Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

πάνω σε αυτό που έλεγα για το video και την mkii...

:shutup:

dslr20_models_0549_lg1.jpg

:drool::drool::drool:

αύριο ποιο παιδάκι

μπορεί να παίξουμε το μεσημέρι με αναλογικό μεσαίο φορματ?

fully manual?:jump:

Εγω!!

(Δεν κατεβαίνεις?? εχει και παζάρι... :D)

Έγινε επεξεργασία από angel_f
Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω κείμενο μπορεί να μην ενδιαφέρει μερικούς, παρ' όλα αυτά, κάντε ένα κόπο και διαβάστε το, όπως έκανα εγώ κόπο να το γράψω. Μπορεί να υπάρχουν και μερικές άγνωστες λέξεις, ακολουθήστε τα links.

Δεν θέλω να ενθαρρύνω κανέναν να ακολουθήσει τις παρακάτω οδηγίες μια και είναι πολύ πιθανών να γρατσουνίσει ευαίσθητα μέρη της μηχανής του! :nono: Προσοχή, καλύτερα να πάτε σε επαγγελματία, αν θέλετε να κάνετε κάτι παρόμοιο!

Οι περισσότεροι γνωρίζετε ότι έχω πολλούς φακούς χειροκίνητης εστίασης. Επίσης έχω και δύο teleconverters χειροκίνητης εστίασης.

Αναλυτικά:

1. MF Nikkor 50mm f/1.4 Ai-S

2. MF Fish-eye Nikkor 16mm f/2.8 Ai-S

3. MF Zoom-Nikkor 80-200mm f/4.0 Ai-S

4. Reflex Nikkor-C 500mm f/8

5. TC-201 Ai-S 2x teleconverter

6. TC-301 Ai-S 2x teleconverter

Τέτοιου είδους φακοί είναι δύσκολο να εστιάσουν με τις σύγχρονες ψηφιακές μηχανές λόγω των οθονών εστίασης (focusing screen) χωρίς βοηθήματα (split image και microprism collar). Ειδικά δε, όταν χρησιμοποιώ και κάποιο teleconverter, υπάρχει πρόβλημα.

Μετά από αναζήτηση στο internet, βρήκα ότι υπάρχει μια εταιρεία που κατασκευάζει οθόνες εστίασης για τη μηχανή μου με split image και microprism collar. Πολλοί τη γνωρίζουν, είναι η Katzeye. Όπως βλέπετε η τιμή είναι αρκετά υψηλή. Παρ όλα αυτά το μικρόβιο με είχε ήδη κολλήσει! Τελικά κατέληξα να αγοράσω αυτή εδώ τη φτηνή οθόνη εστίασης με 16,60 ευρώ τελική τιμή.

Το πακετάκι έφτασε σήμερα το απόγευμα και μέσα στη συσκευασία περιλαμβανόταν εκτός από την οθόνη εστίασης, δύο τσιμπίδες, μια μεταλλική και μια πλαστική καθώς και δύο μικρά κινέζικα προφυλακτικά (είχα ακούσει για τους Κινέζους αλλά όχι και έτσι!:rofl:). Η πρώτη μου σκέψη ήταν να πάω τη μηχανή σε κάποιον ειδικό να μου την τοποθετήσει μια και την προηγούμενη φορά που είχα βγάλει τη δικιά της, της έκανα μια γρατζουνιά. Το μεταλλικό κλιπ που τη συγκρατεί στη θέση της, είναι πολύ δύσκολο να επανατοποθετηθεί.

Στην παρακάτω φωτογραφία μπορούμε να δούμε το πακέτο στο αριστερό μέρος και δεξιά την οθόνη από μια φιλμάτη NIKON FE. Στο βάθος, το Nostromo n52 που χρησιμοποιώ κατά την επεξεργασία φωτογραφιών στο photoshop.

01.jpg

Με την πρώτη ματιά παρατηρούμε τη διαφορά μεγέθους των δύο. Δεξιά είναι της D200. Γενικά είναι μικρότερη αλλά ο κύκλος "microprism" είναι μεγαλύτερος από τον αντίστοιχο της αριστερής (για NIKON FE).

02.jpg

Στο πακέτο περιλαμβάνονταν και δύο πλαστικοί αποστάτες σχήματος "Π", σε περίπτωση που η οθόνη χρειάζεται να τοποθετηθεί πιο μακριά από το πεντάπρισμα, δηλαδή πιο κοντά στο φακό.

03.jpg

Τα κινέζικα προφυλακτικά στην πραγματικότητα μπαίνουν πάνω στα δάχτυλα για να μην αφήσουμε δαχτυλιές πάνω στην οθόνη καθώς την αλλάζουμε. (Ναι, ο χάρακας μετράει εκατοστά, όχι ίντσες!:devil:)

04.jpg

Πριν ξεκοιλιάσω τη μηχανή μου, σκέφτηκα να κάνω μια δοκιμή για να σιγουρευτώ ότι εστιάζει σωστά. Ο AF-Micro 55mm με f/2.8 εστιασμένος ακριβώς πάνω στη γραμμή των 23 εκατοστών.

05.jpg

Τώρα θα περιμένετε να διαβάσετε τι ωραία που ταίριαξε η Κινέζικη οθόνη στη μηχανή. Δεν ταίριαξε! Η αυθεντική της NIKON είχε πλάτος 27,00 χιλιοστά ενώ αυτή είχε 26,51! Γιατί στην ευχή την έκαναν μισό χιλιοστό μικρότερη;;;

Η λύση ήταν να βγάλω το μεταλλικό retainer από τη μηχανή και να το στραβώσω λίγο προς τα μέσα ώστε να την αγκαλιάζει. Ευτυχώς αυτό βγήκε πανεύκολα, αλλά δεν το πέτυχα με την πρώτη και αναγκάστηκα να το ξαναβγάλω και να το ξαναστραβώσω. Ευτυχώς το πέτυχα με τη δεύτερη και το retainer κούμπωσε στη θέση του εύκολα και με την πρώτη.

