Jump to content



HOW TO: SSD Performance Tips


Recommended Posts

Λυπήσου μας με το hxxp βρε αδερφέ...
Δεν το είχα παρατηρήσει, σορρυ :mamba:

Ήταν το quieturl extension που χρησιμοποιώ...

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω sorry για το ξέσπασμα, απλά το είχα δει και σε μερικά άλλα posts που έκανες πρόσφατα και δεν ήξερα ότι το κάνει το addon :wall:

Επιστροφή στο θέμα μας: τι ματσακωνιές σου έκανε; Τίποτα απλώς ενοχλητικό ή καταστρεπτικό; :)

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα tweaks απλά δεν τα έκανε, αυξήθηκε το boot time και όταν αποφάσισα να γυρίσω στα default, δεν το έκανε...

Μπορεί τώρα να έχουν διορθωθεί κάποια bugs, δεν ξέρω...

Και γω sorry για το ξέσπασμα,
No hard feelings... :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει ξανα-αναφερθει, αλλα εδω http://www.techspot.com/downloads/4926-ssd-tweaker.html εχει το SSD Tweak Utility που εχει μαζεμενα ολα τα tweaks που ισως να χρειαζεται ο SSD σας.

Δηλαδη αυτο το προγραμμα κανει μονο του ολες τα Tips που χρειαζεται ενας ssd αντι να καθησεις να τις κανεις μονος σου μια μια? Το εχει δοκιμασει κανεις αν δουλευει?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτο το προγραμμα κανει μονο του ολες τα Tips που χρειαζεται ενας ssd αντι να καθησεις να τις κανεις μονος σου μια μια? Το εχει δοκιμασει κανεις αν δουλευει?

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062760363&postcount=15

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μόλις έβαλα τον 1ο μου ssd, το μικρό 40αρη της Intel (X25-V) με W7 Pro 64bit, drivers και basic programs (και ένα 250GB Seagate για storage, games κτλ). Aπό τα 37.2GB μου έχουν μείνει 18.7GB δλδ να φαν κι οι κότες! Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, πάει σφαίρα ο μικρούλης :D .

Ήθελα μόνο να ρωτήσω για τα tweaks (πολύ καλό guide btw :)), εκτός από αυτά που έχεις στο guide, το SSD Tweak Utility που πόσταρε ο XLV αναφέρει και τα εξής tweaks/options:

- Windows Indexing Service

- System Restore

- Windows Defrag

- Use Large System Cache

- Ntfs Memory Usage

- Disable 8.3 Filenames

- Disable Date Stamping

- Disable Boot Tracing

- Windows Prefetcher

- Windows Vista Superfetch

- Windows Services

Τι κάνουν αυτά και τα έχει δοκιμάσει κανείς;;

PS: Επίσης, από τη Διαχείριση Δίσκων πάτησα για τον ssd "Mark partition as active", ενώ δεν το είχε... μήπως έκανα καμιά πατάτα; Γιατί τώρα δεν μπορώ να το απενεργοποιήσω :...: . To parition λέει "1" τόσο για τον ssd όσο και για τον hdd.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα τον 1ο μου ssd, το μικρό 40αρη της Intel (X25-V) με W7 Pro 64bit, drivers και basic programs (και ένα 250GB Seagate για storage, games κτλ). Aπό τα 37.2GB μου έχουν μείνει 18.7GB δλδ να φαν κι οι κότες! Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, πάει σφαίρα ο μικρούλης :D .

Ήθελα μόνο να ρωτήσω για τα tweaks (πολύ καλό guide btw :)), εκτός από αυτά που έχεις στο guide, το SSD Tweak Utility που πόσταρε ο XLV αναφέρει και τα εξής tweaks/options:

- Windows Indexing Service

- System Restore

- Windows Defrag

- Use Large System Cache

- Ntfs Memory Usage

- Disable 8.3 Filenames

- Disable Date Stamping

- Disable Boot Tracing

- Windows Prefetcher

- Windows Vista Superfetch

- Windows Services

Τι κάνουν αυτά και τα έχει δοκιμάσει κανείς;;

PS: Επίσης, από τη Διαχείριση Δίσκων πάτησα για τον ssd "Mark partition as active", ενώ δεν το είχε... μήπως έκανα καμιά πατάτα; Γιατί τώρα δεν μπορώ να το απενεργοποιήσω :...: . To parition λέει "1" τόσο για τον ssd όσο και για τον hdd.

