Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Όπως βλέπεις δεν σε έκανα quote, οπότε ότι έγραψα είναι άσχετο από το post σου, οπότε δεν διαστρεύλωσα κανένα λεγάμενο σου.

Και ξαναλεω(επειδη το ειχα αναφερει και παλιοτερα)..η φωτογραφια δεν ανακαλυφθηκε απο τοτε που πηρες μηχανη.Δεν ηταν παραλογο να να εστιαζεις χειροκινητα να γυριζεις φιλμ κλπ κλπ τα προηγουμενα 100 χρονια..

Σαφώς, αλλά άλλα κομφόρ είχανε οι SLR για να κάνεις manual focus, άλλα μη ιδανικά έχουνε οι DSLR.

Βλεπεις παρατηρεις σχεδιαζεις και ετοιμαζεις το καδρο σου σχεδον σε οτιδηποτε.

1000 snapshots σε καθε ειδος και να ψαχνεις στο σωρο για 1-2 καρε δε μου λεει κατι.

Ανάλογα τις περιστάσεις, συνθήκες κλπ.

Δεν είναι όλα προγραμματίσιμα προφανώς, ειδικά οι "special" στιγμές που είναι special γιατί προκύπτουνε από το πουθενά και είναι ιδιαίτερες αν τις πιάσεις.

Ούτε είναι το ίδιο βολικό για ένα πορτραίτο με γνωστό μοντέλο επί πληρωμής π.χ. που θες 500€ για 30 λεπτάκια, και σε τέτοια φάση ένας 85mm AF-S θα σου δώσει στο τέλος 50 πόζες tack sharp έναντι 10 tack sharp με έναν manual 85άρη, etc.

Που να δεις τωρα τελευταια που ανακαλυφθηκαν καποιοι tilt and shift φακοι..(you -πλυθηντικος- can spot the irony).

What's dat ? :D

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις δεν σε έκανα quote, οπότε ότι έγραψα είναι άσχετο από το post σου, οπότε δεν διαστρεύλωσα κανένα λεγάμενο σου.

Αντε να σε quotarw εγω τοτε..

Street photography με τον 55άρη Otus ? Αν στηθείς σε μια γωνία, prefocused κλπ οκ πες.

Αλλιώς ? Help me God ? :D

Και δεν θελει και ιδιαιτερη προσπαθεια να εχεις 28-35μμ με φ5.6 ή φ8 για να εχεις εστιασμενο καδρο.(γιατι και ο samyang manual ειναι..)

Δε το εχουν καταργησει ακομα το δαχτυλιδι απο τους φακους.Δοκιμασε το καμμια μερα.

Για τα αλλα που εσβησα απο τα quote σου ...πως φυγαμε απο ερασιτεχνικο street photgraphy στο "πληρωνω" 500€ μοντελο για 30 λεπτα στο studio"?

Link to comment
Share on other sites

Αντε να σε quotarw εγω τοτε..

Και δεν θελει και ιδιαιτερη προσπαθεια να εχεις 28-35μμ με φ5.6 ή φ8 για να εχεις εστιασμενο καδρο.(γιατι και ο samyang manual ειναι..)

Δε το εχουν καταργησει ακομα το δαχτυλιδι απο τους φακους.Δοκιμασε το καμμια μερα.

Για τα αλλα που εσβησα απο τα quote σου ...πως φυγαμε απο ερασιτεχνικο street photgraphy στο "πληρωνω" 500€ μοντελο για 30 λεπτα στο studio"?

Άλλο ο wide και 28mm και άλλο 55mm @ 1.6x crop body.

Το δαχτυλίδι εκεί είναι, πόσο γρήγορα ( ανάλογα το μοντέλο κιόλας ) μπορείς εσύ να βγάλεις critical focus σε μια ξαφνική φάση, π.χ. στημένος στην γωνία έτοιμος για close action shot και ξαφνικά ας πούμε πετάγεται στο βάθος ένας skateboarder π.χ. άλμα από τις σκάλες... τι πιθανότητες έχεις να βγάλεις tack sharp την κατάλληλη στιγμή στον άερα εκεί με f/5.6 @ 85mm ? επαναλαμβάνω, απρογραμμάτιστη φάση, στιγμιαία που πρέπει να είσαι σφαίρα στο focus + click click, tack sharp όχι "ok focus" ( δεν βάζω καν στην εξίσωση ότι μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις ταυτόχρονα και το καδράρισμα σου ).

Link to comment
Share on other sites

Πφφφ διαφωνουμε στα πολυ βασικα.

Στηριζεσαι τοσο πολυ στον εξοπλισμο σου που πιστευεις οτι δεν γινεται αλλιως και το μονο που πρεπει να κανεις ειναι απλα να πατησεις μερικες 1000αδες φορες το κουμπακι και ολα τα αλλα να γινουν αυτοματα.

Για να μη το δεις ολο..δες απο 5' μεχρι οπου τελεισωσει η ιστορια με το περιστερι..

