Jump to content


budget AMD upgrade


Athanasios2104

Recommended Posts

Επίσης να έχει καλό retention system, μην έχει τίποτα πλαστικά Push-in σαν κάτι ψύχτρες που είναι για Intel!

Εμ αυτή είναι η ανωτερότητα της AMD, χρησιμοποιείς το ίδιο σύστημα εγκατάστασης που υπάρχει :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply
Εμ αυτή είναι η ανωτερότητα της AMD, χρησιμοποιείς το ίδιο σύστημα εγκατάστασης που υπάρχει :p

δλδ αν λέει sAM2 ή AM2+ θα κάνει και για για AM3 ε;

Με ένα γρήγορο google, βρήκα αυτό το review για Scythe Kama vs. S1283: http://www.overclock.net/air-cooling/484464-review-scythe-kama-angle.html

H s1283 είναι ελαφρώς καλύτερη. Πάντως έχω χρησιμοποιήσει xigmatek σε Intel στο παρελθον και είναι όντως πολύ αθόρυβες. Από την άλλη η Kama είναι επινικελωμένη....... :nothing:

Από τις 3 xigmatek η διαφορά είναι στα λίγα CFM, στο led fan και στο χρώμα (και στην τιμή);

http://www.plaisio.gr/Compare.aspx?Catalog=20&Category=69977719&Products=1215116,1142968,1054198,1296841

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πολύ πιο ανέξοδη λύση με 5-10€: σουτάρεις τον μαμά 70άρη της AMD (να ήταν και 80άρης ποιός έσκαζε!) και βάζεις πάνω με πατεντούλα έναν 92άρι και καθάρισες (μέχρι 2200 σε κλειστό κουτί είναι πραγματικό non-audible). Απείρως πιο ήσυχος συνδυασμός και με χαμηλότερες θερμοκρασίες.

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=71534

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πολύ πιο ανέξοδη λύση με 5-10€: σουτάρεις τον μαμά 70άρη της AMD (να ήταν και 80άρης ποιός έσκαζε!) και βάζεις πάνω με πατεντούλα έναν 92άρι και καθάρισες (μέχρι 2200 σε κλειστό κουτί είναι πραγματικό non-audible). Απείρως πιο ήσυχος συνδυασμός και με χαμηλότερες θερμοκρασίες.

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=71534

που να βρω τα clips όμως ρε Ερνέστο, άσε που σε μένα είναι κάθετα η μητρική, μην πέσει κανένα fan πάνω στη 5850 και με κυνηγάει (με το δίκιο του) ο μικρός :D. Θα πάρω καμιά aftermarket... βλέπω και για Baram, λίγα ευρώ είναι η διαφορά άλλα είναι top.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά βρε Θανάση, τα μαύρα δετικά των καλωδίων ενός τροφοδοτικού να βάλεις είσαι άρχοντας!... Που να πάει ο ανεμιστήρας, λες και θα ζυγίζει 700gr...

Τώρα, περί Baram εκείνο που έχω να σου πω εγώ είναι ότι σε άλλα reviews παρουσιάζεται σε αρκετή απόσταση πίσω από coolers όπως μια Mugen2 πχ... Γενικά, καν να διαβάσω κάτι για την ψήκτρα δε μου γέμισε το μάτι εξαρχής. Τι να σου πω, στη θέση σου θα πήγαινα για τη Scythe.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά λένε ότι η s1283 είναι καλύτερη από την s1284 λόγω μεγαλύτερης επαφής του heatsink με τα heatpipes

attachment.php?attachmentid=4018&stc=1&d=1220009590

βεβαια και γω σε σκέψη είμαι ακόμα αν θα παρω την 1283, γιατί δε ξερω τι θα κανω με τον πλαινό ανεμιστηρα στο soprano case μου (μια σκεψη ειναι να βαλω εναν slim)

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε κανένα καλό aftermarket cpu cooler γύρω στα 40-50 ευρώ (από ΠΛΑΙΣΙΟ να είναι όμως, για να πεταχτώ να την πάρω αύριο ή Δευτέρα). Overclock ΔΕΝ θα γίνει (το πολύ να τον πάω στα 3.5), για αυτό δεν χρειάζεται super duper ψύχτρα. Απλώς να δίνει normal θερμοκρασίες και πάνω από όλα, να μην ακούγεται σαν jet! Είπαμε, το pc είναι jet, δεν χρειάζεται να ακούγεται σαν jet κι όλας :dirol:

Επίσης να έχει καλό retention system, μην έχει τίποτα πλαστικά Push-in σαν κάτι ψύχτρες που είναι για Intel!

