Jump to content



budget AMD upgrade


Athanasios2104

Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply
o κατάλογος είναι ίδιος και οι τιμές είναι ελαφρώς χαμηλότερες στο pc1..

Δεν είναι όλες οι τιμές χαμηλότερες ψάξτε και θα βρείτε διαφορές.

Μάλλον μόνο την ίδια μεταφορική έχουν την VFS

Πάντος στην επαρχία τα ίδια αυτοκίνητα έχουν με το e-shop που λένε οτι είναι της VFS

με τα χρώματα του e-shop όμως.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τα τσίμπησα τα πράγματα παίδες! Eγιναν βέβαια κάποιες αλλαγές, πιο συγκεκριμένα:

Motherboard: Asus M4A785TD-V EVO (έχει δύο pci-e 16x αν θέλει να κάνει CF στο μέλλον)

GPU: Asus 5850

Ram: Geil EVO 4gb ddr3 1600mhz

HDD: WD 320GB

Case: NZXT Lexa S black

Για τη οθόνη δε (την 2361 της LG) παίχτηκε συνομωσία :D ! Μπαίνουμε κατά τις 12.30 με έναν φίλο, την βλέπουμε eshop (ΠΛΑΙΣΙΟ δεν την βρήκα, ένω ΣΚ την είχανε κανονικά), οκ η οθόνη, μετά από 40 λεπτά όμως, άφαντη! Αμάν λέω, πεπατήκαμεν. Άλλα γρήγορα περνάει μία αναλαμπή από το δεξιό μέρος τους εγκεφάλου μου, παίρνω τηλέφωνο σε ένα παιδί στο ΠΛΑΙΣΙΟ που ξέρω (υπεύθυνος τμ.Αναβάθμισης), του λέω "θέλω αυτήν την οθόνη, την είχα δει σαν έκθεμα, την έχεις;;" "Την έχω μου λέει" - "Κράτα μία κι έρχομαι!!". Του λέω και για τις τιμές (επειδή θέλω internet τιμές + τιμολόγιο), λέει "έλα από εδώ και αυτά τα φτιάχνουμε όλα". Ευτυχώς έχουν κάτι τέτοια παιδιά και τους σώζουν την υπόληψη! :T:

Και το καλύτερο... για την καρτούλα. Πάω εκεί άλλα Sapphire 5850 γιοκ. Από 20 του μήνος και άμα (επειδή έχουν απεργία οι τελωνιακοί). Άλλα χτυπάει ένα τηλέφωνο στον υπεύθυνο, το και το του λέει έχω πελάτη που στήνει μηχάνημα και θέλει sapphire, να του δώσω ASUS; Και ούτε λίγο ούτε πολύ, μου έδωσε τις ASUS (μία για μένα μία για τον αδερφό μου), που έχουν 3 χρόνια εγγύηση και volt mod, στα 245 ευρώ (από 285) !! Η Sapphire έκανε 239, το συζητάς του λέω, βάλτες μέσα πριν μας πάρουν χαμπάρι :hehe: .

Οπότε παίδες, περιμένω και τις μνήμες (τις πήρα από eshop γιατί είχα πιστωτικό) και μόλις το στήσω, ο μικρός θα έχει ένα pc τούμπανο, σχεδόν σαν το δικό μου (σχεδόν είπαμε... :dirol: ).

Link to comment
Share on other sites

ωραιος, αλλα σ αυτη τη μητρικη μη τυχον και κανεις cf...

Μόλις το στήσω το μπρίκι θα βάλω πάνω και τις 2*5850 (αφού τις έχω τώρα πρόχειρες) και θα σας πω και για την μητρική αν δουλεύει και πως δουλεύει. Η mobo πάντως έχει 2*CF x16.

Link to comment
Share on other sites

16 και 4 ειναι...

ναι δίκιο έχεις... για αυτό και το άλλο χρώμα στο slot. Και το σκεφτόμουνα "κανονικά ίδιο χρώμα πρέπει να είναι", μετά βλέπω 2x PCI-e 16 :wall:

Μπορώ να την γυρίσω και να πάρω άλλη, στο κουτί είναι ακόμη, άλλα ποια είναι η πιο φθηνή που να υποστηρίζει CF κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Αθανάσιε, δεν παίζει να είναι και οι 2 16άρες, έχουν και διαφορετική χρωματική σήμανση: η μία μπλέ, η άλλη γκρίζα/λευκή. Κλασική φάση για θύρες διαφορετικών "ταχυτήτων" (αν και δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει σε τελική ανάλυση...).

EDIT: με πρόλαβες

Link to comment
Share on other sites

το μονο σιγουρο ειναι, οτι ΔΕΝ ειναι 2χ16..!!!

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=fcsXWSxnhzZE9rnR&templete=2

ναι το τσέκαρα κι εγώ.

για πείτε τώρα καποιά 2x16 να τη ρίξω μια ματιά, αν και αυτές με 2x16 βλέπω ότι ξεφεύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Πάει πολύ το μαλλί παίδες, θα του βάλω την Asus τώρα και όόόταν και άάάμα θελήσει ο μικρός να κάνει CF, το συζητάμε. Άλλωστε 5 χρόνια με μία 1950xtx την έβγαλε, δεν νομίζω να τον εγκαταλείψει η 5850 :) . Μέχρι τότε (αν υπάρξει "τότε") θα έχουν πέσει οι τιμές σε FX και 5850, οπότε ίδια τιμή θα του βγούνε.

Μόλις στήσω το μπρίκι θα ανεβάσω φωτός! Άντε ξεκινάω γιατί ο μικρός με έχει πρήξει :happy:

Link to comment
Share on other sites

τούμπανο το μπρίκι παίδες (photos to be uploaded), άλλα το μαμίσιο το φουρφούρι του 955 δεν παίζεται... ~5000rpm σε 80αρι fan, ο νοών νοείτω πως ακούγεται (πιο δυνατά από όλα τα φουρφούρια). Τώρα τον έχω με EPU ενεργοποιημένο (800MHz power saving mode) για να μην πάθει νευρικό κλονισμό o μικρός :D , άλλα στα παιχνίδια θα χτυπάει πάλι υπερηχητικές ταχύτητες.

Για πείτε κανένα καλό aftermarket cpu cooler γύρω στα 40-50 ευρώ (από ΠΛΑΙΣΙΟ να είναι όμως, για να πεταχτώ να την πάρω αύριο ή Δευτέρα). Overclock ΔΕΝ θα γίνει (το πολύ να τον πάω στα 3.5), για αυτό δεν χρειάζεται super duper ψύχτρα. Απλώς να δίνει normal θερμοκρασίες και πάνω από όλα, να μην ακούγεται σαν jet! Είπαμε, το pc είναι jet, δεν χρειάζεται να ακούγεται σαν jet κι όλας :dirol:

Επίσης να έχει καλό retention system, μην έχει τίποτα πλαστικά Push-in σαν κάτι ψύχτρες που είναι για Intel!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.