Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Δε μαμιεται ειδα κια με το magic lantern έχει φοβερά features λεω από βδομάδα να τη πάρω...

Δεν με νοιάζει τόσο το βίντεο αλλα η Νικον εχει πολύ ακριβές τιμές στους φακούς της γενικά αλλιώς θα πήγαινα για D7000..έχει και λίγο καλύτερη ποιότητα και σύστημα εστίασης αλλά νταξ νομίζω δεν θα έχω θέμα..

Καμία αντίρρηση ;

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δε μαμιεται ειδα κια με το magic lantern έχει φοβερά features λεω από βδομάδα να τη πάρω...

Δεν με νοιάζει τόσο το βίντεο αλλα η Νικον εχει πολύ ακριβές τιμές στους φακούς της γενικά αλλιώς θα πήγαινα για D7000..έχει και λίγο καλύτερη ποιότητα και σύστημα εστίασης αλλά νταξ νομίζω δεν θα έχω θέμα..

Καμία αντίρρηση ;

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Σίγουρα κοίταξες τις αντιστοιχίες σωστά ?

Γιατί επί το πλείστον είναι φθηνότερη η Nikon.

Και στους φακούς, αλλά και περισσότερο στα σώματα ( π.χ. D600 / D610 vs 5D Mark III )

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κοίταξες τις αντιστοιχίες σωστά ?

Γιατί επί το πλείστον είναι φθηνότερη η Nikon.

Και στους φακούς, αλλά και περισσότερο στα σώματα ( π.χ. D600 / D610 vs 5D Mark III )

Eνω εσυ που κοιταξες πετυχες jack-pot : p

(610d/600d παιζει αντιστοιχα με 6δ ..)

Canon EOS 6D Body | Skroutz.gr

Nikon D610 Body | Skroutz.gr

Oi τιμες πανε "το νεοτερο ειναι και ακριβοτερο".Κλιμακωτα ειναι οι τιμες στις 2 εταιριες

Link to comment
Share on other sites

Eνω εσυ που κοιταξες πετυχες jack-pot : p

(610d/600d παιζει αντιστοιχα με 6δ ..)

Canon EOS 6D Body | Skroutz.gr

Nikon D610 Body | Skroutz.gr

Oi τιμες πανε "το νεοτερο ειναι και ακριβοτερο".Κλιμακωτα ειναι οι τιμες στις 2 εταιριες

ΖΕΙ!!!!:jump1::jump1:

Link to comment
Share on other sites

Eνω εσυ που κοιταξες πετυχες jack-pot : p

(610d/600d παιζει αντιστοιχα με 6δ ..)

Canon EOS 6D Body | Skroutz.gr

Nikon D610 Body | Skroutz.gr

Oi τιμες πανε "το νεοτερο ειναι και ακριβοτερο".Κλιμακωτα ειναι οι τιμες στις 2 εταιριες

Πάλι πιο πάνω είσαι.

Η 6D είναι καλύτερη σε κανέναν τομέα από την 5D Mark III ?

Γιατί π.χ. σε Night/Astro photography η Mark III υπολείπεται της D600/D610, όπως αν δεν απατώμαι η 6D υπολείπεται γενικότερα της 5DMkIII.

Ή είναι καλύτερη η 6D σε κάποιον/κάποιους τομείς από την 5DmkIII ?

Και για τους φακούς...

πόσο έχει ο 35άρης ο Nikon ? ο αντίστοιχος Canon ?

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Το τι θεωρεις καλυτερο η οχι (και εσυ και ο οποιοσδηποτε αλλος..αντε και εγω) δεν εχει καμμια σχεση με την αντιστοιχια στα μοντελα των εταιριων.

ξαναδες μια τις τιμες γιατι βλεπω την 6δ καμμια 150αρια ευρω φθηνοτερη της δ610.

υ,γ

Τι χρησιμοποιεις στο night/astrophotgraphy απο την nikon και δε το εχει η canon.

(πες μας τα 13εv στοπ να τρελλαθουμε..)

υ.γ2

Ετσι απλα για να "εχεις να παιζεις" ..η 6δ ειναι καλυτερη ολων στο low light focusing.

-3eV δινει .Οι αλλες ειναι στο -2ev.

