Jump to content



Αναβάθμιση τωρα ναι ή οχι ??


velipsi

Recommended Posts

Αγαπητοι φιλοι του Lab θα ηθελα τη γνωμη σας για μια αναβαθμιση που σκεφτομαι ...( με τρωει η τσεπη μου )

εχω το συστημα της υπογραφης δεν τρελένομαι ουτε στα παιχνίδια ( παιζω και το Ms Fsim. kai to pes10 ) δεν τρέχω τις τρελες εφαρμογές αλλα κατι κανω και με συμπιεσεις zip-iso κ.λ.π.

Αρχικα έλεγα να πάω σε ενα i7 920 ...αρχισα να μπερδευομαι με τα τριπλα και διπλα της μνημης αλλοι έλεγαν βαλε και 6 αλλοι οχι αλλοι παρε 1366 κ.λ.π.

αρχισα να λιγουρευομαι και καρτουλα καλη ειπα nvideakias χρονια ας παω και εγω σε μια νεα γκομενα και διαλεξα μια ΑΤΙ 5850 ή 5870.

Αυτα ...τα εκανα σουμα και με

i7 920

M/B ASUS P6T Del v2

ΑΤΙ 5870. ASUS

RAM corsair 6Gb

να και μια καλή cpu cooler ................τα 1000€ εφευγαν αβλεπη...

ωσπου εφαγα μια φλασιά και ειπα...

τι ειναι αυτοι οι ssd δισκοι " ρε σεις αυτοι πανε σφαιρα ( ποιο γρηγορα και απο τους 2 raptor που εχω )"

ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ

να αφησω τον ιδιο επεξεργαστη και m/b

να παρω ενα ssd ( Corsair 128GB 2.5" SSD (CMFSSD-128GBG2D) και να βαλω τους ραπτορες σε raid oxi boot

να παρω και την 5870 για ψυχολογικους λογους και να παω και σε λιγο παραπανω μνήμη

Για να ακουσω τη γνώμη σας ρε παιδια !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

ααα εννοει οτι θα κρατησει τα ιδια = τα παλια ? sorry αλλο καταλαβα :slap:

Ναι ετσι οκ συμφωνω μαζι σου.

Βεβαια...αν ειναι να αφησει τον 6600 μαμα καλυτερα να παρει 5850.(με αυτη την οθονη που εχει βεβαια και κατωτερη θα ελεγα αλλα οκ...)

Link to comment
Share on other sites

ααα εννοει οτι θα κρατησει τα ιδια = τα παλια ? sorry αλλο καταλαβα :slap:

Ναι ετσι οκ συμφωνω μαζι σου.

Βεβαια...αν ειναι να αφησει τον 6600 μαμα καλυτερα να παρει 5850.(με αυτη την οθονη που εχει βεβαια και κατωτερη θα ελεγα αλλα οκ...)

δηλαδη λες οτι δεν θα δω διαφορα καμια λόγω της Eizo της 19ρας απο 5850 se 5870...?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον παίζεις @ 1280 x 1024 και δεν σκοπεύεις να αλλάξεις οθόνη στο άμεσο μέλλον, τότε η 5850 σε καλύπτει, ώστε να εξοικονομήσεις και χρήματα.

Εγώ θα πρότεινα να πας σε πακετάκι 920 + mobo + μνήμες + SSD και να μην αλλάξεις κάρτα γραφικών. Η 8800GTS σε καλύπτει μια χαρά @ 1280 x 1024. (Εγώ παίζω τέλεια modern warfare 2 @ 1020 x 1200 χωρίς ΑΑ με μια 8800GT )

Link to comment
Share on other sites

Παιχνίδια δεν παίζεις, απαιτητικές εφαρμογές δεν τρέχεις και θες τον ι7 για συμπίεση???

nice :p

Πάρε κει λίγη μνήμη, καναν ssd για το λειτουργικό σου σύστημα και κανα αγαπημένο παιχνίδι, αντε παρε και την κάρτα

Κανένας πραγματικά λόγος για ι7

Link to comment
Share on other sites

Παιχνίδια δεν παίζεις, απαιτητικές εφαρμογές δεν τρέχεις και θες τον ι7 για συμπίεση???

nice :p

Πάρε κει λίγη μνήμη, καναν ssd για το λειτουργικό σου σύστημα και κανα αγαπημένο παιχνίδι, αντε παρε και την κάρτα

Κανένας πραγματικά λόγος για ι7

+1000. συμφωνω 100%!!

Link to comment
Share on other sites

καλά τωρα για να μην κρυβόμαστε πολλα απ αυτα που κανουμε ολοι μας εδω ειναι γιατι τα χρειαζομαστε 100% ?

Δηλαδη πόσοι έχουν 23-24σαρια μονιτορ ?

ολα γίνονται για την τρέλα μας

πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν είναι υπερ πολλοι για την αλλαγή της VGA.

ειναι νομιζω μια καλή αγορά η 5850 ή 5870 γιατι όχι ?

