Jump to content



Υδρόψυξη,προβλήματα,αποτελέσματα,εντυπώσεις.


JiMk

Recommended Posts

Επιτέλους μπήκα και εγώ στο club των υδρόψυκτων, χάρη στα παιδιά που με βοήθησαν, Eleven,Chroma. Μετά από 3 μέρες δοκιμών,άγχους, επιτέλους έχω και εγώ ένα υδρόψυκτο σύστημα. Αυτό που φοβόμουν ήταν οι διαρροές... από αυτές? δεν έχω ΚΑΜΙΑ ! αέρα? ΚΑΘΟΛΟΥ ! δηλαδή σε αυτά που φοβόμουν, δεν αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα. Που είναι το πρόβλημα τώρα? η στήριξη του block ! ΕΛΕΟΣ ! εδώ και 10ώρες αυτό προσπαθώ να πετύχω και με τίποτα δεν βγαίνει κανένα αποτέλεσμα. Τα λάστιχα με το σύρμα έχουν μεγάλη κόντρα, και επειδή το ψυγείο είναι επάνω στο κουτί, τα λάστιχα κάνουν μια κοιλιά και πιέζουν συνεχώς προς τα κάτω. Πριν 1 ώρα χαλάρωσα τις κάτω βίδες και βίδωσα τις επάνω στο τέρμα σχεδόν τα ελατήρια ( όσο έβλεπα την θερμοκρασία να πέφτει σταδιακά) χάρηκα λοιπόν είδα ένα 32άρι Celsius στο bios!!! το αφήνω, μπαίνω στα windows, ξανά restart&bios και η έφτασε η τεμπ στα 38.. δεν κατέβαινε άλλο. Το θέμα είναι ότι βρήκα το κατάλληλο σημείο, και μετά ανέβηκαν οι θερμοκρασίες χωρίς να ακουμπήσω τίποτα.

Το σύστημα είναι

Pump: Eheim 1048

Radiator: Ford transit with 2x120 enermax

block: Crusader@11

Το κύκλωμα είναι in-line !

Κάθε ποστ ευπρόσδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 410
  • Created
  • Last Reply

Αν και το θέμα δεν είναι αυτό, μόνο αυτοί με βοήθησαν. Γενικότερα όλοι με βοηθούν και από το φόρουμ και μσν, πάντος ανέφερα αυτούς γιατι αυτοί έτρεξαν για να με εξηπυρετήσουν, μάλιστα ο ένας άφησε και την δουλιά του στην μέση. Αυτό και μόνο λέει πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk

Αν και το θέμα δεν είναι αυτό, μόνο αυτοί με βοήθησαν. Γενικότερα όλοι με βοηθούν και από το φόρουμ και μσν, πάντος ανέφερα αυτούς γιατι αυτοί έτρεξαν για να με εξηπυρετήσουν, μάλιστα ο ένας άφησε και την δουλιά του στην μέση. Αυτό και μόνο λέει πολλά.

Οκ jimako...οπως νομιζεις :whistling

:whistling :whistling :whistling :whistling :whistling :whistling :whistling

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με τον Jimk αλλα στο δικο μου WCooling project, ο Βαγγουρας δεν ηρθε σπιτι να βοηθησει αλλα η βοηθεια του ηταν και μεγαλη και ανεκτιμητη. Γιατι "βοηθεια" δεν ειναι μονο να πηγαινεις στο σπιτι του αλλου και να του λες να κοψει την σωληνα στους 45 ποντους. Εχει πολυ περισσοτερες πτυχες απ' οσες μπορεις να δεις με γυμνο ματι ;)

Link to comment
Share on other sites

Ti πρόβλημα έχει το WC setup ?

Tα λάστιχα με το ελλατήριο δεν τσακίζουν μέν αλλά εχουν προβλημα στο σφιξιμο (για διαρροές) και ειναι πολύ σκληρά (και ασκούν μεγάλες πιέσεις). Αν αντιμετωπίζεις προβλήματα πάρε τιποτα σιλικονούχα λάστιχα και θα εισαι οκ.

Επίσης το μπλοκ ειναι λίγο μπελαλίδικο στο σφίξιμο λόγω του μικρού πάχους αλλα μην αγχωνεσαι. Βιδωνε σταβρωτα μέ δυνατα ελατήρια και θα γίνει η δουλεια.

Για τον Βαγκ δεν τίθεται θέμα ειναι το καλύτερο παιδι..

Link to comment
Share on other sites

Τα λάστιχα αυτά (το έχω ξαναγράψει) είναι για βαριές δουλειές. Χρησιμοποιούνται στα λήμματα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα τους είναι το σφίξιμο. Πρέπει να βάλης πολι γερο σφιχτηρα για να κάμψης το ελατήριο και να σφίξη. Εάν δε, είναι με πυκνές σπείρες όπως του Πετσετάκη ο σφιχτηρας πιάνει μια πλήρη περίμετρο του ελατηρίου, και το σφίξιμο είναι ακόμα πιο δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφω φτιάχτηκαν για βαριές δουλειές. Σκοπός του ελατηρίου δεν είναι να μην τσακίζει στις γωνίες. Αυτό επιτυγχάνετε από άλλες πλαστικές σωλήνες χωρίς ελατήριο. Το ελατήριο μπήκε για να κάνη άκαμπτη την περίμετρο της σωλήνας στην κατάθλιψη υψηλών πιέσεων, αλλά και στην αναρρόφηση. Ουσιαστικά αντικαθιστά τις μεταλλικές των παρελθόντων ετών.

Εγώ δεν θα την έβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk

Δεν είναι το πρόβλημα αυτό, το έχω σφίξει μια χαρά και δεν έχει διαροές, απλά δεν μπορεί να κάτσει καλά το block γιατι ασκούν μεγάλη πίεση.

"Ολοι" τετοιους σωληνες εχουμε , παρε μια μικρη πενσα η και μυτοτσιμπιδο και σφιξτα παραπανω τερμα οσο πανε τα ελατηρια ....Βαλε και τα χερακια σου λιγο εαν ματωσουν δεν πειραζει θα μεγαλωσεις(ετσι δεν λεγανε οι μαναδες μας οταν ειμασταν μικροι...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alex_000 [25-11-2003 και 04:37]

Επίσης το μπλοκ ειναι λίγο μπελαλίδικο στο σφίξιμο λόγω του μικρού πάχους αλλα μην αγχωνεσαι. Βιδωνε σταβρωτα μέ δυνατα ελατήρια και θα γίνει η δουλεια.

Δεν έχει σχέση το πάχος του μπλόκ Αλέξη Οσο για τα ελατήρια πολλοί το εχουν τοποθετήσει με τα μαλακά ελατήρια χωρίς πρόβλημα

Για μένα το πρόβλημα δημιουργείται απο το μικρό μεγέθος του πυρήνα του επεξεργαστή

Θέλει αρκετή προσοχή στην τοποθέτηση και μερικές δοκιμές μέχρι να βρεβεί η κατάληλη θέση ωστε το μπλόκ να πατάει σωστά

Υ.Γ Πολλές φορές Τζιμ ορισμένα άτομα μας βοηθάν εν άγνοια μας με πολλόυς και διάφορους τρόπους Δεν σημαίνει το ότι επειδή δεν βλέπουμε άμμεσα την βοήθεια τους οτι δεν είναι εξίσου αξιόλογη και σημαντική :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.