Jump to content



Υδρόψυξη,προβλήματα,αποτελέσματα,εντυπώσεις.


JiMk

Recommended Posts

δοκιμασε η αντλια να δινει κατευθείαν στο μπλοκ (και οχι στο ψυγειο) . μετα απο μπλοκ στο ψυγειο και απο ψυγειο παλι πισω στην αντλια. ακομη , το ψυγειο στη θεση που το εχεις καλο θα ηταν να φυσανε οι ανεμιστηρες και οχι να τραβανε γιατι αναγκαζεις ολο τον ζεστο αερα απο το εσωτερικο του κουτιου να περνα απο το ψυγειο....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 410
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Vagouridis [03-12-2003 και 19:30]

Παρτο το κουτακι σου και ελα απο το καφενειο για τα χριστουγεννα....

Καφενείο? μπα... εγώ λέω να το πάμε σε κανα bar.. για να το ποτίσουμε με αλκόλ μπας και στρώσει... εναλλακτικά το γεμίζω εγώ με johny μάυρο.. και το φέρνω !:D

Link to comment
Share on other sites

Τελικα για να καταλαβω.Επειδη εχω ακουσει απειρα πραγματα.Οταν το εχεις το ψυγειο στην οροφη ειναι καλο να βαζει αερα η να βγαζει?Εγω σκεφτομουν να βγαζει!Καποιοι μου ειπαν οτι ειναι σχεδον το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

σε ένα σύστημα με υδρόψυκτη cpu και gpu... η case temp επιβαρύνεται λιγότερο από αυτές τις 2 πηγές θερμότητας... οπότε με καλή ροή που εξακολουθεί να είναι σημαντική, το case μένει αρκετά δροσερό...

επίσης αν βάζεις, θα ανεβάζεις τη case temp και μαζί και cpu-gpu-chipset... πάλι για λίγο μιλαμε

όταν βγάζει, με απόλυτα αεροστεγές shroud, κερδίζεις ένα βαθμό περίπου από το να σπρώχνεις... εγώ αυτό είδα...

ουσιαστικά πάντα κάτι χάνεις, κάτι κερδίζεις... εγώ μάλλον θα τα έβαζα να ρουφάνε σε τέτοια περίπτωση...και θα απομόνωνα το πάνω διαμέρισμα με το rad και ίσως να τροφοδοτούσα και με ένα φανάκι δροσερό αέρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Helly [03-12-2003 και 13:48]

XM εμενα παντως παταει καλα και ειναι παντα κρυο απο πλαγια οσο μπορω να το πιασω.Τοτε αναθεωρω και σου λεω οτι ειναι μάλλον ψυγειο.Ή παρα πολυ χαμηλο flowrate στην αντλια που το βρισκω μαλλον απιθανο

2,175 εδω και ειναι παλι κρυο το block :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk

Καφενείο? μπα... εγώ λέω να το πάμε σε κανα bar.. για να το ποτίσουμε με αλκόλ μπας και στρώσει... εναλλακτικά το γεμίζω εγώ με johny μάυρο.. και το φέρνω !:D

Τι bar ρε ?Εμεις δεν πινουμε αλκοολ .Καφενειο ταβερνα και κανα σπιτι ,τα μονα πιθανα μερη να φτιαχτει το το WC σου και μονο μετα απο ορους....

Link to comment
Share on other sites

Όποιος διαπιστώσει πρώτος τι τρεχει με την υδρόψυξη του τζιμακου ας έχει την ευγενή καλοσύνη να το μοιραστεί και με τους υπολοίπους και να μην το κρατήσει για προσωπική ευχαρίστηση.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω εχω την εντυπωση οτι φταιει η αντλια......Για να ζεστενεται το block του Μιχαλη το πιο πιθανο ειναι οτι το νερο περναει τοσο αργα απο μεσα που και το ιδιο προλαβαινει και ζεσταινεται απο τον επεξεργαστη, με αποτελεσμα να ζεσταινει και το block.

Καποια στιγμη θα το δουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο για την αντλία εκτός αν είναι ελλατωματική. Η 1048 μπορεί αξιοπρεπέστατα να σηκώσει δυο μπλοκ και ένα μεγάλο ψυγείο χωρίς πρόβλημα. Τζιμάκο αν μπορείς μέτρα την ροή της αντλίας έχοντας συνδεμένο το ψυγείο και το μπλοκ επάνω. Πάρε ένα δοχείο που ξέρεις πόσα λίτρα είναι και δες σε πόσο χρόνο θα το γεμίσει. Μετά με την απαραίτητη διαίρεση θα μάθουμε πόσα λίτρα το λεπτό έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Η αντλια μπορει να ειναι μια χαρα αλλα τα λαστιχα στο ψυγειο αμα δεις κανουν κατι νουμερα....μπορει και να τσακανε καπου και να ζοριζετε πολυ η καημενη,,

Νωμιζω εχεις δικαιο. Το ιδιο καταλαβα και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.