Jump to content



Υδρόψυξη,προβλήματα,αποτελέσματα,εντυπώσεις.


JiMk

Recommended Posts

Jim μαλλον επρεπε να πας για κανενα ετοιμο κιτ.... Το custom δεν σε παει.....

Πραγματικα κατι πρεπει να κανεις πολυ μα παρα πολυ λαθος.... Χειροτερο oc με νερο απο οτι με αερα και τοσο χαλια θερμοκρασιες??? Και ολα αυτα με τοσο καλα υλικα?? Πραγματικα απιστευτο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 410
  • Created
  • Last Reply

Jim βγαλτα ολα,βγαλε τη μητρικη απο το εσωτερικο του case,ξεμονταρισετα ολα,αρχισε παλι να τα τοποθετεις βημα βημα ενα ενα με προσοχη,βαλε τους σωληνες καλα σε μπλοκ κτλ,βιδωσε με πολυ προσοχη το μπλοκ κ τη μητρικη εξω απο το case σιγα σιγα οπως σου εχει ηδη πει καποιος κ σταυρωτα.Αν δεν τα καταφερεις να λειτουργεισει σωστα κ παλι ε τι να σου πω,δεν σε παει η υδροψυξη!Απλα μην κανεις προχειροδουλειες,βγαλτα ολα απο το κουτι κ ξαναβαλτα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ, λύστα όλα και άστα χύμα στο τραπέζι, ώστε να είναι χαλαρά τα΄λάστιχα ώστε να μην τραβιούνται...

μέτρησες τη ροή του νερού? μπας και έχεις κάνει καμιά μπανανιά στην αντλία και ζορίζεται? φέρτα όλα στην ίδια ευθεία...

η άμπιτ έχει ορατό σένσορα κάτω από τη cpu? θερμίστερ που εξέχει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk [01-12-2003 και 15:11]

Έχει κανεις καμια φωτογραφία για το πως τσακίζουν? δηλαδή κάνουν για cpu-chipset-vga?

Κανουν μια χαρα την δουλεία τους Εδω με 3 μπλόκ στο σύστημα μου

post-62-1416070662,1007_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπον jim επειδη βλεπω ακομα δεν εβγαλες ακρη κανε το εξης που σου εχουν πει και οι αλλοι!

πηγαινε παρε μερικα μετρα αλφαδολαστιχο χωρις ελατηριο μεσα!

βγαλε ολα τα εξαρτηματα της υδροψυξης εξω και συναρμολογησε τα εξω!

βαλε επανω μονο το μπλοκ ολα τα αλλα αντλια και ψυγειο εξω!

ασε μεγαλο μηκος στα λαστιχα μην τα κοψεις ισα ισα! το ψυγειο σου για να εξαερωθει πρεπει να το φερεις και τουμπα ωστε ο αερας να περασει απο τους δυο πισω θαλαμου στην εξοδο!

αν δεν εισαι σιγουρος γεμισε εξω το ψυγειο με νερο με μια συριγγα μεγαλη αφου του εχεις βαλει τα λαστιχα στις εξοδους . και μετα συνδεσετο με το υπολοιπο συστημα προσεχοντας να μην περασει και αλλος αερας απο μεσα! το case βαλτο ξαπλωτα ωστε να εισαι σιγουρος οτι οι εξοδοι του μπλοκ κοιτανε επανω ωστε να μην υπαρχει υποψια αερα στο μπλοκ!

το μπλοκ βιδωσε το κανονικα σταυρωτα ομως!

να βιδωνεις τις βιδες που ειναι απεναντι ωστε να καθεται ισια .

για να εισαι σιγουρος για τον αερα βαλε το συνδεσμολογια ως εξης!

ενα λαστιχο- εισοδος αντλιας -εξοδος αντλιας - λαστιχο μεχρι την εισοδο του ψυγειου- εξοδος ψυγειου- λαστιχο μεχρι το μπλοκ.

θα τα ενωσεις ολα χωρις να τα βαλεις πανω στο μπλοκ θα σηκωσεις τα λαστιχα ψηλα και θα τα γεμισεις ολα με νερο με μεγαλη συριγγα ωστε να μην μεινει μεσα αερας. μολις τα γεμισεις τα κλεινει με το χερι και βαζεις το λαστιχο που παει στην εισοδο της αντλιας σε μια λεκανη και την εξοδο του ψυγειου στο μπλοκ!

και συνεχιζεις κανονικα.

αν κανεις ολα αυτα σωστα και δεν δουλευει παλι εγω παραιτουμαι!

Link to comment
Share on other sites

μα δε νομίζω να φταίει μόνο ο αέρας, άλλωστε εμείς που δεν κάνουμε τόσο εξειδικευμένη τοποθέτηση δεν έχουμε πρόβλημα... το απλούστερο είναι να αφήσει ανοιχτό κύκλωμα σε έναν μεγάλο κουβά βυθισμένη την αντλία και να απαλλαγεί από τον αέρα. αλλά να μην κλείσει το κύκλωμα, να τεστάρει έτσι... επίσης να μετρήσει σε λίτρα τη ροή...

και δεν έχω καταλάβει αν την σκάλισε την αντλία. όταν ρώτησα αν την μόνταρε (εννοούσα το μοντ της φτερωτής) μου είπε μόνο στην έξοδο... οπότε δε βγάζω άκρη...

επίσης με όλα έξω σιγουρεύουμε ότι δεν παίρνει από κάπου θερμό αέρα το ψυγείο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το "mod" ήταν λίγη σιλικόνη στα πάσα που βιδώνει το ρακορ..... γιατι δάκριζε... τπτ άλλο... Φτερωτή ΟΧΙ ! αφού δεν κάνει θόρυβο...

Πάντος είμαι άπεχτος...... αφού έχω παραπάνω θερμοκρασίες απο την SLK.... θεός, μόνο εγώ τα κάνω αυτά !:devil: :alien:

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το ψυγείο έξω το απο κουτί.... και δεν είχα καμία διαφορά. Επίσης το απανοδογισα-δεξια-αριστερά, αλά σέικερ.... τπτ... αέρας δεν υπάρχει.... μάλισα πλάγιασα και το κουτί.... :'(

Link to comment
Share on other sites

XM εμενα παντως παταει καλα και ειναι παντα κρυο απο πλαγια οσο μπορω να το πιασω.Τοτε αναθεωρω και σου λεω οτι ειναι μάλλον ψυγειο.Ή παρα πολυ χαμηλο flowrate στην αντλια που το βρισκω μαλλον απιθανο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.