Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Γρήγορη ερώτηση για τους γνώστες για να μην χάσω και αυτή τη προσφορά.

Nikon D5100 με Nikkor 18-55 VR και 8GB SanDisk Class 10, SDHC στα 420€.

Προχωράω στην αγορά ή όχι;

Αν δε σε ενδιαφέρει καθόλου η D3200 ναι.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα μηχανη ειναι...

Τα λεφτα δεν ειναι τρελλα χαμηλα..αν ηθελες dslr και σκεφτεσαι να γλιτωσεις και τα 50-80Ε που εχει εδω(ελλαδα) χωρις προσφορα ..παρτην.

Απλα η 3200 εχει τον 24αρη αισθητηρα και expeed 3..χωρις αρθρωτη οθονη και χωρις bracketting.

Και ο 16αρης παντως μια χαρα ειναι.(παραμενωντας ακομα στις λεπτομερειες και οχι γενικολογωντας οντας μια dslr.)

Link to comment
Share on other sites

Τη D3200 τη βρήκα στα 460€ με τσάντα, μνήμη και card reader.

Η αρθρωτη δεν με πολυκαίει. Το bracketing δεν ξέρω τι είναι.

Το θέμα είναι, εγώ θα δω διαφορά στον αισθητήρα και το expeed 3 ή τσάμπα θα τα πλερώσω.

Γι'αυτό ρώτησα εδώ.

Αντίστοιχη της D3200, από Canon μεριά ποια είναι;

Link to comment
Share on other sites

Στη πραξη οχι...(για μενα).

Αν ηταν expeed 2 και 24μπχ να πηγαινες στον expeed3..αλλα τωρα μια η αλλη.

Το μονο πλεονεκτημα ειναι η ελαφρως μεγαλυτερη ευκρινεια ελεω πολλων mpx.

Mαθηματικο ειναι το θεμα..οχι θεμα τεχνολογιας.

Προσωπικα θα εμενα στην 5100..μετα 5200..μετα...παει μακρια..

Canon ..ας πουμε αντιστοιχη ειναι η 650d.

Link to comment
Share on other sites

Στη πραξη οχι...(για μενα).

Αν ηταν expeed 2 και 24μπχ να πηγαινες στον expeed3..αλλα τωρα μια η αλλη.

Το μονο πλεονεκτημα ειναι η ελαφρως μεγαλυτερη ευκρινεια ελεω πολλων mpx.

Mαθηματικο ειναι το θεμα..οχι θεμα τεχνολογιας.

Προσωπικα θα εμενα στην 5100..μετα 5200..μετα...παει μακρια..

Canon ..ας πουμε αντιστοιχη ειναι η 650d.

H αλλαγή θα γίνει από μία Canon Powershot is720.

Νομίζω, δεν ξέρω, ότι και να πάρω μια κάποια διαφορά θα τη δω.

Επίσης δεν ξέρω αν θα το γουστάρω το όλο θέμα. Μη μου μείνει η κάμερα και σκονίζεται...

Γουστάρω για την ώρα να την πάρω για να δω αν θα μου αρέσει το όλο σκηνικό.

Αν δεν απλά θα έχω μια καλή φωτογραφική για όλες τις δουλειές ή θα τη δώσω και θα πάρω

μια compact απλά να κάνω τη δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως μονο εσυ μπορεις να φανταστεις τη χρηση της μετα απο χρονια ..αλλα δε παιζει να μη δε δεις διαφορα απο την 720is.

Ωραια μηχανουλα για πριν 5 χρονια..αλλα οκ.Δεν παυει να ειναι compact και να εχει περασει ενας "φωτογραφικος" αιωνας..απο τοτε.

To θεμα ειναι να τη χρησιμοποιεις αρχικα(ειτε ως φωτ.μηχανη ειτε ως video)..και αν θες dslr γενικα.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω ένα κινέζικο φλασάκι στον αδερφό μου, ο οποίος έχει μια D3100.

Για ερασιτεχνική χρήση και για να ξεφύγει από το φλας της μηχανής.

Λέω να πάω σε κάτι τέτοιο.

Yongnuo YN560III Wireless Flash Unit speedlite for Nikon D3100

Τι διαφορές έχει σε σχέση με το YongNuo YN560-II;

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο από αυτά ή κάποιο παρόμοιο από τα κινέζικα που κυκλοφορούν;

Όπως είπα και πριν, προορίζεται για καθαρά ερασιτεχνική χρήση.

:)

Link to comment
Share on other sites

νομίζω η μόνη διαφορά τους είναι ότι το 3 έχει ενσωματωμένο δέκτη 2,4GHz (για επικοινωνία με τους πομπούς της εταιρείας yn rf 602/603 σίγουρα και ίσως με το yn 622.

