Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Καλησπερα κοσμε,

εχει κανεις ιδεα που μπορω να βρω πλακιδια (το μερος που βιδωνει στη φωτογραφικη) βασης κεφαλης τριποδου?

ειχε ενα Vanguard τριποδο ο πεθερος μου και μου το δωσε για την dslr, αλλα, επειδη ειχε χρονια να το χρησιμοποιησει

(μπορει και ποτε...) το πλαστικο ειχε σκληρυνει πολυ, και οταν το ξεβιδωσα εγινε τριμματα...

Νομίζω είχα το ίδιο τρίποδο και είχε σπάσει σε μια πτώση. Θα κοιτάξω στο μπαούλο ;) και αν είσαι τυχερός και το βρω, είναι δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

DxO Optics Pro 8 δωρεάν μέχρι τις 31 Ιανουαρίου. :T:

DxO & Digital Photographer | www.dxo.com

Dear photographer, thank you for your interest in DxO OpticsPro.

This page is under maintenance and will be available on October 31, 2014.

Την Τετάρτη που το ξανακοίταξα μου έλεγε το ίδιο, με ημερομηνία 29/10... Τι αλητεία είναι αυτή; Αίσχος! Αίσχος! :rant:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είχα το ίδιο τρίποδο και είχε σπάσει σε μια πτώση. Θα κοιτάξω στο μπαούλο ;) και αν είσαι τυχερός και το βρω, είναι δικό σου.

Αν ειδες στο λινκ που εδωσα το plate μου ειναι το QS-10 και κανει για τα VT-831/840/841 τριποδα...

Αν δεν το χρειαζεσαι πια τοτε καλοδεχουμενο και μεταφορικα δικα μου, εννοειται πως αν δε μου κανει

στο ξαναστελνω πισω !! Ευχαριστω προκαταβολικα οτι και να γινει, εστω και για την προσφορα σου !! :)

Link to comment
Share on other sites

Την Τετάρτη που το ξανακοίταξα μου έλεγε το ίδιο, με ημερομηνία 29/10... Τι αλητεία είναι αυτή; Αίσχος! Αίσχος! :rant:

Δοκιμασα την 9κατι απο το "θειο"***

κανει φανταστικη δουλεια ειδικα στο Prime !

βεβαια δουλευει οσους πυρηνες βρισκει και οσες καρτες γραφικων βρει αλλα το αποτελεσμα αποζημιωνει.

τοσο πολυ ενθουσιαστηκα που το σκεφτομαι σοβαρα οτι αξιζει τα 200$ που ζηταει.

*** μη τολμησετε να κατεβασετε απο το θειο παρα μονο εαν εχετε σκοπο να τη βαλετε σε VM που δε σας νοιαζει.

edit

εδω ενα παραδεια απο 2 πολυ κακες φωτογραφιες που ομως κανει μπαμ ποσο καλα κανει τη δουλεια του, αρκει να υποστηριζει τη μηχανη και το φακο μας

κανονικη

15668986846_f66814333a_n.jpg10180006 by panoc_, on Flickr

dxo

15507500377_e07404d73b_n.jpg10180006_DxO by panoc_, on Flickr

κανονικη

15692767085_51f4343b82_n.jpg10180001 by panoc_, on Flickr

dxo

15692739445_276aec6788_n.jpg10180001_DxO by panoc_, on Flickr

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

Αν ειδες στο λινκ που εδωσα το plate μου ειναι το QS-10 και κανει για τα VT-831/840/841 τριποδα...

Αν δεν το χρειαζεσαι πια τοτε καλοδεχουμενο και μεταφορικα δικα μου, εννοειται πως αν δε μου κανει

στο ξαναστελνω πισω !! Ευχαριστω προκαταβολικα οτι και να γινει, εστω και για την προσφορα σου !! :)

Δυστυχώς δεν το βρήκα :(

Το μόνο που μου έχει μείνει τελικά είναι η θήκη, σε κάποια μετακόμιση μάλλον έφυγαν τα κομμάτια που είχα κρατήσει όταν έσπασε το τρίποδο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν το βρήκα :(

Το μόνο που μου έχει μείνει τελικά είναι η θήκη, σε κάποια μετακόμιση μάλλον έφυγαν τα κομμάτια που είχα κρατήσει όταν έσπασε το τρίποδο.

Δε πειραζει ρε φιλαρακι, την υγεια μας να 'χουμε και για αυτα θα βρισκουμε τη λυση :)

Στη τελικη αν δε βρω καποιο που να του ταιριαζει θα βαλω ταινια διπλης οψης για να

μην παταει εντελως πανω στο πλαστικο της βασης !! :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα την 9κατι απο το "θειο"***

κανει φανταστικη δουλεια ειδικα στο Prime !

βεβαια δουλευει οσους πυρηνες βρισκει και οσες καρτες γραφικων βρει αλλα το αποτελεσμα αποζημιωνει.

