Jump to content



Υδρόψυξη,προβλήματα,αποτελέσματα,εντυπώσεις.


JiMk

Recommended Posts

Λοιπόν, έχω εντοπίσει το πρόβλημα επακριβώς.

Υπάρχει αέρας στο block, γι αυτό και όταν πειράζω το block μεταβάλονται οι θερμοκρασίες.

Μα καλά... το δούλεψα 4 ώρες ανοιχτό..... δεν έπρεπε να φύγει όλος ο αέρας?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 410
  • Created
  • Last Reply

Τζιμακο δεν φευγει τοσο απλα ο αερας μεσα απο το κυκλωμα. Το να το αφησεις μονο του 4 ωρες να δουλεψει δεν λεει τιποτα. Αν δεν μεταβαλεις τον τροπο που εξερχεται το νερο ή αν δεν κουνησεις για αρκετη ωρα το ψυγειο ο αερας θα ειναι συνεχεια μεσα.

Βγαλε ολο το κυκλωμα τελειως απο το κουτι σου. Βαλε την αντλια μεσα σε μια λεκανη με νερο. Απο την εισοδο της αντλιας βγαλε το λαστιχο και κρατα το με το χερι σου ετσι ωστε το νερο να πηγαινει παλι μεσα στην λεκανη. Βαλε την αντλια μπροστα. μολις δεις οτι σταματαει να βγαζει αερα μεσα απο το κυκλωμα κουνα το ψυγειο συνεχεια, πανω κατω -δεξια αριστερα. Αυτο θα το κανεις για περιπου μιση ωρα. Τωρα. Αφησε το ψυγειο κατω και κλεινε το στομιο της εξοδου(την ακρη δηλαδη που βγαινει το νερο στην λεκανη με το δαχτυλο σου) για περιπου 4-5 δευτερολεπτα καθε φορα. Δηλαδη κλεινε την εξοδο για 4-5 sec και μετα αφηνε παλι το νερο να τρεχει. Θα δεις οτι και παλι θα βγαζει λιγες φυσαλιδες. Μολις μετα απο αρκετη ωρα εισαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει αερας στο κυκλωμα τοτε και ενω η αντλια ειναι βυθισμενη βαλε την ακρη του λαστιχου στην αντλια. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ.(δεν πειραζει βρεξε και λιγο τα χερακια σου. δουλεια κανεις)

Αν μετα απο ολα αυτα παλι εχεις ιδιες θερμοκρασιες, πουλα τον υπολογιστη και αρχισε να ασχολησε με την κηπουρικη. Με τα φυτα μπορει να τα πας καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία πόσο καιρό θα το δουλέψεις.

Πρέπει με διαφορετικές ταχύτητες της ροής να περιστρέψεις τα εξαρτήματα με τέτοιο τρόπο ώστε να οδηγήσεις τον αέρα προς την έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Ζάχο και εγώ αυτό είχα στο μυαλό μου, αυτό με το να κλίσω το λάστυχο δεν το ήξερα....

Επίσης δεν γίνετε να το συναρμολογίζω εξωτερικά γαιτι το ψυγείο είναι στο επάνω μέρος και δεν γίνετε να μπει επάνω ( έχεις και εσύ το ίδιο κουτί και ξέριες τον μεσαίο πάτο)

Link to comment
Share on other sites

Αρε Τζιμακο στα λεγα δεν στα λεγα , ΒΑΛΕ ΤΟ ΤΑΝΚ ΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ

MIke ΛΟΛ.......

Εαν δεν σε γεμιζει η κηπουρικη ξανασκεψου το....εχει και αγγουρια αυτος ο κλαδος...

Link to comment
Share on other sites

Μ@()#+_α τζιμακο την βρηκα την λυση.Φταιει το νερο που βαζεις εχει πολλες μπουρμπουληθρες.Θα πας και θα βαλεις νερο απο τους κατατακτες σας....ουτε μπουρμπουληθρες πεντακαθαρο....και -10 χαλαρα.....

P.S. δες και εαν εχεις βαλει καλα το μπλοκ ...με την εννοια οτι ο κεντρο του να ειναι στο κεντρο του πυρηνα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το σύστημα είχε αέρα, το εξαέρωσα..... έβαλα και στο block τις μεγάλες βίδες και η διαφορά που είδα είναι το "Χάσμα" μεταξύ idle-load (μιλάμε για διαφορά 9c-10c).... στην τελική δεν κέρδισα τπτ γιατι τρέχω πάντα folding. Επίσης δοκίμασα push-pull τα φανς και δεν είδα διαφορές.

Μάλλον θα το πουλήσω να πάρω ένα dvd-r μιας και το χρειάζομαι.

Υ.Γ Οι περισότεροι απο εσάς που έχετε βάλει υδρόψυξη έχετε μαζευτεί 2-3 άτομα έμπειροι, εγώ μόνος μου αφού δεν τα έχω κάψει όλα, πάλι καλά, αφού δεν έχει διαρροές.

