Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

αν εχεις λεφτα δε σκεφτεσαι το VFM.παντα παιρνεις το καλυτερο.

Αν τα 500-600ευρω θες εναν χρονο να τα μαζεψεις , οχι δεν αξιζει.

αν θες 1 μηνα και δε σου ειναι κοπος , τα δινεις.

Μονο εγω σκεφτομαι διαφορετικα!! ΔΕ συμφωνω. Λεφτα μπορει να εχεις αλλα γιατι να στα παρουν αν δεν αξιζει η διαφορα! Δωσε τι διαφορα και παρε και κατι αλλο.

Μου θυμιζεις ενα πελατη μου, που ζηταει παντα οτι καλυτερο υπαρχει, και του εχουν καραχουφτωσει τον λοκο.

Ακουμε το ονομα του και τριβουμε τα χερια μας!!

Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβες..δε σου λεω τυφλες αγορες και να πετας τα λεφτα σου.Αλλα σου λεω αν εχεις ανεση χρηματων κοιτας σιγουρα το πιο νεο και καλυτερο προιον.

Τωρα αυτο που ζητας ειναι υποκειμενικο.Και αναλογα το ποσο βλεπεις τη διαφορα και την αναζητας.

Σου ειπα , αν ησουν αναμεσα σε 24-70 σιγμα και νικον , θα σου λεγα ναι αξιζει..(στα δικα μου ματια , για αλλους οχι)

αναμεσα στους 2 φακους βρ1/βρ2, ΓΕΝΙΚΑ οποιον και να παρεις ξενοιαζεις.δες ρεβιους και συγκριτικα να κρινεις.

Αν εισαι διατεθημενος να τα δωσεις τα 500-700 , δωστα.

Link to comment
Share on other sites

πεθαίνω με τα likes του Dolly που παρακολουθεί όλη τη συζήτηση! :banging:

άντε να είναι 1250... έχουν παρει 2 φίλοι τις τελευταίες 20 μέρες. κατάσταση σα καινούριοι...

(κ 1450 βρίσκω new αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση)

Link to comment
Share on other sites

πεθαίνω με τα likes του Dolly που παρακολουθεί όλη τη συζήτηση! :banging:

άντε να είναι 1250... έχουν παρει 2 φίλοι τις τελευταίες 20 μέρες. κατάσταση σα καινούριοι...

(κ 1450 βρίσκω new αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση)

για δωσε μου επικοινωνια, ενδιαφερομαι για αμεση αγορα!!

Link to comment
Share on other sites

το 1200-1250 είναι από public αγγελίες + παζάρι...

το άλλο είναι για κλειστό κύκλο οπότε γιαυτό είπα άλλη υπόθεση... (αν και δεν είναι μακρυά από street price (~1850) μείον φπα για όποιον μπορεί να κόψει τιμολόγιο)

Link to comment
Share on other sites

το 1200-1250 είναι από public αγγελίες + παζάρι...

το άλλο είναι για κλειστό κύκλο οπότε γιαυτό είπα άλλη υπόθεση... (αν και δεν είναι μακρυά από street price (~1850) μείον φπα για όποιον μπορεί να κόψει τιμολόγιο)

δεν εχεις κατι δλδ αυτη τη στιγμη, γτ εχω φαει τον τοπο εδω και κανα μηνα και τετοια τιμη δεν παιζει πουθενα!

Μονο τα vr1 παιζουν πιο χαμηλα! Για vr2 το κατωτερο που εχω δει ειναι 1500 ακατεβατα!

Link to comment
Share on other sites

Το καλύπτει η εγγύηση αυτό?

3URMqrN.jpg

Από τον κατερέλο το αγόρασα..

10 μέρες το έχω από τις 25 του μηνός

Τώρα δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε έξω ήμουν το βράδυ για το Milky Way..

Το ζόρισα? Το έσφιξα? Το στράβωσα και ράγισε?

Δεν ξέρω..

Σε κάποια φάση δεν έσφυγγε και λέω τι γίνεται ρε γαμώτο και ρίχνω φως και να..

Και άμα το καλύπτεί η εγγύηση τι του γράφω του κατερέλου?

