιαφέρουν οι σοφίες της αμπέλου.

Νομίζω ότι το παραείδες τραγικά το θέμα. Δεν είμαι δικτάκτορας, δεν ελέγχω γνώμες και δεν λογοκρίνω, δε θέλω και δε μπορώ. Επειδή εσύ θίχτηκες δεν κάνει λιγότερο δημοκρατικό ή περισσότερο χουντικό το TheLab. Δεν σου είπα να μην πεις την γνώμη σου, αλλά να την λες εκεί που πρέπει. Αυτή είναι η διαφορά που προσπαθώ να τονίσω. Στο συγκεκριμένο θέμα σου απάντησε η Grace και χωρίς λόγο άρχισες να της κάνεις ανάλυση προσωπικότητας. Αν ήθελες να πεις την γνώμη σου για την Grace θα μπορούσες κάλλιστα να της στείλεις ένα προσωπικό μύνημα. Όσο για το πόσο δημοκρατικό είναι το TheLab δε νομίζω να έχεις και παράπονο. Αν όπως λες "η Δημοκρατία απέδρασε νύχτα" ... νύχτα θα σβηνόντουσαν οι καταχωρήσεις που είχαν αντίθετη γνώμη με την δικιά μου. Το ότι με είπες με άλλα λόγια δικτάκτορα και χουντικό το παραβλέπω, αν και καλό θα ήταν να προσέχεις λίγο παραπάνω γιατί δεν ξέρεις γιατί και πόσο έχει παλέψει ο καθένας. Σου έχω ξαναπεί ότι σε έχω σε εκτίμηση, αλλά δε ξέρω γιατί θέλεις να το εκμεταλευτείς αυτό. Όσο για τις αμπελοφιλοσοφίες δεν αναφερόταν σε σένα.. ήταν γενικό το σχόλιο μου αλλά μάλλον δεν ήθελες να το καταλάβεις, απλά ήθελες να το σχολιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ [17-11-2003 και 08:32]

Αν πράγματι δουλεύεις όλο το χρόνο 16 ώρες την ημέρα τότε αυτό είναι το μεγαλύτερο κακό. Δεν μου πέφτει λόγος αλλά κανένας και τίποτα δεν αξίζουν τον ελεύθερο χρόνο μας.

Ο Μάρκος Αυρήλιος ως λάτρης των αρχαίων στωικών, στωικός και ο ίδιος έγραψε τα έργα του στα Ελληνικά. Εσύ το έγραψες στα ξένα και αναγκάσθηκα να ψάξω για μεταφραστή. Καμιά φορά είναι δυσδιάκριτα τα όρια επιτιθεμένου αμυνομένου.

Δεν αντέχω, θα σου απαντήσω τώρα μόνο και μόνο επειδή προσβάλεις τρίτους γιά θέμα που εσύ προκαλείς και το θεωρείς και πρόβλημα.

Επειδή έχεις ευχέρια λόγου, αυτό δεν σε κάνει έξυπνο. Σε κάνει γλωσσομαθή. Ένα έξυπνο άτομο κατ'αρχήν δεν χαραμίζει την εξυπνάδα του με το να ασχολείται με το τι κάνουν και τι πιστεύουν οι υπόλοιποι συνάνθρωποί του, ούτε με το να τους κρίνει πριν κριθεί αυτός. Εκτός πιά αν η ζωή σου δεν έχει εντελώς κανένα ποιό σοβαρό παρακλάδι από αυτό, πράγμα το οποίο είναι σοβαρό πρόβλημα αν αληθεύει. Τώρα το γεγονός ότι έγραψα ένα ρητό στα Εγγλέζικα γιατί έτσι εγώ το έμαθα μιά και η παιδεία στην χώρα μας ήταν τόσο καλή που περίμενε να πάω στο εξωτερικό γιά να μου διδάξουν αρχαία Ελληνικά μάλλον δεν σε αφορά και σίγουρα δεν θέτει 'όρια'.