Link to comment
Share on other sites

Τζιμακο αστο παλικαρι μου.....μην το παιδευεις αλλο...Πουλα το το ρημαδι να το παρει τουλαχιστον καποιος που ξερει να το χρησιμοποιησει κιολας....

Ακου 10 Βαθμους απο idle σε full..............:p

:confused: :whistling

Link to comment
Share on other sites

"Υ.Γ Οι περισότεροι απο εσάς που έχετε βάλει υδρόψυξη έχετε μαζευτεί 2-3 άτομα έμπειροι, εγώ μόνος μου αφού δεν τα έχω κάψει όλα, πάλι καλά, αφού δεν έχει διαρροές."

όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...

πώς τα παρατάς έτσι?

10 βαθμοί idle-full???

Link to comment
Share on other sites

Ο Βουδας το εθεσε πολυ σωστα το θεμα....Δεν πειραζει σπορε παιξε με το ΣΛΚ τωρα και αλλη φορα να παραδεχεσαι ποιοι βοηθησαν και ποιοι οχι....ισως τελικα και οι 15αρια που "χωθηκαν" μαλλον τζαμπα τα λογια....

Ο μ@λ@κ@ς ο ανθρωπος δεν γενιεται , απο τις πραξεις του τον καταλαβαινουμε....οταν βαλεις μυαλο ισως τοτε καποιοι σε βοηθησουν παραπανω αλλα μεχρι τοτε....moneytalks....και καλα εισαι....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νομίζω ότι το περί προσωπικού που έχετε με τον Τζιμάκο πρέπει να το αφήσετε εκτός. Στο συγκεκριμένο Thread δεν ενόχλησε κανέναν, ίσα ίσα που ανέχετε 2-3 προσβολές χωρίς λόγο. Αν θέλετε να τον βοηθήσετε απαντήστε περί του θέματος, αλλιώς αφήστε το. Ούτε εμάς, ούτε εσάς, ούτε κανέναν δεν βοηθάει αυτή η συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις όπως σας είπα εγώ, προφανώς δεν έχετε βρει το κατάλληλο κίνητρο για να πάτε στο σπίτι του jimk και να τον βοηθήσετε. Πράγμα που για πολλούς απο σας το βρίσκω

Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk [28-11-2003 και 21:14]

Λοιπόν το σύστημα είχε αέρα, το εξαέρωσα..... έβαλα και στο block τις μεγάλες βίδες και η διαφορά που είδα είναι το "Χάσμα" μεταξύ idle-load (μιλάμε για διαφορά 9c-10c).... στην τελική δεν κέρδισα τπτ γιατι τρέχω πάντα folding. Επίσης δοκίμασα push-pull τα φανς και δεν είδα διαφορές.

Μάλλον θα το πουλήσω να πάρω ένα dvd-r μιας και το χρειάζομαι.

Υ.Γ Οι περισότεροι απο εσάς που έχετε βάλει υδρόψυξη έχετε μαζευτεί 2-3 άτομα έμπειροι, εγώ μόνος μου αφού δεν τα έχω κάψει όλα, πάλι καλά, αφού δεν έχει διαρροές.

Aς πάρουμε τα πράγματα απο την αρχη

1ο ) Δεν σου έδωσα μακριές βιδες ,μονο μεγάλα και μικρά ελατήρια

2ο) Δωσε μια φωτο απο το σύστημα (εστω και απο το κινητό ) να καταλάβουμε και κάτι παραπάνω.

3ο ) Για να έχεις ΄τοσο μεγάλη διαφορά σε ηρεμία -φορτίο σίγουρα και πάλι κάτι δεν έκανες σωστά οσο και αν νομίζεις το αντίθετο

Οταν το σύστημα ειναι σε φορτίο σε ποση ωρα πέφτει η θερμοκρασία αν σταματήσεις το φορτίο του επεξεργαστή? Αν αργεί τότε σίγουρα δεν πατάει το μπλόκ καλά .Οταν ανεβάζει θερμοκρασία ανεβάζει γρήγορα η σιγα σιγα?

Απάντησε μου σε αυτά και βλέπουμε για την συνέχεια

Υ.Γ Εξακολουθείς να έχεις το μοναδικό προνόμιο..........................:nuke

Link to comment
Share on other sites

Με το που το σταματήσω .... δηλαδή πατίσω το κουμπακι πέφτει αμέσως 0.5.. και συνεχίζει να πέφτει... ως ένα σημείο, μετά αργεί να κατέβει απο ένα σημείο και μετά. Με το σημερινό 2ο στήσιμο ανεβάζει πολυ γρήγορα... πχ απο τα 32... πάει αμέωςσ 34.... και ανεβαίνει...... μέχρι 37 σταδιακά.... και στο τέλος καρφώνει πολύ γρήγορα 40άρι.

Link to comment
Share on other sites

Jimako,SLK947U πολυ καλη ψυχτρα,απλη στην τοποθετηση δοκιμασετην κ ασε το νερο..δεν ειναι δυνατον να εχεις το προβλημα τοσες μερες κ ακομη να μην εχεις δειξει ουτε μια φωτογραφια...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.