Jump to content



Μηνημες Flash και αλχημειες!!!


Skinny13

Recommended Posts

Hello guys

μιας και στη σχολη μου εχουν βαλει καινουριες συνδεσεις Internet ,κατεβαζει με 137 kb/s!!!!!

λεω να αγορασω καμμια μνημη flash 64 ή 128 mb .....

Κοιταξα τις τιμες στο μαγαζι που αρχιζει απο Π και τελειωνει σε Ο και απογοητευτηκα καθως σε ενα περιοδικο ειχα διαβασει οτι οι μνημες 256mb εχουν 80 ευρω!!!!

Μηπως ξερει κανενας καμμια καλη μαρκα (και φτηνη )που να ειναι απλως μνημη flash και οχι mp3οφωνο και να μου πει?????

ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ:

Καπου ειχα διαβασει οτι μπορεις να παρεις ανα σκληρο δισκο και να του βαλεις τα καταλληλα καλωδια ωστε να γινει φορητος και usb....

μαλλον σε περιοδικο...

Λοιπον ξερει κανενας τον τροπο?

Το εχει δοκιμασει κιολας?

Καννα λινκ μηπως?

Thanx a lot!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

Μνήμες flash 256MB ξεκινάνε από 80 και φτάνουν μέχρι και τα 240 (μερικά flash/mp3 combo).

88 έχει το usb flash drive 256MB της Apacer

110 έχει το Iomega Mini USB Drive 256MB

Οι τιμές είναι με το ΦΠΑ

Εγω αν έπαιρνα flash θα έπαιρνα ένα 512άρι.

2) Για το θέμα με τους σκληρούς δίσκους :

Αν θες να δώσεις κάτι παραπάνω από τα 80-110 για το flash drive των 256MB , παίρνεις π.χ. έναν σκληρό δίσκο (εσωτερικό) της Maxtor (π.χ. τον DiamondMAX Plus 9 80GB /UATA 133 , περίπου 80) και ένα κιτ μετατροπής Internal 3.5" -> USB 2.0 & FireWire (έχει ένα κιτ το πλαίσιο , γύρω στα 50 με φπα). Και το συνδέεις σε USB 2.0 ή FireWire (IEE1394) αναλόγως.

Και μεγαλύτερη χωρητικότητα και σχεδόν ίδια τιμή (μια άθλια διαφορά μερικών ).

’λλες ερωτήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα DiskOnKey είναι λίγο πιο ακριβά από τα Apacer. Τώρα από επιδόσεις τα Apacer είναι κάτι τις πιο γρήγορα.

Πάντως η καλύτερη (και πιο συμφέρουσα λύση) είναι ένα ζευγάρι εξωτερικού σκληρού δίσκου & ενός 3.5" -> USB 2.0 & FireWire kit. ’πλετη χωρητικότητα , αναβαθμισιμότητα και ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ,το μεγεθος δεν με ενδιαφερει και τοσο.....σε αυτο το θεμα!!!!!

50 ευρω κοστιζει η μετατροπη??????

Πολλα δεν ειναι ?

Καλωδια ειναι μονο.

Οσο για το μαγαζι που αρχιζει σε π και τελειωνει σε ο για να σας βοηθησω σας λεω και το δευτερ γραμμα

ΠΛ_ _ _ _ Ο

οποιος βρει το ονομα κερδιζει μια χαλασμενη ALBATRON!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρεψου επισης αν οι admins εχουν απενεργοποιήσει τις θύρες USB στα μηχανακια της σχολης, στην δικιά μου (Πι Τσι Κεϊ) στους μισους δεν δουλευουν.

Σου συνιστώ επίσης την λύση 1 απλος σκληρός δίσκος + το κιτ μετρατροπής IDE σε USB, στην σχολή μου πιάνω 1 με 1,5 MB το sec, που με USB 2.0 κατεβαινουν τα Giga σε χρονο dt...

το flashaki δεν φτουράει, εχω ενα 128 και κάθε φορα διαλέγω τι θα πρωτοπάρω μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΠΑΠΕΙ ΕΙΣΑΙ?

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΑ ΤΑ PC,

ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ KAZAA ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ!

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΚΡΙΒΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΤ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ?

ΛΕΕΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΕΝΑΝ ΣΚΗΡΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ 30 ΕΥΡΩ@20 GB ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΑΡΧΟΝΤΑΣ....

Link to comment
Share on other sites

Τόσο έχουν τα κιτ , και δεν είναι ακριβώς μόνο καλωδιάκια.

Αν θες , μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου μετατροπέα IDE σε USB.

Πάντως η καλύτερη λύση είναι IDE HDD & External Kit.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αυτά που αναφέρεις έχουν και ένα chip που αναλαμβάνει την κατάλληλη μετατροπή του σήματος.

Μπορεί να βρείς και φτηνότερο kit (εξωτερική θήκη) αν ψάξεις καλά.

Προτίμησε όμως μια dual output (εννοώ) να έχει και FireWire & USB 2.0 θύρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα οργωσα τη sillicon valley (Στουρναρη)

Απογοητευτηκα!!!!!!

Το φτηνοτερο κιτ ηταν στα 55ευρω

Τα flashακια δεν λενε καθοτι η τεχνολογια προχωραει οι επιδοσεις αυξανοντα καθως και οι απαιτησεις κτλ κτλ

ΑΡΑ:

Μαλλον θα κανω αυτο που λεει ο billpeppas

Μετατροπεα IDE>USB(,θηκη απο πλεξι,+ανεμιστηρακι)

Πως γεινεται αυτο ρε bill?(IDE>USB) γιατι εψαξα και γι'αυτο αλλα δεν πουλουσε κανενα μαγαζι?

Αν μπορει και καποιος αλλος να βοηθησει ......

thanx

Link to comment
Share on other sites

IDE -> USB εννοώ το kit που μετατρέπει τον εσωτερικό σκληρό δίσκο σε εξωτερικό που συνδέεται στο PC μέσω USB ή και FireWire.

Βεβαίως αν δεν θες να χαλάσεις καθόλου λεφτά για το external kit , κάπου έχω ένα σχέδιο για να φτιάξεις μόνος σου έναν μετατροπέα IDE -> USB.

Κατάλαβες?

Link to comment
Share on other sites

Α επισης αν εχεις και καννα σχεδιακι για να βαλω και κανα ανμιστηρακι των 3cm για ψυξη καντο οκ?(εννοειται στην ιδια usb με τον σκληρο)

Για να μην καταληξουμε παλι σε watercooling!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.