Jump to content



budget AMD upgrade


Athanasios2104

Recommended Posts

Θέλω να κάνω μία αναβάθμιση στο pc του μικρού μου αδερφού (τον έχω ~5 χρόνια με Prescott :red:) να μπορεί να παίζει τα παιχνίδια με γραφικά της προκοπής. Το σύστημα που έχω συνθέσει προς το παρόν είναι το εξής:

AMD Phenom II X4 955 (140e)

Cpu cooler ( ??? )

Asus M4A79XTD Evo (105e)

Corsair 4GB ddr3 XMS3 (95e)

Seagate 320GB (30e)

Akasa Freedom Xone (50e)

LG W2271TC-PF 22’’ (180e)

Windows 7 Home Premium 64bit (100e)

Σύνολο: 700e

Κάρτα γραφικών θα του βάλω την 4870 που έχω και τροφοδοτικό ένα Zalman 650HP που επίσης έχω. Και επειδή το παλιό μηχάνημα θα το δώσω, τελικό κόστος θα βγει περίπου 350e. Γενικά εκεί θέλω να του βγει τελικά η αναβάθμιση, κάτω από 400e.

Για cpu cooler, στους AMD sAM3 μπερδεύτηκα λίγο, κάπου διάβασα ότι οι AM2 ψύχτρες μπαίνουν και σε AM3, αληθεύει; Γενικά χρειάζεται 3rd party cooler ο 955; Τρελό overclocking δεν σκοπεύω να του κάνω, μπορεί και καθόλου, μόνο να είναι πιο αθόρυβη από την stock και να δίνει καλύτερες θερμοκρασίες (αν και δεν ξέρω πως τα πάει η stock, άλλα υποθέτω είναι όπως όλες οι stock). Κάτι Xigmatek που έχει το ΠΛΑΙΣΙΟ έχουν πλαστικά pins, να μου λείπουν (speaking from experience), χιλιες φορές βίδες.

H μητρική είναι μία φτηνή σχετικά, είδα ότι φοράει 790Χ άλλα δεν ξέρω τι διαφορά παίζει με το 790FX, αν είναι για θέμα overclocking, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Δέχεται μέχρι 1600MHz μνήμες, οι Corsair που έβαλα είναι 1333.

Επίσης την οθόνη την βρήκα τυχαία, βασικά πρέπει να είναι 22'' wide, dvi, 1680x1050 και με εγγύηση καμμένων pixels, max 180e... δηλαδή αυτήν η LG φαίνεται κομπλέ, άλλα αν υπάρχουν και άλλες επιλογές, just say it.

Ακούω απόψεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

επειδή σήμερα στήνω ένα AMD για φίλο από τα καταστήματα, προτείνω:

-να μείνεις με το stock cooler για αρχή. δεν είναι άσχημο για εώς 3600mhz

-να κοιτάξεις για μνήμες apacer από το pc1.gr ;) έχει 1800 2Χ2 με 100 ευρώ

-πάρε WD 320 που είναι single plotter

-οθόνη δες αυτή :big_boss:

-κανένα cooler δεν πιάνει σε AMD με πλαστικά pins, αν επιμένεις, ψάξε για την ninja2 ;)

-για μια φορά, θαέδινα συν 50 ευρώ για να έπαιρνα την Crosshair III :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Για cpu cooler, στους AMD sAM3 μπερδεύτηκα λίγο, κάπου διάβασα ότι οι AM2 ψύχτρες μπαίνουν και σε AM3, αληθεύει; Γενικά χρειάζεται 3rd party cooler ο 955; Τρελό overclocking δεν σκοπεύω να του κάνω, μπορεί και καθόλου, μόνο να είναι πιο αθόρυβη από την stock και να δίνει καλύτερες θερμοκρασίες (αν και δεν ξέρω πως τα πάει η stock, άλλα υποθέτω είναι όπως όλες οι stock). Κάτι Xigmatek που έχει το ΠΛΑΙΣΙΟ έχουν πλαστικά pins, να μου λείπουν (speaking from experience), χιλιες φορές βίδες.

