Jump to content


5870 επιλεγμενα artifacts


lefteriz

Recommended Posts

Μαλιστα,

Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι θα βρεθει ανθρωπος να σου πει οτι η καρτα εχει προβλημα? και ειδικα το e-shop...

Το 20Χ200 πχ, (turbo 21X) του υπερχρονισμου σου που φτανει το qpi clock στα ανωτατα ορια του 4000 αν δεν προσεξεις αλλες παραμετρους, δεν το σκεφτηκες?

Κατα 99,99% καρτα δεν ειναι..

Στην θεση σου θα εκανα περισσοτερες δοκιμες, θα περιμενα τους "επομενους" drivers και θα εβλεπα τι θα εκανα.

Ειναι "θεμα" παντως που δεν εχει ξαναπαρουσιαστει.

Ετσι ελαφρα τη καρδια, αμεσως rma?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

εχω δοκιμάσει πάμπολους οδηγούς μέχρι και 10.3 RC. Γύρισα το σύστημα και σε στοκ ρυθμίσεις , όπως επίσης και σε διαφορετικό σύστημα και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Τι άλλο μπορούσα να κάνω δηλαδή ;

Link to comment
Share on other sites

Κανεις παρα μονον εσυ, δεν μπορει να ξερει αν εκανες καποια πραγματα με τον "σωστο" τροπο η τι αλλο θα μπορουσε να συμβαινει στο pc σου. Δυστηχως δεν υπαρχει βοηθεια απο "τριτους" πανω σ αυτο.

Τον οδηγο αυτον http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062769673&postcount=1739 τον ακολουθησες?

Μηπως εχεις "παιξει" με bios η με με oc της καρτας?

Μηπως ειναι θεμα τροφοδοσιας?

Μηπως ειναι προβλημα intel chipset drivers?

Πολλα μπορει να παιζουν ρολο. Artifact σε 2d? ΑΠΙΘΑΝΟ.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα,

Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι θα βρεθει ανθρωπος να σου πει οτι η καρτα εχει προβλημα? και ειδικα το e-shop...

Το 20Χ200 πχ, (turbo 21X) του υπερχρονισμου σου που φτανει το qpi clock στα ανωτατα ορια του 4000 αν δεν προσεξεις αλλες παραμετρους, δεν το σκεφτηκες?

Κατα 99,99% καρτα δεν ειναι..

Στην θεση σου θα εκανα περισσοτερες δοκιμες, θα περιμενα τους "επομενους" drivers και θα εβλεπα τι θα εκανα.

Ειναι "θεμα" παντως που δεν εχει ξαναπαρουσιαστει.

Ετσι ελαφρα τη καρδια, αμεσως rma?

2D artifacts & corruption...

Εδώ ίσως να μην έχει αναφερθεί,αλλά σε site του εξωτερικού υπάρχουνε μερικοί χρήστες που έχουνε δηλώσει και δείξει ότι έχουνε πρόβλημα.

υ.γ. QPI clock στο ανώτατο όριο του 4000 ? παρακαλώ ?! :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Guyz έχω πρόβλημα με την 5870.Την είχα πάρει όταν είχε πρωτοβγεί αρχές Οκτωβρίου.Μέχρι Δεκέμβρη όλα οκ ήταν.Μετά άρχησε να κάνει κολήματα και Frame drops.Μετά αρχίσανε τα artifact σε ορισμένα παιχνίδια πχ στο Alien Vs Predator μετά απο κάποια ώρα,όταν πατάω πάνω στο υγρό που ρίχουν τα νεκρά alien βγαίνουν κάτι μεγάλα τετράγωνα αριστερά και δεξιά ενώ πρίν έβγαινε αίμα.Στο Resident Evil 5 εκεί που υπάρχει θάλασσα πέφτουν κατακόρυφα τα frames σε 10-15.Στο Crysis κάτω στο έδαφος φένονται καμμιά φορά κάτι άσπρα σαν χιονάκια.Και στο Mass Effect δείχνει κάτι μαύρα τετράγωνα ανα περιόδους και έχει frame drops..

Να πώ την αλήθεια,την έχω κλοκάρει ουκ λίγες φορές...Βέβαια το κουτί δεν το έχω ανοίξει απο τότε.Υπάρχει περίπτωση να έχει καεί τίποτα;Παίζει να είναι θέμα σκόνης,γιατί είναι γεμάτο..το είχε πάθει και μία 9800GTX που είχα πρίν...

