Jump to content



Eπιτελους το εστησα!


LoWRiDeR

Recommended Posts

Δυστυχως μετα απο μερικα τεστ κατεληξα στο συμπερασμα οτι το συστημα μου δεν ειναι ισορροπημενο,πρεπει να μειωσω την ροη που περναει απο το ρευμα που παει σε μητρικη κ καρτα γραφ,κ να μεγαλωσω την ροη που παει σε επεξεργαστη κ μετα ραντ γιατι το νερο ανεβαινει πολυ θερμοκρασια..τελοσπαντων παρ΄ολα αυτα σας ετοιμασα κατι πολυ πολυ γρηγορο κ προχειρο

oc.JPG

Temp cpu 25 during burn

Vcore 1.85 bios

Water 39 :(

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από LoWRiDeR [02-12-2003 και 21:53]

Thanks eleven! Το κακο ειναι οτι το πελτιερ ακομη κ στα 9Βολτ ζεσταινεται σαν δεμονισμενο!!το νερο ειναι στους 35 βαθμους,βεβαια το ραντ ειναι τοποθετημενο αστα να πανε,χωρις σραουντ κ δεν ξερω κατα ποσο λειτουργει καλα.Αναλυτικες θερμοκρασιες θα σας δειξω οταν λαβω το νεο ψυγειο κ το τοποθετησω καλα.Δεν μου αρεσει οτι η μητρικη βρισκεται στους 39 βαθμους.

πολλα βατ, παρα πολλα και γι αυτο ζεσταινεται. δεν ειναι απιθανο το 39 στη μητρικη, αφου το νερο σου ειναι στους 35. ειπες μεχρι τωρα 25 για το τσιπ 39 η μητρικη με τι θερμοκρασια μεσα στο δωματιο;

Link to comment
Share on other sites

23-24 μεσα στο δωματιο.εγειρα το ραντ κ εβγαλα ολο τον αερα κ η θερμοκρασια του νερου επεσε λιγο,επισης το εβγαλα απο το κουτι κ επεσε κιαλλο..απο 39 που ειχα επεσε στους 34,θα κανω κατι μετατροπες στις ροες για να πηγαινει πιο πολυ νερο στο ραντ..κ θα το ριξω λιγο ακομη,αν ειμαι στους 33 ειμαι υπερευχαριστημενος.Εκανα ενα τεστ λυγιζοντας εναν σωληνα για να παει πιο πολυ νερο στο ραντ κ επεσε κιαλλο η θερμοκρασια του νερου.

Link to comment
Share on other sites

βαλε 2 ανεμιστηρες στο πλαινο, το κουτι σου πνιγεται πλεον και θελει αερα. κανε πιο μικρες τις διαδρομες απο τα λαστιχα, δεν υπαρχει λογος να κυκλοφορεις ζστο νερο μεσα στο κουτι

η θερμοκρασια απο το τσιπ επεσε, τωρα που κατεβηκε και η θερμοκρασια της μητρικης;

Link to comment
Share on other sites

κατσε γιατι κατι δεν καταλαβα..οταν λες θερμοκρασια μητρικης κ θερμοκρασια τσιπ τι εννοεις??το 1ο northbridge k to 2o επεξεργαστη??Το κουτι ειναι ανοιχτο λειπει το τζαμι αρα δεν τιθεται τετοιο θεμα(με ειχε τρακαρει απο πισω μια @!#!%$!$ κ ειχα το κουτι μεσα στο αυτοκινητο,αποτελεσμα να σπασει το τζαμι,ας προσεχε τωρα θα μου πληρωσει καινουργιο υπολογιστη η ασφαλεια της μουαχαχαχ!περιμενω πλεξι για να το αντικαταστησω..)Οσο για τους σωληνες,οποσδηποτε θα τα φτιαξω καπως γιατι θα αλλαξω κ καποιες διαδρομες,αλλα δυστυχως οι TYGON ειναι πολυ χοντροι κ σκληροι κ για να καταφερω να τα εχω ολα μεσα στο κουτι καποια καμπυλη παραπανω πρεπει να την κανουν.Ελπιζω το ψυγειο που μου στειλες να ειναι σκυλι χεχε.

Link to comment
Share on other sites

"θερμοκρασια μητρικης" εννοω το system ή οπως αλλιως το λεει η μητρικη σου και "θερμοκρασια τσιπ" τον επεξεργαστη. σε μενα, οταν βγαζω το πλαινο το οποιο εχει ενα 12οαρη επανω του, ανεβαινουν οι θερμοκρασιες. η φυσικη ροη του αερα δε φτανει απο μονη της να κανει δουλιεα.

Link to comment
Share on other sites

α οκ, η τεμπ του επεξεργαστη ειναι παντα χαμηλη,δεν ειχα προβλμα με εκεινην,στην μητρικη ειναι αναλογα με την θερμοκρασια του νερου,οταν επεσε η θερμοκρασια του νερου λογικο ειναι να πεσει κ στην μητρικη,α επισης στην 9800 προ εχω 45 βαθμους μαξ...με 35 βαθμους νερο..πιστευω ειναι αποδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό Lowrider μπράβο!. Αν έχεις πρόβλημα με τα multi του επεξεργαστή τότε βάλε σίρμα στο CPU για να μπορέσεις να δουλέψεις με 6-12,5 (απ ότι φαίνεται μόνο η ABIT ξεκλειδώνει και τα 2 set multi).

post-47-1416070664,2752_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Enduracell, οσο για την μητρικη δεν ξερω,ενας φιλος εχει την ιδια αλλα REV 2.0 ενω εγω εχω 1.4 και τον 2800+ barton του μπορεσα να τον παρω σε 11.5 multi... παντως τωρα σκεφτομαι να παρω μια NF7 εν οψει της αγορας pc της αδερφης μου.θα της πασαρω την δικη μου κ εγω θα παρω την ABIT...

