Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

story-1.jpg
 
The image above is part of an email of Canon Black Friday deals and shows a famous image by Elena Shumilova–and it is being used to advertise the company’s 28mm f2.8 EF-S STM lens. We’ve interviewed Ms. Shumilova before and know that the image above was actually shot with a Canon 135mm f2 L lens.
 
This isn’t the first time that similar events have happened. When Canon first launched their See Impossible ad campaign, they were caught by one of the directors who actually stated that he used Sony cameras.
 

 

 

http://www.thephoblographer.com/2014/11/30/canon-ad-ef-s-28mm-f2-8-stm-clearly-not-shot-said-lens/

 

 

χαχαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

Mη μενετε στα της διαφημισης..Ως διαφμημιση οτι θελει κανει.

(χωρια οτι ειναι crop only o συγκεκριμενος..Υποτιθεται να καλυψει τον αντιστοιχο 40αρη στη crop σειρα).

 

Δειτε και μια το flickr της.

To ειχα πετυχει παλιοτερα ..(για καποιον λογο :p)

 

 

εδιτ

Για να μην ψαχνετε..

https://www.flickr.com/photos/75571860@N06/

Link to comment
Share on other sites

ελάχιστες a5100 + 16-50 black

στο amazon.uk(300 λίρες + μεταφορικά)

http://www.amazon.co.uk/dp/B00MTZI376/ref=gb1h_img_c-2_5787_7d114d05?smid=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_t=101&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=04XGRRTS1ES69CGJ92E7&pf_rd_i=4781753031&pf_rd_p=561995787

 

μόλις άλλαξα την παραγγελία του amazon.de(nx300m) σε αυτή..

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να μαθεις αν η μηχανη σου διαβαζει exfat ...και θα πρεπει να βαλεις magic lantern.

 

Το πρωτο ειναι για να γραφεις μεγαλυτερα των 4γβ...και το δευτερο για να μην εχεις τον περιορισμο στα 30λεπτα.

(μαλλον δεν τον εχεις φτασει).Αλλα σου δινει και αλλα πραματα ..

 

 

 

 

Από ότι είδα στο ιντερνετ πάντα.. Διαβάζει.

Το Magic Lantern το έχω περασμένο από τότε που πήρα την κάμερα αλλά δεν βλέπω κάποια εμφανή επιλογή για το παραπάνω θέμα..

Μιλάμε κιόλας για 1100D όχι καμια 5DmIII

 

Και μπήκα στο Magic ακόμα την ίδια έκδοση έχουν από "τότε"

 

eXfat δεν έχω ιδέα τι είναι αλλά κάνουμε Format την κάρτα σε αυτό?

 

Επίσης το άλλο που είδα είναι ότι ανεξαρτητα άμα γράφω ή όχι άμα έχω το κλείστρο ανοιχτό και έχω εικόνα στην LCD από πίσω πάλι μετα από 20 λεπτά κλείνει η εικόνα..

Αλλά δεν βλέπω τι μύνημα βγάζει γιατί χρησιμοποιώ το προγρραμμα της Canon για βίντεο EOS Uitility 

Και σκέφτομαι μην είναι αυτό που λένε ζεστένεται ο Sensor και κλείνει "οτι" διαβάζω από το ιντερνετ λέω και εγώ..

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω εξτραδάκια για την 5100 που έρχεται ...σίγουρα 2η μπαταρία και μια προστασία οθόνης (τι άλλο θα χρειαστώ; )...

να μην προτιμήσω "κινέζικη" μπαταρία αλλά αυθεντική; Και αν είιναι για "κινέζικη" πως το ψάχνω ώστε να είναι συμβατή με την α5100 και τους μηχανισμούς ελέγχου που διαθέτει (link ebay; ) 

Link to comment
Share on other sites

@PetrosD, Kαίνει οι mirrorless. Θα την χρειαστεί την δευτερη μπαταρία σίγουρα.

 

@sstav,  Η 5100 έχει εξτρα φορτιστή μπαταρίας στο κουτί? Mερικές NEX δεν έχουν και φορτίζουν απο την usb.

Link to comment
Share on other sites

Aπο τη στιγμη που εχεις παει σε κλασσικη μοντουρα (nikon/canon) δεν ειναι τιποτα να βρεις τον 50αρι μεταχειρισμενο με 50ευρω.(αν οχι τον ΑΦ-ς...τον Αφ-δ.)

 

Δεν ειναι αποτρεπτικη η χρηση του κρυσταλλου (αν εχει κρυσταλλο και οχι πλαστικο)..αλλα γιατι να παιδευεσαι σε τετοιο σωμα με manual εστιαση??

To σημερινο αντιστοιχο στη σημερινη εποχη ειναι να σκασεις 1K για την 70d της canon και να παιζω χειροκινητα.

(σαν το πιο εξελγιμενο συστημα εστιασης..ειπα να μην αναφερω την 7d2).

 

(@Samael,..τι θα γινει ..θα τη δω απο κοντα ποτε? :p)

 

Does not compute που λενε..

Mε κανενα αλλο vintage φακο επισης ποιοτικο  που ο αντιστοιχος σημερινος nikon να ειχε 300-500-1000€ παει και ερχεται η θυσια αν δε σε ενοχλει πρακτικα η χειροκινητη εστιαση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Doc1355

Απο ebay πάνω-κάτω όλα τα ίδια ειναι. Εγώ που είχα πάρει ένα για να χρησιμοποιώ ένα 50άρη Takumar είχα μείνει αρκετά ευχαριστημένος και μόνο σε υπερβολικά ανοιχτό διάφραγμα θυμάμαι να είναι μη αποδεκτό το αποτέλεσμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.