Jump to content



Τις προτάσεις σας για οθόνη gaming...


Ερνεστος

Recommended Posts

Παραθέτω το review του cnet να πάρεις μια ιδέα γιά τη Samsung xl2370

http://reviews.cnet.com/lcd-monitors/samsung-syncmaster-xl2370/4505-3174_7-33683882.html?tag=rnav

Επίσεις η Samsung 2233rz που αναφέρθηκε ποιο πάνω είναι το Monitor με τα 120hz της samsung που είναι πολύ σημαντικό (αν έχεις δει την διαφορά 60hz lcd με 100+hz lcd θα καταλάβεις).

Προσωπικά δεν θα ξαναπάρω 1680*1050 monitοr (έχω εδω και πολύ καιρό 20' ips (200w6)) μιας και μετά από τόσα χρόνια η ανάλυση μου κάνει λίγη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Οι Άγγλοι με την 2209 μου τα κάνανε μαντάρα, πρώτα αύξησαν την τιμή από 175 λίρες στις 189 (χωρίς VAT όπως προέκυψε) για το ίδιο προϊόν και το τελικό σύνολο με ταχυδρομικά ανήλθε στις αστρονομικές 300+ λίρες!... Καλή-χρυσή η 2209, αλλά θα φάει Χ.

Κλίνω προς 2233RZ.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω το review του cnet να πάρεις μια ιδέα γιά τη Samsung xl2370

http://reviews.cnet.com/lcd-monitors/samsung-syncmaster-xl2370/4505-3174_7-33683882.html?tag=rnav

Επίσεις η Samsung 2233rz που αναφέρθηκε ποιο πάνω είναι το Monitor με τα 120hz της samsung που είναι πολύ σημαντικό (αν έχεις δει την διαφορά 60hz lcd με 100+hz lcd θα καταλάβεις).

Προσωπικά δεν θα ξαναπάρω 1680*1050 monitοr (έχω εδω και πολύ καιρό 20' ips (200w6)) μιας και μετά από τόσα χρόνια η ανάλυση μου κάνει λίγη.

χιλια κακα εχει αλλα ενα καλο...τα 120 hz φαινονται στο ματι ...Αν το σκεφτεις οπως εγω οτι το pc ειναι μονο gaming/internet και οχι για ταινιες αφου τις βλεπω στην 32'' lcd τηλεοραση μπορεις να πας σε αυτην.Βεβαια και εγω πριν την 2233rz ειχα οθονη με s-ips panel και η διαφορα υπαρχει οσο αφορα την γωνια θεασης και οχι τοσο στα χρωματα κτλ. εκτος βεβαια και εισαι ψειρας η γραφιστας...

Εγω με 8 μυωπία ολα ιδια τα βλεπω :toomuchne (πλακα κανω :) )

Link to comment
Share on other sites

οσο αναφορα θα τις οθονες προτιμω να αγορασω μια πιο σοβαρη οθονη παρα να εχω το ανχος να μου καει καποιο πιξελ και να ξεκιναω τα τηλεφωνα, να βγαζω ακρη με τις εγγυησεις, να κλεινω ραντεβου με κουριερ, να περιμενω κουριερ, να ξεστεινω , να ξαναστεινω και φτου και απο την αρχη... ε **********....

Αν αυτο ειναι αγχος, τοτε το συναισθημα που νιωθεις οταν παρεις μια οποιαδηποτε αλλη χωρις 0 pixel εγγυηση και πας να την ανοιξεις πρωτη φορα για να δεις αν εχει κανενα καμμενο , πως το λες? (και το συμαισθημα που πιθανον ακολουθησει αν οντως βρεις 1-2 καμμενα πως?)

Θα δεχομουνα να ελεγες "προτιμω να παρω κατι ποιοτικο που να καλυψει πρωταρχικα τις αναγκες μου, και οχι κατι μετριο που θα συμβιβαστω μονο και μονο για να εχω καλη εγγυηση".

Υποψην δεν εχω ουτε ειχα οθονη LG :p , αλλα ισχυει γενικα οτι εχει αριστο value4money και μετριο επιπεδο ποιοτητας (οπως σχεδον παντα εχουν τα προιοντα με την προηγουμενη ιδιοτητα).

Κατα τη γνωμη μου παρε τη Dell....e-ips for the win.

Αν επαιρνα σημερα θα επαιρνα την NEC EA231WMI , που ειναι παλι e-IPS και ειναι και 1080p, αλλα βγαινει αρκετα εκτος budget σου (~370 με μεταφορικα απο Αγγλια....ανεβηκε και η ατιμη η λιρα). Αφου αντεχεις παντως μεχρι την τιμη της Dell, και δεν σε νοιαζει τοσο πολυ το θεμα 1080p, παρε αυτην, μη συμβιβαστεις με ΤΝ, αποψη μου...

Link to comment
Share on other sites

+1 για την 2233RZ, θα μπορουσα να την θαβω ολη μερα, κυριως για το backlight bleed και τις γωνιες θεασης αλλα ειναι απτις ελαχιστες LCD που ευχαριστιεσαι gaming χωρις vsync

Για settings εφοσον δεν παιζει colormeter κοιτα εδω -> http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=102403&view=findpost&p=567382

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ για τα ποστ σας!...

Βρίσκομαι μεταξύ του τριγώνου 2209WA-2233RZ-XL2370 και πραγματικά κοντεύω να σαλτάρω, μεγάλο δίλλημα. Btw, βρήκα την 2209 από Γερμανία στα 238€, περιμένω να μου πούνε ταχυδρομικά.

Η Dell.gr μου είπε 460€ ακατέβατα σε 2-3 εβδομάδες παράδοση! :magic: :fun: :help:

Δεν αποκλείω καμία πρόταση πλέον, η οθόνη είναι πολύ σημαντικά αγορά πιστεύω οπότε αξίζει να το παιδέψω ίσως λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

σε καμια βδομαδα θα εχω στα χερια μου την 23αρα LED της SAMSUNG......

νομιζω πως για τα λ7 που διαθετεις ειναι η καλυτερη επιλογη.....η αποψη μου ειναι να μην πας σε TN panel...να πας τουλαχιστον σε LED.....

τωρα αν εδινες παραπανω χριματα (περιπου 600 ευρωπουλα) θα σου λεγα για την 24αρα της DELL με IPS panel

Link to comment
Share on other sites

εχουν περασει 3 οθονες samsung απο τα χερια μου.....και ξερω πολλους που εχουν samsung....ποτε καμμενα pixel....νομιζω πως δεν εχει εγγυηση για τα pixel χορις να ειμαι συγουρος

Link to comment
Share on other sites

Χρόνος Απόκρισης 14MS

δεν ειναι καπως πολυ για οθονη που προοριζετε για gaming ?

μπραβο στο you! εφερε την οθοναρα και στην Ελλαδα...

και οχι δεν ειναι πολλα τα 14, δεν εχουν καμια σημασια, ο καθενας οσο θελει δηλωνει, σχεον σαν το contrast ενα πραγμα, απλα τα 14 ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα απο τα........2 που δηλωνουν αλλοι.

Εγω καρφωτος σε αυτην θα πηγαινα (και θα παω....ευχαριστω φιλε για το link γιατι απο αγγλια ερχεται στα 380 και με αποθαρυνε λιγακι...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.