Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

ο Πετρος ειανι ανθρωπος που και το hubble να του δωσεις , δε θα του ειανι αρκετο..απλα εχει 80-200 2.8 300 2.8 και του λειπει ο 400αρης που παντα ηθελε..

αν παρει αυτο τον φακο , θα θελει παλι 400αρη...

Link to comment
Share on other sites

Αμα είναι να πάρει νέο αντί για 7100 εγώ θα πρότεινα 610.

Αν και επειδή ο Πετράκος είναι και λίγο ρετρό τύπος πιστεύω θα χαλάσει πρώτα μερικά χιλιόμετρα φιλμ στην φ4 και μετά θα πάε να φωτογραφήσει με ψηφιακό σώμα :p

Link to comment
Share on other sites

και 400αρης παλι wide δεν ειναι??:p

Αυτο να παρει(ς) ..Sigma 500mm F4.5 EX DG APO HSM (Nikon) | Skroutz.gr

(ωραιος και ο 120-300 S-series..ας μου τον κανει καποιος δωρο : p)

[MENTION=9931]soulclaimer[/MENTION]

Δε ξερω πως μπορεις να αντικαταστησεις οικονομικα τον xf φακο με full frame μηχανη και μαλιστα με foveon αισθητηρα.

Μη σε επηρεαζει τοσο πολυ το οτι τους βγαινει οικονομικα..δε θα κανει 500€.

Χωρια του οτι ειναι φημη..αρα για να το δεις στο εμποριο θα περιμενεις 1-2 χρονια αν οχι παραπανω.

Εγω ηδη μετραω ενα παντως..

Ααα foveon-like ετοιμαζει και η sony ..αρα να περιμενεις και απο sony nikon να βγαλουν κατι αντιστοιχο.(δε ξερω αν θα χωθει και η pentax(ricoh) )

Link to comment
Share on other sites

τι προτεινεις FF στον πετρο ρε;;; θα παρει compact για μεγαλυτερο crop factor:p

:T:

ακριβώς για αυτό μίλησα για d7100 κι όχι για κάποια FF. Όταν ασχολείσαι με τηλεφακούς θες να πετύχεις το μεγαλύτερο εστιακό μήκος.

Ο 300άρης με tc πάνω σε ff είναι 420mm. Ο ίδιος φακός πάνω σε crop 1.5x είναι 630. Η συγκεκριμένη φωτογραφική (d7100) έχει ένα 1.3x crop mode, που την κάνει ουσιαστικά 1.95x crop. Δηλαδή, η χαρά του PetrosD :hehe:

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν απεχει και πολυ απο αυτο που λετε...τη γωνια καλυψης αναφερουμε εμμεσα με το εστιακο μηκος.

Μπορει ανεται να cropparei και με δ800Ε δλδ που εχει 36mpx ..Θα ειναι το αρχικο καδρο αντιστοιχο μιας d7000 βεβαια ..και οχι της δ7100(η αλλου 24αρη aps-c σενσορα).

Αν και πρεπει να κανω πραξεις..καπου ιδια αντιστοιχια εχει ο ιδιος crop σενσορας με τις (μ)4/3 των 16μπχ.

Η διαφορα στη μεγεθυνση ειναι ~20% (αν δεν εκανα καποιο λαθος)

edit

Tελικα εκ-παραδρομης το εκανα το λαθος ...Αν ειναι να πεσει cropparisma ,με οποιο τροπο, οι (μ)4/3 με 16μπχ κερδιζουν περισσοτερο μιας και δεν εβαλα στην ολη εξισωση οτι εχουν αναλογια 4-3 και οχι 3-2 :p

Δεν ειναι αναλογικα το ιδιο με τη διαφορα ff με apc-s που "σκεφτηκα" οταν το εγραψα πριν.:p

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Σωστός είσαι.

Και εγώ που έχω παίξει σε κροπ κατά καιρούς μια χαρά είσαι, δεν το συζητάω.

Απλά με την 7100 έχεις παραπάνω ταχύτητα απο την 610, και λιγότερα λεφτά σαν κόστος. Και αν δεν σε απασχολεί το ΦΦ είσαι κομπλέ.

Επίσης βρίσκω λίγο "χαζό" να πάρεις και να πληρώσεις ΦΦ για να παίζεις σε DX και απλά να έχεις αν θες ποτέ το ΦΦ.

Τώρα το να πάρει αυτό τον φακό και όχι τον 400άρη και εγώ όπως και ο γομαρος το βρίσκω λίγο κουλό, αλλά γούστα είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός είσαι.

Και εγώ που έχω παίξει σε κροπ κατά καιρούς μια χαρά είσαι, δεν το συζητάω.

Απλά με την 7100 έχεις παραπάνω ταχύτητα απο την 610, και λιγότερα λεφτά σαν κόστος. Και αν δεν σε απασχολεί το ΦΦ είσαι κομπλέ.

Επίσης βρίσκω λίγο "χαζό" να πάρεις και να πληρώσεις ΦΦ για να παίζεις σε DX και απλά να έχεις αν θες ποτέ το ΦΦ.

Τώρα το να πάρει αυτό τον φακό και όχι τον 400άρη και εγώ όπως και ο γομαρος το βρίσκω λίγο κουλό, αλλά γούστα είναι αυτά.

Βασικά εφόσον αν δεν κάνω λάθος ο Πέτρος βαράει πολύ astrophotography μια FX είναι ιδανική από άποψη ποιότητας εικόνας για τον σκοπό του.

Και γυρνώντας την σε "DX Mode" έχει ακόμα καλύτερο "noise handling", "crop-factorιάζει" και τον φακό, τσιμπάει και το extra reach του παρότι δεν θα είναι σε κάποιο crop body.

Ειδικά για αυτά που τραβάει ο Πέτρος αν ήταν να δώσω 1000+ για camera body δεν θα το σκεπτόμουνα και πολύ, D600 over D7100 άνετα.

Άλλωστε δείχνει διάθεση να πάρει μεγάλους φακούς, οπότε δεν είναι και τόσο "καήλα" το θέμα crop factor για να πάει σε ακριβή DX.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.