Jump to content



andlinux - Ubuntu που τρέχουν σε περιβάλλον Windows


kreach

Recommended Posts

Λοιπόν, μόλις μου στείλανε ένα ενδιαφέρον λινκ: http://www.andlinux.org/index.php

"andLinux is a complete Ubuntu Linux system running seamlessly in Windows 2000 based systems (2000, XP, 2003, Vista, 7; 32-bit versions only). This project was started for Dynamism for the GP2X community, but its userbase far exceeds its original design. andLinux is free and will remain so, but donations are greatly needed.

andLinux uses coLinux as its core which is confusing for many people. coLinux is a port of the Linux kernel to Windows. Although this technology is a bit like running Linux in a virtual machine, coLinux differs itself by being more of a merger of Windows and the Linux kernel and not an emulated PC, making it more efficient. Xming is used as X server and PulseAudio as sound server.

andLinux is not just for development and runs almost all Linux applications without modification."

Bρίσκεται ακόμα σε beta έκδοση (για την ακρίβεια beta 2 final)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει αρκετά bugs... μετά την εγκατάσταση δεν μπορεί να ξεκινήσει και δεν εμφανίζει το service του andLinux, οπότε δεν δουλεύει... διάβασα λίγα πράγματα, κάποιοι λένε ότι φταίει το xming και ο xserver, πράγμα το οποίο δεν παίζει, γιατί το χρησιμοποιώ ήδη το xming με έναν home-server που τρέχει fedora... άλλοι λένε ότι φταίει το TAP interface που εγκαθιστά, αυτό πάλι στην περίπτωσή μου δεν ισχύει, γιατί το TAP interface φαίνεται connected στα windows... οπότε μάλλον είναι bug της πλατφόρμας ή κάποια ασυμβατότητα και conflict με κάποια άλλα services... ευτυχώς στην εγκατάσταση το δήλωσα σαν manual start και δεν πήρα το λειτουργικό στο χέρι, αν όντως είναι conflict με κάποιο υπάρχον service...

Γενικά διάβασα αρκετά προβλήματα, αλλά δεν έχω χρόνο ν' ασχοληθώ άλλο μαζί του... Ίσως αργότερα που θα είναι πιο σταθερό...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Jaco, καλά έκανα κ δεν ασχολήθηκα γιατί, πάει η εξεταστική! Θα με έπιανε η μανία μου (τελειομανία να ολοκληρώνω ότι ξεκινώ) και θα τρεχα μετα :p

Hmm... μου φαίνεται πως next project θα είναι να κάνω τούτο να δουλέψει :laughing:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.