(ενα στοπ ειναι αυτο..aka στο μισο φως των υπολοιπων...μη το δεις σαν διαφορα ενα νουμερο)

Link to comment
Share on other sites

κάτι που δεν έχει κανένας Canonάκιας για αρχή.

14-24 f/2.8G

Καλύτερο Noise Handling.

Το focusing @ low light σε astrophotography δεν λέει κάτι, manual focusing παίζεις αν θες να "διυλίσεις" τον κώνωπα που λέμε.

Link to comment
Share on other sites

και στα δυο λαθος εισαι ..

τον 14-24 τον ειχε canonakias...:p(ναι ..σε canon...και δεν ηταν και ο μονος ..απλα τον "ξερεις")

Kαλυτερο noise handling δεν εχει ..στα ιδια επιπεδα παιζουν.

Μεγαλυτερη ανοχη στο να διορθωνεις υποφωτισμενες εικονες εχει η nikon.

Το low light focusing το ανεφερα γενικα..ξεκολλα..

Link to comment
Share on other sites

Anyway, ίσως είναι και θέμα προτιμήσεων.

Πάντως στο θέμα astrophotography μέχρι στιγμής σε ότι έχω δοκιμάσει βγάζω πιο "καθαρή" φωτογραφία με την D600.

Δεν μιλάμε για διαφορά που θα άξιζε και εκατοντάδες ευρώ, αν ήταν η 5D MkIII στα λεφτά της D600 άνετα πήγαινα και σε αυτή.

Μένει να έρθει το astro tracker να δω τι γίνεται σε very long exposures :)

Link to comment
Share on other sites

Ασχετως που εδω ακομα την πουλανε στα λεφτα της δ800ε, -αυτη ειναι η αντιστοιχια- εξω την πουλανε @2.2Κ

Θεωρητικα μιλωντας ,αρκετα πιο νορμαλ σε τιμη, τοσο επαιζαν εξαλλου ολες οι 5δ οταν πρωτοεβγαιναν αλλα και παλι αν δεν ασχολεισαι επαγγελματικα ωστε να επωφεληθεις απο τον af sensor δεν αξιζει τον κοπο.

Για να βαλεις μια εικονα στο facebook οντας ερασιτεχνης (χωρις πληρωμη) δεν τρεχει και τιποτα να μην εχεις τον πιο εξελιγμενο Af sensor.

Η διαφορες στις εικονες που θα παιρνεις,αν υπαρχουν δεν αξιζουν την διαφορα σιγουρα για ερασιτεχνικη χρηση.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως για 60D στα 500 έλεγα μεταχειρο, και για φακούς κατι σαν 70 200 φ4, 100αρης μακρο και για μικρότερα χιλιοστά all around έλεγα για 18-135 ή σίγμα 17 70 δεν ξέρω τι παίζει τωρα στην αγορά

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ασχετως που εδω ακομα την πουλανε στα λεφτα της δ800ε, -αυτη ειναι η αντιστοιχια- εξω την πουλανε @2.2Κ

Θεωρητικα μιλωντας ,αρκετα πιο νορμαλ σε τιμη, τοσο επαιζαν εξαλλου ολες οι 5δ οταν πρωτοεβγαιναν αλλα και παλι αν δεν ασχολεισαι επαγγελματικα ωστε να επωφεληθεις απο τον af sensor δεν αξιζει τον κοπο.

Για να βαλεις μια εικονα στο facebook οντας ερασιτεχνης (χωρις πληρωμη) δεν τρεχει και τιποτα να μην εχεις τον πιο εξελιγμενο Af sensor.

Η διαφορες στις εικονες που θα παιρνεις,αν υπαρχουν δεν αξιζουν την διαφορα σιγουρα για ερασιτεχνικη χρηση.

Εδώ πάνω κάτω ήθελα να καταλήξω.

Στο ότι εδώ έχουνε την 5DmIII στην τιμή της D800E.

Που η D800E είναι χαλαρά ότι καλύτερο για landscape & macro ( εξαιρουμένων φυσικά των medium & large format μηχανών ).

