Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Κατ' αρχάς για πιο λόγο έχεις δέσει το "μεγαλύτερο βάρος = καλύτερο" ( δεν ισχύει ).

Μεγαλύτερο βάρος = πιο σταθερό.. Το λένε σε όλα τα Tripod Guide που έχω δει.. και ένα λόγος που πέρνεις κάτι βαρύ είναι γαι να μην κουνιέται να μην τρεμοπαίζει κτλπ κτλπ..

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Nv6tYOKEPb8]Slik 500dx tripod rigidity test - YouTube[/ame]

ένας λόγος που δεν θέλω να παω στο 500DX..

Για αυτό κοιτάω να είναι 2.5 και πάνω τα πόδια γιατί δεν κουνιέται

Πάρε αυτό εδώ το βιντεο το πρώτο τρίποδο που πιάνει πρέπει να είναι σαν το DX700 μου φαίνεται..

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=-GIg4pWwh7Y]What to look for in a tripod (by wildlife photographer Chris Weston) - YouTube[/ame]

Και όταν πας σε αυτά τα λεφτά θα είναι και ψηλά και χοντρά και βαριά για καλό στα δίνουν..

Και επίσης εκεί που πάω εγώ

Έχουμε τέτοια σκηνικά..

Και ταπα χιονι άμα όλα πάνε καλά..

RSZndSB.jpg

kh2D22Y.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος σαν βάρος δεν λέει τίποτα.

Πού είναι το κέντρο βάρους του ?

Τα πόδια από κάτω τι πατούσα έχουνε ?

Πόσο καλή είναι η συναρμογή στα κλιπάκια ?

Το κεντρικό column πόσο σταθερό είναι ?

Έχει άγκιστρο για να βάλεις παραπάνω βάρος ? ( π.χ. την τσάντα με φακούς, κλπ )

Τι άνοιγμα έχουνε τα πόδια ? ( αρκετά πιο σημαντικό η γεωμετρία του από το βάρος αυτό κάθε αυτό ).

Επίσης, τα μεγαλύτερα μοντέλα... των αρκετών εκατοντάδων ευρώ... μάντεψε τι είναι ?

Ελαφρυά και από carbon.

;)

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος σαν βάρος δεν λέει τίποτα.

Πού είναι το κέντρο βάρους του ? Δεν ξέρω που είναι το κέντρο βάρους τους..

Τα πόδια από κάτω τι πατούσα έχουνε ? 40 noumero! Μα για αυτό βάζω και τα Links για να ανοιγοντε! Induro..

AEAZscn.png

Πόσο καλή είναι η συναρμογή στα κλιπάκια ? Πως σου φαίνονται?

3Sycnkp.png

ommO3T6.png

Το κεντρικό column πόσο σταθερό είναι ? Δεν το έχω μπροστά μου

Έχει άγκιστρο για να βάλεις παραπάνω βάρος ? ( π.χ. την τσάντα με φακούς, κλπ )

Λογικά μπαίνει ένα αγκυστρο εκεί κάτω δεν μπαίνει?

qtgJFUd.png

Τι άνοιγμα έχουνε τα πόδια ? ( αρκετά πιο σημαντικό η γεωμετρία του από το βάρος αυτό κάθε αυτό ).

Αλλά και τα Slik 700DX καλά έχω ακούσει παρόμοια είναι αλλά δεν μπορώ να το βρώ..

Επίσης, τα μεγαλύτερα μοντέλα... των αρκετών εκατοντάδων ευρώ... μάντεψε τι είναι ?

Ελαφρυά και από carbon. Slik +1 το Induro πρεπει να είναι αλουμινενιο..

Αλλά μην κάνεις όλη αυτήν την κουβεντα για να μου πεις πάρε Manfrotto δεν παίρνω..Μονο το Headball θα πάω απο αυτήν την εταιρία..

;)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στα γρήγορα για φίλο που ψάχνεται.

Τι θα προτείναμε στα 400-450€ με σχετικά καλή απόδοση και σε χαμηλό φωτισμό ; :)

Θα παρακαλέσω απαντήσεις του στυλ "με συν 150 πας σε καλύτερη ομως" κλπ να αποφευγχθούν :p

Link to comment
Share on other sites

Με nd & gnd φίλτρα τι αγοράζουμε; σκεφτόμουν για φίλτρα όχι βιδωτά αλλά από αυτά με τα στηρίγματα. Ποιες μάρκες, ποια μοντέλα, ποιο μαγαζί; υπάρχουν διαφορετικοί τύποι στηριγμάτων, κι αν ναι, ποιες οι διαφορές;

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου αλλά όταν δεν μπορείς να δοκιμάσεις όλες τις μηχανές πας με βάση τα reviews. και προς θεού δεν είπα ότι η D3200 είναι καλύτερη από την 5100 απλά λέω ότι οι διαφορές είναι μικρές κάπου υπέρ της μιας και κάπου υπέρ της άλλης. Είναι καθαρά θέμα το τι θέλει ο ενδιαφερόμενος.

Link to comment
Share on other sites

Με nd & gnd φίλτρα τι αγοράζουμε; σκεφτόμουν για φίλτρα όχι βιδωτά αλλά από αυτά με τα στηρίγματα. Ποιες μάρκες, ποια μοντέλα, ποιο μαγαζί; υπάρχουν διαφορετικοί τύποι στηριγμάτων, κι αν ναι, ποιες οι διαφορές;

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4

Με τα στηρίγματα έχεις το καλό ότι παίρνεις το φιλτράκι σε μεγάλο μέγεθος και μπαίνει και σε άλλο φακό αν αλλάξεις υλικό κλπ.

Μακράν πιο συμφέρον από το να παίρνεις βιδωτά και να θες άλλο για κάθε φακό.

Ξακουστή στον τομέα είναι η Lee ( ακριβή βεβαίως :D ), εναλλακτικά Cokin ( αλλά έχει ακουστεί ότι κάποια προκαλούνε αρκετό vignetting ).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.