τοσο πολυ ενθουσιαστηκα που το σκεφτομαι σοβαρα οτι αξιζει τα 200$ που ζηταει.

*** μη τολμησετε να κατεβασετε απο το θειο παρα μονο εαν εχετε σκοπο να τη βαλετε σε VM που δε σας νοιαζει.

edit

εδω ενα παραδεια απο 2 πολυ κακες φωτογραφιες που ομως κανει μπαμ ποσο καλα κανει τη δουλεια του, αρκει να υποστηριζει τη μηχανη και το φακο μας

πειραζει που δε καταλαβαινω , ποια ειναι η καλη δουλεια που λες ; Στην μια εξαφανιζει αστερια που τα βλεπει σαν noise , στην αλλη φτιαχνει την παραμορφωση.

αυτα εννοεις ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει raw η 1100D, ακόμα. Εχει όμως κανονικότατα το dual ISO και όλα τα υπόλοιπα.

Focus peaking πολύ ανωτερο απ αυτό καμία σχέση με αυτό της ΧΜ1, zebras και λοιπά assists επίσης.

Εχει focus trap, follow focus, rack focus, motion detect, interval shooting, focus stacking,

bracket μεχρι 8 EV και 12 frames με αυτοματο υπολογισμό frames αν θες και επιλογές για ISO shift, οσο ακριβώς shift θες να γίνεται.

Kαι πολλά ακόμα... έχω πάθει πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

πειραζει που δε καταλαβαινω , ποια ειναι η καλη δουλεια που λες ; Στην μια εξαφανιζει αστερια που τα βλεπει σαν noise , στην αλλη φτιαχνει την παραμορφωση.

αυτα εννοεις ;

Σε ολες τις φωτογραφιες φτιαχνει τη παραμορφωση, εαν το επιλεξεις.

Στη πρωτη εξαφανιζει γιατι το εχω βαλει στο τερμα... για να φανει το Noise reduction, αλλωστε υποτιθεται οτι θα κανεις stacking. Στη δευτερη δε φαινεται η μειωση του θορυβου?

Τις κατεβασες στον υπολογιστη ;

Επι την ευκαιρια δοκιμασα και το DXO 10. Μιλαμε η ταχυτητα του Prime εχει αυξηθει κατα 300+%. Κατι που με το 9 ηθελε 3+ λεπτα τωρα θελει 45-50 δευτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει raw η 1100D, ακόμα. Εχει όμως κανονικότατα το dual ISO και όλα τα υπόλοιπα.

Focus peaking πολύ ανωτερο απ αυτό καμία σχέση με αυτό της ΧΜ1, zebras και λοιπά assists επίσης.

Εχει focus trap, follow focus, rack focus, motion detect, interval shooting, focus stacking,

bracket μεχρι 8 EV και 12 frames με αυτοματο υπολογισμό frames αν θες και επιλογές για ISO shift, οσο ακριβώς shift θες να γίνεται.

Kαι πολλά ακόμα... έχω πάθει πλάκα.

το κοιτούσα για τη 6d, αλλά είδα ότι έπαψε να αναπτύσσεται ως magic lantern, και βγήκε ένα φορκ tragic lantern, το οποίο επέστρεψε μετά στο magic lantern, και μετά στο magic lantern forum απαγόρεψαν κάθε συζήτηση για το tragic lantern, κι ένιωσα σαν να μιλάω με τον αντιπρόεδρο του Εδεσσαϊκού, και τα παράτησα. Λέω αν είναι τόσο δύσκολο να βγάλεις άκρη ποια είναι η πιο πρόσφατη έκδοση, θα φτύσεις αίμα για να το δουλέψεις :p

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα βρισκω οτι κανει πολυ καλυτερη δουλεια,

πχ στη παρακατω φωτογραφια ασχοληκα μονο με το noise reduction τιποτε αλλο

Οriginal Photo

15747821046_5d04d7072d_n.jpg10140001-p by panoc_, on Flickr

το καλυτερο που μπορεσα να πετυχω με lightroom και photoshop

15585737889_d59a93b4fc_n.jpg10140001-p-n by panoc_, on Flickr

και dxo οπως ειναι απλα βαζοντας το prime στο 70.

15151582824_82a945a079_n.jpg10140001_DxO-1 by panoc_, on Flickr

(το dxo απο μαμα κανει Lens correction και στη παραμορφωση και στο φωτισμο τα οποια δεν απενεργοποιησα οταν εφτιαχνα τη φωτο αυτη γιατι απλα δεν ηξερα :p).

Σε καθε πριπτωση επειδη πρακτικα ειμαι νιουφης, φανταζομαι οτι ενας που κατεχει πιθανοτατα να μπορει να φερει το ιδιο αποτελεσμα, αλλα η ευκολια του DXO ειναι μοναδικη, εισαγεις φωτο, 1 λεπτο περιμενεις τελος, ουτε να πειραματιζεσαι ουτε τιποτα.