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα mpx (τουλαχιστον στις μηχανες που μιλαμε) μονο που πληροφορια θα σου προσφερουν.Αν δεν μπορεις-μπεις στη διαδικασια να την αναδειξεις τοτε αχρηστα σου ειναι και τα 36μπχ.(μιλαμε ειτε για τεραστια εκτυπωση σε plotter ειτε ιντερνετικα σε full sized αναλυση).

Εν ολιγοις δεν παιζει το "οτι καλυτερο".Το αν θα τη προτιμουσα παντως και εγω ειναι αλλο θεμα.

Καθαρα studiakh μηχανη ειναι ..για αυτους που θελουν μια φτηνη "μεσαιου" φορμα μηχανη.

(τα "" φανταζομαι τα ειδες).

Οχι οτι κακοπεφτει για οτιδηποτε αλλο με αυτα που ουτως η αλλως κανουν οι συγχρονοι αισθητηρες της σονυ.

Πχ η df δειχνει πιο "ο,τι καλυτερο για landscape" ...μεχρι να δουμε και πως θα παιζει η σονυ a7s..

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION]

ψιλωδιαφωνω με την επιλογη σου..αλλα κριμα να το αναλυσω και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Αν εκτιμας τοσο την ποιοτητα κατασκευης να σου δωκω την 5δ για κανα 600αρι που ειναι και ΦΦ :p

ΠΡοσωπικα features ψαχνω στο "εργαλειο" φωτ.μηχανη και οχι αν ειναι πλαστικη ,μεταλiκη, ανθρακονημα κλπ.

Οπως εχει υπονοησει ο soulclaimer κατα καιρους η canon εχει εντρυφησει στους 18αρηδες σενσορες και για μενα δεν αξιζει να πληρωσεις για μεταχειρισμενη κατι που εχει πλασαριστει εκτοτε (μιλαμε 4 χρονια πριν) πολλες φορες.

Εν ολιγοις ..με ελαχιστα πανω απο 500€(αν οχι τοσο) παιρνεις καινουρια την 700δ και θα εχεις και hybrid AF στο LV/video συν ολα οσα προσφερει απο τεχνολογια η 60d.Τα δανειζεται ολα.

Εξαιρεση το οτι ανηκει σε μια κατηγορια μικροτερη οποτε θα χασει μονο το 5πρισμα τη δευτερη οθονη.Σαν ποιοτητα κατασκευης δεν αλλαζει.

Πιο κατω απο 500€ παιζει και 100d ..κερδιζεις το hybrid AF II (εναντι απλου στη 700δ) αν σε ενδιαφερει το AF στο video περισσοτερο.Xανεις στον κλασσικο ξεχωρο AF σενσορα αλλα ειναι και κοντα 150€ φθηνοτερη οντας μια συγχρονη low end.

(σε κανει να απορεις τι γυρευει η 1200δ)

Απο την αλλη για φωτο περισσοτερο ..και η nikon d5200 ειναι καλυτερη επιλογη αν ξεφυγεις απο τα κλασσικα "η δευτερη οθονη μου ειναι χρησιμη" klp klp

Παντα μιλαμε ολες καινουριες σε σχεση με την μεταχειρισμενη 60δ.

Link to comment
Share on other sites

Απο nikon μερια οι φακοι ειναι πανακριβοι για εμενα.

παραδειγμα ο 100αρης μακρο 800 vs 500 και ο 70-200 φ4 που παιζει μονος στη τιμη αυτη.

Την 700D την ειδα σημερα ελαχιστα στο mediamarkt και την D7100. Η D7100[και αρα D7000] (στα 500 κοντα παιζει στην αγορα) ηταν σαφως καλυτερη απο την 700αρα η οποια μου εδινε το feel "πισω στα ιδια -400D εποχη".

Γενικα το μονο κακο πιστευω για εμενα ειναι η (οχι 3d ) εστιαση+ το 9 point (στο βιντεο αλλα με το magic lantern κατι κανεις )[που και παλι δε ξερω αν ποτε μου χρειαστει, δεδομενου πως δεν προκειτε να χασω λεφτα απο λαθος εστιαση] και οτι ο αισθητηρας καλος μεν αλλα δε φτανει την 7000 -πλησιαζει νομιζω-, δε με χαλαει το αποτελεσμα που βγαζει ομως.

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.