Δηλαδη γιατι είναι υπερβολή η αλλαγή της 8800GTS σε 5870 και

δεν είναι η αγορα ssd τη στιγμή που τρέχουν 2 ράπτορες τωρα στο σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Παιχνίδια δεν παίζεις, απαιτητικές εφαρμογές δεν τρέχεις και θες τον ι7 για συμπίεση???

nice :p

Πάρε κει λίγη μνήμη, καναν ssd για το λειτουργικό σου σύστημα και κανα αγαπημένο παιχνίδι, αντε παρε και την κάρτα

Κανένας πραγματικά λόγος για ι7

συμφωνω , αλλα ουτε η καρτα του χρειαζεται . 5850 για 19 μονιτορ?παραπαει .

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι οποιοσδήποτε SSD ξεφτιλίζει τους Raptor. Επιπλέον, αν δεν πολυκαίγεσαι για gaming και αν δεν αλλάξεις πλατφόρμα/επεξεργαστή α) η 8800 είναι επαρκέστατη και β) η 5870 θα τρώει τρελό bottleneck από τον επεξεργαστή που έχεις τώρα.

Υπό αυτή την έννοια δεν είναι υπερβολή ο ssd, ενώ αντιθέτως είναι υπερβολή η 5870.

Link to comment
Share on other sites

το γυροφερνετε απο εδω ..το γυροφερνετε απο εκει ..αλλα κανεις δε το λεει.

Για μενα πιο λογικη αναβαθμιση ειναι μια νεα οθονη κατα προτιμηση ειτε την dell 2209wa ειτε την dell U2410 ..μαζι με μνημες.

Καλη η eizo...αλλα ηρθε η ωρα να φυγεις απο το TN...νομιζω τωρα ειναι η πιο καταλληλη(ωρα).

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κατ'εμε να πας πρωτα για 1 ssd να δεις το φως σου , , αυξησε την μνημες και εισαι οκ !!!

βεβαια αν θες μετα παιρνεις και μια ποιο μεγαλη οθονιτσα!!

η 8800 γτσ ολα τα παιζει χαλαρα στα 1650χ1050 , μια χαρα κανεις τη δουλεια σου !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστω φίλοι για τις γνώμες σας ...

έχω μερικές απορίες ομως

οταν λες Ερνέστο οτι :η 5870 θα τρώει τρελό bottleneck από τον επεξεργαστή για καντω ποιο λιανα θα σέρνεται ο επεξεργαστης δηλαδη απο το αν ηταν απανω ένας i7

και κατι ακομα βρε παιδια που εγω σαν μεγαλύτερος ηξερα απο τα παλια συστηματα μεγαλη καρτα γραφικών καλύτερα αποτελέσματα ...

δηλαδη στην υπαρχουσα eizo 19ρα ιδια θα πάιζει το fsim. me την 8800GTS και ιδια με την 5870.....εκτος απο την ανάλυση δεν βλέπεις καλύτερη κίνηση ποιο εντυπωσιακα τα γραφικα ποιο ομαλή και πραγματικη εικόνα ...

ευχαριστώ

Υ.Γ οπως καταλάβατε ειμαι πολύ τρελαμενος με τις νεες ATI αν και οπως λέω αρχικα ειμαι nvideakias

Βέβαια αν μπορουσα θα τα έπαιρνα ολα ι7 ,Μ/Β,μνήμες κ.λ.π

απ΄οτι καταλαβάινω παρόλο τους ραπτορες απάνω στο σύστημα ολοι ειναι υπερ της αγορας ενοσ SSD

Link to comment
Share on other sites

Δική μου πατάτα: είχα την εντύπωση ότι θες στην υπάρχουσα πλατφόρμα σου να ρίξεις 5870. Με ι7 και 5870 θα είσαι τέζα στα παιχνίδια ΜΕ ή ΧΩΡΙΣ ssd. Προχώρα το, Ι like extrem wishes!

Link to comment
Share on other sites

Δική μου πατάτα: είχα την εντύπωση ότι θες στην υπάρχουσα πλατφόρμα σου να ρίξεις 5870. Με ι7 και 5870 θα είσαι τέζα στα παιχνίδια ΜΕ ή ΧΩΡΙΣ ssd. Προχώρα το, Ι like extrem wishes!

Σωστή εντύπωση είχες ειπα λοιπον (δες και παραπανω ) αρχη θεματος

" ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ

να αφησω τον ιδιο επεξεργαστη και m/b

να παρω ενα ssd ( Corsair 128GB 2.5" SSD (CMFSSD-128GBG2D) και να βαλω τους ραπτορες σε raid oxi boot

να παρω και την 5870 για ψυχολογικους λογους και να παω και σε λιγο παραπανω μνήμη

και δεν απάντησες και στο ...........

"και κατι ακομα βρε παιδια που εγω σαν μεγαλύτερος ηξερα απο τα παλια συστηματα μεγαλη καρτα γραφικών καλύτερα αποτελέσματα ...

δηλαδη στην υπαρχουσα eizo 19ρα ιδια θα πάιζει το fsim. me την 8800GTS και ιδια με την 5870.....εκτος απο την ανάλυση δεν βλέπεις καλύτερη κίνηση ποιο εντυπωσιακα τα γραφικα ποιο ομαλή και πραγματικη εικόνα ..."

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.