Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Καλημερα.

Εχω λοιπον την nx300 με τον 16mm, 45mm και τον 18-55.

Βρηκα αυτον εδω http://www.adaptall-2.org/lenses/23A.htmlμαζι με ανταπτορα nx στα 70Ε.

Εχω λοιπον μερικες ερωτησεις.

Αξιζει για τα χρηματα αυτα να πειραματιστω ;

Απο οτι καταλαβα αυτος ειναι για 4/3 φορματ οποτε για την nx300 Θα ειναι κατι σαν 90-450 ;

Στα 60mm που υποστηριζει μακρο θα δουλευει στην nx ;

Και επειδη δεν εχω ξαναδουλεψει manual στην nx300 θεωρητικα θα δουλευει σε A και Μ modes. Οπότε και στο Α απλα θα καθοριζει αυτοματα η μηχανη το shutter speed αναλογα με τη φωτεινοτητα ; Και στο manual κλασσικα ολα με το χερι ;

Link to comment
Share on other sites

ναι σε ολα..

 

 

 

(απλα δεν ειναι για 4/3 φορματ....full frame ειναι και απλα με adaptora τον βαζεις οπου θελεις.).

 

 

υ.γ

Μαζι με αδαπτορα για ΝΧ εχεις βρει το φακο η για αλλη μοντουρα και απλα θα βαλεις extra adaptora?

(απλη περιεργεια ετσι οπως το εθεσες...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα πως ειναι, απο διπλανο φορουμ το βρηκα που τον δινει μαζι με nx ανταπροτα λεει.

Ο ιδιος εχει και την nx300 και τη δινει.

Εχει σημασια αυτο που ρωτησες για τον extra ανταπροτα ;

Λογικα ο ανταπτορας πρεπει να ειναι κατι σαν αυτο http://www.ebay.com/itm/Tamron-AD2-Adaptall-II-Lens-to-Samsung-NX-NX1-NX210-NX200-NX10-NX5-Adapter-/271836595756

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ήρθε πριν λίγο το πακέτο που περίμενα!!

 

004_6541_zpstabu63sp.jpg

 

Μέσα είχε μια NIKON F4, η τρίτη που παίρνω.

 

004_6542_zpsnnenoi2x.jpg

 

Η πρώτη είναι σαν αυτή, με το battery pack για 6 AA και η δεύτερη είναι μόνο το σώμα, σαν αυτή. ΚΑι οι 2 λειτουργούν άριστα.

 

Δεν είναι και σε πολύ καλή κατάσταση εξωτερικά, ούτε λειτουργεί, έχει κλειδωμένο κλείστρο. (Θα το δοκιμάσω με φιλμ εκτενέστερα όμως, μήπως δεν κάνω κάτι καλά, αν και δε νομίζω.)

 

004_6543_zpsc4tcudfp.jpg

 

Αλλά αυτό που πραγματικά θέλω από το πακέτο ήταν το grip για 4 AA

 

004_6546_zpsigsfcltv.jpg

 

που την κάνει πιο compact, σαν αυτή και κοστίζει όσο πλήρωσα για όλα!!

 

BONUS! Μου έμεινε το πεντάπρισμα, η οθόνη εστίασης και η πλάτη να βάλω στο γυμνό σώμα που είχα.

 

EDIT: Ανοίγει το κλείστρο, το ξεκλείδωσα, αλλά ο καθρέπτης δεν ανεβαίνει τελείως.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε τελικα σημερα ο ανταπτορας,και ετσι μπορεσα και εβαλα τον πρωτο μου manual προς εξερευνηση.

Και τα δυο μαζι,με τα μεταφορικα κοστισαν περιπου 55€,οποτε δεν μπορω παρα να ειμαι ικανοποιημενος.

Τωρα σκεφτομαι για εναν Vivitar 90αρη macro με την πρωτη ευκαιρια.

 

post-60450-0-34462000-1445863060_thumb.j

post-60450-0-63761500-1445863219_thumb.j

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ρε συ απλά θέλω να καταλάβω πώς στα κομμάτια θα επιλέξω φωτιστικά. Τώρα για να καταλάβεις, όποτε φωτογραφίζω στατικά χρησιμοποιώ 4 λάμπες φθορισμού από 105W η κάθε μια. Λόγω όγκου και μανούρας για να τα στήσω θέλω να τα αλλάξω με 2 (κατά προτίμηση όχι παραπάνω) LED αντίστοιχης ισχύος αλλά δεν μπορώ να βρω κάπου ένα μέτρο σύγκρισης.

 

Άρα με 2 λόγια, πώς συγκρινεις και επιλέγεις σε πρώτη φάση ;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.