Jump to content



Overclocking phenom II X4 955


Alouvatar

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

(Σύστημα: Phenom II X4 955(C2 stepping) , M4A79T Deluxe, 1600 mhz DDR3 Corsair (νομίζω XD), 2x HD4890 @ 901 core 1000memory (στα benchs συνήθως 950 core 1145 memory), coolermaster 900 watt ultimate, IFX-14 inferno cpu cooler ( δεν έχω αυτό το heatsink που μπαίνει στο πίσω μέρος της cpu), stock cooler @ vgas)

Τον 955 τον έχω 24/7 στα 3.8 ghz με 1.4v και θέλω να τον πάω παραπάνω απο 4ghz, αλλά δυστηχώς δεν μπορώ! ΜΕ τίποτα :suicide2:. Έχω δοκιμάσει να ανεβάσω NB volt + Freq, cpu μέχρι 1.6v και άλλα, με κανένα αποτέλεσμα. Έχω καταφέρει να bootαρω με 4ghz 1-2 φορές αλλά μετά degrade (μόλις πάω να τρέξω wprime ή να ανοίξω κάποιο πρόγραμμα). Είχα δοκιμάσει να πάρω τα settings από εδώ αλλά δεν.

Καμία συμβουλή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φίλε μου δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά το c2 stepping δυστυχώς δεν πάει εύκολα πάνω από 3.8-3.9. εγώ έχω έναν 955 c2 και μέχρι τα 3.8 πάω χαλαρά αλλά παραπάνω με τίποτα. ένας φίλος πήρε προχθές c3 stepping και τον πήγα στα 4ghz άνετα με 1.40 ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν παει... Τα περισσοτερα C2 εκει κυμαινονται... 3.8ghz. Επισης γενικα να ξερετε οτι λογω της τεχνολογιας που χρησιμοποιει η AMD στην κατασκευη των cpu, δεν ακουνε ιδιαιτερα στο ρευμα. Για αυτο πανε κιολας ψηλα με stock ρευμα, και απο εκει και πανω, ελαχιστα ανεβαινουν

Link to comment
Share on other sites

Οff-topic μεν, αλλά έχω μία συναφή ερώτηση: από που διαπιστώνουμε το stepping του επεξεργαστή (αν είναι C2 ή C3)? Υπάρχει κάποια διαφωτιστική αναφορά στο s/n του επεξεργαστή ή μήπως μπορούμε να αντλήσουμε πληροφορίες μέσω κάποιου software?

Link to comment
Share on other sites

Οff-topic μεν, αλλά έχω μία συναφή ερώτηση: από που διαπιστώνουμε το stepping του επεξεργαστή (αν είναι C2 ή C3)? Υπάρχει κάποια διαφωτιστική αναφορά στο s/n του επεξεργαστή ή μήπως μπορούμε να αντλήσουμε πληροφορίες μέσω κάποιου software?

Eνδεικτικά:

Phenom II X 965 C2 -> HDZ965FBGI

Phenom II X 965 C3 -> HDZ965FBGM

Του κωδικούς αυτούς τους γράφει πάνω στον επεξεργαστή και είναι ορατοί είτε σε box είτε σε tray μορφή

Eπίσης μπορείς να το τσεκάρεις και με το CPU-Z.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απάντησεις. Δυστυχώς απ' ο,τι φένεται είμαι καταδικασμένος να μείνω στα 3.9 (που και εκεί δεν είναι απολύτως stable). αα και επίσης έκανα ένα λάθος, στα 3.8 είναι με 1.475 stable , 1.4 δεν bootαρει καν :|. Και 3.9 είναι stable @ 1.52

Link to comment
Share on other sites

Το πρακτικό αντίκρυσμα του υπερχρονισμού ποιό είναι? Έχεις παρατηρήσει/μετρήσει διαφορές?

Μήπως μπορείς να επαναδιατυπώσεις την ερώτηση σου, γιατί δεν βγάζω (λογικό) νόημα;

Link to comment
Share on other sites

Κατά βάση, απευθύνομαι στον Alouvatar (χωρίς να αποκλείω καμία πάντηση βέβαια!) και ερωτώ αν εκτός του "σπορ για το σπορ" (να πάω τον επεξεργαστή από 3,2 σε 3,8 σταθερό) έχει καταγράψει και κάποιες διαφορές στις επιδόσεις του συστήματος και ποιές είναι αυτές. Πχ. στο Warhead με τάδε κάρτα σε τάδε ανάλυση με τάδε ρυθμίσεις πριν είχα 27min fps και μετά τον 30fps.

