Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

καλησπερα παιδες, σημερα πουλησα τον 12-24 τοκινα dx που ειχα και ψαχνομαι για 14αρη σαμγιανγκ.

 

ελλαδα ο πιο φθηνος εχει 415 και ριχνοντας μια ματια ebay τον βρηκα με 360 ΜΕ βαση για τα φιλτρα που παει τουλαχιστον κανα 50αρι.

 

τι θα κανατε εσεις αξιζει? (δεν εχω θεμα με paypal εχω μεσα χρημα)

 

http://www.ebay.com/itm/Samyang-14mm-AE-f-2-8-ED-AS-IF-UMC-for-Nikon-Filter-Holder-FREE-3yrs-warrant-/281644604169?hash=item4193539b09

 

Είχα μια σχετική συζήτηση με τον Ιάσωνα χθες, επειδή τον πήρα και εγώ στις αρχές του μήνα. Ντάξει, είναι απλά απίστευτος ειδικά τα λεφτά που ζητάει. Οκ, ο 14-24 είναι το υπέρτατο εργαλείο αλλά αν δεν ενδιαφέρει το ζουμ θα τον χαρείς άπειρα και η χειροκίνητη εστίαση δεν θα σε προβληματίσει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον υπάρχει και πιο sharp φακός από τον 14-24.

Κυκλοφορεί πλέον στο εμπόριο ο Tamron 15-30 f/2.8... και θερίζει ( εντάξει, λίγο πιο sharp στο κέντρο, και "σχετικά ουσιαστική" διαφορά στα άκρα του frame ).

Φυσικά και φθηνότερος του Nikkor.

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτας αν αξιζει ο φακος , τα αξιζει καθε ευρω που ζηταει και μη σου πω τους κλεβεις κιολας :D

Δεν εχεις να ζηλεψεις ΤΙΠΟΤΑ απο τον 14-24 της νικον και κερδιζεις 1000Ε

Απλο αυτο που λεω.Δυστηχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα και δυστηχως οποιος εχει τον 14-24 απλα εχει δωσει 1000Ε παραπανω για το ευρος αυτο.

Μια επιφυλαξη στο μοντελο ομως.Ψαξε για αυτον που εχει ενα "L" στο απειρο σημειο εστιασης.

Το λεω αυτο γιατι ειχα 2 samyang 14 και ο ενας ηταν "sample" αλλα ειχε αλλη αριθμηση πανω στον φακο και το 2.8 δε με ενθουσιαζε τοσο οσο αυτου που εχω τωρα που χαζευω καθε φορα που κοιταζω φωτος

Τωρα να ηταν το sample λαθος κομματι ; Να ισχυει γενικα αυτο ; Δεν ξερω..\

 

 

busa : δε ξερω να σου πω....αν μαθω θα σ πω

μπορεις να μου δειξεις με φωτο αυτο το συμβολο που λες?

εγω ηξερα οτι ειναι 2 μοντελα. ενας για βιντεο με περιεργο δακτυλιδι και ο αλλος με το μεγαλο focus ring.

 

ειδες καθολου αυτον στο λινκ του ebay?

 

ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου δειξεις με φωτο αυτο το συμβολο που λες?

εγω ηξερα οτι ειναι 2 μοντελα. ενας για βιντεο με περιεργο δακτυλιδι και ο αλλος με το μεγαλο focus ring.

 

ειδες καθολου αυτον στο λινκ του ebay?

 

ειναι οκ?

Ρε , τωρα το ειδα

Λοιπον ο sample που ειχα δοκιμασει ηταν αυτος :

http://www.kenrockwell.com/tech/samyang/14mm-f28/D3S_9250-1200.jpg

ενω ο δικος μου αυτος

https://www.ephotozine.com/articles/samyang-14mm-f-2-8-ed-as-if-umc-lens-review-19621/images/highres-samyang-ae-14mm-2_1340871729.jpg

Οι διαφορες τους ; Μονο το σημαδακι "L" στο απειρο.Διαφορες οπτικα ; Στο 2.8 και απειρη εστιαση δε λες "wow" στην ποιοτητα του φακου.

Δηλαδη πως το καταλαβα οτι κατι δε μου πηγαινε καλα (Ειμαι και ψειρας μη το ξεχνας); Ηθελα το δαχτυλιδι εστιασης να γυρναει λιιιγο παραπανω για να πεις οτι θα εστιασει στο 100% γιατι βλεποντας τις φωτος απο την οθονη της καμερας ενιωθα οτι ηταν λιγο "θολες" Λεω ενιωθα γιατι πριν τον sample ειχα τον δικο μου και ειχα δει ποσο ΞΥΡΙΖΕ στο 2.8.

Να ηταν ετσι ο συγκεκριμενος (sample) ; Δε ξερω.Θελω να μου στειλει raw ο Hayabusas που πηρε τον ιδιο να συγκρινω.

Θα μου πειτε , τοπια τραβατε με 2.8 ; ΝΑΙ οταν προκειται για βραδινα και αστερια.

Τωρα γιατι ειχα τον δικο μου και βρεθηκα με τον sample και ξανα στον δικο μου ; Ειανι αλλη ιστορια :hehe::p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελαχιστο crop δε το λες απο το 14 στο 24.

 

Κοντευει 2χ..

