Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Διαβαζα οτι ο νεος επεξεργαστης εβγαζε ενα ας πουμε πιο "πλαστικο" look στις φωτογραφιες, επισης για την x100s θα επρεπε να δωσω τα 2πλα χρηματα και ολοι λενε οτι το τελευταιο firmware update ηταν πολυ καλο και δεν αξιζει αυτη η διαφορα.

welcome to x100.

εχει λιγο εκνευριστικα κουμπια τα οποια εφτιαξαν στην s.

και πριν το firmware update εκανε πολυυυ ωρα για AF οταν το εκανε σωστα.

Το soft shutter button αξιζει? Εχει τοσο μεγαλη διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Το παρακανα; Ναι... θα το χαρω πολυ; Ωωω ναι!

14065836488_0aa172798e_c.jpg

Οπως βλεπετε μετα την αναζητηση μου στα προηγουμενα μηνυματα τελικα βρηκα τις μηχανες που εψαχνα, ειδικα η αριστερη μου εχει κλεψει την καρδια και την εχω μονο 10 λεπτα στα χερια μου. Κατι μου λεει πως οι επομενοι μηνες θα ειναι ακρως φωτογραφικοι.

(ο δεξια φακος δανεικος του [MENTION=8745]Jason[/MENTION])

Μεγειες!! X100 <3 <3

Link to comment
Share on other sites

welcome to x100.

εχει λιγο εκνευριστικα κουμπια τα οποια εφτιαξαν στην s.

και πριν το firmware update εκανε πολυυυ ωρα για AF οταν το εκανε σωστα.

Το soft shutter button αξιζει? Εχει τοσο μεγαλη διαφορα?

Το μονο εκνευριστικο μεχρι στιγμης ειναι που θελει λιγο ακριβεια το πατημα του κουμπιου για το μενου. Τωρα αν συναντησω και κατι αλλο θα δειξει στην πορεια μεχρι στιγμης παντως λιγες δοκιμαστικες που εβγαλα ειδα οτι η μηχανη ειναι πολυ καλη και καταλαβα για ποιο λογο γινεται ολος αυτος ο ντορος γυρω απο το ονομα της.

Οσο για το soft shutter button νομιζω πως ναι εχει διαφορα στο πατημα, την πηρα με το εξτρα κουμπι οποτε δεν εχω δει πως ειναι χωρις. Αλλα λιγο που κοιταξα τιμες κλπ ειναι σχετικα φθηνο οποτε αξιζει να το δοκιμασεις.

Link to comment
Share on other sites

Η x100 δεν εχει xtrans

Αν σε ενα σημειο διαφοροποιειται απο ολες τις υπολοιπες (και υπερτερει για την αποψη μου) ειναι αυτο.Αλλιως 12μπχ με κλασσικο bayer pattern ειναι ολιγο passé .

Τα περι χρωματων μαλλον ισως ηταν στο πρωιμο απο 3rd εταιριες για demosaicing απο τα raw του xtrans.Βασικα οι πα__ριες της adobe.To μαμα silkypix και dxo ηταν καλυτερα αρχικα.Απο οσα raw εχω δει και απο τα διαφορα που διαβαζα οταν πρωτοπλασαριζοταν ο χτρανς.

Το επομενο συνταρακτικο πλεον ειναι μια καλη υλοποιηση foveon απο σονυ-canon.

(αν και καλοεβλεπα μια dp3 -οπως εσυ με τη χ100-...αλλα θα παραμεινω στο οφθαλμολουτρο)

Link to comment
Share on other sites

Η x100 δεν εχει xtrans

Αν σε ενα σημειο διαφοροποιειται απο ολες τις υπολοιπες (και υπερτερει για την αποψη μου) ειναι αυτο.Αλλιως 12μπχ με κλασσικο bayer pattern ειναι ολιγο passé .

Τα περι χρωματων μαλλον ισως ηταν στο πρωιμο απο 3rd εταιριες για demosaicing απο τα raw του xtrans.Βασικα οι πα__ριες της adobe.To μαμα silkypix και dxo ηταν καλυτερα αρχικα.Απο οσα raw εχω δει και απο τα διαφορα που διαβαζα οταν πρωτοπλασαριζοταν ο χτρανς.

Το επομενο συνταρακτικο πλεον ειναι μια καλη υλοποιηση foveon απο σονυ-canon.