Σε κάλυψα, Winters? :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Κατά βάση, απευθύνομαι στον Alouvatar (χωρίς να αποκλείω καμία πάντηση βέβαια!) και ερωτώ αν εκτός του "σπορ για το σπορ" (να πάω τον επεξεργαστή από 3,2 σε 3,8 σταθερό) έχει καταγράψει και κάποιες διαφορές στις επιδόσεις του συστήματος και ποιές είναι αυτές. Πχ. στο Warhead με τάδε κάρτα σε τάδε ανάλυση με τάδε ρυθμίσεις πριν είχα 27min fps και μετά τον 30fps.

Σε κάλυψα, Winters? :innocent:

Με δουλεύεις έτσι; Μου κάνεις πλάκα... :...:

Link to comment
Share on other sites

όχι πιο πολύ για benchmarks + τα "μάτια του κόσμου" θέλω να τον πάω πιο ψηλά XD! απλά μ κάνει εντύπωση που δεν ανεβαίνει :| τι να πω... πάντως ναι στο 3d mark 06 είδα τρομερή βελτίωση απο 3.2 --> 3.8 (σχεδόν 2k marks)

Link to comment
Share on other sites

Alouvatar δοκίμασε το amd overdrive και ξεζούμισε κάθε core μόνο του. Βάλε αυτους που είναι σταθεροί στα 3.8 και αν κάποιος πάει στα 3.9 στα8ερα θα το δεις. Και στην δικιά μου cpu οι δύο πάνε 4.1 αλλά οι αλλοι 2 είναι 100Mhz παρακάτω και δουλέυω το core 0 --> 4100

core 1 --> 4000, core 2 --> 4000, core 3 --> 4100. Αποθηκεύεις το Profile και τρέχει με την έναρξη των windows.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην νομίζεις οτι θα πάει και πολύ παραπάνω.

Κανένας amd δεν είναι εύκολος στο overclockin'

Αν θες και μπορείς πες μου πόσο είναι το Ht link σου?

Με τι πολλαπλασιαστή παίζεις??

Πάντως για να μην κοροιδευόμαστε φίλος οτι και αν κάνεις βρήκες το όριο του

"κομματιού" σου.... οι λεπτομέριες είναι για λίγα hz παραπάνω και όχι για stable απλά για μικροδιαφορές στο benching και για την εμπειρία!!!

Link to comment
Share on other sites

update! Λοιπόν πρώτα απ'όλα αυτό που έκανα ήταν να φτιάξω λίγο τις μνήμες (Corsair 2x2gb dimms, stock timings 11-11-11-30-41 1.5v (νομίζω για τα βολτς). now : 8-8-8-24-30 1.9v). Αυτή τη στιγμή είμαι με 19*205 (από 16*200) και 2250 ht link 1.3 (αν και δεν έχω καταλάβει γιατι ακριβώς χρειάζεται να ανέβει το ht το ανέβασα από 2000 και 1.0v (νομίζω :|). Δεν έχω πειράξει κάτι άλλο. ααα επίσης τις μνήμες απο 1600 mhz τις κατέβασα 1366 για να ανέβει το fsb 205. Οι μνήμες λένε (στα στοκ) ότι είναι μέχρι 1600 mhz και η μητρική ότι υποστηρίζει μέχρι 1600 mhz μνήμες άρα δεν μπορούν να ανέβουν πιο πάνω έτσι (μάλλον βλακίες λέω ΧD).

:offtopic2:Κάθε φορά που βγαίνει ένας καινούργιος επεξεργαστής στην αγορά βγαίνουν όλες οι παρτίδες/steppings μαζί?

Ευχαριστώ =)

Link to comment
Share on other sites

Οff-topic μεν, αλλά έχω μία συναφή ερώτηση: από που διαπιστώνουμε το stepping του επεξεργαστή (αν είναι C2 ή C3)? Υπάρχει κάποια διαφωτιστική αναφορά στο s/n του επεξεργαστή ή μήπως μπορούμε να αντλήσουμε πληροφορίες μέσω κάποιου software?

Και μεσα απο το CPU-Z μπορεις να το δεις.

Στην πρωτη καρτέλα στο κουτάκι Revision.

attachment.php?attachmentid=38103&stc=1&d=1265466313

post-9665-1416074319,9334_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπα αλουβαταρ, το ht link δεν πρέπει να είναι μεγάλο...

900-1200.. Το πολύ.. μετά ζορίζεις την μητρική σου μεγάλε και σου κόβει

αρκετά τον υπερχρονισμό σου... Για να ρίξεις το ht link ρίξε τον πολλαπλασιαστή του!!

Όχι στα χ5 , αλλα στα χ4 και χ3...

Όσο κλοκάρεις το ht link ανεβαίνει μόνο του ανάλογα με τα fsb σου .

Ριξε το. Δεν πρέπει να είναι μεγάλο... Σε κόβει

(όλα αυτά είναι μικρο λεπτομέριες αμα το κομμάτι σου έχει ΟΡΙΟ και εσύ το έχεις πιασει σημαντικά αποτελέσματα δεν θα δείς.. Πάντως παίξε για να μάθεις ;) )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.