Ορίστε η πρώτη φωτογραφία της μηχανής μου με την καινούργια της οθόνη εστίασης!

06.jpg

Είναι θαμπή. Η επόμενη φωτογραφία είναι με τον ίδιο φακό, με αυτόματη εστίαση.

07.jpg

Ένα ακόμα ζευγάρι φωτογραφιών που εντοπίζει το πρόβλημα:

08-09.jpg

Μετά από λίγη σκέψη κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η οθόνη έπρεπε να είναι λίγο πιο μακριά από το φακό δηλαδή πιο κοντά στο πεντάπρισμα. Έτσι αφαίρεσα τον εργοστασιακό χάλκινο αποστάτη που ήταν ήδη σε εκείνη τη θέση.

apostatis.jpg

Η εστίαση πλέον γίνεται τέλεια!! :happy2:

10-11.jpg

Και μερικές φωτό μέσα από το σκόπευτρο της D200! Επάνω πριν την εστίαση και κάτω μετά!

:tomato:

Apotelesma.jpg

Με γεια μου!

Μεγειά τώρα το είδα αναλυτικά. Πότε ψήνεσαι να το κάνουμε στην Ε1 μου:tomato::tomato::tomato:

Link to comment
Share on other sites

Πριν την αγοράσεις, να διαβάσεις πολλά σάιτς που να λένε πώς γίνεται η διαδικασία αλλαγής στη μηχανή σου. Για παράδειγμα, ξέρω ότι η D200 αλλάζει οθόνες και ποιά είναι τα βήματα για να βγει η παλιά και να μπει η καινούρια. Ψάξε βρες μερικά και για την Ε1 και τα λέμε αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι με steadycam το βιντεο?

http://www.steadicam.com/handheldmerlin.html

Tambakaria, one of the most magical and beautiful places in Chania (Crete), which was known during the 19th century for its tanneries. Many of the old tanneries are today abandoned and ruined, but some are still working....

5 month ago this was my first lesson with the Glidetrack. I think it's worth showing.

Music by Vangelis Papathanasiou - El Greco.

http://www.glidetrack.com/

τεμπελάκο.... όλα τα λέει η κυριούλα κάτω από το video/vimeo της

και αν προσέξεις απλά όλο το vimeo επαναλμβάνει ένα slide αριστερά δεξιά ή εμπρός πίσω ως προς τον διαμήκη άξονα του φακού

και παίζει πολύ ωραία με ρηχό βάθος πεδίου έτσι θολώνει ξεθολώνει τα λουκέτα κλπ στο video

όλα σταθερά εκτός από το sliding της κάμερας :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tambakaria, one of the most magical and beautiful places in Chania (Crete), which was known during the 19th century for its tanneries. Many of the old tanneries are today abandoned and ruined, but some are still working....

5 month ago this was my first lesson with the Glidetrack. I think it's worth showing.

Music by Vangelis Papathanasiou - El Greco.

http://www.glidetrack.com/

τεμπελάκο.... όλα τα λέει η κυριούλα κάτω από το video/vimeo της

και αν προσέξεις απλά όλο το vimeo επαναλμβάνει ένα slide αριστερά δεξιά ή εμπρός πίσω ως προς τον διαμήκη άξονα του φακού

και παίζει πολύ ωραία με ρηχό βάθος πεδίου έτσι θολώνει ξεθολώνει τα λουκέτα κλπ στο video

όλα σταθερά εκτός από το sliding της κάμερας :)

Βασικά για να παίξεις σωστά, θες ενα viewfinder ή εξωτερική οθόνη και ενα follow-focus σε συνδυασμό με το glidetrack...

Link to comment
Share on other sites

η D7000 θα αργήσει λίγο απ'ότι φαίνεται...

[ame=http://vimeo.com/15830670]Hitler finds out his Nikon D7000 is not shipping until November on Vimeo[/ame]

όπου hitler--->voudas

@NTG μπα έχω μια samsung compact ισάξια με canon:p

Έγινε επεξεργασία από Voudas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στο droolαρισμα σας

ας δώσω και ένα μικρό παράδειγμα τέτοιας γκαντζετοεφαρμογής

Tambakaria on Vimeo

το movie effect που εχει το βιντεο πως γινεται?

δειτε και αυτο [ame=http://vimeo.com/14352658]Timelapse Montage on Vimeo[/ame]

Έγινε επεξεργασία από aggelopas
Link to comment
Share on other sites

Haya, τι φιλμ έβαλες στη Νikon; Μπορείς να δώσεις και ένα 100% crop από την αρχική (από την 1η με το αυτοκίνητο);

Επειδή η D40 είναι ακόμα στην Αθήνα και την Κυριακή θα πάω σε κάτι γενέθλια, έλεγα να πάρω ένα filmάκι και να χρησιμοποιήσω τη Vivitar.

EDIT: ^^ Τι έκανε ο άνθρωπος.. ?! Οι σκηνές βέβαια δεν "κολλάνε"

Έγινε επεξεργασία από racer
Link to comment
Share on other sites

Έβαλε Fuji superia ASA 100, δεν έχει μεγάλη αξία το 100% κροπ, είναι σκαναρισμένη στα 6 MP, μόλις μου δώσει τα αρνητικά, θα σκανάρω στα 20 MP.

Άμα θες εσύ πήγαινε πάρε ένα kodak portra 160NC ή 160VC ή 400.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.