Ουσιαστικα το λογο που λενε ολοι για το DXO ειναι οτι επειδη χρησιμοποιει profile φακων και αισθητηρων που εχει δοκιμασει απο το dxo marks κανει (λενε) καλυτερη δουλεια απο οποιοδηποτε αλλο προγραμμα. Στα ματια μου φαινεται οτι κανει :p

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

το κοιτούσα για τη 6d, αλλά είδα ότι έπαψε να αναπτύσσεται ως magic lantern, και βγήκε ένα φορκ tragic lantern, το οποίο επέστρεψε μετά στο magic lantern, και μετά στο magic lantern forum απαγόρεψαν κάθε συζήτηση για το tragic lantern, κι ένιωσα σαν να μιλάω με τον αντιπρόεδρο του Εδεσσαϊκού, και τα παράτησα. Λέω αν είναι τόσο δύσκολο να βγάλεις άκρη ποια είναι η πιο πρόσφατη έκδοση, θα φτύσεις αίμα για να το δουλέψεις :p

Eδώ μπήκες? Απλά ενα FW update κάνεις απο το μενού της μηχανής.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας έχω Nikon D7000, και τον 18-105mm. Σε κοντινές αποστάσεις και με διαφράγματα κάτω του f/5.6 παρουσιάζει αστοχία στο autofocus.

Aν το διορθώσω στο AF fine tuning τότε αντί για κοντά χάνει σε μεγαλύτερες αποστάσεις, δεν είναι αυτή η λύση ούτε αυτό που θέλω να θέσω.

Όταν εστιάζεις σε live view είναι ξυράφι και δεν χάνει καθόλου το AF.

Ερώτηση: υπάρχει περίπτωση για όλα αυτά να φταίει το AF του συγκεκριμένου σώματος; Του συγκεκριμένου μοντέλου; Φταίει ο φακός; WTF;

Διαβάζω και από άλλα παιδιά το ίδιο θέμα σε groups του facebook!

Παρακάτω σας παραθέτω φωτογραφία,στα αριστερά βλέπετε το αποτέλεσμα με το fine tuning στο -5 (εκεί όπου εστιάζει στο σωστό σημείο δηλαδή) και δεξιά βλέπετε την ίδια φώτο με το fine tuning πάλι στο -5 απλά τραβηγμένη σε live view αυτή τη φορά. AF-S εστίαση μονού σημείου (κεντρικό) πάνω στο νούμερο 15 του χάρακα και ίδιες ρυθμίσεις και στις δύο,χρονοδιακόπτη,τρίποδο και τα πάντα όλα!

Focus_Tuning.jpg

Και εδώ παράδειγμα φίλου από το group του facebook με D7000 και Tokina 50-135mm στο f2.8,η πάνω με εστίαση από viewfinder η κάτω με live view...

Focus.jpg

Focus1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το liveview ειναι διαφορετικος τροπο εστιασης και γινεται πανω στο σενσορα.Oυδεμια σχεση εχει με τον κλασσικο τροπο εστιασης.

 

Ειναι απο τους λιγους λογους που πλεον προτιμω εξελιγμενο phase detect στον σενσορα.To 99% των περιπτωσεων στις dslr εχει απλα contrast detect.

 

 

Τωρα..περι εστιασης με το κλασσικο τροπο πρεπει να βρεις χρυση τομη.

Μη πας στη τερμα κοντινη αποσταση.Βαλτο στα δυο μετρα.ΚΑι θελει καλο φως και πολυ.

Οσο το φως πεφτει ...πεφτει και η ικανοτητα για σωστη εστιαση.Για εντος δωματιου το λεω..Δεν λυνεται ουτε με ισο ουτε με κλειστρο απλα δεν.)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ειναι θεμα μηχανής; Ειναι τραγικό το να θες να κανεις μια λήψη και να παρακαλάς να γίνει σωστή εστίαση...

Αν βγάζεις γάμο δηλαδή τι λες,πάμε άλλη μια να το πιάσω σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δε πας με 2.8 για αρχη...(και ουτε με extra φωτεινο φακο..Σαν μεγιστο το 2.8 ειναι οκ ..αλλα βγαζεις με φ4 ..5.6)

 

β)Φτιαχνεις τους φακους να εστιαζουν σε συγκεκριμενη αποσταση.Δεν εννοω στα 58,763cm....απλα σε κοντινες αποστασεις.

γ)τραβας μερικες .εχτρα επανεστιαζοντας...

δ) παιρνεις μηχανη με phase detect on sensor και ξενοιαζεις.

(δεν ειναι αναγκη να πας σε μιρορλες..απλα εκει βρισκεις καλυτερες και φθηνοτερες απο d7000 :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.