Link to comment
Share on other sites

Oκ θα το δοκιμασω,παντως θα αργησει λιγο γιατι τωρα δινω εξετασεις κ μετα φευγω για διακοπες...με τον νεο χρονο θα τελειοποιησω το κουτακι μου,πιστευω θα σας εντυπωσιασει οταν τελειωσει!ευχαριστω για την βοηθεια,εσωσα την φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο project.Πολλα μετρα σωληνα βεβαια συν το γεγονος οτι για ολα αυτα τα μπλοκ+ πελτιερ μου φαινεται μικρο το ψυγειο αλλα και παλι δεν ειμαι και ο πιο ειδικος.Καλα νουμερα απο εδω και περα.

P.S.Αυτοι οι tygon κανουν θαυματα τελικα..με εχουν βαλει σε σκεψεις....Με το θεμα υγροποιηση και ολα τα συναφη κανα προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

2 24ωρα που ειναι αναμμενο το pc κανενα απολυτως προβλημα,εχω κανει πολυ καλη δουλεια στην μονωση γυρω,μεσα κ πισω απο το σοκετ.Περα απο το οτι οντως το ψυγειο δεν τα καταφερνει κ πολυ καλα αλλα ειναι αθλια τοποθετημενο κ οι σωληνες οπως ειπες θελουν optimization(πραγματα που προκειται να φτιαξω μετα τις εξετασεις) κανενα απολυτως προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα δείχνει πολύ καλό από μέρους μου.

Για βελτίωση, 2 παρατηρήσεις :

1 ) Θες μεγαλύτερο και καλύτερο ψυγείο, είναι δεδομένο. Και καλό θα ήταν να βρείς ένα εξ'ολοκλήρου χάλκινο. Η οροφή του κουτιού σου προσφέρεται και από ότι βλέπω από το κουτί πιάνουν τα χέρια σου.

2 ) Η αντλία είναι η Eheim 1048 ή 1250; Αν είναι η 1048, σίγουρα θες δυνατότερη. Τα peltier θέλουν σοβαρή ροή, 1200λ/ω + κατά την προτίμησή (μου).

Και μία βοηθητική....ξέρεις τα συγκεκριμένα χαρακτηριστηκά του Peltier; ( Vmax, Imax ? ) Θέλω να δω κάτι εδώ...

Link to comment
Share on other sites

To ψυγειο που εχω τωρα ειναι εξολοκληρου χαλκινο,ειναι το BLACK ICE EXTREME θα το αλλαξω κ θα βαλω ενα ελαφως μεγαλυτερο,το DTEK PRO CORE πιο μεγαλο απο το οποιο δε γινεται γιατι τα θελω ολα μεσα στο case.Οσο για την οροφη,ειναι γεματη αν κ δεν φαινεται,μεσα στο digital doc στο οποιο εχω κανει καποιες μετατροπες ακριβως για αυτον τον λογο,εχει μεσα το SP300 τροφοδοτικο που ειναι αποκλειστικα για το πελτιερ!

H αντλια ειναι η 1250.

226W Vmax 15V lmax 23A εγω ομως μεσω του τροφοδοτικου του το εχω ρυθμισει στα 8,5v γιατι αλλιως θελει καταψυκτη το νερο!!!! :nuke: :nuke: :devil: :nuke: :innocent:

Link to comment
Share on other sites

To περίεργο είναι ότι στα 8.5ν θεωρητικά αυτό το TEC δίνει 70w απόδοση περίπου..πράγμα το οποίο είναι πολύ περίεργο, ο CPU σου βγάζει αρκετά παραπάνω απο 70w, δεν θα έπρεπε να τον κρατά σε load.

...πρόσεχε πολύ τις load θερμοκρασίες σου. Αν περάσει ο CPU τα watt του TEC θα σου ανεβαίνει σιγά σιγά απεριόριστα μέχρι να καεί.

Για απόδοση καλύτερα να βάλεις το σύστημα σε Αντλία -> chipset blocks -> CPU block -> radiator και τα λοιπά...περιόρισε όσο μπορείς τον κύκλο του πολύ ζεστού νερού.

Link to comment
Share on other sites

Grace δεν ξερω,ισως να εχεις δικιο για το τεκ που λες,παντως στα 2675 με 1.85 βολτ στον επεξεργαστη,φολνταρω 24ωρες συνεχωμενα κ η θερμοκρασια δεν εχει παει πανω απο 22 βαθμους στον επεξεργαστη!!Κ το νερο δεν ψυχεται καλα ειναι στους 40 βαθμους με θερμοκρασια δωματιου 24 βαθμους.Πολυ σωστα ειπες για τις ροες,σκοπευω να τις αλλαξω κ θα ψυχεται ακομη καλυτερα το νερο,εκανα ηδη κατι δοκιμες κ ειδα διαφορα,μολις εχω χρονο θα το τελειωποιησω!Παντως μεχρι στιγμης δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.