Τώρα, εσύ μου επιτέθηκες επειδή διόρθωσα κάποιον επειδή νόμιζε ότι είμουν αρσενικό ( και καλά έκανε, δεν το φαντάστηκε, μήπως με βλέπει; ) και κατά δεύτερον όταν κάναμε πλάκα γιά το γραμματικό λάθος (και με αρκετά προσβλητικό τρόπο). Γιατί πλάκα ήταν αν δεν το κατάλαβες, όλοι κάνουν λάθη και πόσο μάλιστα εγώ που κόντευω να ξεχάσω να γράφω Ελληνικά. Και ο ίδιος το πήρε ως πλάκα υποθέτω μιά και οι απαντήσεις του ήταν επίσης χιουμοριστικές αλλά αν κάνω λάθος ζητώ συγνώμη, παραφέρθηκα ή παρανόησα. Εξαιρώ παντελώς το γεγονός ότι με τα πρώτα μου Post ήρθες να μου θυμήσεις γεγονότα του παρελθόντος που δεν σε αφορούσαν καν μιά και το 'πρόβλημα' ήταν μεταξύ άλλων χρηστών και εμένα, πράγμα το οποίο έχει λυθεί προ καιρού (αν είχε δεθεί καν). Και μετά έχεις και το θράσος, γιατί θράσος είναι, να δηλώνεις ότι θα συνεχίσεις το σαρκασμό σου προς εμένα ενώ ποτέ δεν έχω καν πιάσει το όνομά σου στο στόμα μου. Πριν κρίνεις εμένα, γιατί δεν κοιτάς το τι κάνεις εσύ με την ζωή σου και τον χρόνο σου; Αντί να σαρκάζεις εμένα δεν βοηθάς κανένα χρήστη στο forum τεχνολογικά ή αλλιώς ή απλά να συμμετάσχεις σε μιά όμορφη συζήτηση; Γιατί την τελευταία φορά που κοίταξα αυτό ήταν hardware forum και όχι δικαστήριο. Και δεν σε έθεσα ποτέ ψυχολόγο μου. Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.

Τέλος, ένα έξυπνο άτομο ξέρει να ελένχει τα συναισθήματά του κατά κύριο λόγο και κατά βάση του κύριου λόγου δεν έχει ούτε κρατά κακία μέσα του. Επίσης ένα έξυπνο άτομο δεν κρύβεται πίσω από όμορφα λόγια ή παινεύματα γιά να κερδίσει εντυπώσεις, αυτό το κάνουν οι πολιτευόμενοι.

Α, και επείδη έχω μιά υποψία ότι θα το πείς, όχι δεν είμαι καθόλου έξυπνη. Αν ήμουν έξυπνη δεν θα είχα ασχοληθεί ποτέ με την ανόητη κριτική σου (ναί, ανόητη, κρίνεις άτομο που δεν έχεις γνωρίσει) ούτε και θα 'τσίμπαγα' ποτέ. Επίσης αν ήμουν ποιό έξυπνη ακόμα ποτέ δεν θα ξεκινούσα να κάνω post σε Ελληνικά forum γιατί γνωρίζω ποιά είναι η συμπεριφορά και το επίπεδο σεβασμού που έπρεπε να περιμένω. Θες να μάθεις τι πιστεύω γιά τον δικό σου χαρακτήρα; Είσαι απλά ένας ανώριμος με καλή ευχέρια λόγου που χώνει την μύτη του στις υποθέσεις ατόμων που δεν τον αφορούν καθόλου και κρίνει άλλους γιατί νομίζει ότι έτσι κάτι κάνει.

Και αν σε πλήγωσα, λυπάμαι, αλλά εγώ δεν έχω ευχέρια λόγου, τα λέω όλα κατά μέτωπο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, πείτε με ηλίθιο αλλά δεν κατάλαβα τι κακό έκανε η Grace, και δέχτηκε χαρακτηρισμούς.

Τώρα όσον εσένα djd ε εντάξει δε θα πεθάνεις κιόλας επειδή χαρακτηρίστηκες χουντικός :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.