Το ΑΜ3 διαφέρει στο ΑΜ2 στο socket μόνο. Επεξεργαστές sAMe3 μπαίνουν σε ΑΜ3, AM2+ και όχι σε AM2. Επεξεργαστές sΑΜ2 ΔΕΝ μπαίνουν σε AM3 μητρική. Κοινώς το ΑΜ2+ είναι σύστημα μετάβασης από 2->3. Το σύστημα ψύξης για τους επεξεργαστές είναι global.

Όσον αφορά στο εργοστασιακό cooler. Έχω εναν Ahlon ii X3 @2.7 (που ξεκλείδωσε σε Phenom ii X4) με την εργοστασιακή ψήκτρα και ενεργοποιημένο το συστημα coolnquiet σε idle βλέπω 38-40 βαθμους ενώ σε load 60, ακόμα και αν τον ανεβάσω στα 3GHz. Οπότε κατά τη γνώμη μου κάνει πολύ καλή δουλειά για εργοστασιακή.

Το μονο πρόβλημα είναι ο θόρυβος. Επειδή είναι PWM ο ανεμιστηρας της, σε idle δουλευει στο 10% και δεν ακουγεται. Όταν ομως ανεβει στο 100% ακουγεται πολύ. Οπότε θα αλλαξω cooler μόνο και μόνο για το θόρυβο (και ίσως ελάχιστο υπερχρονισμο)

Link to comment
Share on other sites

επειδή σήμερα στήνω ένα AMD για φίλο από τα καταστήματα, προτείνω:

-να μείνεις με το stock cooler για αρχή. δεν είναι άσχημο για εώς 3600mhz

-να κοιτάξεις για μνήμες apacer από το pc1.gr ;) έχει 1800 2Χ2 με 100 ευρώ

-πάρε WD 320 που είναι single plotter

-οθόνη δες αυτή :big_boss:

-κανένα cooler δεν πιάνει σε AMD με πλαστικά pins, αν επιμένεις, ψάξε για την ninja2 ;)

-για μια φορά, θαέδινα συν 50 ευρώ για να έπαιρνα την Crosshair III :D:D:D

1oν Το plotter του WD είναι ασπρόμαυρο ή έγχρωμο; :hehe::p

2oν έχεις φαγωθεί με την crosshair.!!! Οι gigabyte είναι καλύτερες :shout:

Link to comment
Share on other sites

Το ΑΜ3 διαφέρει στο ΑΜ2 στο socket μόνο. Επεξεργαστές sAMe3 μπαίνουν σε ΑΜ3, AM2+ και όχι σε AM2. Επεξεργαστές sΑΜ2 ΔΕΝ μπαίνουν σε AM3 μητρική. Κοινώς το ΑΜ2+ είναι σύστημα μετάβασης από 2->3. Το σύστημα ψύξης για τους επεξεργαστές είναι global.

Να προσθεσω απλα οτι δεν υπαρχει γενικη προς το am2+ συμβατοτητα σε οτι αφορα μητρικες με 690g/sb600 σε σχεση με τους am3 επεξεργαστες,αλλα εξαρταται απο τον κατασκευαστη αν εχει βγαλει bios.

Link to comment
Share on other sites

με την οθονη θα συμφωνησω με junior! απο αυτην σας βλεπω τωρα...:happy2:

ειδα χθες και κατι documentaries που ειχα σε full HD και απλα ΚΟΛΑΣΗ (ειναι κολλητικο, τι να κανω!!!)

οσον αφορα μητρικη, παρε κατι σε 770 ή 785G, αφου δεν θα κλοκαρεις ιδιαιτερα και δεν θα παιξει crossfire! ειχα μια asrock 785GΜΗ που ειχα παρει στα 65Ε και μου βγηκε μια χαρα μητρικουλα...και το o/c της το ειχε, και τις ρυθμισεις τις να παιξεις και ολα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστω παιδιά, για την οθόνη που λέτε βλέπω ότι είναι 23'', μήπως στα παιχνίδια θα βγάζει μαύρες γραμμές πάνω/κάτω; Και δεν πιστεύω να στρεσσάρει τα γραφικά.

