Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Παιζει να μπερδευω το dxo με το capture one. :p Αλλα ειναι και τα δυο αρκετα κοντα σαν προγραμματα.

Θεμα γουστου ειναι περισσοτερο απο ενα σημειο και επειτα...και εφοσον δεν εχεις σκοπο να πειραζεις τα raw.

 

 

edit...

ναι ..τελικα το capture one ειχα δοκιμασει :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@, και όποιος άλλος έχει πάρει Fuji με X-Trans. Είστε ευχαριστημένοι; Πιστεύετε ότι υπάρχει διαφορά στα χρώματα σε σχέση με Bayer; Αν γυρνούσατε στο παρελθόν, θα την ξαναπαίρνατε ή θα πηγαίνατε σε άλλο mirrorless σύστημα; Το workflow σας έχει επηρεαστεί; 

 

Αν φύγει η μηχανή μου λέω να πάω για X-E1 και 35mm f1.4

Link to comment
Share on other sites

Σαν αισθητήρας, έχει πολύ καλό resolution και noise handling. 

Tο rendering των χρωμάτων έχει διαφορά σε σχέση με bayer αλλά μπορείς να φέρεις τα πάντα στο επίπεδο που θές στο post, προφανώς.

 

To workflow, είναι ίδιο, με το τελευταίο ACR έχεις as good as it gets, σχεδόν, μεταροπή raw. Εκτός απ αυτο, ο in cam raw converter δίνει ρέστα απο ρυθμίσεις και ποιότητα. Και είναι μεγάλο time saver αυτό.

 

Αλλο σύστημα mirrorless δε παίζει να επαιρνα. Ο λόγος? Οι φακοί, ο αισθητήρας, το interface, οι φακοί,  το design, οι φακοί, οι φακοί και οι φακοί.

Το μόνο λάθος μου είναι το οτι δεν πήρα εξαρχης XE2 ή έστω ΧΕ1. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Να φανταστώ σου λείπει το VF; Από φακούς τι έχεις; 

 

 

Ναι το άτιμο.

Aπο native φακούς XC16-50, XF18. Και επίσης Μ42 200mm f/4, 58mm f/2 , 135mm f/2.8.  Ο 58άρης ειδικά είναι λες και είναι φτιαγμένος για Fuji X. :p

Link to comment
Share on other sites

δες την x-e2 ..εχει xtrans ΙΙ ..

 

Και αντι για αυτο το συνδιασμο ...δες και την σονυ a7 με τον 60αρη sigma φ2.8  

 

Επίσης έχουν και τη διπλή τιμή :p. Αυτό που θα ήθελα είναι α7 + Zeiss FE 55 αλλά πολλά τα λαλά.

Link to comment
Share on other sites

για αυτο προτεινα τον 60αρη.
 
Aν και δεν "Φταιχτηκε" για full frame καλυπτει μια χαρα το καδρο με ελαχιστο vignettarisma.
 
ΚΑι ο φακος ειναι πιο οξυς απο οτιδηποτε αλλο εχεις δει...ακομα και απο τον 55αρη που λες.
 
http://www.dxomark.com/Lenses/Compare/Side-by-side/Sigma-60mm-F28-DN-A-Sony-E-on-Sony-A6000-versus-Sony-FE-Carl-Zeiss-Sonnar-T-STAR-55mm-F18-on-Sony-A6000___1104_942_1252_942
 
(measurements->sharpness->field map ..)
 
 
@soulclaimer ..η α7 μια χαρα ff της προκοπης ειναι και ακομα παραπανω...ιδιως αν βαλεις και τον παραγοντα video μεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A7? Γιατί όχι FF της προκοπής(DSLR)? Τι παρπανω έχει η Α7 εκτός απο την έλλειψη φακών και εργονομίας σε σχέση με πχ μια D610?

 

Για το λόγο που δίνω και τη μηχανή μου, είναι μεγάλη και δεν την κουβαλάω πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

@NTG Οι φακοί δεν είναι πολύ μικρότεροι σε μέγεθος και βαρος των αναλογων SLR FF με αποτέλεσμα να ακυρώνεται το όλο νοημα του μικρότερου σώματος.

 

Βλ. 24-70, 70-200 κλπ

 

Γι αυτό το λέω. 