(αν και καλοεβλεπα μια dp3 -οπως εσυ με τη χ100-...αλλα θα παραμεινω στο οφθαλμολουτρο)

Θες να τα κανεις λιγο πιο λιανα?

Link to comment
Share on other sites

Ti να εξηγησω??

Το υπερτερει παει στην x100s ..και σε οτι εχει βγαλει σε apc-s σενσορ με xtrans.(κατα προτιμηση πλεον στα νεοτερα).

Ισως αυτο να μη φανηκε βαση του τι εχεις boldarei.

Κατα τα αλλα το ποστ πηγαινε στο snik που εχοντας ηδη εναν συγχρονο sensora made by sony (nx300) και εχοντας ηδη δωσει καποια λεφτα για φακους..πηρε κατι που δε μπορω να κατανοησω.-εγω προσωπικα παντα μιλωντας που ειμαι και περιεργος.

Ουτε η fuji θα του προσφερει κατι εναντι της nx αλλα ουτε και ο sensoras της d7000.

Κατα τα αλλα καλες μηχανες..ολες μου αρεσουν ανεξαρτητως και ασχετα αν θα προτιμουσα καποια εναντι αλλης.(ακομα και 5300 εναντι δ7000 πχ..)

Υ.γ

Το "πλαστικουρα" , "δε μου καθεται καλα στο χερι" τα εχω ξεπερασει.Μονο το τι αρχειο θα μου προσφερει με ενδιαφερει και πως μπορω να το αξιοποιησω.

Ακομα και το ιδο af sensora εχουν 5200-5300-7000 οποτε δε με καιει κατι παραπανω.

Η 7100 να πω ναι ..αν ηθελα το κατι παραπανω σε αυτο το τομεα.

Link to comment
Share on other sites

Υ.γ

Το "πλαστικουρα" , "δε μου καθεται καλα στο χερι" τα εχω ξεπερασει.Μονο το τι αρχειο θα μου προσφερει με ενδιαφερει και πως μπορω να το αξιοποιησω.

Ακομα και το ιδο af sensora εχουν 5200-5300-7000 οποτε δε με καιει κατι παραπανω.

Η 7100 να πω ναι ..αν ηθελα το κατι παραπανω σε αυτο το τομεα.

different strokes for different folks :)

Εγω πιστευω οτι καλως έπραξε με αγορα της νικον (για την μικρη δεν εχω ιδεα) γιατι αν θελήσει μπορει να βρει ευκολότερα φακούς και πως 'λογικα' η 7000 θα κρατησει παραπανω την αξια της απο οτι μια 5χχχ

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Οποιοσδηποτε ασχολειται με τη φωτογραφια καλως κανει..

Απο κει και περα ωσαν παλιοτερος να σου πω οτι δεν εχει νοημα το σωμα.

Με την εννοια οτι καποιος πολυ δυσκολα θα πουλησει μια d90/δ300s απο ο,τι βλεπω σε αγγελιες παρα ενα συγχρονο αισθητηρα.Μη μεινεις στο οτι ειναι παλιες..Και η δ7000 ειναι ηδη παλια και σε λιγο καιρο θα ειναι ακομα παλιοτερη.Για κανενα 400αρι και αν .. θα φυγει.Το σωζει μονο στο οτι τη πηρε μαλλον μεταχειρισμενη και δεν εδωσε ενα 700ari.(μη πω 1000αρι για παλιοτερες εποχες).

Και ξεφευγοντας απο τις αγοροπωλησιες και η δ200 του πετρου μια χαρα ειναι αν ασχοληθεις και με λιγο pp παραπανω αλλα δεν νομιζω να ελεγε οχι σε 7100 πχ.

ΚΑτα τα αλλα ναι...το 90% αυτων που ασχολουνται με τη φωτογραφια (τυχαιο νουμερο ..μπορει και παραπανω) ασχολειται με οτιδηποτε αλλο περα του πολυποθητου αρχειου.

(την ιδια τη φωτογραφια για οποιον δεν..)

Και ξαναλεω..24αρης tilt shift βγαινει ακομα και σε samsung μοντουρα.Που ειναι και το πιο extreme που θα κανει ο snik.

