Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

thanx. θα το διαβασω αργοτερα γιατι τώρα παλεύω με άλλα :p

πάντως δεν ειναι η πρώτη φορά που εγώ ακουω κάτι τετοιο. ειχα διαβάσει παλιότερα κάτι αντίστοιχο για τον 18-200 της Σιγμα. οτι και καλα τα 200mm αντιστοιχούσαν κάπου στα 175 του Νικον.

Με τις ελάχιστες γνώσεις μου επι του θέματος το μονο που μπορώ εγώ να φανταστώ είναι το θέμα βρίσκεται στην κατασκευή του φακου.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο "φαινόμενο" είχε παρατηρηθεί και στη σύγκριση του Canon 24-70 2.8 L με τον Sigma 24-70 2.8 -τον καινούριο- στο avclub. Απ' ό,τι θυμάμαι, αιτία ήταν το διαφορετικό μήκος των φακών.

Link to comment
Share on other sites

OK δεκτά ολα αυτά... Δεν υποτίθεται όμως οτι τα "mm" ειναι στάνταρ και μη διαπραγματεύσιμα; Ειναι σαν να λέμε οτι ενα κιλο αλευρι ειναι βαρυτερο απο ενα κιλο ζάχαρη.. Κάπου μπάζει το όλο θέμα. Σαν να σε κλέβουν στο ζύγι... Δεν είναι ωραίο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με haya..(ποιος θα το πιστευε:p)

Eλπιζω ομως ο πρωτος φακος του ...(αυτος που ηδη εχει δλδ) να ειναι αυτος με το is.

Aν ναι ..καλως.

Με το Is Είναι....Οι Sigma έχουν image stab.? Τhx και για τους φακούς που πρότεινες θα τους κοιτάξω!! :bigsmile:

Απλά να αναφέρω, οτι λόγο του ότι δεν μπορώ να διαθέσω πολλά, πρέπει να πάω σε έναν φακό "value for money". Να μπορώ δηλ. με τους 2 που θα έχω να καλύπτω όσο το δυνατόν περισσότερες ανάγκες!! Όχι πολυτέλειες αλλα οτι καλύτερο μπορώ! Και επειδή δεν το πολυκατέχω στους φακούς(πρώτη μου SlR), φοβάμαι μην αγοράσω καμιά πατάτα!!

Link to comment
Share on other sites

Με το Is Είναι....Οι Sigma έχουν image stab.? Τhx και για τους φακούς που πρότεινες θα τους κοιτάξω!! :bigsmile:

Απλά να αναφέρω, οτι λόγο του ότι δεν μπορώ να διαθέσω πολλά, πρέπει να πάω σε έναν φακό "value for money". Να μπορώ δηλ. με τους 2 που θα έχω να καλύπτω όσο το δυνατόν περισσότερες ανάγκες!! Όχι πολυτέλειες αλλα οτι καλύτερο μπορώ! Και επειδή δεν το πολυκατέχω στους φακούς(πρώτη μου SlR), φοβάμαι μην αγοράσω καμιά πατάτα!!

Φαντάζομαι πώς θα έπρεπε να ρίξεις και μια ματια για τον Tamron που συζητάμε.. Τον πήρα χθές και είναι ξυράφι, χώρια το οτι ειναι πολυ γρήγορος (F2.8) και πρακτικά πολύ πιο χρήσιμος απο οσους έβαλες πριν (δεν μιλαμε για ποιότητα κατασκευής)... Είναι αρκετά πιο φτηνός και μπορείς να έρθεις ανα πάσα στιγμή με το σώμα σου απο μένα να τον δοκιμάσεις... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τους έχω αμφότερους. Τον μεν Sigma τον έστειλα λόγω προβληματος για επισκευη και πλέον εχω τον 17-50.

Αυτα που έχω δει μέχρι στιγμής:

* Πολύ ωραίο και χρήσιμο το 17mm του Tamron, ειδικα σε crop μηχανές, οσο λιγότερα mm τοσο καλύτερα.

* Πολύ οξύς ο Tamron, για τον Sigma δεν εχω δει πολλά αλλα πιστεύω πως σε χρωματα / αντίθεση είναι ελαφρώς καλύτερος (ο 24-70)

* Καμια σχέση στην ποιότητα κατασκευής. Ο Σίγμα είναι τανκ, ο Ταμρον ειναι σαν τους EF-S της Canon (ισως λιγο κατώτερος).