Ειναι σαν να λες μη βαζεις 300αρη ...βαλε εναν 180αρη. (σε τελε μερια)

 

Το ιδιο crop θα ειναι...Χωρια τα 1000 μυρια οσα σχολια εχουν γινει "μπλα μπλα μη παρεις 24 παρε 17(η 18) ειναι πιο wide και θα κανεις σουπερ πραματα"

 

 

Και για να το γυρισουμε και σε mpx (μιας και μιλαμε για crop ) ειναι το ιδιο με το τελικο crop 8μπχ μιας αρχικης 24αρας.

(για web δε σε χαλαει αν ειναι να ποσταριστει με 1μπχ αναλυση..αλλα οκ..δε το λες και ελαχιστο).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ελάχιστο είναι.Όταν τις περισσότερες φορές σε τοπίο απο 14μμ κροπαρεις και δεν το αφήνεις 100% αυθεντικό.

και μερικές φορές τα νούμερα δεν αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα όταν στην πράξη ισχύουν άλλα πράγματα.Και στο λέω γιατί εχω εμπειρία και από τους δύο φακούς.τα 1100€ παραπάνω ευρω δεν αξίζουν ουτε στο ελάχιστο.

να μιλάγαμε για εναν φακο 24-70 της νικον , ναι.σου προσφέρει πολλά παραπάνω από έναν αντίστοιχο σιγμα και εκεί η διαφορά είναι στο 500αρη.Όχι 1000+

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρεται παιδιά..

 

Κανα πιο φθυνό Gimble για GoPro και DSLR ξερετε?

 

Για GoPro όλους τους βλέπω με αυτό εδώ.. ---> http://www.feiyu-tech.com/G4-en.php

Για DLSR όλους τους βλέπω με αυτό εδώ.. ---> http://shop.chdntech.com/nebula/nebula4000-lite-gyroscope-gimbal-stabilizer-bmpcc-gh4-nex-eos-m-a7s.html

Link to comment
Share on other sites

Άμα εννοείς τέτοια πουλιά να τρέχουν στις παραλίες, Ναι..

 

 

 

Τι θες την κεφαλή Gimbal ?

Αυτές είναι για μεγάλους φακούς ( 400mm f/2.8, 500mm, 600mm, 150-500, 150-600, κλπ ) για wildlife photography.

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Τι θες την κεφαλή Gimbal ?

Αυτές είναι για μεγάλους φακούς ( 400mm f/2.8, 500mm, 600mm, 150-500, 150-600, κλπ ) για wildlife photography.

 

Βρε πέππα τι δεν καταλαβαίνεις? :hehe:

 

http://lmgtfy.com/?q=gimbal+stabilizer

 

Eίναι για βίντεο καταρχήν και όχι για Wildlife και τετοια.. (μπορείς να το χρησιμοποιήσεις φυσικά αν θες)

Αυτό που βλέπεις μεν στο Google είναι επαγκελματικα..

 

Αλλα για την GoPro για παράδειγμα (Ακόμα δεν έχω πάρει την κάμερα) αλλά ψάχνομαι γενικά να καταλάβω τι παίζει να μην την πατήσω όπως την 1100D πλέον γιατι μάθαμε και 5 πράγματα..

Είναι απλό μικρό ελαφρύ το κρατάς και κόβεις πλάλες..

 

bRIHAYY.jpg7OCQKAw.jpg

 

Αλλά κάνει 350-400 Ευρώ το βρίσκω και ελλάδα και εξωτερικό (περνεις μια αλλη Go Pro για παράδειγμα)

Για αυτό λέω μην υπήρχε κάτι παρόμοιο πιο φθυνό (Μην ήξερε κανείς κανα κινέζο στα 100-150$)

 

Και το ίδιο πραγματάκι υπάρχει και για τις DSLR λίγο πιο πολυπλοκο βέβαια γιατι εξαρτατε κάμερα φακός κτλπ..

αλλά το πιο εύχριστο μικρό βολεύει..

 

Gybey8f.jpg

 

To nebula 4000

 

Αλλά κάνει 700$ και ούτε καν το βρίσκω ευρώπη να πω την αλήθεια..

 

Πάρε και κανα 2 βίντεο από τα συγκεκριμένα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά..

 

Έφαγα όλο το βράδυ και κοιταγα βιντεο στο ΤυΒΕ..

Θα κανω ενα ανοιγμα για GoPro που θέλω, συν τα περιφερικά αλλά πλέον κοιτάω και για DSLR 

γιατί άμα είναι να δώσω κανα 500 ρικο για Black 4 κανα Gimble αλλά 300 κτλπ πάμε στο χιλιάρικο..

 

Και ετσι ελεγα τι να παρω πρώτο αλλα επειδή απο κάμερες βλέπω βγήκανε πολλά και θέλω να μαθω λιγο GoPro πρώτα είναι η αλήθεια..

 

Με ενδιαφέρει βίντεο πιο πολύ από τα Stills και έτσι κοίταγα για την Canon D70 μιας και έχω και τον Prime 50mm 1.8 / 10-18 / 18-55 

αλλά ειδα ότι με λίγα παραπάνω πέρνεις GH4 / A7 και δεν ξέρω τι παίζει για πείτε απόψεις σχετικά με Video DSLRS γιατι μπορεί να υπάρχουν και άλλες που να μην ξέρω..

 

Η τορινή πάντως είναι η 1100D Canon :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παίδες θελω να κανω αναβαθμιση και δεν ξερω τι να παρω..

 

Είμαι ανάμεσα σε

 

Canon D70

GoPro Hero 4 Black

 

Και με μεγάλη πολύ μεγάλη προσπάθεια άμα δεν πάρω κάτι από τα παραπάνω 

 

Τρόγομαι πολύ για

 

a7

a7S

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.