Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Μου κάνει εντύπωση όμως που η NIKON άλλαξε σύστημα και αντί να βιδώνει τη μοντούρα πάνω στο μεταλικό σώμα, τη βιδώνει σε πλαστική βάση. Μπορεί όμως να το κάνει για να προστατέψει το μεταλικό σώμα από στράβωμα από σοβαρή πτώση.

Δείτε π.χ.

D300

ZBODY.JPG

D3

d3-frame.jpg

D200

d200_chassis.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειδες αμα ειναι γκαντέμης ο άνθρωπος ;

edit: Πέρα από την πλάκα, αν ενα σώμα τέτοια άξιας ειχε και την αντίστοιχη μεταλλική ενίσχυση (ως όφειλε) στο συγκεκριμένο σημείο, το πιθανότερο θα ήταν μετά την πτώση να χρειαζόταν αλλαγη καποιο πλακάκι και οχι σέρβις η μηχανή. Αλλά...

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μια γνώμη ρε παιδιά. Ψάχνομαι για το HLD-6 για την OM-D.

Genuine Olympus HLD 6 Power Battery Holder HLD6 Grip for OM D Em 5 Camera | eBay

Δεν είμαι πολύ θετικός στην ιδέα αγοράς μέσω ebay από πωλητή που στέλνει από Hong Kong, όμως η διαφορά τιμής σε σχέση με Ελλάδα δεν είναι αμελητέα (216€ vs 290€).

Βάση των υπόλοιπων προϊόντων του και του feedback είναι legit ο πωλητής και το grip είναι γνήσιο. Ακόμα αυτός λέει ότι έχει "Olympus Worldwide Warranty".

Έχει free shipping, αλλά δεν έχω αγοράσει ποτέ κάτι ιδιαίτερης αξίας από Κίνα. Οπότε πολύ πιθανόν να περάσει τελωνείο (εκτός και αν του πω να το στείλει ως gift).

Αυτό που με προβληματίζει είναι η εγγύηση. Πως μπορώ να βεβαιωθώ ότι σε περίπτωση βλάβης δεν θα μείνω με ένα νεκρό 2-piece grip στα χέρια μου;

Link to comment
Share on other sites

ειδες αμα ειναι γκαντέμης ο άνθρωπος ;

edit: Πέρα από την πλάκα, αν ενα σώμα τέτοια άξιας ειχε και την αντίστοιχη μεταλλική ενίσχυση (ως όφειλε) στο συγκεκριμένο σημείο, το πιθανότερο θα ήταν μετά την πτώση να χρειαζόταν αλλαγη καποιο πλακάκι και οχι σέρβις η μηχανή. Αλλά...

η μπορει να χρειαζοταν αλλαγη καποιο φυλλο μαγνησιου γιατι απο μια πτωση ποτε δε ξερεις πως θα την ακουσει το υλικο.

μπορει να στραβωνε ολο και να ηταν χειροτερα τα πραγματα.

και να μην ερχοταν με καλιμπραρισμα μετα.

γιαυτο πολλα προιοντα ακριβα κιολας , χρησιμοποιουν πλαστικο υλικο σε καποια μερη του

Σιγουρα θα ηταν καλυτερα με μαγνησιο αλλα και παλι μπορει να σου κατσει χειροτερη ζημια.απλως μειωνεις τις πιθανοτητες

Link to comment
Share on other sites

Τα παντα εχουν να κανουν με την πτωση.

Π.Χ σε χτυπημα με την D300 & ton 17-55 παλαιοτερα, με παρομοιο τροπο με του φιλου παραπανω (οχι με με το λουρακι, ο τροπος που χτυπησε η μηχανη), εσπασε απλα το lens hood εκει που κουμπωνει στον φακο. Αλλαξα hood και τερμα.

Σε αλλη φαση παλι ο 24-70 στο εδαφος σε φωτογραφιση, διπλα σε ενα light-stand, ηταν με το hood κατω mount πανω, κουνανε το stand, πεφτει ο φακος στο πλαι...

