Jump to content


Ασύρματο δίκτυο


tassoss

Recommended Posts

Τα φώτα σας παρακαλώ.

Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να στηθεί ασύρματο δίκτυο σε οικοδομή (point to point) με παρεμβολή δυο ορόφων μεταξύ των δύο σημείων;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και το ποιο κατάλληλο forum για να ζητήσεις πληροφορίες για αυτό. Σύμφωνα με αυτά που ξέρω λίγο δύσκολο το κόβω με δύο ορόφους. Κανονικά πρέπει να έχεις οπτική επαφή με το σημείο σύνδεσης. Ίσως να χρειαστεί να βάλεις κάποιες έξτρα κεραίες.

Για σίγουρα πιο έγκυρες απαντήσεις πήγαινε

http://www.awmn.net

και αφού είσαι και σαλονικιός

http://www.salonicawireless.net

τα παιδιά εκεί θα σε βοηθήσουν σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

an thes soin kai kala wireless gia to diktio sou den prepei na iparxei problem me tous dio orofous. den xreiazete line of site giati an itan etsi ta wireless tha itan axrista (pios tha gremize toixous aplos gia na vlepei access point??). an exeis provlima me to signal strength dokimase na strepseis tis keraies na "vlepou" i mia tin alli. diladi i keraia na einai parallila me to edafos kai oxi katheti pros auto (i keraia aktinovolei perissotero pros ta pano etsi) kai an pali exeis provlima ereunise kai tin lisi na valeis ena access point metaxi ton dio orofon.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να υλοποιήσεις (με επιτυχία) ένα ασύρματο δίκτυο στην οικοδομή.Με όλα τα πρότυπα ασύρματης δικτύωσης θα είσαι μια χαρά.

Βεβαίως θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα κάρτες δικτύωσης με το πρότυπο 802.11g , το οποίο έχει και την καλύτερη εμβέλεια , σε συνδυασμό με πολύ καλή ταχύτητα.

Αλλιώς "αν έχεις πρόσβαση" σε κάρτες με το νέο 802.11i , και αντέχεις τα έξοδα , πάρε μια με αυτό.

Από εταιρίες προτείνω τις Cisco & Level One.

Οι καλύτερες προτάσεις είναι της Cisco (αλλά λίγο ακριβές) , και τις Level One είναι πολύ καλές , και σε προσιτές τιμές.

Όσον αφορά το στήσιμο , δεν χρειάζεσαι Access Point (συσκευή) , και με τις ενσωματωμένες κεραίες θα είσαι μια χαρά.Βεβαίως αν η γειτονιά σου έχει πολλούς κομπιουτεράδες , γιατί δεν κανονίζετε κανά στήσιμο Wireless Lan? Εκεί βεβαίως θα σου χρειαστεί ένα Access Point μαζί με μια εξωτερική κεραία...

’λλες ερωτήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Suedehead , το "’λλες ερωτήσεις" μερικές φορές μου ξεφεύγει...δεν ξέρω...κάπως μου βγαίνει αυτοματοποιημένα.

Φυσικά δεν το λέω για να το παίξω δήθεν ξερόλας , έτσι απλό μου βγαίνει καμιά φορά.

Πάντως έχω μεγάλη εμπειρία με το στήσιμο Wireless Lan , (πρακτικά) καθώς έχω στήσει 8 τέτοια ήδη , και τώρα θα αναλάβω το στήσιμο ενός στην περιοχή γύρω από την σχολή μου στην Λαμία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas [26-11-2003 και 13:07]

Φίλε Suedehead , το "’λλες ερωτήσεις" μερικές φορές μου ξεφεύγει...δεν ξέρω...κάπως μου βγαίνει αυτοματοποιημένα.

Φυσικά δεν το λέω για να το παίξω δήθεν ξερόλας , έτσι απλό μου βγαίνει καμιά φορά.

Πάντως έχω μεγάλη εμπειρία με το στήσιμο Wireless Lan , (πρακτικά) καθώς έχω στήσει 8 τέτοια ήδη , και τώρα θα αναλάβω το στήσιμο ενός στην περιοχή γύρω από την σχολή μου στην Λαμία.

πολυ ομορφα αναμενενουμε εντυπωσεις π.χ. δυσκολιες που συναντησες κτλ

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω στην επιφάνεια , είναι το να πείσω τον υπεύθυνο του δικτύου της σχολής να με αφήσει να κάνω share (μέσω του ασύρματου δικτύου) την σύνδεση internet ( 4mbps).

Περιμένω νέα από τον Tassoss.

Τι θα κάνεις τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η ερώτηση ήταν για να μάθω αν μπορεί να γίνει. Τώρα όσον αφορά την υλοποίηση αυτό θα εξαρτηθεί και απο τον άλλον στην οικοδομή. Εάν προχωρήσει πάντως θα το μάθετε :flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.