Aν το ανεφερες για ποικιλια εναντι 5300(μοτερ και καλα) ..το πλεον αστειο.Ολοι oi nikkor εχουν ανανεωθει σε af-s και αποδιδουν πλεον καλυτερα απο τους παλιους.(πχ ο 85αρης 1.8 που θα με ενδιεφερε αλλα και αλλοι)

[MENTION=9964]snik[/MENTION] συμπαθα με ..δε κρινω τις αγορες σου απλα εγραψα μερικα ποστ βαση αυτων

Link to comment
Share on other sites

Και ξεφευγοντας απο τις αγοροπωλησιες και η δ200 του πετρου μια χαρα ειναι αν ασχοληθεις και με λιγο pp παραπανω αλλα δεν νομιζω να ελεγε οχι σε 7100 πχ.

Ακριβώς. Το θέμα είναι να βγαίνεις και να φωτογραφίζεις συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εσυ κοιτας αποκλειστικά και μονο τον αισθητήρα, υπάρχουν άτομα οπως εγω,ο σνικ , που θελω να εχω οσο γίνεται καλύτερο overall σώμα. Δε με ενδιαφέρει να χάσω λιγο ευαισθησία ή δυναμικό εύρος πχ εκτος βέβαια αν είναι μεγάλες οι διαφορές μεταξύ τους. Υποκειμενικά ειναι αυτα αναλογα και με τη χρηση που κανεις

Link to comment
Share on other sites

απλα οριοθετω το "καλυτερο overall σωμα" σε αυτα που μου προσφερει το σωμα..οχι στο απο τι ειναι φτιαγμενο.

Ουτε σε κατσαβραχα τρεχουμε επι μονιμου βασεως ουτε μουλιαζουμε σε βαλτους και λιμνουλες..

Και ναι θα ηθελα ειτε το dual ΑΦ της 70d ειτε καποια mirrorless με hybrid af ειτε την 7100 για τον 24αρη αισθητηρα χωρις olpf και τον καλυτερο af-sensora μεχρι στιγμης ,ειτε κατι σε xtrans ειτε κατι σε foveon.Ολα διαφοροποιουνται σε κατι και προσφερουν το κατι παραπανω εναντι των υπολοιπων στο αντιστοιχο κομματι.

Απο εκει και περα ομως το αρχειο που θα βλεπατε (ΑΝ ανεβαζα ποτε τιποτα δικο μου) δεν εχει καποια σχεση με το τι εξοπλισμο εχω.

(και σκεψου εβαλα μεσα τα οσα κυκλοφορουν απο οτιδηποτε.χ100-νχ300-δ7000 σαν τεχνολογια στον αισθητηρα δε διαφερουν σε κατι περα απο τα ποσα mpx αρχειο παιρνει).

Link to comment
Share on other sites

Ωχ εχω χασει μεγαλη κουβεντα εδω απο οτι μου φαινεται και δεν ξερω ποτε προλαβατε να τα γραψετε ολα αυτα :D

Καταρχην παμε στο θεμα της samsung nx300 που τωρα ειναι πλεον x100, την αλλαξα για τους εξης λογους.

1) Ελειψη viewfinder οπου δεν μπορουσα ωρες ωρες να καδραρω

2) Για την χρηση που ηθελα δεν ηταν τοσο γρηγορη με τον 30αρη φακο και εκανε μπαμ οτι καποιος τραβαει φωτογραφια (αυτο ισως ηταν και ψυχολογικο) οταν την κρατουσα και κοιτουσα απο την οθονη. Τωρα που την δοκιμασα πρωτη φορα την αλλη ειδα τεραστια διαφορα στους χρονους μου, βλεπω το θεμα μου σηκωνω, κεντραρω για να εστιασει στο σημειο που θελω, φτιαχνω το καδρο που εχω στο μυαλο μου απο πριν και κλικ. Ολα αυτα πλεον γινονται πολυ γρηγορα ενω με την samsung αν και εξαιρετικη μηχανη αργουσα στην συνθεση του καρε μου.

Παμε τωρα στο γιατι επελεξα την d7000 και οχι καποια αλλη, η μηχανη αυτην να υπενθυμισω θα ειναι για τοποια, αρχιτεκτονικες, σε καποια μαγαζια οι κλασικες τυπου carpe-diem και θελω να κυνηγησω το θεμα των πορτρετων/μοντελων και ισως και φωτορεπορταζ αλλα οχι με την εννοια βγαζω κατι και την δινω σε περιοδικα/εφημεριδες αλλα αντιθετα θελω να δωσω μια πιο καλλιτεχνικη ματια σε ολο αυτο.