Mugen II το μονο κακο

εαν το κουτι δεν εχει τρυπα στο m/b tray οτι θελει να ξηλωσεις το μηχανημα.απο θερμοκρασια και ηχο

απλα απαιχτη.Εχει κανενα μηνα που την εβαλα στο μηχανημα (PII X3 BE)και ηρεμησα.

Btw το Πλαισιο την εχει ασχετα που δεν δειχνει το site.

Link to comment
Share on other sites

Mugen II το μονο κακο

εαν το κουτι δεν εχει τρυπα στο m/b tray οτι θελει να ξηλωσεις το μηχανημα.απο θερμοκρασια και ηχο

απλα απαιχτη.Εχει κανενα μηνα που την εβαλα στο μηχανημα (PII XE BE)και ηρεμησα.

Btw το Πλαισιο την εχει ασχετα που δεν δειχνει το site.

ναι ε; θα πάω μια βόλτα τη Δευτέρα αν είναι να το τσεκάρω, τι τιμή την έχουν;

Διάβασα όμως ότι ο χαλκός στις direct touch της xigmatek, επειδή είναι ανάμεσα σε αλουμίνιο, μπορεί να οξειδωθεί... μην τι πατήσουμε και τρέχουμε. Για αυτό σκεφτόμουνα την Scythe που έχει επινικελωμένη βάση.

Link to comment
Share on other sites

Καλαμαριας ειχε αποθεμα. Στα 40 ευρω (ειναι μεσα στο budget σου πιστευω).

Ναι φίλε, μόλις την πήρα, καλά τι τουμπανοψύχτρα είναι αυτή :hehe: . Με αυτήν σε push/pull όχι 3.5Ghz, άλλα 3.8 θα του τον πάω τον 955! Έχει και επινικελωμένη βάση, μια χαρά. Ευχαριστώ :T:

Αναμείνατε για Build log...

Link to comment
Share on other sites

Eγω εβαλα μονο pull γιατι δεν χωρουσε απο καμια αλλη μερια λογω χωροταξιας >.<

Προσεχε τα χερια μονο στην εγκατασταση. Α και πες τον ιδιοκτητη

να μην κλωτσαει το pc οταν χανει στο cs :p

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή η mugen2 αν κ η δικιά μου ήταν με ελαττωματικό fan.....είχε τρελό κραδασμό σε φάση έτρεμε όλο το κουτί (ArmorJr)...κατά τ άλλα τα σπάει η ψικτρουλα άλλαξα fan κ όλα καλά......τρέχει τον 955 στα 3,8 μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή η mugen2 αν κ η δικιά μου ήταν με ελαττωματικό fan.....είχε τρελό κραδασμό σε φάση έτρεμε όλο το κουτί (ArmorJr)...κατά τ άλλα τα σπάει η ψικτρουλα άλλαξα fan κ όλα καλά......τρέχει τον 955 στα 3,8 μια χαρά

Εγώ την πήρα για τον 920 μου (ιντελ) και έχω φάει πακέτο αφού ακουμπάει στην 1η μνήμη και δεν μπορώ να την κουμπώσω όπως πρέπει..θα πρέπει να αλλάξω μνήμες με χαμηλότερο προφίλ μου φαίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πήρα για τον 920 μου (ιντελ) και έχω φάει πακέτο αφού ακουμπάει στην 1η μνήμη και δεν μπορώ να την κουμπώσω όπως πρέπει..θα πρέπει να αλλάξω μνήμες με χαμηλότερο προφίλ μου φαίνεται..

Δοκίμασες να βάλεις το φουρφούρι να φυσάει από κάτω προς τα πάνω; Εγώ έτσι το έχω, γιατί ακουμπούσε επίσης στις μνήμες.

Κάτι άλλο, σχετικά με τη μητρική. Παρατήρησα ότι το VCore παίζει συνέχεια από 1.280 σε 1.312 (0.032V διακύμανση p-p). Η τιμή που φαίνεται "κλειδωμένη" είναι τα 1.296V, άλλα σχεδόν ανα 2-3 secs γίνεται η διακύμανση που είπα. Είναι φυσιολογικό αυτό; Περίμενα, αν μη τι άλλο, το VCore να είναι "κάγκελο". Από την άλλη δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει "budget" μητρική (όσες έχω εγώ, πχ. τώρα την Asus Workstation, έχουν 2*4pin για τροφοδοσία μητρικής). Έχω βάλει και το τελευταίο Bios.

Το θέμα είναι αν είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ανησυχώ και τώρα (stock freq) άλλα και στο μελλοντικό OC.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω την msi790fx και ούτε εμένα είναι σταθερό....

και το περίεργο είναι ότι όταν χρησιμοποιείται όλη η cpu πέφτει το Vcore και όταν δεν χρησιμοποιείται καθόλου αυξάνετε:meeting:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.