Link to comment
Share on other sites

εγω τα ξερω..λαθος μεντιον εκανες :p

 

 

Για αυτο ρωτησα αν θελει ενα φακο...

 

Γιατι η καλυτερη επιλογη να την εχεις ακομα και σε περιλαιμιο μονιμα πανω σου ειναι μια 16ara m4/3 με τον 20αρη πανασονικ  φ1.7

(αν οχι τις πιο συγχρονες pana gf6 / oly epl7 ..την πρωτη με αυτον τον αισθητηρα epm2 στα 189€)

 

Βεβαια θελει μια υποχωρηση σε θεματα "τρελλου" iso..αλλα το 1.7 θα του δωσει αρκετο φως χωρις καν να του στερησει βαθους πεδιου.

Px ψιλοκοντινο portaitακι με 2.8 παιζει και να το χασει @50μμ  σε ff)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω πως το βλέπω. Δες τη διαφορά. Ειδικά στο βάρος

 

 
Έχεις αυτό το πακέτο για βόλτες κλπ και άμα θες για δουλειά βάζεις τον 24-70 πάνω. Είσαι ευέλικτος. Την XE-1  και τον 27άρη πχ θα μπορώ να την έχω πάντα μαζί μου στην τσάντα της σχολής, ενώ έχω και τη δυνατότητα να φορέσω φακούς όπως ο 50-140 f2.8.
 
Μηχανή χωρίς VF δεν παίρνω. Το έκανα κάποτε (ΝΕΧ-5) και δεν το ξανακάνω. Το m4/3 το έχω αποκλείσει μάλλον, καλοί φακοί μεν και πλήρες σύστημα αλλά μου φαίνεται κάπως να δίνω τόσα λεφτά για φακούς για παίρνω το αντίστοιχο ενός 50αρη @ f2.8 (πχ Panasonic Leica 25mm 1.4)
Έγινε επεξεργασία από racer
Link to comment
Share on other sites

300καμποσα γραμμαρια ειναι.

 

Eνα μισολιτρο μπουκαλακι νερο ειναι πιο βαρυ.:p

 

Βuild some muscles dude:p

 

 

Προσωπικα μου αρεσει η fuji..απλα και μονο για τον xtrans. Ουτε καν το rendering δε με νοιαζει.

 

Κερδιζεις κατι σε ογκο κλπ..αλλα δεν πας σε "μικρη" μηχανη.

Και αν ειναι να δiνεις 1000αρια (€) για τους φακους που λες..δε κερδιζεις τιποτα απο ογκο.

 

Αν ειναι για δουλεια...κρατα την d610 με τους φακους που μαλλον εχεις..και παρε μια sigma δπ3/δπ2 με foveon (ουσιαστικα επιλεγεις εστιακο μηκος).

Σε οξυτητα παιζει να περναει και την d610 με οποιον prime και αν εχεις.

Aπλα ελεω foveon ξεχνας το video και δε παιζεις σε ψηλα iso.Αλλα απο rendering θα την προτιμουσα εναντι οποιασδηποτε αλλης.(που δε καιγομαι για rendering.Απλα τα raw θελω απο μια μηχανη.)

http://www.stevehuffphoto.com/tag/sigma-merrill/

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω 10-18 για 1100D..

Αλλά το σκέφτομαι γιατί θέλω να κάνω και ένα Update στο Body γιατί με την 1100D δεν πάω πουθενά

από Gear έχω τον κλασσικό 50mm f1,8 τα Kit Lenses και έναν Tamron 70-300 o οποίος έχει σπάσει άμα αξιωθώ για εγγύηση έχει καλός..

Σαν Body σκέφτομαι μονο D70 η 70D? που είναι κανούρια με τα Βιντεο μπιχλιμπιδάκια αλλά και 1000ευρώ πολλά είναι τα άτιμα για Body

Και δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται με τις Mirrorless για αυτό λέω αμα μπορέσω να πουλήσω και την 1100D και να πάω σε καινούριο πράγμα..

 

Το μόνο που ενδιαφέρει είναι Smooth Grain στα μεγάλα ISO στα Video - Τα Still είναι Stills αλλά και με την 1100D στα 6400 είναι τόσο σκληρό που δεν ξέρω τι να κάνω σε Post πως να χειριστώ όλο αυτό το Grainο-κατάσταση και βγάζω πρόσωπα..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.