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει γιατί κυριολεκτικά θα τρελαθώ..θα πηδηχτώ απ το μπαλκόνι :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Guyz έχω πρόβλημα με την 5870.Την είχα πάρει όταν είχε πρωτοβγεί αρχές Οκτωβρίου.Μέχρι Δεκέμβρη όλα οκ ήταν.Μετά άρχησε να κάνει κολήματα και Frame drops.Μετά αρχίσανε τα artifact σε ορισμένα παιχνίδια πχ στο Alien Vs Predator μετά απο κάποια ώρα,όταν πατάω πάνω στο υγρό που ρίχουν τα νεκρά alien βγαίνουν κάτι μεγάλα τετράγωνα αριστερά και δεξιά ενώ πρίν έβγαινε αίμα.Στο Resident Evil 5 εκεί που υπάρχει θάλασσα πέφτουν κατακόρυφα τα frames σε 10-15.Στο Crysis κάτω στο έδαφος φένονται καμμιά φορά κάτι άσπρα σαν χιονάκια.Και στο Mass Effect δείχνει κάτι μαύρα τετράγωνα ανα περιόδους και έχει frame drops..

Να πώ την αλήθεια,την έχω κλοκάρει ουκ λίγες φορές...Βέβαια το κουτί δεν το έχω ανοίξει απο τότε.Υπάρχει περίπτωση να έχει καεί τίποτα;Παίζει να είναι θέμα σκόνης,γιατί είναι γεμάτο..το είχε πάθει και μία 9800GTX που είχα πρίν...

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει γιατί κυριολεκτικά θα τρελαθώ..θα πηδηχτώ απ το μπαλκόνι :suicide2:

Aν στο κανει και σε στοκ συχνοτητες μαλλον κατι πεθανε... Θα μπορουσε επισης να κανει και Throttling για να μην καει.

Αnyway αν δεν στρωσει, φευγει για RMA. Το εχω ξαναπει, σε gaming ειτε στοκ, ειτε 1ghz πυρηνα βαρας δεν εχει διαφορα παραμονο 2-3 fps.

Link to comment
Share on other sites

Αν την παω πισω(είναι με εγγυηση ακομα) θα μου την αλλαξουν;

Να σημειωσω οτι και με Default χρονισμους ο επεξεργαστης κανει τα ιδια

Μανωλη, η καρτα εννοω αν ειναι στοκ. Αν στο κανει παλι σε στοκ ρολογια 850/1200 πηγαινε τη για RMA.

Link to comment
Share on other sites

Ριχτης και ενα καθαρισμα (οχι μονο στην ψυκτρα αλλα και στο πισω(πανω) μερος που καθεται σκονη συνηθως) με αερα μπας φτιαξει αλλιως στειλτην.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς επανέρχομαι..

η κάρτα γύρισε πίσω καθως λενε δεν τους παρουσίασε κάποιο πρόβλημα.

την βάζω στον υπολογιστή μου και φυσικά είχα τα ίδια αποτελέσματα.

http://img38.imageshack.us/img38/5382/23017638.jpg

Δοκίμασα τα εξής χωρίς επιτυχία:

Όλα default στο σύστημα, πέρασμα τελευταίο bios στην μητρική.

βγάλσιμο των υπολοίπων PCI-E/ PCI καρτών

δοκιμή της κάρτας στα άλλα Pci-E slots.

Format και εγκατάσταση windows XP και win 7

Οδηγοί από 9.10 μέχρι και 10.3 που δίνει ο ΑΤΙΜΑΝ

εκαθθάριση υπολοίματων απο παλιούς οδηγούς με τον οδηγό του ΑΤΙΜΑΝ.

Downclock πυρήνα και μνήμες της κάρτας.

Θερμοκρασίες κάρτας φυσιολογικότατες.

καμία διαφορά, Artifacts ¨εχω στα περισότερα games ΕΚΤΟΣ το Crysis Warhead, οπως και μερικές φορές στο desktop.

δε μπορώ να καταλάβω που να δημιουργείτε το πρόβλημα. Ασυμβατότητα κάρτας με μητρική ;

Δοκιμή με κάρτα 5850 παιζουν κανονικά.

ΑΤΙΜΑΝ τα φώτα σουυυ.

:flag:

edit: σε DX11 το AVP παίζει άψογα.... !

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πήγαινε στο e-shop ξανά και κράξε τους!!!

Όσο περισσότερο μπορείς, και ξαναπέστους ότι σου βγάζει artifacts....

