Jump to content



3.5'' fan bus


Paxx

Recommended Posts

Aγόρασα απο το hac shop το πανελάκι 3,5'',αυτό με 4 ρυθμιστές στροφών ανεμιστήρων.

Εχω έναν 120άρη ανεμηστήρα για το ψυγείο μου, τον οποίον όταν τον συνδέω στο πανελάκι και τον κατεβάζω στα 7 βολτ, κάνει εναν θόρυβο σαν τρίξιμο λες και ζορίζεται απο την λίγη τάση.

Τον θόρυβο αυτόν όμως δεν τον κάνει όταν τον συνδέω πάλι στα 7 βολτ αλλα κατευθείαν απο το τροφοδοτικό (γείωση ανεμηστήρα με κόκκινο του μόλεξ, και κίτρινο/κόκκινο ανεμηστήρα με κίτρινο του μόλεξ)

Γιατί συμβαίνει αυτο? Ξέρει κανείς αν διορθώνεται? :'(

Link to comment
Share on other sites

ποιο ακριβως πηρες; ειναι καποια, που δε δουλευουν καλα με ορισμενους ανεμιστηρες, οπως αυτο που εχω (επισης απο το hac), στο οποιο δεν του αρεσουν οι panaflo.

αν λεμε για το ιδιο, δεν αλλαζει την ταση, αλλα ανοιγοκλεινει πολλες φορες το δευτερολεπτο για να αλλαξουν οι στροφες, κατι που σε ορισμενους ανεμιστηρες δεν αρεσει (οι panaflo πχ, αρχιζουν και χτυπανε).

δυστυχως, η κατασταση δεν αλλαζει (αυτο λενε οι μηδενικες μου γνωσεις στα ηλεκτρονικα, ισως καποιος που ξερει να εχει να προτινει μια λυση). ή θα αλλαξεις το fanbus ή τον ανεμιστηρα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό είναι, της revoltec, ριξε μια ματια. Αυτή τη δουλειά κάνει? ανοιγοκλείνει την τάση πολλές φορες το δευτερόλεπτο?

Κρίμα είναι να το αλλάξω, οπότε μάλλον πάω για ανεμιστήρα...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και εγω το λάθος και πήρα το ίδιο, αποτυχία πιστεύω, δεν σηκώνει πολλα watt και γι αυτό τρίζει, γι αυτο και εγω εκατσα και εφτιαξα μονος μου ενα, κοστος??? λιγα ευρω >5 ...

δες εδω:

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=681

αναλυτικό σχέδιο κτλ

αυτο σίγουρα θα σε καλύψει, δυσκολα θα κανεις overload 17 watt ανα LM317T

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω, μου είχε κάνει ένα και μένα ο Βαγκουρας, αλλα το χάλασα, και για να μην τον ξαναπρήζω είπα να πάρω αυτό. Δε γαμεις θα παρω κ εναν αντεκ 120άρη. Τα 80άρια που έχω δεν κανουν τον θόρυβο αυτό.

hint: πόσο λετε να το είχε ο Κλεφτόρασης στην Θεσ/νίκη? 50 ευρωπαικά........αν είναι δυνατον με τα μεταφορικά μαζί ~ -15 μου βγήκε.....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ρε παιδα επειδη φαινεται οτι το κατεχετε το ζητημα....

εχω μια απορια...

πηρα ενα fan control της Akasa water_mark_ak_fc_03_black.jpg

το οποιο αναφερει τα εξης:

FAN CONTROL SPECIFICATION

Rated voltage: 5v ± 5%,

12v ± 5%

Input Voltage: 5v - less than 0.5w

12v - depends on fan type

Wattage: 17 watts per channel

Panel temp. range: 0° - 50°c

Sensor range: 0° - 99°c

Dimensions: 148.5 x 42.5 x 75.8mm ....

αυτο σημαινει οτι μπορω να συνδεσω fans συνολικης καταναλωσης σε Watts ισης με 17w ανα καναλι???