Ε οκ δεν εδωσα σημασια σιγα το χτυπημα.

Τελειωνω με τομ 70-200, ξανακουμπωνω τον 24-70 και ... το δαχτυλιδι του ζουμ ειχε σφυξει, οχι υπερβολικα, αλλα φαινοταν εκει γυρω στο 50mm να κολαει και μετα να χαλαρωνει παλι.

Οκ, λεω θα ζησουμε. Αμ δε. ειχαν πειραχτει εσωτερικα τα στοιχεια του φακου και μου εφευγε το plane of focus απο αριστερα προς τα δεξια.

Δλδ.

αριστερα ηταν εστιασμενα σωστα εκει που ειχα εστιασει και με το που περναγε το κεντρο της φωτογραφιας το φοκους εφευγε προς τα πισω στο background...

Το σερβις στον Δαμκαλιδη ειπε οτι ο φακος λογω "Ν" (nano coats) δεν μπορει να ανοιχτει στην Ελλαδα και εγινε αντικατασταση εκτος εγγυησης για 6 μηνες περιπου με κοστος το μισο απο οσο εχει καινουργιος.

Αυτα... οποτε ειναι οπως σου κατσει.

Έγινε επεξεργασία από clarck
Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω ότι συμφέρει. Στο εξωτερικό, άλλωστε είναι πολιτισμένοι και οι πολίτες. εδώ θα μας "έπεφτε" μετά από 1-2 χρόνια, και θα χρειαζόταν αλλαγή η κάμερα με το πιο καινούριο μοντέλο

Link to comment
Share on other sites

NSFW inside :devil:

Για πείτε μια γνώμη ρε παιδιά. Ψάχνομαι για το HLD-6 για την OM-D.

Genuine Olympus HLD 6 Power Battery Holder HLD6 Grip for OM D Em 5 Camera | eBay

Δεν είμαι πολύ θετικός στην ιδέα αγοράς μέσω ebay από πωλητή που στέλνει από Hong Kong, όμως η διαφορά τιμής σε σχέση με Ελλάδα δεν είναι αμελητέα (216€ vs 290€).

Βάση των υπόλοιπων προϊόντων του και του feedback είναι legit ο πωλητής και το grip είναι γνήσιο. Ακόμα αυτός λέει ότι έχει "Olympus Worldwide Warranty".

Έχει free shipping, αλλά δεν έχω αγοράσει ποτέ κάτι ιδιαίτερης αξίας από Κίνα. Οπότε πολύ πιθανόν να περάσει τελωνείο (εκτός και αν του πω να το στείλει ως gift).

Αυτό που με προβληματίζει είναι η εγγύηση. Πως μπορώ να βεβαιωθώ ότι σε περίπτωση βλάβης δεν θα μείνω με ένα νεκρό 2-piece grip στα χέρια μου;

Link to comment
Share on other sites

Tokina Service κανείς εδώ για Ελλάδα ξέρει τίποτα ?

Ο 11-16 που έχω, στο 11-14μμ δεν εστιάζει σωστά, όπως πάρα πολλά κομμάτια του συγκεκριμένου φακού. Να δω τι θα γίνει και με αυτόν..

Link to comment
Share on other sites

Με το focus ring.

Πέρα απ αυτό όμως, σε στιγμές που το ΑΦ καίει κάρβουνο νομίζω βολεύει το ΑΦ-ON, να βρίσκεις δηλαδή ref. point, για να μην ψάχνεται κάθε φορα που πατάς το κλείστρο.

Link to comment
Share on other sites

Μονο ton deninho παιζει να βολεψει το back focus που βρισκεται στο σεφ πιο συχνα και απο τον επιστατη :p

ον αναδερ νοουτ...2 καλουτσικα videakia περι εξοπλισμου..(μη εχοντως :p)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JnUavVTTjb8]Strobist, Cheap Camera Challenge - DigitalRev TV - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=p3LeN9xrF_o]Vincent Laforet, Cheap Camera (Lens) Challenge - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.