βασικα στο e-shop είναι πολύ (μ...) οι άνθρωποι, πες τους ότι θα τους καταγείλεις

ή κάτι τέτοιο . Άσε έχω σπαστεί προσωπικά πολύ με το e-shop, μια φορά ρε παιδία

παλιότερα, είμουν σε απελπισία και ήθελα gpu σε agp interface me dvi έξοδο για το παλιό μου

pc που του είχα πάρει τότε μια tft οθόνη... τέλος πάντων, πάω στο μαγαζί πέρνω το κουτί με την κάρτα γραφικών,

πάω σπίτι και βλέπω πως η κάρτα ήταν τελείως σκονισμένη, το κουτί έγραφε asus, η κάρτα ήταν όντως asus, το

manual ήταν της gigabyte αν θυμάμε καλά...και δεν είχε κανένα cd μέσα για drivers κτλπ... είχα μείνει τελείως (μ....) εκείνη τη στιγμή . Και το κουλό είναι ότι τότε που πήγα να τους πω το για το χάλι, μου είπαν κοιτα να δεις, την στέλουμε πίσω αν θες να την τσεκάρουν και αν υπάρχει πρόβλημα σου την αντικαθηστούμε αλλιώς θα την πάρεις πίσω... παμε καλά? τέσπα τότε είμουν και μικρός και την χρειαζόμουν άμεσα οπότε το βούλωσα και την πήρα πίσω σπίτι. However, εαν μου έκαναν κάτι τέτοιο τώρα....θα τους έπαιρνε ο (δ...) την μάνα. Το υπογράφω αυτό.

Πήγαινε κράξε τους, απείλησέ τους, πες τους για το ΙΝ.ΚΑ, έλεος ποιά και με το e-shop. Τουλάχιστον το πλαίσιο μπορεί να είναι ποιο ακριβό σε μερικές περιπτώσεις , αλλά σε τέτοια θέματα, πας και τους λές 2-3 @@ και σου λένε οκ πάρε ένα πιστωτικό και κάντο ότι θέλεις ξέρω 'γω, και έτσι είναι το λογικό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι λυση αυτη, ουτε πρεπει να φερομαστε ετσι. Ειμαστε ευγενεις ανθρωποι.

ok ότι πεις ati-fanboy, αν σου τύχει κάτι τέτοιο, και σου πουν στο ταμειο αυτό που μου είπαν, πες τους εσύ, οκ συγνώμη, μ@μιστε με κι άλλο.

Ότι αφορά την κάρτα, παίζει από οτι καταλαβαίνω να έχουν πρόβλημα τα μνημάκια της, κάποια στιγμή (να εύχεσε δλδ) θα πετάει artifacts και από το post (έχε συμβεί σε εμένα) ... ε τότε θα τους την τρίψεις στην μούρη. Τώρα να προσπαθείς να την φτιάξεις με αλχημείες τύπου άλλο software/drivers bla bla bla kesha και δεν συμαζεύεται δεν το νομίζω (μακάρι πάντως).

Ζόρισέ την μήπως κλατάρει τελείως, μέσα στην εγγύηση είσαι ούτος ή άλλος.

Link to comment
Share on other sites

ok ότι πεις ati-fanboy, αν σου τύχει κάτι τέτοιο, και σου πουν στο ταμειο αυτό που μου είπαν, πες τους εσύ, οκ συγνώμη, μ@μιστε με κι άλλο.

Ότι αφορά την κάρτα, παίζει από οτι καταλαβαίνω να έχουν πρόβλημα τα μνημάκια της, κάποια στιγμή (να εύχεσε δλδ) θα πετάει artifacts και από το post (έχε συμβεί σε εμένα) ... ε τότε θα τους την τρίψεις στην μούρη. Τώρα να προσπαθείς να την φτιάξεις με αλχημείες τύπου άλλο software/drivers bla bla bla kesha και δεν συμαζεύεται δεν το νομίζω (μακάρι πάντως).

Ζόρισέ την μήπως κλατάρει τελείως, μέσα στην εγγύηση είσαι ούτος ή άλλος.

Θελεις να σου απαντησω?.

Αν θελουμε να βοηθησουμε εναν ανθρωπο που δειχνει απελπισμενος, τοτε ας το κανουμε σωστα. Τετοιες συμβουλες δεν ειναι συμβουλες. Το οτι εχετε καταληξει στο τι φταιει σημαινει οτι δεν με χρειαζεστε....

Καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έλεος δηλαδή!

το θέμα είναι ότι το εσοπ δεν παίρνει πίσω την κάρτα μου οπότε αναγκαστικά θα ζήσω μ αυτήν προσπαθόντας να την κάνω δουλέψει σωστά.

Τώρα να την ζορίσω οπως λες φίλε Trollarw και να την κάψω κλπ τα θεωρώ λίγο άκυρα! Αν απεβιώσει η κάρτα από μόνης της, καλώς.

ΑΤΙΜΑΝ τι άλλο μπορώ να κάνω από θεμα software ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.