Καμιά καλή 3rd party ψύχτρα με ~30-40 ευρώ υπάρχει; Έτσι να τη ρίξω μια ματιά, ούτως ή αλλως νομίζω η ψύχτρα της 4870 είναι πιο θορυβώδης.

Για πείτε μου λίγο και για αυτήν την μητρική που μου πρότειναν:

Gigabyte GA-770TA-UD3 (AM3, DDR3, 770)

Ποια η διαφορά 770 με 790Χ ;

Link to comment
Share on other sites

στα παιχνιδια γεμιζει ολη η οθονη οτι αναλυση και να χεις! (καθε παιχνιδι μεσα στα options-->graphics εχει επιλογη screen resolution οπου και την ρυθμιζεις, πχ 1920*1080)

αν δεν ξαναειχες wide οθονη θα σου παρει λιγο καιρο μαλλον να συνηθισεις (μην φανταστεις...2-3 μερες!!!) αλλα μετα ολα καλα! μονο και μονο να βλεπεις full hd να γεμιζει ολη την οθονη :jump:

για το 770 chipset ειναι σαν το 785G χωρις ενδωματωμενη καρτα γραφικων...i think!

ψυκτρα για cpu, παρε scythe mugen 2 αν βρεις-πεφτει ακριβως στο budget σου και θα σε υπερκαλυψει!

Link to comment
Share on other sites

στα παιχνιδια γεμιζει ολη η οθονη οτι αναλυση και να χεις! (καθε παιχνιδι μεσα στα options-->graphics εχει επιλογη screen resolution οπου και την ρυθμιζεις, πχ 1920*1080)

αν δεν ξαναειχες wide οθονη θα σου παρει λιγο καιρο μαλλον να συνηθισεις (μην φανταστεις...2-3 μερες!!!) αλλα μετα ολα καλα! μονο και μονο να βλεπεις full hd να γεμιζει ολη την οθονη :jump:

Φίλε μου, εγώ έχω την Dell 2209WA για μένα, μην ανησυχείς :D

Λοιπόν, μετά από τις συμβουλές εδώ κι εκεί, το pc του little brother διαμορφώνεται ως εξής:

AMD Phenom II X4 955 (140)

Gigabyte GA-770TA-UD3 (85)

Corsair 4GB ddr3 XMS3 (95)

Seagate 320GB (30)

W7 Home Premium 64bit (100)

LG W2361V-PF 23’’ (165)

Asus DVD-RW Sata (20)

Xigmatek Asgard (35)

Sweex 2.0 FLAT (10)

Plantronics GameCom 377 (-)

Connect3D 4870 (-)

Zalman 650HP (-)

Το GameCom 377 το έχω εγώ εδώ και χρόνια, θα του πάρω ένα δώρο :). Οι αλλαγές είναι η μητρική, η οθόνη που είπατε, ένα sata dvd-rw και 2 ηχειάκια για όταν δεν θα ακούει με τα GameCom. Επίσης και για κουτάκι του έβαλα το Xigmatek Asgard, πανομοιότυπο με το Xone της Akasa άλλα 15e λιγότερο.

Σύνολο βγαίνει ~680e και αν αφαιρέσω και το κόστος από το παλιό pc, θα του βγει ~330e .

Τι λέτε; Για τις μνήμες έχω έναν ενδοιασμό, μήπως να βάλω τις 1800αρες Black Edition της OCZ (οπότε θα βγει πάλι στα ~700e / 350e); :hmm:

Link to comment
Share on other sites

1oν Το plotter του WD είναι ασπρόμαυρο ή έγχρωμο; :hehe::p

2oν έχεις φαγωθεί με την crosshair.!!! Οι gigabyte είναι καλύτερες :shout:

1oν: έγραψες :sarcastic: (μλκ μου)

2ον: χθες πήρα την crosshair, σήμερα θα την χαζέψω

Gigabyte GA-770TA-UD3 (85)