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=p3LeN9xrF_o]Vincent Laforet, Cheap Camera (Lens) Challenge - YouTube[/ame]

εδιτ

ακουσε και απο 11' λεπτο και επειτα..

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Εχω εντυπωσιαστει απο τις επιδοσεις της 60D σε ψηλα iso, αρκετα usable βγαινουν, την ειχα παρει μαζι μου χθες το βραδυ.

Χρησημοποιω 640-800 Iso ανετα που με 400D ουτε καν το σκεφτομουν :p

Money well spent

Δειτε το παρακατω πως να παρετε τα περισσοτερα απο τις μηχανες σε ψηλα Iso

http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=1079217

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου αλλά αυτό δεν είναι ψηλό ISO ούτε για πλάκα :p

Δε το διατυπωσα σωστα, το 6400 (ψηλο Iso)[αντε και 12800] μου φαινεται Usable και καθολου ασχημος ο θορυβος-κοκος

Link to comment
Share on other sites

και ιδιο ονομα να εχουν θα σου βγαλει μυνημα οτι παιζει και δευτερη και θα σε ρωτησει αν θελεις overwrite ,keep both και μη μεταφορα.

Δοκιμασε σε νεο φακελο με αρχεια που θα εχεις και αλλου.

Αν τις περνας με προγραμμα νομιζω εχει αντιστοιχη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Μα και move να τις κάνεις η αρίθμηση συνεχίζεται από εκεί που είχε σταματήσει.

Για να ξαναβγάλει το ίδιο όνομα πρέπει να κανεις 9.999 κλικ προηγουμενως.

Αμ δε συμβαίνει αυτό... Για αυτό ρωτάω. Χωρίς να φτάσω στο 9999.

και ιδιο ονομα να εχουν θα σου βγαλει μυνημα οτι παιζει και δευτερη και θα σε ρωτησει αν θελεις overwrite ,keep both και μη μεταφορα.

Μέσω Windows τις περνάω. Αν κάνω απευθείας την αντιγραφή από τη μηχανή, μου βγάζει μόνο τις επιλογές Overwrite/Skip. Αν τις βάλω σε ένα προσωρινό φάκελο και μετά στον κανονικό, τότε με ρωτάει φυσικά και την 3η επιλογή να τις κάνει rename.

Link to comment
Share on other sites

Μου ρθε ενας γκαντέμης σπίτι και με το που έφυγε μου έπεσε ούτε από τα 10 εκατοστά (μου γλήστρισε από το χέρι) στο πλακάκι ο Tamron 70-300..

Τώρα κάνει κάτι χρουτσου μέσα.. η ροδέλα του Zoom δεν δουλέυει.. τραβόντας το κάνει ζοομ.. τι κάνουμε το στέλνουμε πίσω και λέμε χάλασε? ποια είναι η δικαιολογία..?

μου θυμισες το εργο με τη βλαχοπουλου που ελεγε κ δω με βρηκες γρουσουζη γι αυτο χανω :hehe::hehe::hehe::hehe:
Link to comment
Share on other sites

Μου ρθε ενας γκαντέμης σπίτι και με το που έφυγε μου έπεσε ούτε από τα 10 εκατοστά (μου γλήστρισε από το χέρι) στο πλακάκι ο Tamron 70-300..

Τώρα κάνει κάτι χρουτσου μέσα.. η ροδέλα του Zoom δεν δουλέυει.. τραβόντας το κάνει ζοομ.. τι κάνουμε το στέλνουμε πίσω και λέμε χάλασε? ποια είναι η δικαιολογία..?

Ο Πάλμερ είναι για Minolta , Cannon , Leica , Zeiss, Prctica και Tamron στην οδό Κατακουζηνού 10 στο κέντρο της Αθήνας

τηλ. 210-3303158

www.palmerscamerarepair.gr

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω μονιμως να αποφασισω αν θα αγωρασω κατακορυφη χειρολαβη για την canon 7d η οχι... η αληθεια ειναι οτι αυτη η μηχανη ειναι αρκετα βαρια κ το να την εχεις στο λαιμο σου αυτο καταληγει να εισαι στα ορια της αρσης βαρων :hehe: αλλα εχω δεθει τοσο πολυ μαζι της που δε μπορω να την αποχωριστω... οστοσο μετα απο ενα ταξιδι στην ολλανδια μετα απο ολοημερο περπατιμα κ σε συνδιασμο με το κρυο που εκανε κ με τη μηχανη στο λαιμο ειμουν σαν να μου ειχαν ριξει ντιρεκτ στο λαιμο ετσι την εβγαλα για λιγο για να ξεκουραστω.. αλλα παρ ολα αυτα την αγαπω.... κ ποναγαν κ ολα μου τα πα'ι'δια απο το κρυο :hehe:

αλλα το να πληρωσω ενα σεβαστο ποσο για τη κατακορυφη χειρολαβη για να γινει τελικα ακομα πιο βαρια δε ξερω αν ειναι καλη ιδεα εκτος αν προσλαβω κανενα μαυρο να τη κουβαλαει αντι για μενα :hehe::hehe: :agree:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.