Jump to content



Eπιτελους το εστησα!


LoWRiDeR

Recommended Posts

Και καποιες απορειες απο μενα...

1)Εχω ακουσει οτι τα πελτιερ για καλη λειτουργια πρεπει να ειναι τα διπλα watt απο αυτα του επεξεργαστη , ισχυει κατι τετοιο?

2)Λεμε οτι ενα πελτιερ ειναι 200Watt , και το τροφοδοτουμε με ενα psu 300watt.Οταν θα του δωσουμε του πελτιερ 10 βολτ δεν θα ανεβουν τα Α καταναλωσης τους ωστε να τεινει να εχει και παλι την ιδια καταναλωση εφοσον το psu αντεχει?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

το καλα ειναι σχετικο για αυτο σε ρωταω...πχ εμενα στα 8.5 βολτ παει απο 0 μεχρι 15 βαθμους ο επεξεργαστης (με το ψυγειο να λειτουργει καλα κ μια θερμοκρασια δωματιου γυρω στους 20 βαθμους..) μετα παντα με το ιδιο πελτιερ αν το παρεις στα 12βολτ τοτε ο επεξεργαστης παει απο -χ μεχρι +5 βαθμους.Τι απο τα δυο εννοεις καλα :) Οσο για αυτο που λες για το τροφοδοτικο,θα ρωτησω κ θα σου πω γιατι δεν ειμαι σιγουρος κ δεν θελω να πεταξω καμια πατατα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [06-12-2003 και 23:03]

Συγγνώμη, 226αρι tec, στα 15V, δεν σημαίνει ότι στα 8.5 θα αποδίδει 128 watt ?

τα 70+ πως προέκυψαν ?

ή κάτι έχασα ?

Aυτο θα ισχυε με την προυποθεση να περναγε το ιδιο ρευμα ,αλλα το λογικο ειναι να μην περναει το ιδιο ρευμα σε χαμηλοτερη ταση οποτε θεωρουμε την ισχυ αναλογη με το τετραγωνο της τασης.;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ηταν και η ερωτηση μου , εαν τελικα τα Α ειναι αναλογα με το ρευμα .Διοτι εαν θελει 200 watt ειτε του δωσεις 10 βολτ 20 Α ειτε 20βολτ και 10 Α τα ιδια watt θα ειναι σε τελικη.Αλλα τωρα μπαινει η παραμετρος οτι για καθε βολτ 1.7Α που σημαινει οτι το πελτιερ καταναλωνει τοσα Α οσο η ταση του ( ας την βαλουμε Χ ) δηλαδη 1.7Χ. και εδω τα πραγματα περιπλεκονται πια...

Δεν ηθελα να δω εαν αντεχει το τροφοδοτικο μου..ηδη για το wc μονο εχω 2 psu εαν μπει και κανα πελτιερ 8α βαλω και ενα 3ο αλλα οχι παλμο. , θα κανω κανα καλο με κλασσικο μετασχηματιστη...

Link to comment
Share on other sites

"The standard graph ¹ 4 is the function of the voltage, supplying to the thermoelectric module, vs. the current. This function is plotted at the specific values of the temperature difference between the module's sides.

The voltage, applying to the module, consists of two parts - Ohm voltage and the voltage spent for the overcoming of EMF, which appears in the result of Seebeck effect. At the fixed value of the temperature difference the Seebeck part is constant, and the Ohm part is directly proportional to the current. As the result the voltage linearly increases in the dependence of the current."

Imax=11.3A

Umax=24.6V

Qmax=172W

dTax=69(K)

στα 14V, χρειαζεται 6Α για διαφορα θερμοκρασιας 49 βαθμων (Kelvin=273+ Celsius) στις 2 πλευρες. αν ισχυει το V*I τοτε μιλαμε για 84W, και οχι για 196W (14*14, που ειναι παραπανω απο τα 172 που βγαζει το πελτιερ)

το 14/1.7=8.2Α ακουγεται πιο καλα για ενα χονδρικο υπολογισμο

post-9-1416070664,5373_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [06-12-2003 και 23:03]

Συγγνώμη, 226αρι tec, στα 15V, δεν σημαίνει ότι στα 8.5 θα αποδίδει 128 watt ?

τα 70+ πως προέκυψαν ?

ή κάτι έχασα ?

Ποιό απλά η συνάρτηση είναι λογαριθμική, όχι αναλογική.

Κάτι απλό που θα σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace [09-12-2003 και 21:12]

Ποιό απλά η συνάρτηση είναι λογαριθμική, όχι αναλογική.

Κάτι απλό που θα σε βοηθήσει.

Thanx, απλά είχα στο μυαλό μου Ωμική συμπεριφορά αλλά από ότι φαίνεται η αντίσταση των ημιαγωγών προσδιορίζεται διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Thanx, απλά είχα στο μυαλό μου Ωμική συμπεριφορά αλλά από ότι φαίνεται η αντίσταση των ημιαγωγών προσδιορίζεται διαφορετικά.

Μια απο τα ιδια και απο μενα( τελικα αυτος ο ohm δεν ισχυει παντου κατι το οποιο δεν συμβαινει και με τον Μερφυ) ....συμπερασμα: περιεργα πραματα αυτα τα πελτιερ , μαλλον πρεπει να τα σκωτωνεις απο μικρα διοτι αμα μεγαλωσουν αστα να πανε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.