Corsair 4GB ddr3 XMS3 (95)

Seagate 320GB (30)

W7 Home Premium 64bit (100)

LG W2361V-PF 23’’ (165)

Asus DVD-RW Sata (20)

Xigmatek Asgard (35)

Τι λέτε; Για τις μνήμες έχω έναν ενδοιασμό, μήπως να βάλω τις 1800αρες Black Edition της OCZ (οπότε θα βγει πάλι στα ~700e / 350e); :hmm:

το μόμπο είναι οκ, το έχει φίλος και πάει σφαίρα. δεν έχει πολλές διαφορές το 790 και το 770 για έναν μέσο χρήστη

μνήμες ακόμα να κοιτάξεις στο pc1?

Link to comment
Share on other sites

το μόμπο είναι οκ, το έχει φίλος και πάει σφαίρα. δεν έχει πολλές διαφορές το 790 και το 770 για έναν μέσο χρήστη

μνήμες ακόμα να κοιτάξεις στο pc1?

το pc1 το έχω υπόψη ρε συ, άλλα αν πάθουν τίποτα που να τρέχω Θεσσαλονίκη - Αθήνα :(

άλλα τις συγκεκριμένες apacher τις έχει και το eshop, είναι 15e φτηνότετες της ocz black edition για λίγο υψηλότερα ρολόγια

Link to comment
Share on other sites

αν πάθουν κάτι, RMA I guess...

οι 1800 εχουν στο pc1 101 ευρώ

το υποκατάστημα έχει εκπτώσεις μάλλον :hehe:

Πάρε τις 1800άρες που λέει και ο junior !

Ακόμα και να μην δουλέψουν ποτέ σα 1800, σίγουρα θα δουλέψουν στα 1600 που υποστηρίζει χωρίς o/c η gigabyte με πολύ πιο σφικτά timings με την ιδια τάση!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τις 1800άρες που λέει και ο junior !

Ακόμα και να μην δουλέψουν ποτέ σα 1800, σίγουρα θα δουλέψουν στα 1600 που υποστηρίζει χωρίς o/c η gigabyte με πολύ πιο σφικτά timings με την ιδια τάση!

Ναι, τις 1800αρες τις είδα και εγώ, μάλλον θα τις χτυπήσω, αφού η μητρική υποστηρίζει 1800 χωρίς OC (1866 με OC). Ευχαριστώ και ας ελπίσουμε ότι δεν θα χαλάσουν :)

Link to comment
Share on other sites

κι εγω τις επέλεξα για τον φιλο μου με την λογική να παίξουν 1600 @ 8-8-8-24 ;)

2 ευρώ έχουν μόλις διαφορά από τις 1600 :hug:

Παντως απ οτι εχω καταλαβει, οι περισσοτερες μνημες μπορουν να παιξουν 1600 με 8αρια. Εγω εχω 2 kingston 1333 και παιζουν 1600 με 8αρια με μολις 1.5v. Τις ειχα βρει σε πολυ καλη τιμη και με ψαξιμο στο ιντερνετ ειδα οτι φορανε κατι elpida που ανεβαινουν μεχρι 1600, οποτε τις τσιμπησα κατευθειαν. Με 7αρια βεβαια δεν τις καταφερα να παιξουν, οσο ρευμα και αν εδινα. Δεν νιωθουν πολυ στο ρευμα, αλλα για value for money ειναι πολυ καλες. Θα τις αλλαξω μονο αν βρω κατι να παιζει με 7αρια σε καλη τιμη, πραγμα δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

αρκετά καλές, αυτό που λέει "ειδικά σχεδιασμένες για μητρικές με p55" να το αγνοήσω;

Στο multirama δεν τις βρίσκω... link?

Link to comment
Share on other sites

Στο site της GSKILL έχει και λίστα με amd μητρικές.Το multirama δεν τις έχει στο site αλλά υπάρχουν αν ρωτήσεις σε κατάστημα τους.Σήμερα ήμουν εκεί και τις είδα στην online αποθήκη του μαγαζιού

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.