Γεια σας ράγισε να η εικόνα αλλαξε το?

Η του γράφω για Γεια σας ραγισε σου το στέλνω?

Και ΟΚ 35 ευρώ έκανε αφού λέω να μην μπω στο κόπο και να πάρω και ένα καινούριο πιο στιβαρό και να πάρω και μια κεφαλή καινούρια για το συγκεκριμένο (μοντέλο Cullmann Primax 150) άλλη του 10 ευρου.. αλλα για το γαμώτο ρε παιδι μου..

Μας την έπαιξε πολύ περίεργα το τρίποδο..

Και πραγματικά δεν το ζόριζα..

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι αν το πας να μη του πεις λεξη το ζορισα κλπ γιατι δε προκειται να σε εξυπηρετισει... υπαρχει περιπτωση να ηταν παμπαλαιο για αυτο να εσπασε??

εχω αγορασει και εγω απο τον κατερελο αλλα να σου πω δε του εχω και πολυ εμπιστοσονη..

εγω δε ξερω αν θα στο αλαξει παντως μαλον θα σου πει οτι το εσπασες εσυ...

Έγινε επεξεργασία από Lord_mystery
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επιτέλους πείρα ανταπτορα M42 Lens to Nikon Adapter Ring for D700 D300 D5000 D90 D80 D70 | eBay για τον heliosurl?sa=i&source=images&cd=&docid=ncz9-buzwRwbmM&tbnid=oDt3GPmHSj1lmM:&ved=0CAUQjBwwAA&url=http%3A%2F%2Farvitas.ru%2F226%2F226he1.jpg&ei=DmH-UdiLOYOR7AaBmoDIBQ&psig=AFQjCNHgJvTMS_FO0P3kmGMfv6FqNXOrmw&ust=1375711887019623 που ξέθαψα από το πατάρι έχω ένα θέμα δεν μπορώ να εστιάσω πάνω από 2-2,5 μέτρα και δεν μπορώ να κλείσω διάφραγμα επειδή το τσουτσουνακι που εκεί πίσω δεν παταει κάπου ώστε να μου ενεργοποιεί το διάφραγμα υπάρχει κάποιος καλύτερος ανταπτορας σε προσιτή τιμή ?pzf6.jpg

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι αν το πας να μη του πεις λεξη το ζορισα κλπ γιατι δε προκειται να σε εξυπηρετισει... υπαρχει περιπτωση να ηταν παμπαλαιο για αυτο να εσπασε??

εχω αγορασει και εγω απο τον κατερελο αλλα να σου πω δε του εχω και πολυ εμπιστοσονη..

εγω δε ξερω αν θα στο αλαξει παντως μαλον θα σου πει οτι το εσπασες εσυ...

Κατάλαβα..

Καλά κάτσε να στέιλω ένα μύνημα θα πω μόνιμη βλάβη ράγισε..

Αμα ζητήσει τίποτα παραπάνω θα του το στείλω και αυριο φεύγει και με γενική κατευτείαν για αυτόν..

Link to comment
Share on other sites

Προτείνετε κανενα τρίποδο από 50 έως 100 ευρώ..

Ας είναι και 65 και 70-80..

Αλλά να είναι καλό να πάρω ένα και να μου κρατήσει το άλλο έσπασε μεσα σε 10 μερες..

όπως είπα για 35 ευρώ δεν θα καθήσω να ασχολήθω και πολύ

Θα μιλήσω με κατερελο άμα μου πει μα μου θα του τα χώσω μια αλλα δεν θα πολύ ασχολειθώ..

Και προτείνετε και μαγαζι το Link να είναι από σιγκεκριμένο μαγαζί..

Μην στέλνετε από Ebay λέμε τώρα και ψάχνωμε στα Skroutz..

edit : Επίσης δώστε κανα Link για καμια κεφαλή για το παραπάνω τρίποδο Cullmann Primax 150 δεν ξέρω καν άμα αλλάζετε αλλά ξέρω εγώ.. ξεβυδώνετε αλλά δεν ξέρω άμα μπορεί να μπει άλλο εκεί περα..

