Jump to content



Υδρόψυξη,προβλήματα,αποτελέσματα,εντυπώσεις.


JiMk

Recommended Posts

δηλαδή έχεις χειρότερες τεμπς από την slk? μπας και έκανες κανα παράλληλο bios update και άλλαξε η μέτρηση? τα φανς πώς τα έχεις? έστω και με αυτές τις τεμπς πες διαφορά idle-load πχ με toast αφού δώσεις πλήρεις ινφος για το setup (mhz, vcore, διάταξη, φανς, temps δωματίου και case κλπ κλπ)... και δώσε και χρόνο επαναφοράς πάλι σε idle...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 410
  • Created
  • Last Reply

Ίσα-ίσα VAg.... μετά απο πολύωρες συζητήσεις στο τηλέφωνο μου είπε ο Βασίλης ότι έχω τραγι,ές θερμοκρασίες.

VOuda....

11x200=2200mhz

1.6vcore bios (1.55v se full)

Αντλία-ψυγείο-μπλοκ-αντλία

2χ120 enermax@7 volt

θερμοκρασία δωματίου 23-24 βαθμοί

Έχω system temp 25 idle.... 27 σε full load.

CPU έχω...... 35 idle kai 38 full. ... Ο χρόνος επαναφοράς είναι πολύ σύντομος.... δηλαδή με το που θα κλίσω το F@H αμέσως πέφτω κατα 0.5C

EDIT.... έχω πέσει κατα 3 βαθμούς αν αυτό λέει κάτι.:devil:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk [25-11-2003 και 21:28]

Έχω system temp 25 idle.... 27 σε full load.

CPU έχω...... 35 idle kai 38 full. ... Ο χρόνος επαναφοράς είναι πολύ σύντομος.... δηλαδή με το που θα κλίσω το F@H αμέσως πέφτω κατα 0.5C

τα νουμερα ειναι αυτα που δειχνει η μητρικη ή τα γνωστα -5 λογω πειραγμενου bios?

υπαρχει μηπως ενα screenshot ?

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα οτι και το ψυγειο δεν ειχε flow και το μπλοκ δεν πατουσε και οι σωληνες τραβουσαν και και....ολα αυτα θελουν μελετη και υπομονη...σιγα σιγα...πεταξου και παρε και κανα 2 μετρα αλφαδολαστιχο...Αλλα θεωρω πολυ παρατραβηγμενο τα λαστιχα να μην σα αφησουν να στερεωσεις το μπλοκ....σφιξτο απλα που καλα...και το ιδιο απο ολες τις μεριες....

Link to comment
Share on other sites

38-45 πάω με την μέθοδο του -5.... επίσης αυτή την στιγμή δεν θα δώσω screenshot.... γιατι πριν άλλαξα θερμοαγώγιμη...και έφαγα +6 βαθούς.....

Βαγγουρίδη.... το ψυγείο αναπνέει μην ανυσυχείς.... το διόρθωσα και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

αυτο σημαινει οτι δεν πατα καλα το μπλοκ...δοκιμασε να στερεωσεις με συρμα τους σωληνες για αρχη ετσι ωστε να μην τραβανε το μπλοκ..να ειναι δηλαδη στην ευθεια με το μπλοκ οι σωληνες...και σφιξε τερμα το μπλοκ....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον έφτασα τους 40 Idle..... το βγάζω απο πάνω και τελίωσε..... θα βάλω την stock ψύκτρα, δεν κάνει και θόρυβο και όλας

Όσο για το μπλοκ το έχω σφίξει τέρμα και πάλι οι ίδιες βλακίες.... καλή και η stock

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk

Λοιπον έφτασα τους 40 Idle..... το βγάζω απο πάνω και τελίωσε..... θα βάλω την stock ψύκτρα, δεν κάνει και θόρυβο και όλας

Όσο για το μπλοκ το έχω σφίξει τέρμα και πάλι οι ίδιες βλακίες.... καλή και η stock

Εχεις το μοναδικό προνόμιο να είσαι ο μαναδικός που πήρε μπλόκ απο μένα και δεν μπορεσες να δεις καλύτερα αποτελέσματα

ουτε για αστείο μα αλλαγή θερμοαγώγιμης να είσαι πανω +6

Κατι άλλο δεν πάει καλά στο συστημά σου και σίγουρα δεν είναι το μπλόκ

Αν τα βγαλεις απο πάνω στείλε το μου να το βαλω σε άλλο μηχανημα να το δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Αν βάζεις Artic Silver Δες όταν βγάζεις το block το αποτύπωμα που αφήνει η πάστα πανω στο block . Θα πρέπει στο συμείο που ειναι ο πυρήνας να ειναι τελειως πατημένη να ξεχωρίζει το σχημα του πυρήνα και γυρω γυρω θα εχει παραπάνω παστα. Αν η μια μεριά εχει πιο πολυ παστα απο την άλλη ή η artic φαίνεται στον πυρήνα τοτε δεν πατησε καλα.

Μην τα παρατάς απο τωρα...

Link to comment
Share on other sites

σε τί να πρωτοαπαντήσω??? +6 από πάστα? και το λες σαν αιτία και δεν αμφιβάλεις? τί λες τώρα...

τσέκαρε και αυτό που είπε ο άλεξ.

λες 35 idle 38 full @folding... το toast πόσο σου δίνει δηλαδή? +5? πολλοί...

λες 2x120@7V... φηλαδή ενώ γκρινιάζεις για τεμπς, δεν βάζεις φουλ τα φανς, αλλά μετά λες να βάλεις στοκ ψύχτρα να μην έχεις θόρυβο. θόρυβο από τα 7v???

η αντλία είναι πειραγμένη? πχ καμιά μόντα στη φτερωτή? κάνει θόρυβο?

γιατί λέτε για χαμηλή ροή???

τουσ σωλήνες του ψυγείου τους έκοψες? μήπως τους τσάκισες?

Link to comment
Share on other sites

Τους σωλήνες τους έχω κόψει.... η αντλία έχει Mod μόνο στην έξοδο, η ροή είναι καλή ! δηλαδή ότα βγάζω το λάστιχο που πάει στην αντλία έχει καλή ροή !

Όντως η θερμοαγώγιμη έχει αφήσει κανονικό αποτύπωμα στο block, με τον Eleven που μίλησα εχθές μου είπε επειδή το ψυγείο δεν είναι ζεστό, έχει αέρα, θα το βγάλω όλο και θα το κάνω απο την αρχή !

’ντε φεύγω χτύπησε το κουδούνι ! :D

Link to comment
Share on other sites

Παντως η arctic silver συνηθως οταν ειναι φρεσκια δινει χαμηλωτερες και οχι υψηλοτερες θερμακρασιες ειδικα η 3! Παντως ακομα και εγω ως ψιλοασχετος με νερο μπορω να καταλαβω οτι δεν παταει καλα το μπλοκ! Μηπως φοβασε να το σφηξεις πολυ και γι αυτο συμβαινουν ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.