Είναι πολύ καλά flash για τα λεφτά τους τα yn 560, αλλά ρίξε μια ματιά και στα yn 468 & yn 565 EX, που έχουν και TTL για αυτόματες μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ναι θα έχω προβλημα ή ναι θα είμαι κομπλε? :p

Τι εννοεις να μπει η μηχανη στην τσαντα για λιγο και μετα να τη φτιαξω? να την κουβαλάω στο χερι?

ναί θα έχεις πρόβλημα

είτε στο χέρι είτε στην πλάτη είστε στο κεφάλι πρέπει να είναι ΕΝΑ (1)

ακόμα και τα ψώνια μετά τον έλεγχο ασφαλείας πρέπει να μπούν σε αυτό το ένα hand luggage

μου έχει τύχει απο Αγγλία....

Εγώ τί κάνω..

Βάζω όπως όπως μέσα στη τσάντα πλάτης ότι έχω και κρατάω και έξτρα σακούλα/τσάντα μέσα στην πλάτης. Μετά το check in τα φτιάχνω όπως με βολεύουν.

Πάντα εξαρτάται απο τον υπάλληλο το οποίο αλλάζει και ανα πτήση. Αν έχεις γνωστό περνάς ότι θέλεις πάντως ;)

Link to comment
Share on other sites

Tελικά τύπωσα 40Χ50 σε glossy χαρτί με plotter fuji εδώ στην Καβάλα.

Πρώτη φορα είδα κάτι δικό μου τυπωμένο τόσο μεγάλο omg. :upside: :nada: striking. Σε όποια οθόνη και να βλέπεις το τυπωμένο δε συγκρίνεται.

Τωρα οτι βγάζω θα το τυπώνω. :whip::crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με την προσφορά δεν προχώρησα 1ον γιατί η μηχανή ήταν ΝΙΚΟΝ και δεν είμαι και πολύ φαν και 2ον γιατί δεν θέλω τελικά να πάρω παλιό μοντέλο.

1) Πήγα χθες σε κατάστημα και είδα από κοντά Canon 650D και 700D. Ποια από τις 2. Η διαφορά στην τιμή είναι 30€.

2) Να προτιμήσω φακό 18-135mm έναντι του κλασικού 18-55mm? Διαφορά στην τιμή 100€.

Αυτά. Σήμερα πάντως θα πάω για την αγορά.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για 30€ διαφορά την 700 θα έλεγα μονο και μόνο επείδή είναι οτι πιο πρόσφατο υπάρχει στη σειρά αυτή.

Για φακό, εξαρτάται απ το αν θες τα παραπάνω mm, εχει αναλυθεί εκτενώς το θέμα μερικές σελίδες πισω στο παρόν θρεντ.

Link to comment
Share on other sites

:p

M' αρεσεις μονο και μονο για αυτο !!

Λοιπόν, με την προσφορά δεν προχώρησα 1ον γιατί η μηχανή ήταν ΝΙΚΟΝ και δεν είμαι και πολύ φαν .

Περα απο την πλακα, δεν υπαρχει(υπηρχε) σοβαρος λογος να μην τη προτιμησεις..(την 5100).Δεν υστερει καπου..αντε να δεχθω μονο στο συστημα εστιασης εναντι των νεοτερων αλλα οχι εναντι της 3200 μιας και εχουν το ιδιο.

Στη πραξη θα το καταλαβαινες αυτο μετα απο χρονια..μετα απο πολλες ληψεις ..και αφου πηγαινες σε αλλο σωμα οντας εμπειρος του τι κρατας και τι σου προσφερει το εκαστοτε σωμα.

Τεσπα..

Aπο canon παρε την 650 αν εχουν διαφορα στη τιμη.Αφου δεν εχουν...κλαιν..

Απο θεμα φακο..αν μπορεις βρες καποιον stm.(ειτε 18-135 ειτε 18-55.)

Link to comment
Share on other sites

:p

M' αρεσεις μονο και μονο για αυτο !!

Περα απο την πλακα, δεν υπαρχει(υπηρχε) σοβαρος λογος να μην τη προτιμησεις..(την 5100).Δεν υστερει καπου..αντε να δεχθω μονο στο συστημα εστιασης εναντι των νεοτερων αλλα οχι εναντι της 3200 μιας και εχουν το ιδιο.

Στη πραξη θα το καταλαβαινες αυτο μετα απο χρονια..μετα απο πολλες ληψεις ..και αφου πηγαινες σε αλλο σωμα οντας εμπειρος του τι κρατας και τι σου προσφερει το εκαστοτε σωμα.

Τεσπα..

Aπο canon παρε την 650 αν εχουν διαφορα στη τιμη.Αφου δεν εχουν...κλαιν..

Απο θεμα φακο..αν μπορεις βρες καποιον stm.(ειτε 18-135 ειτε 18-55.)

O 18-135 είναι STM.

όσο για το πρώτο:

Ναι ρε έχω κόλλημα με την CANON, κακό είναι; :p:pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.