Με την samsung μπορουσα να κανω πολλα πραγματα αλλα καποια απο τα παραπανω δεν, ειτε γιατι δεν θα με επαιρναν στα σοβαρα (μαγαζια με κοσμο) ειτε γιατι σε καθε 2-3 λεπτο long exposure καρε θα επρεπε να περιμενω αλλο τοσο για το noise reduction που δεν εκλεινε με τιποτα (τοπια/αρχιτεκτονικες) και τελος δεν υπαρχει τοσο μεγαλη συμβατοτητα με αλλα φλας οπως σε αλλα συστηματα.

Γιατι επελεξα την D7000 τωρα, γιατι η μηχανη σε σχεση με καποιες 5200 που ειχα δει μου εδειχνε πιο στιβαρη, ειχε αρκετες συντομευσεις για δικη μου ευκολια, εχει καλυτερο δυναμικο ευρος σε σχεση με τα αντιστοιχα μοντελα της canon και τελος εχει μοτερ εστιασης οποτε εχω περισσοτερη ευελιξια σε φακους.

Γιατι δεν πηρα FF τωρα, γιατι 1ον δεν εχω τοσα χρηματα ωστε να υποστηριξω τους φακους της ακομα, μπορει να γινει καποια στιγμη στο μελλον αλλα τωρα οχι. Δεν νιωθω οτι εχω εξαντλησει τις δυνατοτητες του crop format για να μεταβω σε κατι ανωτερο, δεν νομιζω οτι θα με κανει αυτο καλυτερο φωτογραφο αλλωστε.

Τωρα απο εκει και περα δεν ειχα κατσει ποτε να πεσω τοσο βαθια στα τεχνικα, ουτε κυνηγαω το τελειο στις φωτογραφιες μου. Στις διαστασεις που τυπωνω μεχρι στιγμης ειμαι καλυμμενος, τωρα αν απο εκει και περα μου ζητησουν κατι καλυτερο το ξαναβλεπουμε το θεμα. Αυτο που θελω να εξελιξω ειναι η ματια μου, εκει ειναι που θελει πολυ δουλεια τωρα το pixel peeping η ποιος φακος ειναι καλυτερος κατα 5% στο DxOMark λιγο με ενδιαφερει. Αν δεν μπορω να συνθεσω ενα καρε η να ξερω να "προβλεψω" καποια πραγματα που γινονται μπροστα μου και τον τελειοτερο συνδιασμο φακου/σωματος και να εχω αχρηστος θα μου ειναι.

Έγινε επεξεργασία από snik
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορά πέρασα τον έλεγχο στο Βενιζέλος χωρίς να ψάξουν τσάντα με τους φακούς να κοιτάζουν από μέσα έναν έναν TSA style. Τα είχα τακτοποιήσει όλα όμορφα και έτοιμα, καλώδια μαζεμένα και τελικά τίποτα. Ισως ειχε να κανει με το Μήκος της ουράς.

#impressed

Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι ο L τσιμπα τον.Θα κανεις πολλα χρονια να ψαξεις αλλον φακο στα αντιστοιχα mm.

(αρκει να μη τον δινει σε κομματια εε..:p)

y.g

δε σε προλαβα στο εdit.

Αν ειναι σε καλη κατασταση ..go4it

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

ειναι τερας! handheld βαραω :p

θα ελεγα δεν εχω τι να τον κανω (το 2,8) αλλα θα με βριζατε :p

Δε ξερω σε κανα μηνα που θα εχω καποια λεφτα θα το σκεφτω (αν υπαρχει μεχρι τοτε)(αλλιως ο φ/4αρης καλος ειναι)

διαβασα οτι δεν εχει τοσο καλο sharpness πανω απο τα 135μμ δε ξερω κατα ποσο ισχυει

Link to comment
Share on other sites

Λογικα αναφερονται @ 2.8 ..και ισχυει..αλλα καλο θα ειναι να βρεις και τι εχουν πλεον και το λενε αυτο.

Να σε προετοιμασω παντως οτι εχουν δωσει 1000αρικο και πανω..

(μη νομισεις δλδ οτι δεν βλεπεται @ 2.8...Απλα ειναι τετοιο το target group που το το 2.8 το αγοραζει για το 2.8..και δεν εχουν προβλημα να δωσουν 1.5-2κ για κατι καλυτερο).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.