ειναι δυνατον? οταν το καθενα απο τα 4led Akasa 80mm fans τα οποια εχω αναφερει 1.3W??

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο που λες ισχυει αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος ο οποιος να εχει συνδεσει ανεμιστηρες συνολικης καταναλωσης 17W σε καθε καναλι. Καλυτερα μην το δοκιμασεις ουτε εσυ.

P.S. Λογικα θα παιξει αλλα μαλλον τα ολοκληρωμενα LM θα χρειαστουν και καποιο ειδος ψυξης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 20:15]

Ακριβως αυτο που λες ισχυει αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος ο οποιος να εχει συνδεσει ανεμιστηρες συνολικης καταναλωσης 17W σε καθε καναλι. Καλυτερα μην το δοκιμασεις ουτε εσυ.

P.S. Λογικα θα παιξει αλλα μαλλον τα ολοκληρωμενα LM θα χρειαστουν και καποιο ειδος ψυξης.

οχι ρε Jax...

αυτο που θελω ειναι να βαλω ενα καλωδιο για τα τρια fans εισαγωγης και αλλο ενα για αυτα της εξαγωγης αερα...

με μια κινηση να ρυθμιζονται και τα τρια....

και να εχω ενα sleeved καλωδιο ανα σετ ανεμιστηρων....αντι για τρια....

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τον ξάδερφό μου που πήρε το Vantec Nexus NXP-305 και μου είπε οτι δεν έχει κανένα πρόβλημα. Έχει και διακόπτη για neon και έχει και στη συσκευασία δύο neon :jump: :jump: :jump: . Κι όλα αυτά μόνο 41 με Φ.Π.Α. !!! Τελικά αυτό θα πάρω (όταν τελειώσουν οι εξετάσεις θα πάρω μπόλικα φράγκα) αλλά θέλω να σας ρωτήσω κάτι. Αυτή τη στιγμή έχω 5 οκτάρηδες κατανάλωσης 3W έκαστος και θα πάρω και ένα δωδεκάρη. Επειδή το Nexus έχει 3 κανάλια για fans, μπορώ με ένα "Υ" να συνδέσω δύο fans σε κάθε κανάλι; Προσωπικά δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αλλά για νά'χω το κεφάλι μου ήσυχο... Και μία ακόμα ερώτηση. Οι 12άρηδες πόση περίπου κατανάλωση έχουν; Ξέρω οτι είναι αόριστη ερώτηση αλλά κατα μέσο όρο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 18:26]

Ρώτησα τον ξάδερφό μου που πήρε το Vantec Nexus NXP-305 και μου είπε οτι δεν έχει κανένα πρόβλημα. Έχει και διακόπτη για neon και έχει και στη συσκευασία δύο neon :jump: :jump: :jump: . Κι όλα αυτά μόνο 41 με Φ.Π.Α. !!! Τελικά αυτό θα πάρω (όταν τελειώσουν οι εξετάσεις θα πάρω μπόλικα φράγκα) αλλά θέλω να σας ρωτήσω κάτι. Αυτή τη στιγμή έχω 5 οκτάρηδες κατανάλωσης 3W έκαστος και θα πάρω και ένα δωδεκάρη. Επειδή το Nexus έχει 3 κανάλια για fans, μπορώ με ένα "Υ" να συνδέσω δύο fans σε κάθε κανάλι; Προσωπικά δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αλλά για νά'χω το κεφάλι μου ήσυχο... Και μία ακόμα ερώτηση. Οι 12άρηδες πόση περίπου κατανάλωση έχουν; Ξέρω οτι είναι αόριστη ερώτηση αλλά κατα μέσο όρο;

Πρωτον ΜΠΟΡΕΙΣ

Δευτερον εχω μπροστα μου 6 12ηδες που ξεκινουν απο 3 εως 5,5 watt, συνηθως παιζουν μεταξυ 3-4

οσο για τα panel θα συμφωνησω με τον προηγουμενο και θα προσθεσω οτι το καλυτερο που εχω παρει ειναι το hardcano 12 Thermaltake.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.