* Το AF και των δυο ειναι αξιόπιστο, αλλα του Sigma πιο γρήγορο (και με λιγότερο hunting σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού)

* Απο την αντίπερα όχθη, χρήσιμο και το 70mm του Sigma.

* Λιγο πιο φτηνός ο Ταμρον

Μέχρι στιγμής ειμαι υπέρ του Ταμρον. Αν και μόλις επιστρέψει ο Sigma (ελπίζω φτιαγμένος) θα κριθούν όλα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τανκ ο sigma αλλα πολυ βαρυς... επισης απο τις φωτογραφιες μου μεχρι τωρα βλεπω οτι το wide ακρο το χρησιμοποιω πολυ... αρα 2points για τον tamron. απο την αλλη διαβαζω για αργο και θορυβωδες focus...:hm:

Link to comment
Share on other sites

Ο tamron βέβαια είναι APS-C δηλαδή 17-50 σε APS-C σώμα.

Ο sigma είναι full frame, δηλαδή 38.4-112mm σε APS-C σώμα.

Άρα σε μια APS-C μηχανή, ο ένας φακός συμπληρώνει τον άλλο.

Τα νούμερα είναι υπολογισμένα βάσει του 1.6 crop της canon.

Link to comment
Share on other sites

καθόλου αργό δεν είναι το focus...

εγώ που τον έχω στην d40 είναι καλύτερος του 18-55...

λογικά στην d90 θα είναι ακόμα πιο καλός...

θορυβώδες δεν θα το έλεγα..

ντάξει ανάλογα το αυτί του καθένα...εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου ενοχλητικό

και αυτό στην πράξη θα το δεις μόνο νύχτα που θα ψάχνει να βρει σημείο να εστιάσει και θα δυσκολεύεται πιο πολύ, γιατί την μέρα εστιάζει πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Ο tamron βέβαια είναι APS-C δηλαδή 17-50 σε APS-C σώμα.

Ο sigma είναι full frame, δηλαδή 38.4-112mm σε APS-C σώμα.

Άρα σε μια APS-C μηχανή, ο ένας φακός συμπληρώνει τον άλλο.

Τα νούμερα είναι υπολογισμένα βάσει του 1.6 crop της canon.

δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο tamron βέβαια είναι APS-C δηλαδή 17-50 σε APS-C σώμα.

Ο sigma είναι full frame, δηλαδή 38.4-112mm σε APS-C σώμα.

Άρα σε μια APS-C μηχανή, ο ένας φακός συμπληρώνει τον άλλο.

Τα νούμερα είναι υπολογισμένα βάσει του 1.6 crop της canon.

Παντου σε crop σωμα το κανεις x1,6 (canon).

Απλα δεν μπαινει ο ενας φακος σε FF Σωμα

Τουλαχιστον ετσι εχω διαβασει :flower:

Link to comment
Share on other sites

O Sigma μπαίνει σε FF μηχανή χωρίς να βινιετάρει. Ο Tamron μπαίνει αλλα βινιετάρει.

Edit: O Sigma πωλείται σαν FF φακός. Οπότε όντως θα είναι 24-70mm x 1.6...

Έγινε επεξεργασία από LevelOne
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

btw κατι μπιχλιμπιδια που πηρα τελευταια..

:TD:Nikon EN-EL3e απο την τιμη φαινοταν μουφα αλλα ειπα να το ρισκαρω..αρκετα καλη απομιμιση:hehe: μου πηρε 2-3 λεπτα να το επιβεβαιωσω. full refund;)

---->http://support.nikontech.com/app/answers/detail/a_id/8119/~/imitation-and-non-nikon-rechargeable-batteries.

:TD:flash trigger πολυ βολικο σχημα, μικρο trasmitter αλλα ειναι τοσο χαλαρο το κουμπωμα που εισαι "τωρα θα πεσει μετα θα πεσει"

:T::T:http://cgi.ebay.co.uk/HQ-LS10-Professional-Photographic-Light-Lighting-Stand_ βραχος

:T:http://cgi.ebay.co.uk/TWO-Flash-Lighting-Bracket-Umbrella-Holders-Stand

:T::T:http://cgi.ebay.co.uk/Timer-Remote-Cord-for-NIKON

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.