- Large memory Usage = χρησιμοποιεί την ραμ για caching οταν αφορά μεγαλα αρχεία συνήθως ειναι 4mb ram cache

- Ntfs Memory Usage = μεγαλωνει την cache memory του συστηματος

- Disable 8.3 Filenames = αυτο εχει να κανει με το μεγεθος των file name

- Disable Date Stamping

- Disable Boot Tracing =

- Windows Prefetcher = οτι κανει και το superfetch περιπου

Ολα αυτα βρισκονται στην REGISTRY των windows μην περιμενεις ομως θαυματα.. Ακομα και στα benchmark

Έγινε επεξεργασία από Tiltevros
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παίδες, τα έκανα όλα τα tweaks που έγραψε ο lazy dog (sry και για το πρήξιμο με τα πμ :D) εκτός από το System Restore.

Όσον αφορά το paging file το βάζω πάντα static 2*RAM, δλδ για 4GB = 8192 MB . Πολλοί λένε πολλά για το βέλτιστο μέγεθος, το ελάχιστον νομίζω είναι 1.5*RAM.

Επίσης, με λίγο search είδα ότι οι ssd ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να είναι σε AHCI (όχι IDE). Για όσους δεν ξέρουν, για να γίνει αυτό χρειάζεται πρώτα ρύθμιση από τη registry και μετά από το bios. Αναλυτικά:

AHCI is fully supported in Microsoft Windows Vista and the Linux operating system from kernel 2.6.19. Older operating systems like Windows XP require drivers written by the host bus adapter vendor in order to support AHCI. Windows XP requires the installation of a vendor-specific driver even if AHCI is present on the host bus adapter because Windows XP was released before Serial ATA was invented.

By default, MS Vista and 7 have the Msahci driver disabled.

So, how to enable AHCI if you already install Windows Vista/Windows 7 using IDE interface.

Solution…(Always back up the registry key prior to making changes)

1. Exit all Windows-based programs.

2. Click Start, type regedit in the Start Search box, and then press ENTER.

3. If you receive the User Account Control dialog box, click Continue.

4. Locate and then click the following registry subkey:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci

5. In the right pane, right-click Start in the Name column, and then click Modify.

6. In the Value data box, type 0, and then click OK.

7. On the File menu, click Exit to close Registry Editor

Restart and go into the BIOS and make the changes from IDE to AHCI and restart and away you go.

I've made the change and no problems thus far, but I have not noticed any change in performance.

Hope this helps.

source

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες. Σημερα έβαλα πάνω στο pc μου τον Postville 80G αγορασμένο απο το πλαίσιο, πανω σε AHCI. Έχω λειτουργικό win7 64. Διάβασα πολλά άρθρα για τις επιδόσεις και τα tweaks. Κατάλαβα αρκετά αλλά αυτο που δεν μπορώ να καταλαβω ειναι το ΤRIM.. Εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας.

1.Καταρχήν μου είπαν πως υποστηρίζει Τριμ commands. Αυτο μπορω να το βρώ απο κάπου?

2. Αν υποστηρίζει χρειαζεται καποio software? σε καποιο φορουμ ξενο διαβασα ακριβώς αυτο που παραθέτω κάτω :

To check if Trim is working in win7 ... Go to Cmd and type: fsutil behavior query disabledeletenotify

DisableDeleteNotify =1 (Windows TRIM commnds are disabled)

DisableDeleteNotify =0 (Windows TRIM commnds are enabled)

Οκ το τσεκαρα και είναι 0...και τωρα είμαι οκΠρεπει να κάνω κατι άλλο?

Τελος να ρωτησω σε περιπτωση format o δισκος Χρειάζεται erase? Ποιο tool na χρησιμοποήσω?

Ευχαριστώ....:)

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας για το Intel SSD Toolbox ...

Ρε παιδια γιατι χαθηκα στο ψαξιμο και σαν νεος στους SSD

Τι ειναι το trim....?

TRIM

Εν ολίγοις ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ feature για να μην πάρει γρήγορα την κατιούσα ο σκληρός. Το TRIM υποστηρίζεται μόνο στα Windows 7 (από όσο γνωρίζω).

Το SSD toolbox το έχω κατεβάσει, βασικά για να βλέπω το firmware και άλλα στοιχεία του ssd + για διάγνωση σφαλμάτων. Υπάρχουν πολύ καλύτερα προγράμματα για benchmarking που τα λένε και αυτά, άλλα αν δεν ασχολείσαι με benches μια χαρά είναι και το ssd toolbox.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μια ερώτηση στα γρήγορα. όταν κάνω εγκατάσταση τα windows πρέπει να βάλω στο bios to sata mode σε ahci ή ide? windows 7 . σήμερα ήρθε ο postville και θέλω να τον κάνω εγκατάσταση. επίσης το προγραμματάκι πιο πάνω με καλύπτει από τις εργασίες που πρέπει να γίνουν? αν υπάρχουν κι άλλα θέματα που πρέπει να διαβάσω δείξτε μου links

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.