Εσεις μην ξέρετε 5 πράγματα παραπάνω γιατί εγώ 1ο τρίποδο είναι αυτό..

Έγινε επεξεργασία από sfirculitu
Link to comment
Share on other sites

Αδυνατω να καταλαβω τι ειναι το breathing, μηπως υπαρχουν εικονες δειγμα?

infinityphoto.gr | φωτογραφία βίντεο γάμου βάπτισης – Nikkor 70-200VR II (vs VRI)

Μερικες φωτο απο το εν λογω θεμα.

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι χρειαζετε να δωσεις τοσα πολα λεφτα για τριποδο εχω δει στο μεντια μαρκετ στο περιστερι πολα το πιο πιθανο ειναι να ηταν παμπαλαιο για αυτο να εσπασε

Διαφωνώ κάθετα. Ποτέ δεν θα έχεις ενα τρίποδο τόσο σταθερό όσο θα το ήθελες. Πάρε κατι κάλο και δεν θα το μετανιώσεις ποτέ

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος πιστευω οτι το συγκεκριμενο τριποδο η ηταν μεταχειρισμενο η ηταν αρχαιο η και τα δυο... για παραδειγμα θυμαμαι καποτε που αντιμετωπισα ενα προβλημα με ενα εκτυπωτη ισως εφταιγα και εγω σε αυτο γιατι του εβαζα οτι μελανια να ναι καπια στιγμη χαλασε εντελως και μας ειπαν απο το σερβις οτι θα μας δωσουν καινουριο σε χαμιλοτερη τιμη.ελα ομως που εγω παρατηρισα οτι ο εκτυπωτης αυτος ειχε σημαδια απο κατσαβιδι στις επαφες του εκει που ανειγε.αρα αυτο σημαινει οτι καινουριος δεν ηταν.παρολα αυτα λειτουργουσε τελεια και ακομα λειτουργει ενω ηταν ανακατασκευασμενος..πχ εχω παρατηρισει οτι πολα μαγαζια φωτογραφικων εχουν χιλιαδες προιοντα στα μαγαζια τους που τα βλεπω εδω και δεκα χρονια στη βιτρινα αρα εμεις πως ξερουμε τι αγοραζουμε? ειναι το ιδιο πχ να αγορασεις ενα προιον καινουριο και το ιδιο να αγωρασεις ενα προιον που ηταν απουλητο δεκα χρονια σε μια αποθηκη? θυμαμαι καποτε που πηγα σε ενα πασιγνωστο μαγαζι ηλεκτρονικων να αγορασω καρτα μνημης cf και παρατηρισαι οτι η συγκεκριμενη καρτα ηταν μεσα σε ενα αντικλεπτικο κουτι ασφραγιστη χυμα και μαλιστα και με μισοκλισμενο το πλαστικο της καλυμα αυτο σημαινει οτι σε αυτη τη καρτα θα μπωρουσαν να εχουν συμβει τα παντα απο το να ειναι ελατοματικη χαλασμενη αρχαια η να τη χρησιμοπουησε καπιος αλλος και να την εκαψε... ειναι δυνατον εγω να δωσω 50 ευρω και να αγορασω καρτα ασφραγιστη χυμα και με στραβοκλησμενη τη θηκη της? αυτο ειναι η απολυτη ασεβεια για ενα πελατη και μαλιστα η εξηγιση του πολιτη ηταν οτι ακουσον ακουσον ηρθε ετσι απο το εργοστασιο και του ειπα εγω χυμα προιοντα δεν αγοραζω και μου ειπε θα μου φερει αλλη συσκευασμενη. και ετσι την αγορασα... και μαλιστα αυτο το φαινομενο το εχω δει σε πολα μαγαζια που αυτο ειναι προτακουστο αφου αυτες οι καρτες μνημης θα μπωρουσε καπιος να την εχει χρησιμοποιησει σε μια ψηφιακη που δεν ηταν συμβατη με αυτη και να καταστραφικε για αυτο το λογο αν προσεξετε ολος η καρτες cf ειναι φραγισμενες απο το εργοστασιο για να προστατεψουν τους πελατες τους απο τετοια φαινομενα...

Έγινε επεξεργασία από Lord_mystery
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.