Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Ξερω βρε είνα επισημη εδώ και 2 μερες και τα σπεκς Leaked πάνω από μήνα απλά δε το πόσταρα γιατί κανεις δε νοιαζεται για φουτζι εδω. Όλοι είναι SoNikon fanboys :hehe:

 

Στην Χπρο2 οχι μόνο σενσορας νεος, νέος είναι και ο επεξεργαστής που κάνει παπάδες.  +/- 4 στις σκιες, τα highlights και NR etc. Μάλλον η επόμενη μηχανή μου είναι, εκτός απροόπτου. Οπου απρόοπτο βλέπε Χ100 ΦΦ. 

 

Απ τις άλλες, ΧE2s αδιάφορη για μένα,  X70 ενδιαφέρουσα με καλό 18άρη αλλά σε αυτά τα λεφτά και χωρις VF να την χαίρονται.

εγώ είμαι oly οπότε :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σας , θα ηθελα προτασεις για ; 

 

1. backpack ...μαξιμουμ μεχρι 100 ευρω για SONY A7 και 2-3 lens, filters, flash , sd cards etc 

2. Manual lens για landscape ...σε Sony A7 ...εχω τον 28-70 ο οποιος δεν ειναι τοσο ευργωνιος οσο θα ηθελα...ιδανικη λυση ειναι ο 16-35 zeis αλλα ειναι πολλα τα € :( . Θα βγει ο voigtlander για emount συντομα σε 15 αλλα υπολογιζω να ειναι γυρω στα 700€ ~ 

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει και το 4 Firmware για X-E2

 

http://www.fujifilm.com/support/digital_cameras/software/firmware/x/xe2/

 

Ναι και είμαι περιεργος να δω ποσο θα αλλάξει η μηχανή. Λενε πως θα "γίνει" XE2s, για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια με εχει σπασει τα νευρα η playmemories

 

θελω να αγορασω ενα apps time lapse 

 

και δεν με αφηνει να κανω συνδεση λογο Ελλαδας ενω εκανα 2ο λογαριασμο Αγγλικο made in UK που λεμε....και κανω την αγορα παλι μου το ακυρωνει.

 

 

τι στο διατανο ; 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι θα πρέπει να πάρεις κάρτα με πόντους για το αγγλικό play memories ,αλλιώς δεν θα μπορέσεις....

 

και που θα το βρω αυτο ; 

 

 

να σημειωσω με visa τραπεζα πειραιως εκανα μεχρι τωρα αγορες αλλα η sony αμιεται ασυστολα :@

Link to comment
Share on other sites

για λέγε

 

 

Υπάρχει το changelog :p και review αλλά-->

Καινουριο ΑΦ με οτι λειτουργία υπάρχει στην ΧΤ1 οπως left/right eye priority tracking κλπ και μου φαινεται πιο snappy, σχεδον όλα τα κουμπιά είναι remmapable και σου βγάζει και σχεδιαγραμμα της μηχανής απο πλαι και απο πανω για να κάνεις remap,  το interface εγινε σαν της ΧΤ1/Χ100Τ με hi-res animations, το overlay της οθονης και του EVF έχει μερικα customizations παραπανω και  είναι πιο συμμαζεμένο και ευχάριστο, και κάνει πλέον rotate στο EVF.

Φυσικά ηλεκτρονικό κλείστρο μεχρι 1/32κ που κάνει την μηχανή τελείως αθόρυβη και μάλλον θα το λιώσω σε timelapse.

 

Και μετα βλέπω ποστ για αδυναμια αγορας βασικών features σε μηχανή... οταν ελεγα πως οι sony ειναι gadgets και οχι φωτογραφικές μηχανές με παίρνατε πολλοί στο ψιλό...

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

κλάψτε: http://www.dpreview.com/articles/9382826533/sony-releases-a6300-video-showing-af-tracking-and-8-fps-live-view-burst-performance

 

Ώρα για ανανέωση του aps-c εξοπλισμού (μια canon 400d με κύριο φακό έναν 17-55 is 2.8)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το changelog :p και review αλλά-->

Καινουριο ΑΦ με οτι λειτουργία υπάρχει στην ΧΤ1 οπως left/right eye priority tracking κλπ και μου φαινεται πιο snappy, σχεδον όλα τα κουμπιά είναι remmapable και σου βγάζει και σχεδιαγραμμα της μηχανής απο πλαι και απο πανω για να κάνεις remap,  το interface εγινε σαν της ΧΤ1/Χ100Τ με hi-res animations, το overlay της οθονης και του EVF έχει μερικα customizations παραπανω και  είναι πιο συμμαζεμένο και ευχάριστο, και κάνει πλέον rotate στο EVF.

Φυσικά ηλεκτρονικό κλείστρο μεχρι 1/32κ που κάνει την μηχανή τελείως αθόρυβη και μάλλον θα το λιώσω σε timelapse.

 

Και μετα βλέπω ποστ για αδυναμια αγορας βασικών features σε μηχανή... οταν ελεγα πως οι sony ειναι gadgets και οχι φωτογραφικές μηχανές με παίρνατε πολλοί στο ψιλό...

τα διάβασα αυτά αυτό που έγραψες ήθελα γιατί την σκέφτομαι μαζί με την εμ10 για να αντικαταστήσω τη γραία μου

Link to comment
Share on other sites

Με τι φακό Άκη όμως; 

Aρχικά τον 16-50 του κιτ και διάφορους manual που ήδη έχω (c/y mount, m-mount, m42).

Στόχος να είναι πάντα η μηχανή μαζί μου (όπως το κινητό). Ο 16-50 ή ο σταθερός 20ρης νομίζω είναι καλοί για τέτοια χρήση.

 

Μελλοντικά ίσως πάρω και κανένα EF το E-mount adapter για να βάλω και τους canon φακούς αν και δε με καίει τόσο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.