Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Έχει για όλους αν και πολύ πρόσφατα μοντέλα λείπουν ακόμα πχ. 60D, D7000, D5100, NEX. Το fastpictureviewer codec pack παραμένει πιο πλήρες αλλά το update της MS είναι σημαντικό και πλησιάζει το OSX σε αυτό το τομέα, ειδικά όταν όλοι οι μεγάλοι μας έχουν γραμμένους για x64.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αφου μας μπιφτεκωσε η Nikon με την ανακοινωση για 2 FF σωματα, καταφερα και ξαναπηρα την D200 και κατα πασα πιθανοτητα θα την εχω μεχρι να βγει το σωμα που θελω. Αυριο θα εχω στα χερια μου τον 70-200 που χω παραγγειλει, και ενα vanguard τριποδο με 3-way head, Σαββατο θα παρω εναν 10-20 και σε καμια-δυο βδομαδες ελπιζω να ερθει και η lowepro computrekker που παρηγγειλα. Οχι οτι ενδιαφερει κανεναν, αλλα ετσι, κουβεντα να γινεται :p

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, μιας και δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με αγορές φωτογραφικών από Ελλάδα: υπάρχει κάποιο κατάστημα που αποφεύγουμε -και γιατί ιφ ποσιμπλ-.

Άντε, μπας και τον παραγγείλω τον ρημαδο70-200 κάποια στιγμή :clap:

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα ενδιαφέρον το οτι δωσαν μεγαλη βάση στην αναπτυξη του video αλλα αν οι φωτογραφικες τους ικανοτητες ειναι σαν τις προηγούμενες sony δεν μου φενεται εντυπωσιακο.

Πάντως κατα τη γνώμη μου η ποιοτητα των καινούργιων slr είναι μακραν ο,τι χρειάζεται ενας hobbyστας ίσως και πολυ παραπάνω, στον τομέα της φωτογραφίας, θα πρέπει τα καινούργια μοντέλα να εστιάσουν στο βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Σε αναζήτηση για τσάντα πλάτης και υπάρχουν τόσες επιλογές που δεν βγάζω άκρη. Τώρα έχω μια naneu pro u30 που έχει πολύ καλή κατασκευή αλλά είναι πλέον μικρή και ανοίγει ολόκληρη για να βγει η κάμερα που δεν είναι ό,τι καλύτερο όταν είμαι στον δρόμο.

Ιδανικά θέλω να χωράει τη D200 με τον 17-55 φορεμένο, ένα 12-24, ένα sb900 και μελλοντικά όταν τα οικονομικά επιτρέψουν ένα 80-200. Να υπάρχει εύκολη πρόσβαση στη μηχανή χωρίς να πρέπει να ανοίξω όλη τη τσάντα, χώρος για μικροπράγματα, φορτιστές και μια compact πάνω και προαιρετικά χώρος για 15ρι φορητό. Επίσης να είναι σχετικά μαζεμένη για βόλτες και να μπαίνει σε αεροπλάνο ως χειραποσκευή. Α να μη κοστίζει μια περιουσία και πολύ σημαντικό, να περνά απαρατήρητη στο κακό μάτι. Βαρεθήκατε;

Μερικές επιλογές που κοιτάζω

[ame]http://www.amazon.co.uk/Kata-3N1-30-Large-Sling-Backpack/dp/B001DV1XRY/ref=sr_1_23?s=electronics&ie=UTF8&qid=1312455667&sr=1-23[/ame]

[ame=http://www.amazon.co.uk/Kata-3N1-20-Medium-Sling-Backpack/dp/B001GNBLO4/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1312453534&sr=8-1]Kata 3N1-20 Medium Sling Backpack: Amazon.co.uk: Electronics[/ame]

[ame=http://www.amazon.co.uk/Lowepro-Fastpack-350-Backpack-Panasonic/dp/B000YIWR8G/ref=sr_1_6?s=electronics&ie=UTF8&qid=1312455382&sr=1-6]Lowepro-Fastpack-350-Backpack[/ame]

[ame=http://www.amazon.co.uk/gp/product/B000EB7OTU/ref=s9_simh_gw_p23_d0_i4?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=0K32NF79S4S10G2MWJ6Y&pf_rd_t=101&pf_rd_p=467128533&pf_rd_i=468294]Tamrac 5547 Adventure 7 Photo Backpack - Grey & Black: Amazon.co.uk: Electronics[/ame]

Δε μπορώ να αγοράσω από Ελλάδα, online μόνο.

Έγινε επεξεργασία από chroma
Link to comment
Share on other sites

Μεγεια Διονύση!

Μετα απο τοσα χρόνια... επιτέλους!

Καλοδούλευτος! excellent choice :D

Σε αναζήτηση για τσάντα πλάτης και υπάρχουν τόσες επιλογές που δεν βγάζω άκρη. Τώρα έχω μια naneu pro u30 που έχει πολύ καλή κατασκευή αλλά είναι πλέον μικρή και ανοίγει ολόκληρη για να βγει η κάμερα που δεν είναι ό,τι καλύτερο όταν είμαι στον δρόμο.

Ιδανικά θέλω να χωράει τη D200 με τον 17-55 φορεμένο, ένα 12-24, ένα sb900 και μελλοντικά όταν τα οικονομικά επιτρέψουν ένα 80-200. Να υπάρχει εύκολη πρόσβαση στη μηχανή χωρίς να πρέπει να ανοίξω όλη τη τσάντα, χώρος για μικροπράγματα, φορτιστές και μια compact πάνω και προαιρετικά χώρος για 15ρι φορητό. Επίσης να είναι σχετικά μαζεμένη για βόλτες και να μπαίνει σε αεροπλάνο ως χειραποσκευή. Α να μη κοστίζει μια περιουσία και πολύ σημαντικό, να περνά απαρατήρητη στο κακό μάτι. Βαρεθήκατε;

Μερικές επιλογές που κοιτάζω

Kata 3N1-30 Large Sling Backpack: Amazon.co.uk: Electronics

Kata 3N1-20 Medium Sling Backpack: Amazon.co.uk: Electronics

Lowepro-Fastpack-350-Backpack

Tamrac 5547 Adventure 7 Photo Backpack - Grey & Black: Amazon.co.uk: Electronics

Δε μπορώ να αγοράσω από Ελλάδα, online μόνο.

Εχω αυτη εδω Lowepro - Flipside 400 AW

[ame=http://www.amazon.co.uk/Lowepro-Flipside-400-AW-Panasonic/dp/B001APFB5S/ref=sr_1_2?s=electronics&ie=UTF8&qid=1312486787&sr=1-2]Lowepro Flipside 400 AW Backpack for DSLR Outfit for: Amazon.co.uk: Electronics[/ame]

Στην προτείνω ανεπιφύλακτα, εχει άφθονο χωρο για 80-200 φορεμένο , δεύτερο σωμα , 3 φακους φλας και άλλα πολλά !

Δοκιμασμένη στο αεροπλάνο σαν χειραποσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.